Inštalácia neodnímateľného debnenia z penového polystyrénu pri stavbe nízkopodlažnej budovy. Pokyny a odporúčania na implementáciu práce

Debnenie je konštrukcia vyrobená z dosiek alebo doskového materiálu na nalievanie betónu. Predpokladá ďalšiu demontáž. Trvalé debnenie, ako naznačuje názov, nie je možné odstrániť, keď betónový roztok stvrdne. A expandovaný polystyrén bude slúžiť ako tepelnoizolačná vrstva. Článok sa zameria na typy trvalého debnenia a na výstavbu domu pomocou tejto technológie..

Obsah:

Výhody trvalého debnenia

 • Trvalé debnenie je relatívne nová technológia. V porovnaní s tradičným betónovým blokovým murovaním môže výrazne znížiť náklady na stavbu. Navyše pevnosť a kvalita stien zostáva rovnaká..
 • Napriek jednoduchému dizajnu má táto inovatívna technológia v nízkopodlažných konštrukciách vysoké technologické vlastnosti. Najmä expandovaný polystyrén spočiatku chráni betónové steny pred nepriaznivými vplyvmi prostredia. Zvyšuje tepelné a zvukové izolačné vlastnosti. Zvlášť keď sa používa extrudovaná polystyrénová pena (myši ju, na rozdiel od bežnej peny, nepokazia).
 • Použitie vysokokvalitnej výstuže v konštrukcii z pevného debnenia umožňuje zvýšiť kvalitu železobetónu zvislých aj vodorovných povrchov. Preto je dovolené stavať budovy až do 3 poschodí..
 • Dom sa stavia v krátkom čase. Najdlhšou etapou je inštalácia blokov rámu. Ale v budúcnosti stačí naplniť roztok a po vytvrdnutí stavbu opláštiť.

Rada: Najkritickejšou fázou stavby je liatie betónu. Pretože je ťažké vysledovať rovnomernosť vyplnenia všetkých dutín z monolitického rámu. Z tohto dôvodu sa práca vykonáva postupne..

Trvalé typy debnenia

Stáli výrobcovia debnenia ho predávajú ako hotovú súpravu, ktorá obsahuje bloky z lisovaného polystyrénu a rôzne preklady a zámky, ktoré poskytujú požadovanú tuhosť. Táto metóda okamžite zahŕňa niekoľko stavebných procesov, takže sa často volí pre vlastnú výstavbu domu. Samotný proces montáže navyše nevyžaduje špeciálne znalosti a je prístupný väčšine.

Existuje niekoľko hlavných typov pevného debnenia: z expandovaného ílového betónu, z arobolitu, z expandovaného polystyrénu, zo skleneného magnezitu.

 • Trvalé debnenie z expandovaného ílového betónu. Navonok sa podobá obyčajnému bloku z expandovaného ílu, ale vo vnútri má dutiny. Náklady na materiál sú nízke. Po jeho položení je dutina vo vnútri vystužená a naliata betónom. Takýmto spôsobom sa dokonca aj nekvalifikovaný pracovník dokáže vyrovnať s výstavbou múrov doma. Medzi výhody patrí jednoduchá inštalácia a pevnosť nosných stien. Ale kvôli nedostatku tepelnoizolačného materiálu sú potrebné ďalšie izolačné práce, inak dom nebude vhodný na celoročné bývanie. Celkové náklady budú navyše vyššie ako podobný dom z rovnakého expandovaného ílového betónu so zosilneným jadrom..

