Inštalácia plotu vlastnými rukami

Aby bol váš web alebo dom chránený pred vniknutím zvonku, je oplotený. Existuje veľa materiálov, z ktorých môžete postaviť plot. Pri výbere jedného alebo iného typu plotu by ste mali vziať do úvahy jeho vlastnosti, vzhľad a kvalitatívne vlastnosti. Ďalej budeme hovoriť o tom, ako nainštalovať plot sami..

Obsah:

Odrody a inštalácia plotov

Plot – rámovanie miesta po obvode, okrem ochrannej funkcie, by malo byť aj esteticky atraktívne, zdobenie dvora. V závislosti od materiálov, z ktorých je plot postavený, môže byť drevený, kamenný, kovový, kombinovaný atď..

Drevené oplotenie je pomerne jednoduchá a cenovo dostupná možnosť. Strom sa ľahko spracováva, takže nebude ťažké postaviť taký plot sami. Na vyplnenie takéhoto plotu sa používa nielen drevo, ale aj hobľovaná podšívka, doska, doska wane.

Medzi výhody drevených plotov poznamenávame:

 • ekologická bezpečnosť stromu a jeho neškodnosť pre ľudské zdravie;
 • jednoduchosť spracovania, možnosť vlastnej výroby;
 • rôzne tvary a textúry;
 • atraktívny vzhľad.

Drevený plot má však určité nevýhody – je vhodný na spaľovanie, nie je odolný voči vlhkosti a teplotným zmenám, potrebuje pravidelné lakovanie a údržbu, rýchlo sa zrúti pod vplyvom vonkajších faktorov..

Plot z vlnitej lepenky je pomerne populárnou možnosťou oplotenia. Palubovka je forma obyčajného plechu, ktorá podlieha profilovaniu. Medzi výhody tohto materiálu patrí jeho odolnosť voči vonkajším dráždivým látkam, trvanlivosť, potreba ďalšej starostlivosti, množstvo farieb a tvarov. Ak je však materiál rezaný nesprávne, existuje riziko poškodenia pozinkovanej vrstvy, v tomto prípade je životnosť plotu obmedzená na niekoľko rokov, pretože je pokrytá hrdzou..

Výroba kamenného plotu je dosť namáhavá a drahá, ale taký plot má úžasný vzhľad a spoľahlivo chráni miesto pred cudzími ľuďmi. Okrem toho je na výber tvar a výška kamenného plotu. Je možná kombinácia kameňa s kovom, drevom alebo vlnitou lepenkou. Kamenný plot má dlhú životnosť, nevyžaduje dodatočnú údržbu.

Existujú dva typy betónových plotov – monolitické a europlotové. Prvá možnosť zahŕňa inštaláciu betónových dosiek, ktorých hmotnosť dosahuje dve tony, preto sa na ich inštaláciu používa špecializované zariadenie. Euro plot – je špeciálna betónová doska, ktorá napodobňuje rôzne textúry a má atraktívny vzhľad. Takéto ploty sú veľmi obľúbené ako plot nielen pre dom, ale aj pre záhony, predzáhradky. Medzi výhody betónových konštrukcií poznamenávame:

 • vysoká pevnosť a trvanlivosť;
 • atraktívny vzhľad;
 • trvanie prevádzky;
 • možnosť zafarbenia rôznymi farbami;
 • odolnosť voči vonkajšiemu prostrediu.

Na inštaláciu betónových panelov je však potrebné vybaviť dodatočnú betónovú základňu vo forme základu..

Plot z tehál sa vyznačuje atraktívnym vzhľadom. Na výrobu plotu sa používa tehla na opláštenie alebo obyčajná tehla. Dizajn takého plotu je štýlový a pri správnej inštalácii a spracovaní tehál je životnosť plotu asi päťdesiat rokov..

Takýto plot tiež potrebuje vybaviť základňu, je to dosť drahé a vyžaduje špeciálne spracovanie..

Najlacnejšou možnosťou pre plot je inštalácia sieťoviny. Na opravu použite špeciálne podporné stĺpiky a drôtené žily. Pri výbere sieťoviny sa snažte venovať pozornosť prítomnosti pozinkovaného alebo vinyl-polychlórovaného povlaku, ktorý ochráni pletivo pred koróziou.

Kovové ploty sa najčastejšie vyrábajú z kovaných prvkov. Môžu byť kované ručne alebo strojovo. Prvá možnosť vám umožňuje získať jedinečný vynález, ale jeho cena je veľmi vysoká. Strojné kovanie je drahšie. Je možné zakúpiť špeciálne modulárne systémy, z ktorých môžete nezávisle zostaviť hotový systém.

