Inštalácia plotu s tehlovými stĺpmi

Inštalácia plotu na tehlové stĺpy sa v prvom rade vyznačuje dobrými výkonovými vlastnosťami a vysokou pevnosťou uzatváracej konštrukcie. Takýto plot má navyše atraktívny vzhľad a je v dobrej harmónii s akýmkoľvek okolitým územím. Hovorme o funkciách a možnostiach kladenia tehlových stĺpov na plot..

Obsah:

Základ pre plot s tehlovými stĺpmi: vlastnosti a stavebná technológia

Upozorňujeme, že tehlové stĺpy sa vyznačujú pôsobivou hmotnosťou, preto sa pri ich inštalácii musíte postarať o prítomnosť pevného základu pod plotom. V opačnom prípade sa nedá vyhnúť poklesu štruktúry..

Vďaka správnemu usporiadaniu základu bude plot stabilnejší voči vetru a inému mechanickému namáhaniu. Pred inštaláciou sekcií plotu z betónu alebo tehly potrebuje základ pod nimi vysokokvalitnú hydroizoláciu.

Hlavnou funkčnou vlastnosťou nadácie je spoľahlivé držanie plotu. Sekcie sa tak stávajú odolnejšími, nezrútia sa a neklesajú. Hĺbka základu je stanovená na základe výšky plotu, stupňa jeho vystuženia, hmotnosti každého úseku a stĺpika.

Existuje niekoľko variácií pri stavbe základu pre tehlové piliere, odporúčame vám, aby ste sa s nimi zoznámili:

1. Nadácia je páskového typu.

Najjednoduchšia a najpopulárnejšia možnosť. Tento základ je univerzálny, preto je vhodný pre akékoľvek ochranné štruktúry. Šírka základu je daná počtom sekcií vo vnútri plotu, aby ste urobili taký základ, budete musieť pripraviť kameň, prísady do betónového roztoku – piesok, cement a plnivo vo forme štrku, výstuž tyče, vďaka ktorým bude konštrukcia odolnejšia, ale zároveň flexibilná.

V závislosti od predtým vykonaných výpočtov je vybavený priekopou. Ďalej je vodotesný a sú nainštalované armatúry. Je lepšie naplniť základňu raz. Aby ste sa zbavili prebytočného vzduchu v betóne a zvýšili pevnosť konštrukcie, použite vibrátor na betón.

Upozorňujeme, že maximálna hĺbka liatia je 50 cm. Správne vykonaný proces liatia poskytne základu pevnosť a predĺži dobu jeho prevádzky..

2. Základ stĺpcového typu.

Táto verzia základu sa používa, ak je pôda vysoko odolná. Inštaluje sa iba pod nosné časti plotu. Na upevnenie stĺpikov budete potrebovať vŕtačku, pomocou ktorej sa vytvoria otvory hlbšie ako oblasť, kde pôda začína mrznúť..

Ďalej sú stĺpiky inštalované vo vzpriamenej polohe, stanú sa pevným základom pre tehlové stĺpiky. Aby konštrukcia získala dodatočnú pevnosť, odporúčame naliať do rúrok betónovú maltu a nainštalovať výstužné tyče. Pomocou rekvizít je stĺp upevnený, v tejto polohe by malo byť, kým betón úplne nestuhne, najmenej 7 dní..

Tip: Inštalácia stĺpikového základu je možná iba vtedy, ak ľahké konštrukcie, ako napríklad pletivo alebo vlnitá lepenka, pôsobia ako ďalšie prvky plotu.

3. Kombinovaná možnosť.

Takýto základ je kombináciou predchádzajúcich typov základov: pásových a stĺpcových. Jeho konštrukcia je relevantná v prípade, keď sa plánuje usporiadanie veľmi ťažkého plotu.

Na mieste inštalácie stĺpikov je vykopaná veľká jama, potom sú nainštalované podpery a naliate. Vo zvyšných častiach sa stavia štandardný pásový základ. Výstuž je inštalovaná ako pod stĺpiky, tak aj po obvode plotu. Kombinovaný základ – ideálny pre náročné pôdy.

4. Kamenný základ.

Kamienok alebo zlomená tehla pomôžu vybaviť takú možnosť založenia. Medzi výhody nadácie patrí absencia potreby dodatočného vystuženia. Navyše je jeho vonkajšia časť perfektne kombinovaná s plotom z kameňa alebo kovaného kovu..