 • Polystyrénové debnenie. Je to najobľúbenejší a najžiadanejší materiál na trvalé debnenie. Tieto domy sú vďaka penovému rámu energeticky účinné. Dobré tepelnoizolačné vlastnosti materiálu úplne eliminujú potrebu dodatočnej izolácie. Konštrukcia stien sa ukazuje ako odolná a je vyrobená v čo najkratšom čase. Dôležitá je aj cena, ktorá je možno najnižšia z možných podobných možností. Napriek tomu, že sa používa nehorľavá pena, je nežiaduce nájsť ju vo vnútri domu. A vzhľadom na tepelný efekt je nevyhnutné zabezpečiť drahý systém núteného vetrania aj vo fáze návrhu. Za zmienku tiež stojí, že myši často začínajú v pene, čím si v nich robia svoje domovy. Čo okamžite povedie k zmrazeniu určitých častí stien.
 • Pevné debnenie z betónu. Arbolit je vyrobený z drevotriesky s betónom. Vyzerá to ako bloky s dutinami vo vnútri, ktoré sú po inštalácii vystužené a naliate betónom. Tepelná účinnosť vonkajších stien z tohto materiálu je nízka, preto je potrebná ďalšia tepelná izolácia. Medzi výhody patria silné nosné steny, dobrá zvuková izolácia, schopnosť umiestniť expandovaný polystyrén iba von. Všetky tieto výhody sú však zrušené vysokými konečnými nákladmi na výstavbu..
 • Trvalé debnenie z magnezitového skla. Tieto bloky predstavujú kovový rám opláštený skleneno-horčíkovými plechmi. Navonok vyzerajú ako sadrokartónové dosky. Vzhľadom na nízku pevnosť takýchto stien sú vybrané iba ako vnútorné steny, ktoré nie sú nosné. Toto je lacný spôsob, ako vytvoriť vnútornú stenu, ktorá je pomerne silná a zvukotesná. Dokončenie interiéru navyše netrvá veľa času, pretože nevyžaduje zložité vyrovnanie povrchu..

Rada: stojí za to spomenúť osobitne o pevné debnenie „Technoblok“. Toto je najľahší spôsob, ako si postaviť dom sami bez špeciálnych zručností. Pretože bloky už majú vonkajšie dekoratívne a tepelne izolačné vrstvy, sú v súprave k dispozícii upevňovacie prvky na upevnenie. Okrem toho majú schopnosť rozliať vnútornú penovú vrstvu po naliatí stien. Výsledné steny sú také silné, že sú vhodné pre viacpodlažnú stavbu. Aby sa však dalo stavať z takého materiálu, musí byť dizajn domu optimalizovaný pre veľkosť blokov..

Svojpomocná inštalácia trvalého debnenia pre dom

Stavba domu pomocou tejto technológie prebieha v niekoľkých fázach..

Najprv pripravte základ. Diagonálne skontrolujte rovnomernosť rohov. Ak existujú odchýlky, potom by mali byť značky aplikované vo forme napnutého špagátu pod bloky. Všetky nečistoty sa očistia od základne a hydroizolácia sa vykoná strešným materiálom alebo tekutým základným náterom.

Schéma inštalácie debnenia z penového polystyrénu

Pokyny na inštaláciu debnenia z polystyrénovej peny

 • Pokladanie prvkov trvalého debnenia začína od rohu. A pohybujú sa po obvode prvého poschodia. Spojovacie drážky by mali byť hore. Okraj blokov je zarovnaný pozdĺž natiahnutého lana a horizont je kontrolovaný úrovňou.
 • Ak sa požaduje blok polystyrénového penového materiálu skrátiť na dĺžku, je to povolené iba pozdĺž drážok, ktoré sú na to špeciálne vytvorené. V opačnom prípade bude nevhodný na ďalšie použitie z dôvodu nemožnosti upevnenia.
 • Potom príde fáza vodorovného vystuženia. Výstuž zo sklenených vlákien zapadá do drážok na to určených. Vertikálne tyče sú viazané drôtom na horizontálne a uvoľnené na úroveň liatia betónu.
 • Po prvom rade musíte skontrolovať návrh domu a určiť umiestnenie dverných a okenných otvorov. A s ohľadom na to pokračujte v kladení muriva. Rámy sú vyrobené z dosiek podľa veľkosti okien a dverí, pre požadovanú tuhosť sú rohy upevnené kovovými rohmi. Hotové rámy sú upevnené v otvoroch tak, aby v spodnej časti bola malá medzera pre vizuálnu kontrolu odlievania betónu. Pretože pevnosť v týchto miestach je nižšia a steny sú nosné, je potrebné všetky otvory dodatočne vystužiť.