Pomerne originálnym spôsobom oplotenia je použitie živého plotu ako plotu. Na ich vytvorenie sa používajú kríky a stromy vysadené v jednom alebo dvoch radoch. Na vybudovanie živého plota musíte najskôr natiahnuť šnúru a zasadiť k nej rastliny. Tento druh živého plotu však vyžaduje neustálu údržbu..

Technológia inštalácie kovového plotu

Predtým, ako začnete vyrábať kovový plot, musíte sa rozhodnúť pre typ plotu, ktorý bude postavený. Kovové ochranné konštrukcie sú:

 • ochranný;
 • kované;
 • kovový profil (pevný a profilový).

Upozorňujeme, že na prácu s kovom musíte mať skúsenosti so zváracím strojom.

Pomerne obľúbeným materiálom na výrobu plotu je kovový profil, jeho široké použitie je predovšetkým kvôli jeho univerzálnosti a dobrým vlastnostiam materiálu. Kovový profil má potrebnú tuhosť na ochranu miesta, plechy sú bezpečne pripevnené k podperám, ľahko sa inštalujú a v prípade potreby demontujú.

Inštalácia plotu z vlnitej lepenky zahŕňa použitie materiálov vo forme:

 • priamo do kovového profilu;
 • podporné stĺpiky, na ktoré sa inštaluje plot;
 • pozinkované samorezné skrutky;
 • oceľový roh;
 • skrutkovač;
 • elektrická vŕtačka;
 • zváračka;
 • piesok, drvený kameň a cement.

Aby vám plot vyrobený z kovového profilu slúžil mnoho rokov, musíte pri jeho stavbe dodržiavať určité odporúčania. Práce by mali začať označením územia. Na tieto účely použite šnúru a kolíky. Najprv by ste mali vyčistiť oblasť od buriny a trosiek. Interval medzi domom a plotom by mal byť najmenej tri metre. Nie je dovolené vybavovať pevné ploty medzi dvoma rôznymi oblasťami. Na kontrolu rovnomernosti označení použite vodováhu alebo vodováhu..

Ďalej sú nainštalované stĺpiky – na to by mali byť pod stĺpmi vybavené zákopy. Ďalej sa do nich naleje piesok, inštalujú sa a betónujú podpery. Hĺbka výkopu sa rovná jednej tretine dĺžky nosného stĺpika. Pomocou vodováhy skontrolujte, či je stĺpik rovnomerne nainštalovaný. Ďalšia práca sa vykonáva po vytvrdnutí betónu a získaní požadovanej pevnosti..

Na upevnenie plechov kovového profilu na nosné stĺpiky sú nainštalované guľatiny. Ako oneskorenie sa najčastejšie používajú rúry vyrobené z kovového profilu. Na ich upevnenie sa odporúča použiť zvárací stroj..

Posledným momentom inštalácie plotu z vlnitej lepenky je upevnenie listov na predtým pripravený rám. Na inštaláciu profilovaného plechu na plot použite pozinkované samorezné skrutky. Sú odolné voči korózii a predlžujú životnosť plotu. Pri rezaní kovových profilov používajte iba pílu na kov alebo nožnice na kov. Použitie brúsky je neprijateľné, pretože ohrieva kov a prispieva k zničeniu pozinkovanej vrstvy. V tomto prípade kovový profil časom koroduje a hrdzavie, pričom stráca svoju atraktivitu..

Vlastnosti montáže plotu na reťaz

Hlavnými výhodami sieťových plotov je jednoduchá inštalácia a najdostupnejšie náklady v porovnaní s inými možnosťami plotu. Na inštaláciu pletivového plotu budete potrebovať:

 • podporné stĺpiky, ktorých počet závisí od obvodu plotu;
 • sieťovina;
 • oceľový kábel;
 • piesok, drvený kameň a cement.

Svojpomocná inštalácia pletivového plotu sa vykonáva veľmi rýchlo. Na začiatku by ste mali označiť oblasť, v ktorej sa práca vykonáva. Maximálna vzdialenosť medzi podpornými stĺpikmi je 200 cm. Ako kotvy pre sieťovinu sa používa bežný drôt alebo zvárací stroj.

Je možné zakúpiť hotové sekčné bloky, na ktorých sú oceľové rohy a pletivo je už zvárané. S týmto dizajnom je plot nainštalovaný na mieste do hodiny..