Tento typ nadácie má vysokú pevnosť a atraktívny vzhľad. Takýto základ však nie je vhodný pre ploty zo sieťoviny alebo betónu..

Tehlové stĺpiky pod plotom: odporúčania na usporiadanie základu

Aby sa zaistila vysoká pevnosť a spoľahlivosť tehlového piliera, na usporiadanie základov by sa malo dodržiavať množstvo technologických odporúčaní. V prvom rade sa odporúča používať iba vysokokvalitný cement, najmenej 400 značiek.

Tento materiál má vysokú odolnosť voči vonkajším dráždivým látkam, najmä proti mrazu. Množstvo malty pripravené na základ by malo byť také, aby sa vyplnilo v jednej fáze.

Na určenie množstva betónového roztoku stačí vynásobiť hodnotu výšky, dĺžky a šírky základu medzi sebou. K tejto hodnote pripočítajte 10% zmrštenie, výsledný údaj ukáže počet kubických metrov betónu, ktorý sa má naliať.

Pomer drveného kameňa, piesku a cementu je 2: 2: 1. Všetky prísady sa naplnia vodou a zmiešajú sa iba v miešačke na betón. Ak toto zariadenie nie je k dispozícii, odporúčame objednať si hotové riešenie pripravené vo výrobnom závode. Jeho pevnosť je oveľa vyššia ako pevnosť domáceho betónu..

Ploty s tehlovými stĺpmi foto a pravidlá montáže

Usporiadanie základu pre tehlové stoly je dosť dôležitý proces. Kvalita hotového plotu však závisí aj od inštalácie samotných stĺpikov. Upozorňujeme, že sa neodporúča montovať stĺpiky priamo na základovú plochu. Pretože pod vplyvom nadmerného zaťaženia začne proces ničenia dolných tehál. Stĺpy inštalované na montáž bránok alebo brán na ne sú vystavené obzvlášť vysokému zaťaženiu..

Pri výbere tehly, z ktorej budú stĺpy postavené, odporúčame zostať na červenej alebo lícovej verzii. Aby boli stĺpiky vysoko odolné, budete potrebovať oceľovú podperu umiestnenú v ich vnútri..

Na tieto účely sú vhodné materiály vo forme rúrok, rohov alebo výstužných tyčí..

Tip: Ak plánujete nainštalovať dutý stĺp, jeho vnútorná časť je vyplnená výstužou a naliata betónom.

Ďalej sa po obvode nosných stĺpikov položí tehla. Dutiny, ktoré sa vytvoria medzi podperou a inštalovanou tehlou, sú vyplnené cementovou maltou.

Upozorňujeme, že inštalácia plotu sa začína až po 20 dňoch od postavenia tehlových stĺpov. Pretože musia získať potrebnú silu. Inštalácia krytov na stĺpiky tehlového plotu pomôže zabrániť vstupu nadmernej vlhkosti do nich, čím sa zvýši trvanie celej konštrukcie. K dispozícii sú obidve možnosti čiapok a je možné ich postaviť vlastnými rukami..

Vlnitý plot s tehlovými stĺpmi

Aby bol plot esteticky atraktívny, ale zároveň nemrhal veľa peňazí na jeho stavbu, používa sa kombinácia tehlových stĺpov s vlnitou lepenkou.

Je teda možné získať štruktúru so špeciálnou pevnosťou a stabilitou. Počiatočná fáza práce spočíva v vykonaní výpočtov, vypracovaní projektu a určení veľkosti budúceho plotu.

Na vlastný dizajn plotu budete potrebovať drevený kolík, pozdĺž ktorého je natiahnutá nylonová niť. Pomocou pásky sa zmeria dĺžka plotu, ktorá je zaznamenaná v projekte.

Ak sú na mieste veľké rozdiely vo výške pôdy, odporúčame ju rozdeliť na niekoľko častí, na každej z nich bude základ umiestnený v rôznych hĺbkach. Upozorňujeme, že minimálna vzdialenosť medzi základom a pôdou je 10-15 cm, Po výpočtoch je pod základom vykopaný výkop. Jeho štandardná hĺbka je asi 50 cm a v miestach, kde sú nainštalované nosné stĺpiky, sa priekopa prehlbuje na vzdialenosť najmenej 100 cm. Upozorňujeme, že po celej dĺžke plotu sa vykonáva hlboké rozšírenie priekopy , takže bude možné vyhnúť sa zdvíhaniu pôdy, ktoré môže zničiť štruktúru. Upozorňujeme, že v mieste inštalácie tehlových pilierov sú nainštalované zosilnené podpery, ktorých základňa je upevnená oceľovými rohmi. Budú to rámy na stavbu tehlových plotových stĺpikov.