 • Usporiadajte bloky v šachovnicovom vzore tak, aby sa kĺby v nasledujúcich riadkoch nezhodovali. Pretože pokladanie všetkých radov začína od rohov, mali by byť rohové bloky fixované s presadením.
 • Ihneď je potrebné zabezpečiť umiestnenie a pokládku všetkých technologických otvorov (vodovod, kanalizácia, elektrina, vetranie atď.).
 • Každé 3-4 rady sa naleje betón. Na tento účel sa objednávajú stroje vybavené čerpadlom na betón s hotovým riešením. Jeho pevnosť v tlaku by mala byť triedy B15 a frakcia plniva by mala byť v rozmedzí 10-15 mm.
 • Pre lepšiu kontrolu toku betónu sa odporúča nasadiť na koniec hadice trysku. Po vyplnení dutiny by mal byť kvapalný roztok, ak je to možné, zhutnený.
 • Ak sa má vyrábať arkier alebo iné architektonické prvky, potom je optimálne použiť hotové rotačné bloky.

 • Keď murivo dosiahne štíty, po vytvrdnutí betónu sa prerezávajú v požadovanom uhle (čo závisí od uhla sklonu strechy). Strihá sa aj zbytočné vystuženie.
 • Potom, čo začnú vykonávať elektrické práce. Vzhľadom na to, že vonkajšia strana stien na oboch stranách je expandovaný polystyrén, potom sú všetky káble povolené iba v tepelnom tvarovaní. Spojovacie boxy sú pripevnené k hmoždine k betónovej stene pomocou vrstvy peny.

Debnenie z expandovaného polystyrénu pre základ

Tip: časť nadácie sa nachádza v podzemí. Pretože sa na prácu používa pevné debnenie, polystyrénová pena zostane ako ohrievač. Myši v tomto materiáli radi robia diery a svojimi pohybmi ho určite zničia. To povedie k čiastočnému zmrazeniu základu a zničeniu betónu. Pokiaľ je to možné, odporúča sa nahradiť penu penoplexom alebo inou extrudovanou polystyrénovou penou..

Etapy práce

 • Na stavbe sa urobí značenie a pod základom sa vykopá priekopa. Odporúča sa ihneď urobiť steny čo najrovnejšie a presne na veľkosť blokov trvalého debnenia, aby boli presnejšie inštalované v zemi. Je lepšie to urobiť skoro na jar, keď sa zem práve rozmrazila a je stále dosť tvrdá. V lete, ak je proces oneskorený, sa priekopa zrúti pod vplyvom dažďa a možnej podzemnej vody.

 • Ďalej sa naleje pieskový vankúš s hrúbkou najmenej 15 cm. Už v priekope musí byť vyrovnaný a zhutnený.
 • Ďalej je položený buď hydroizolačný materiál v rolkách alebo vystužený polyetylénový film. Nezabudnite prekrývať a lepiť spoje páskou. Zabráni sa tým úniku cementového mlieka do zeme, ktoré je nevyhnutné na vytvrdzovanie betónu..
 • Prvý rad vodorovnej výstuže a zvislých predĺžení je pletený. Potom sa nainštalujú bloky trvalého debnenia a do drážok sa umiestni vodorovná výstuž. Keď je položená výška základu, naleje sa do debnenia betón.
 • Dosky do suterénu sú pripevnené zhora alebo sú 3-4 tehly rozložené tehlami.

Video o inštalácii debnenia z polystyrénovej peny

About the author