Inštalácia podšívky je pokojná vlastnými rukami prostredníctvom klincov: inštalačná technológia. Ako to opraviť sami a aké nástroje sú potrebné

Vďaka svojej ekologickosti, praktickosti a vizuálnej príťažlivosti sú dokončovacie materiály z prírodného dreva stále obľúbenejšie a často používané. Takýto materiál pomáha vytvárať útulnosť, originalitu a osobný štýl, individuálny a špeciálny. Drevené povrchy sú drahé, preto je potrebná alternatíva. Táto možnosť bola pokojná podšívka. Pokojná podšívka je drevený panel z prírodného dreva. Táto verzia nemá modelované drážky, je upevnená na čapových drážkach, v dôsledku čoho sa vytvára veľmi plochý povrch. Materiál sa dodáva v rôznych veľkostiach.

Obsah:

Materiálne výhody

Výhody podšívky sú jasne vyjadrené. Je to materiál šetrný k životnému prostrediu, pevný, trvanlivý a odolný voči vlhkosti. Keď hovoríme o výhodách, je možné spomenúť nasledujúce výhody:

 • materiál vhodný na vertikálnu aj horizontálnu montáž;
 • akýkoľvek povrch môže byť obalený materiálom;
 • povrch je ľahký, z tohto dôvodu môžete inštalačné práce vykonávať vlastnými rukami;
 • vďaka dokonale rovnému povrchu môžete opraviť všetky nerovnosti v stenách alebo strope;
 • pred inštaláciou nie je potrebné vyrovnávať pracovnú plochu.

Obrázky na požiadanie Inštalácia podšívky pokojne vlastnými rukami

Dokončovacie práce v interiéri s kľudovou doskou – možnosť aktualizácie a zatraktívnenia vášho domova. Vďaka moderným technológiám sú povrchy ošetrené ochrannými látkami, ktoré predlžujú životnosť podšívky. Pomocou tohto materiálu môžete ozdobiť steny akejkoľvek kvality: plynové alebo penové bloky, tehly alebo akýkoľvek iný materiál.

Podšívka je vyrobená z rôznych druhov stromov, vrátane ušľachtilých. Najčastejšie sa však používajú ihličnaté odrody: smrekovec, smrek, borovica alebo céder.

Ako správne opraviť pokojnú podšívku

Podšívku môžete položiť rôznymi spôsobmi, v závislosti od túžby a predstavivosti majiteľa domu. Hodí sa horizontálne, vertikálne alebo pod uhlom. Existuje niekoľko odporúčaní, ako to urobiť efektívne. Musíte sa riadiť týmito radami:

 • po zakúpení materiálu ho nemožno ihneď nainštalovať, skúsení stavitelia odporúčajú nechať materiál ležať, prispôsobiť sa teplote miestnosti, vlhkosti;
 • všetky povrchy by mali byť ošetrené špeciálnym materiálom, ktorý zabraňuje poškodeniu povrchu.

Profesionáli poskytujú rady, ako opraviť podšívku týmto spôsobom:

 • Ak je potrebné materiál pripevniť k drevenému povrchu, odporúča sa to urobiť s určitými obmedzeniami. Neodporúča sa montovať panely priamo na strom. Drevený povrch domu reaguje na sezónne zmeny počasia, zmenšuje sa, čo znamená, že môže negatívne ovplyvniť stav podšívky. Z tohto dôvodu je na stenu vopred nainštalovaná prepravka. Uhlové zmeny materiálu teda neovplyvnia kvalitu inštalovanej podšívky. Kamenné steny vyžadujú latovanie. To je predpokladom realizácie takejto práce..
 • Pri použití sústruhu musíte myslieť na izoláciu. Môže to byť minerálna vlna, polystyrén a akékoľvek iné materiály. Pri použití ohrievačov je však vhodné zabezpečiť otázku vodnej a parnej bariéry. Táto akcia zabráni tvorbe kondenzácie, zvýšenej vlhkosti a prenikaniu studeného vzduchu zvonku..
 • Pred inštaláciou podšívky Shtil je potrebné ošetriť povrch steny a materiál špeciálnymi roztokmi, aby sa zabránilo pravdepodobnosti rastu mikroorganizmov a húb. Tiež ochráni materiál pred hnilobou a poškodením chrobákov..
 • Je potrebné mať na pamäti, že kontakt medzi železom a drevom v konečnom dôsledku spôsobí zmenu štruktúry dreveného materiálu. To znamená, že je nežiaduce upevňovať podšívku klincami, najmä v miestnostiach s vysokou vlhkosťou. Namiesto kovových klincov je možné použiť meď, bronz alebo nehrdzavejúcu oceľ.
 • Po príchode domov musia byť všetky balíky so šindľom odpečatené a ponechané niekoľko dní ležať. Materiál sa prispôsobuje vlhkosti v miestnosti, čím sa zabráni deformácii v dôsledku kolísania teploty a vlhkosti v závislosti od sezóny.

