Podlahové konštrukcie musia spĺňať požiadavky na pevnosť, požiarnu odolnosť, zvukovú izoláciu a tepelnú izoláciu. Všetky tieto vlastnosti majú doskové betónové výrobky. Používajú sa pri výstavbe priemyselných, bytových a individuálnych budov..
Obsah:
Slúžia ako medzipodlažné podlahy, kde ich spodným povrchom je strop a horným je podlaha hornej miestnosti. Dosky sú tiež položené na garáže, prístrešky a iné budovy pre domácnosť, čím vytvárajú strechu. Často sa používajú ako základ..
Druhy podlahových dosiek
Rozlišujú sa dva typy: monolitické podlahové dosky a duté. Prvé z nich sa vyznačujú veľkou mierou bezpečnosti a únosnosti. Medzi vážne nevýhody patrí ich hmotnosť, vysoká tepelná vodivosť a nízke zvukovoizolačné vlastnosti. Takéto výrobky sa často používajú na výstavbu verejných a priemyselných budov..
Fotografia podlahových dosiek
- Výrobky z dutého betónu sa používajú pri stavbe súkromných domov kvôli ich lacnejším nákladom a nízkej hmotnosti v porovnaní s monolitickými náprotivkami. Tento faktor vám samozrejme neumožňuje zaobísť sa bez špeciálneho zariadenia na dodávanie počítačov na miesto a na inštaláciu, ale napriek tomu umožňuje výrazne znížiť zaťaženie nosných stien a základov. A v dôsledku toho znížiť náklady na ich usporiadanie s použitím menšieho množstva stavebného materiálu.
- Dutiny prebiehajúce po celej dĺžke betónového výrobku môžu byť okrúhle, oválne a polygonálne. Môžu byť použité pri pokladaní komunikácií pomocou káblových kanálov, plastových boxov alebo vlnitých rúr.
Duté dosky s dutým jadrom zaručujú:
- dobré tepelné a zvukové izolačné vlastnosti;
- požiarna odolnosť;
- rozloženie zaťaženia na nosné steny;
- vysoká mechanická pevnosť;
- trvanlivosť.
Vďaka hladkému povrchu dosiek budú všetky ďalšie dokončovacie práce prebiehať nielen s minimálnymi investíciami do vyrovnávania stropu (podlahy), ale aj s nižšími pracovnými nákladmi.
Rozmery podlahových dosiek
- Podlahové dosky sa vyrábajú v dĺžkach od 1880 do 6280 mm v krokoch po 100 mm.
- Hrúbka podlahovej dosky je 220 mm. Štandardná šírka výrobku je 990, 1190 alebo 1490 mm, aj keď nájdete dosky aj s inými štandardnými veľkosťami..
- Hmotnosť podlahovej dosky určuje jej rozmery, zhruba tento ukazovateľ sa pohybuje od 500 do 1 500 kg. Pokiaľ ide o nosnosť produktovej jednotky, v priemere je to 800 kg na 1 m2..
Čo potrebujete vedieť pred kúpou počítača
- Prítomnosť stôp hrdze a tuku na povrchoch výrobku nie je povolená.
- Maximálne povolené trhliny sú 0,1 mm, ale lepšia je ich úplná absencia.
- Všetky hrany dosiek musia mať najrovnejšie povrchy, bez vydutín a priehlbín..
- Prípustná odchýlka od menovitej dĺžky – 10 mm, hrúbka – 5 mm, šírka – 5 mm.
- Výrobok musí mať príslušné certifikáty kvality.