Vo vnútornej časti priekopy, vykopanej pre základ, sa inštaluje výstuž, ktorá ju dodatočne posilňuje. Na výrobu debnenia sa používajú hranové dosky, ktorých veľkosť zodpovedá vnútornej veľkosti výkopu. Upozorňujeme, že debnenie musí byť bezpečne pripevnené k povrchu, aby sa základ nedeformoval pod vplyvom veľkej hmotnosti betónu..

Aby vám základňa pod plotom s tehlovými stĺpmi slúžila dlho, na jej výrobu budete potrebovať vysoko plastovú betónovú kompozíciu. Preto sa odporúča do hlavnej kompozície pridať mydlo alebo špeciálne zmäkčovadlá. Prvá možnosť zahŕňa pridanie mydla v pomere až 0,2% roztoku. Počet pridaní zmäkčovadiel sa vykonáva v závislosti od pokynov výrobcu..

Ďalšia etapa výstavby páskových plotov s tehlovými stĺpmi zahŕňa zváranie rámu, na ktorom bude upevnená vlnitá lepenka. Na tieto účely bude potrebné oblúkové zváranie a tvarované oceľové rúry. Na vopred nainštalované oceľové rúrky sú namontované dve rovnobežné časti profilu: jedna v hornej časti a druhá v spodnej časti. Upozorňujeme, že každá fáza zvárania je kontrolovaná úrovňou budovy. Po inštalácii rámu je potiahnutý antikoróznym roztokom a potom natretý.

Ďalšie práce sa vykonávajú na obložení pilierov tehlami. Po úplnom stuhnutí roztoku, pomocou ktorého sa kladenie vykonáva, je nainštalovaná vlnitá lepenka. Roztok by mal mať priemernú úroveň plasticity. Inštalácia ozdobných oceľových uzáverov, ktoré zodpovedajú farbe vlnitej lepenky, výrazne zvýši atraktivitu hotového plotu.

Panely na zdobenie plotu s tehlovými stĺpikmi

Plastové tyče, ktoré napodobňujú tehly, sú vynikajúcim riešením, ktoré môže výrazne ušetriť čas i peniaze na stavbu plotu. Takéto stĺpy sú najčastejšie inštalované na plot z vlnitej lepenky alebo dreva..

Imitácia murovaného stĺpika plotu má nasledujúce výhody:

  • úspora času – ak zarovnáte inštalačné práce na inštalácii panelov a obrátite sa k podpore pomocou tehál, potom je čas potrebný na dokončenie prvej operácie 9-10 krát nižší ako náklady na inštaláciu tehlového stĺpika;
  • jednoduchosť inštalácie – počas inštalačných prác nie je potrebné špeciálne vybavenie, miešanie roztoku, nie sú potrebné žiadne špeciálne pracovné schopnosti, navyše sa práca vykonáva kedykoľvek počas roka;
  • nie je potrebný drahý základ, pretože panely nezaťažujú konštrukciu a sú ľahké, preto je inštalácia stĺpov možná aj na pohyblivej pôde;
  • estetická príťažlivosť panelov je rovnaká ako pri tehlách, časom však nezmiznú, nemenia ich vzhľad, odolávajú zmenám vlhkosti a teploty;
  • všestrannosť použitia – je možné nainštalovať panely vo vnútri aj mimo plotu, navyše sú ľahko namaľované v požadovanom odtieni, ktoré sa používajú v akomkoľvek type podnebia;
  • navyše budete musieť kúpiť iba spojovacie prvky, ostatné prvky sú súčasťou stĺpika vrátane prekrytí.

Záručná doba na palice je viac ako 6 rokov. Dávajte si však pozor na falzifikáty pri výbere plastových panelov, riaďte sa dostupnosťou certifikátov o zhode so všetkými normami a kvalitou produktu. Hlavným materiálom na výrobu panelov je polypropylén. Vyznačuje sa šetrnosťou k životnému prostrediu a dobrým výkonom.

Na nainštalovanie jedného panelu stačí pol hodina, rovnaký čas bude potrebný na demontáž panelu. Panely sa ľahko prepravujú, na inštaláciu nepotrebujú špeciálne vybavenie ani vybavenie. Skvelá voľba pre rýchlu a kvalitnú stavbu plotu.

About the author