Obrázky na požiadanie Inštalácia podšívky pokojne vlastnými rukami

Ako namontovať pokojnú podšívku na strop

Inštaláciu materiálu na akýkoľvek povrch je možné vykonať v jednej z troch možností: horizontálna, vertikálna a uhlová inštalácia.

Nevkladajte klince priamo do podšívky, aby ste zabránili zauzleniu v mieste ponorenia alebo deformácii materiálu. Vopred sa vyvŕtajú otvory požadovaného priemeru. Pomôže to presne vykonávať všetky druhy práce a nestratiť materiál. Podšívku môžete upevniť svorkami alebo sponkami. Je to jednoduché: upevňovacie prvky sú nainštalované na prepravke a potom je namontovaná obkladová doska. Prvá doska je inštalovaná s drážkami v hákoch sponiek a ďalšie sú do seba postupne vkladané pomocou technológie „tenon-groove“. Jedná sa o neviditeľnú možnosť upevnenia podšívky, ktorá má množstvo výhod, medzi ktoré patrí minimálna hrozba poškodenia materiálu a dlhá doba prevádzky..

Pomocou samorezných skrutiek a klincov je materiál pripevnený k stropu alebo stene. Nemôžete to však urobiť priamo do materiálu: skrutky alebo klince môžu poškodiť povrch podšívky.

Pomocou klincov bez klobúkov môžete nainštalovať podšívku. Podšívka je vytvrdená na nechtoch, všetky činnosti sa vykonávajú iba dreveným kladivom, aby sa zaistila pevnosť konštrukcie, dodatočná fixácia sa vykonáva samoreznými skrutkami.

Obrázky na požiadanie Inštalácia podšívky pokojne vlastnými rukami

Pokojná zapínacia podšívka

Použitie podšívky na usporiadanie interiéru je zaujímavá myšlienka, dokonale osviežuje miestnosť a dodáva jej atraktívny vzhľad. Rigorózna doska je veľmi odolná voči opotrebovaniu a nevyžaduje veľkú údržbu.

Začiatku inštalácie obloženia by mali predchádzať aspoň teoretické znalosti, správne výpočty. Dodržiavanie požiadaviek na vlhkosť je dôležitým bodom. Ak sú tieto normy porušené, materiál sa môže poškodiť a prasknúť. Vlhkomer pomôže monitorovať tieto indikátory. Na podšívku Calm existujú určité normy:

 • pri usporiadaní domu zvnútra by sa ukazovatele vlhkosti mali meniť v intervaloch dvanásť až štrnásť percent;
 • pokiaľ ide o obklady pre fasádne práce, ukazovatele vlhkosti sa pohybujú od štyridsaťpäť do šesťdesiat percent.

Ak sú ukazovatele vlhkosti vyššie, podšívka sa rýchlo zhorší, a to ako z hľadiska estetického, tak aj funkčného účelu..

Inštaláciu podšívky Calm je potrebné začať z rohu. Osobitná pozornosť sa venuje prvému plátu. Musí byť zaistený s veľkou starostlivosťou, s kontrolou úrovne, aby sa neodchyľoval v jednom alebo inom smere. Aby sa zabránilo zhromažďovaniu vlhkosti v drážkach, je podšívka pri vodorovnom umiestnení upevnená hrotmi hore. Drevená podšívka je podobná montáži na stenu a strop. Prvá vec, ktorú treba rozhodnúť, ktorá stena bude pre túto akciu rovnobežná.

Metódy montáže podšívky pokojne na strop

Po vypočítaní vlhkosti môžete pokračovať v inštalácii podšívky do budovy. Prvým krokom pri inštalácii podšívky je usporiadanie špeciálneho rámu alebo latovania. Je to jednoduché, musíte pripraviť nástroj – zvinovací meter, pílu, kladivo, skrutkovač a upevňovacie prvky. Drevený nosník je pripevnený k stene. Získate štruktúru na pripevnenie podšívky k nej. Úroveň je potrebné skontrolovať rovnomernosť inštalácie tyčí.