Predtým, ako začnete pokladať podlahové dosky, musíte vedieť, že:
- hrubá strana platne by mala smerovať nahor a hladká strana by mala byť dole;
- montáž výrobkov sa vykonáva na ich spodných stranách;
- Výrobky zo železobetónu by mali spočívať na 2 krátkych stranách; dlhú stranu sa neodporúča dávať na stenu;
- budete potrebovať komponenty pre pieskovo-cementovú maltu;
- dosky sú položené blízko seba bez medzier;
- služby žeriavu sú hodinové, takže je pre jeho príchod pripravené všetko potrebné, aby práca prebehla bez problémov;
- dosky by mali spočívať iba na nosných stenách, ostatné vnútorné priečky (steny) sú postavené po inštalácii stropu;
- pre dobre koordinovanú inštaláciu budú na pomoc žeriavu potrebovať najmenej 2, najlepšie 3 osoby;
- pred hrubým dokončením sú dutiny platní vyplnené drveným kameňom alebo expandovanou hlinkou.
Príprava stien pred inštaláciou podlahových dosiek
- Nosné steny sú vyrovnané. Na výšku musia byť čo najrovnejšie, prípustná odchýlka je maximálne 10 mm. Rozdiel vo výške môžete identifikovať pomocou dlhého lúča, ktorý je umiestnený na dvoch protiľahlých stenách. Na drevo je položená úroveň budovy a čím dlhšie je, tým presnejší je výsledok..
- Skontrolujú sa teda všetky podpery podlahových dosiek. Zároveň je dôležité vykonávať merania tak často, ako je to možné. Za týmto účelom je v rohoch budovy nainštalovaný lúč alebo drevo, potom sa pohybuje každých 1-1,5 m. Príslušné údaje je možné zapísať na steny kriedou alebo značkou.
- Ďalej sa zistí najvyšší a najnižší bod a betón sa rozloží pomocou pórobetónovej kovovej siete. Podpery postavené z penobetónu, trosky, plynových silikátových blokov sú bezpodmienečne vystužené. To sa dá dosiahnuť pomocou výstužného pásu s výškou najmenej 15 cm..
- Armopoyas rovnomerne rozdeľuje zaťaženie, zabraňuje deformácii stien a chráni podlahové dosky pred zlomením.
- Debnenie je zostavené z najrovnomernejších dosiek v súlade so získanými hodnotami, to znamená, že okraje môžu mať rôzne hodnoty výšky. Môžete použiť špeciálny profil v tvare U. Konštrukcia je usporiadaná po celom obvode domovej skrinky vrátane záclonových stien, najmä ak je budova vyrobená z ľahkých blokových materiálov..
- Na miešanie pieskovo-cementovej malty sa odoberie 1 vedro cementu (M500) a 3 vedrá piesku, takže je potrebné toľko vody, aby zmes nebola tekutá, ale ani hustá. Piesok sa musí preosiať, aby sa odstránili kamienky, ktoré prispejú k zničeniu vrstvy pod hmotnosťou dosky.
- Po naliatí sa malta prepichne stierkou alebo kúskom výstuže, aby sa zabránilo tvorbe vzduchových medzier. Rammeru by sa mala venovať osobitná pozornosť.
- Pred položením podlahových dosiek je potrebné vyplniť medzery, aby sa zabránilo zamrznutiu. Ak sú železobetónové výrobky dlhodobo skladované na stavbe, odporúča sa v oblastiach, ktorými prechádzajú dutiny, vyvŕtať jeden alebo dva otvory, cez ktoré bude unikať prebytočná vlhkosť. Je potrebné poznamenať, že otvory sú utesnené betónovou maltou a pri inštalácii by mala doska smerovať nadol..
- Továrenské dutiny sú vyplnené expandovanou hlinkou alebo sú jednoducho vložené veľké kusy jeden a pol tehál a zvyšné trhliny sú uzavreté cementovou maltou. Aj keď továrne v poslednej dobe vyrábajú dosky s uzavretými dutinami.
- Zmes v debnení musí dobre vyschnúť, získať silu, to bude trvať najmenej 3 týždne.
Žeriavová plošina
- Uzemnenie, na ktorom bude zdvíhacie zariadenie stáť, musí byť zalepené. Neinštalujte žeriav v blízkosti domu vo výstavbe, ak je v suteréne. Nosná „noha“ špeciálneho zariadenia vytvára na zemi veľmi významné zaťaženie, ktoré môže viesť k zrúteniu steny suterénu.