V každom prípade sa inštalácia nosných stĺpikov spočiatku vykonáva, je tiež žiaduce, aby boli betónované. Ďalej je na nich už upevnená mriežka. Sledujte rovnomernosť jeho polohy a absenciu prehýbania.

Ďalšou možnosťou pre kovový plot je kovaný plot. Tento dizajn vyzerá pôsobivo a originálne. Medzi výhody uvádzame:

 • príťažlivosť vzhľadu;
 • trvanie prevádzky;
 • nie je potrebná starostlivosť.

Náklady na takýto plot sú však dosť vysoké, takže ak potrebujete chrániť veľkú plochu, budete musieť veľa minúť. Na inštaláciu takého plotu budete potrebovať materiály vo forme:

 • piesok, drvený kameň a cement;
 • kamene na ozdobu;
 • nástroje na kovanie za studena;
 • brúsky;
 • farba a rozpúšťadlo;
 • zváračka;
 • ďalšie dekoratívne kované prvky.

Inštalácia plotu vlastnými silami sa vykonáva špeciálnou technológiou. Na začiatku je vypracovaný náčrt, na ktorom je určený vzhľad plotu. Čím jednoduchšie prvky na plote sú, tým sú jeho náklady nižšie. Po vykonaní meraní a určení vzhľadu konštrukcie začne rezanie kovu a jeho spojenie kovaním za studena.

Najťažším procesom je prepojenie všetkých komponentov dohromady. Každá zo sekcií musí byť rovnaká, inak bude plot vyzerať asymetricky. Na ochranu plotu pred koróziou a vlhkosťou je pokrytý špeciálnym ochranným materiálom a farbou. Pri správnom prístupe k jeho výrobe bude životnosť takého plotu najmenej 20 rokov.

Inštalácia betónového plotu: odporúčania a implementačné funkcie

Pôvodne bolo územie označené a bol určený počet podporných pilierov. Ďalšia práca závisí od typu betónového plotu. Ak plot pozostáva zo železobetónových dosiek, na jeho inštaláciu bude potrebné špeciálne vybavenie. Takéto ploty v súkromnej bytovej výstavbe prakticky nie sú obľúbené, najčastejšie sa používajú na ochranu priemyselných podnikov pred vniknutím zvonku..

Na oplotenie domov alebo pozemkov sa najčastejšie používajú malé betónové bloky s rôznymi druhmi dekoratívnych textúr. Štandardná veľkosť sekcie je 200 cm na výšku a 50 cm na šírku. Takéto dosky naznačujú usporiadanie malého základu..

Existujú dva spôsoby inštalácie dosiek:

 • inštalácia podpery;
 • alternatívna inštalácia podpier a dosiek.

Prvá možnosť zahŕňa počiatočnú inštaláciu nosných stĺpikov. V tomto prípade je potrebné presne vypočítať vzdialenosť medzi podperami na inštaláciu dosiek. Najmenšie chyby povedú k narušeniu integrity celej štruktúry. Táto metóda inštalácie je menej populárna ako druhá, navyše je prácnejšie ju vykonávať..

Odporúčame vám najskôr nainštalovať jednu podperu, potom na ňu pripevniť platne a namontovať druhý podperný stĺpik. Všetka práca sa teda vykonáva postupne, zatiaľ čo v každej z fáz sa plot kontroluje rovnomernosť.

Na dodatočnú výzdobu štruktúry je namaľovaná v predtým definovanej farbe. Takéto dosky sú schopné napodobňovať tehly, kameň, drevo atď. Sú odolné, dobre znášajú vlhkosť a iné vonkajšie dráždivé látky a sú vhodné do každého exteriéru. Ak je potrebné plot otočiť, je potrebné nainštalovať dva nosné stĺpiky na upevnenie dosiek. Odporúča sa zakúpiť čiapky na podpery, ktoré ich ochránia pred vniknutím vlhkosti a zničením a tiež zatraktívnia štruktúru..

Inštalácia plotu bez materiálu je takmer nemožná. Aj keď je možné ho vyrobiť z improvizovaných prostriedkov. Na tieto účely sa používa vinič, odpadový drôt, rastliny, plastové fľaše a iný priemyselný odpad. Hlavnou kvalitou výsledného plotu je rozdelenie územia, ochrana lokality pred vniknutím zvonku a estetická príťažlivosť.

Video o inštalácii plotov:

About the author