Aby sa zabránilo vnikaniu studeného vzduchu cez strop, odporúča sa povrch izolovať. Na tento účel sa používa akýkoľvek tepelne izolačný materiál, ale minerálna vlna sa považuje za najlepšiu. Existuje niekoľko odporúčaní, ktoré pomôžu predĺžiť životnosť prevádzkového použitia:

 • skrutky sú zaskrutkované do obloženia pod uhlom, čo umožní bezpečnejšie upevnenie materiálu;
 • odporúča sa použiť ozdobné klince so špeciálnym povlakom, ktorý nie je agresívny voči drevu;
 • je lepšie umiestniť dosky zvisle, najmä v miestnostiach s vysokou vlhkosťou.

Pokojná inštalácia podšívky

Podšívku Stihl je možné použiť na obklady stien a stropov. Je použiteľný na dekoráciu v obývacích izbách, kúpeľniach, verandách alebo chodbách. Ak vezmete smrekovcovú podšívku, problém vplyvu vlhkosti na materiál bude úplne vyriešený – taký strom sa nebojí vysokého obsahu vlhkosti. Vysoký obsah prírodných živíc minimalizuje hrozbu hniloby alebo tvorby plesní. Ekologická šetrnosť materiálu k materiálu vám umožňuje vytvoriť v miestnosti bezpečné a pohodlné prostredie.

Materiál môže mať rôzne triedy: nadradený, extra, kategórie A, B a C..

Pokojná podšívka sa najčastejšie inštaluje na klince, do vopred vyvŕtaných spojok. Tým sa zabráni deformácii panelu obloženia v priamom kontakte s klincami. Na tento účel sa používa nástroj, ako je doboinik. Vďaka svojej štruktúre sa nedotýka povrchu dosiek a nepriľne k materiálu. Pre doboiner existujú dve možnosti, v závislosti od typu nechtu. Domáci remeselník môže doboynik ľahko nahradiť stavebným klincom tak, že ho mierne zmodernizuje. Ale ak je naplánované veľké množstvo práce, odporúča sa použiť iný nástroj na uľahčenie práce – vzduchovú pištoľ na zatĺkanie klincov – pištoľ na nechty. Je to drahé, ale šetrí veľa času, ľahko sa používa a umožňuje vám vylúčiť prípad ohýbania nechtov počas procesu inštalácie..

Obrázky na požiadanie Inštalácia podšívky pokojne vlastnými rukami

Euroliningové nechty

Niet pochýb o tom, že kvalita montáže materiálu priamo závisí od kvality upevňovacích jednotiek. Spojovacie prvky musia spoľahlivo podporovať konštrukciu a byť neviditeľné. Na upevnenie je možné použiť samorezné skrutky, sponky, skrutky, ale klince sú stále najobľúbenejšie. Ale nehovoríme o bežných nechtoch: sú to dokončovacie prvky so špeciálnym tvarom hlavy a povlakom. Sú to prúty s valcovou hlavou. Hlava dokončovacieho klinca je zapustená do materiálu. Materiál nechtu je ošetrený špeciálnym antikoróznym materiálom.

Dokončovacie klince na podšívku sa líšia od stavebných klincov tým, že nie sú určené na preťaženie. Používajú sa iba vtedy, ak materiál nebude vystavený zmršťovaniu a mechanickému namáhaniu. Nemali by sa používať v dočasných budovách, pretože je takmer nemožné zdvihnúť a vytiahnuť taký klinec. Malý klobúk zapustený do dreva vám ho nedovolí vytiahnuť bez námahy a dokončovací klinec sa tiež nepoužíva.

Existuje niekoľko možností euroliningu:

 • oceľové klince bez špeciálneho povlaku, sú lacné, ale korodujú a môžu poškodiť základňu materiálu;
 • pozinkované klince – lacné, ale veľmi praktické a odolné voči korózii;
 • nechty pokryté vrstvou medi – výrobky z červeného odtieňa s vysokou odolnosťou proti korózii;
 • mosadzné – vizuálne atraktívne a vysoko odolné voči korózii;
 • chrómované – výrobky používané na povrchovú úpravu s dekoráciou;
 • bronz – výrobky s bronzovým povlakom, s vysokými vlastnosťami, ale majú vysoké náklady.

Obrázky na požiadanie Inštalácia podšívky pokojne vlastnými rukami

Klince sa vyberajú v závislosti od prevádzkových podmienok dokončovacieho materiálu. Vo vlhkom prostredí sa odporúča uprednostniť chróm a meď. V bežných obývačkách sa najčastejšie používajú pozinkované. Ak je podšívka vysokej kvality, odporúča sa použiť vhodné klince – s medeným alebo mosadzným povlakom. Technológia klincovania podšívky už bola spomenutá: iba cez predvŕtané otvory.

Ak máte stále otázky o tom, ako nainštalovať podšívku pokojne vlastnými rukami cez nechty, môžete si pozrieť video. Tam nájdete odpovede na všetky otázky.

About the author