- Na sypkú alebo kyprú pôdu sa odporúča objednať žeriav s dlhším výložníkom. Ak sa práca vykonáva na jar alebo na jeseň, keď je pôda nasýtená vlhkosťou, je platforma pre autožeriav rozložená na cestné dosky (môžete použiť použité výrobky). Technológia sa totiž môže zablokovať v kaši pod vlastnou hmotnosťou.
Rozhodovanie o doskách
- Neodporúča sa pokrývať dve rozpätia jednou doskou. Takéto zaťaženie za určitých okolností môže viesť k jeho prasknutiu. Ak bola zvolená iba taká schéma kladenia, potom sa v tomto prípade odporúča urobiť rez brúskou s diamantovým kotúčom (do jeho hĺbky) presne v strede strednej steny.
- Ak dôjde k prasknutiu, pôjde presne v smere zárezu, čo je celkom prijateľné.
- Bohužiaľ nie je vždy možné prekrývať sa s celými doskami. Niekedy musia byť podšité na šírku aj na dĺžku. Tu potrebujete kladivo, brúsku s diamantovým kotúčom, páčidlo a silu svalov.
- Na uľahčenie postupu sa používa drevo alebo doska vhodnej dĺžky. Rezivo je umiestnené pod doskou striktne pozdĺž línie budúceho rezu. V určitom okamihu sa betónový výrobok zlomí pod vlastnou hmotnosťou..
- Najprv sa na horný povrch dosky pozdĺž vyznačenej čiary odreže brúska. Ďalej sa pomocou kladiva kladú údery po celej dĺžke betónových výrobkov. Údery by mali byť aplikované tak často, ako je to možné. Ak rez padne na dutý otvor, potom sa tanier zlomí pomerne rýchlo..
- Pri rezaní dosky na šírku budete musieť vynaložiť veľké úsilie. Výstužné tvarovky sa odrežú zváračkou alebo frézou. Neodporúča sa používať brúsku, pretože kotúč môže “hrýzť”. Ale ak je k dispozícii iba tento nástroj, potom nerežte kovovú tyč na koniec – nechajte 2-3 mm. Vykonajte poslednú prestávku pomocou páčidla alebo kladiva..
Pri rezaní dosky padnú na vaše plecia všetky možné dôsledky! Žiadny výrobca neposkytne oficiálne povolenie na vykonávanie týchto prác..
- Ak nie je dostatok celých dosiek na úplné prekrývanie a zostávajúci priestor je malý, môžete sa vyhnúť časovo náročnému procesu ťažby pomocou nasledujúcich dvoch metód:
- Posledná alebo prvá doska neprilieha na stenu na dĺžku. Vytvorená dutina medzi doskou a opornou stenou je vyplnená tehlami alebo blokmi. Cementový poter po výstavbe spoľahlivo spojí a spojí murivo s doskou.
- Táto metóda je vhodná vtedy, ak sú existujúce betónové panely položené od konca k sebe a zostávajúca vzdialenosť je rozložená medzi dve oporné steny a vyplnená opísanou metódou..
- Malo by sa pamätať na to, že ak je prázdny otvor viac ako 30 cm, potom sa pri nalievaní poteru v tejto oblasti vykoná výstuž.
- Dosky sú namontované v jednej rovine so stenami, pričom medzi samotnými doskami zostáva prázdna medzera. Na spodné povrchy železobetónových výrobkov je pripevnená hrubá preglejka odolná voči vlhkosti, výstuž musí byť položená s prístupom k horným povrchom dosiek.
- Získate tak niečo vo forme debnenia, ktoré sa naleje do betónu. Po úplnom vysušení sa preglejka demontuje a na vrchnú stranu dosiek sa urobí všeobecný poter..
Inštalácia podlahových dosiek
- Na prácu budete potrebovať žeriav a najmenej 4 osoby (žeriavnik, závesník a 2 asistenti). Pripravená betónová malta s hrúbkou najviac 20 mm sa položí na nosné podpery výstužným pásom. Doska sa zdvihne horizontálne do požadovanej výšky. Všetky činnosti, konkrétne pohyb a smer bremena, sa vykonávajú pod vedením závesného zariadenia.
Inštalatéri akceptujú podlahovú dosku, upravia optimálne umiestnenie. Pred odstránením popruhov pomocou páčidiel je betónový panel nasmerovaný na miesto inštalácie s maximálnou presnosťou:
- od dosky k stene pozdĺž dlhej strany je ponechaná minimálna vzdialenosť 50 mm;
- medzi doskami nesmie byť žiadna medzera;
- šírka podpery na každej kratšej strane dosiek musí byť najmenej 150 mm.
Kontrola betónových podlahových dosiek
- Po inštalácii stropu sa kontroluje rovnosť povrchov priľahlých dosiek podľa úrovne. Ak je výškový rozdiel väčší ako 4 mm, dosky sa znova nainštalujú. Železobetónové prvky sa znova zdvihnú pomocou žeriavu a v súlade s polohou sa roztok odstráni alebo pridá.
- Nastavenú betónovú vrstvu nie je možné zriediť vodou, vytvrdená zmes sa úplne odstráni a na jej miesto sa nanesie čerstvo uzavretá zmes. Hneď ako je vyrovnanie dokončené, pokračujte v upevňovaní dosiek k sebe a k nosným stenám..
Kotvenie železobetónových podlahových dosiek
Po dokončení inštalačných prác a po vyrovnaní dosiek sa dosky ukotvia. Ak existuje projekt, v dokumentoch musí byť prítomná špeciálna schéma. V opačnom prípade sa kotvenie vykonáva nasledovne:
- kotviace slučky sú pripevnené k nosným stenám a zasahujú na podlahové dosky asi o 40-50 cm Na celú dĺžku panelu spravidla stačia dva upevňovacie prvky (sú umiestnené jeden meter od okraja dosiek) ). Rovnakým spôsobom je jedna kotva nastavená na šírku;
- ak k spájaniu dosiek dochádza pozdĺž ich krátkej strany, potom sú tieto časti pripevnené diagonálne pomocou pracovných otvorov, pričom v nich je umiestnená výstuž. Pri ich absencii môžete použiť špeciálne držiaky s tvarmi v tvare L a U;
- betónové dosky sú navzájom pripevnené v bodoch montážnych otvorov. Kovové tyče musia byť maximálne utiahnuté a upevnené zváraním, najmenej v troch bodoch.
- Potom sú výstupky a švy medzi doskami naplnené jemným drveným kameňom a potom uzavreté pieskovo-cementovou maltou. Pri týchto prácach sa neoplatí zdržovať, pretože stavebné odpadky sa môžu dostať do dier.
Vlastnosti technológie inštalácie podlahových dosiek
- Dosky s dutým jadrom sa široko používajú pri stavbe nízkopodlažných a individuálnych budov. Napriek tomu, že sú menšie a ľahšie ako ich monolitické náprotivky, vyžadujú napriek tomu zosilnené steny a spevnený základ. Navyše nebudú môcť blokovať štruktúry, ktoré sú v architektúre zložité..
- Napriek týmto nevýhodám však dosky poskytujú spoľahlivé prekrývanie, ktoré sa vyznačuje dlhou životnosťou. Ich použitie je odôvodnené v prípadoch, keď sa dosky stanú základom strešného materiálu, to znamená, že pôsobia ako plochá strecha.
Video podlahových dosiek
Pri príprave a inštalácii podlahových dosiek je dôležité vziať do úvahy mnoho technických bodov, čo znamená, že je potrebné mať určité znalosti a zručnosti. Ak si nie ste istí výpočtami, obráťte sa na špecializovanú organizáciu, kde vypracujú projekt v súlade so všetkými požiadavkami SNiP..