Inštalácia svojpomocne a inštalácia plotu z vlnitej lepenky

Každý súkromný pozemok potrebuje plot. Niekedy plní výlučne dekoratívnu funkciu, ale častejšie je inštalovaný kvôli bezpečnosti vidieckeho domu alebo letnej chaty. Umožňuje vám tiež zavrieť sa pred zvedavými očami a dodáva webu pohodlie. Existuje veľké množstvo stavebných materiálov, ale optimálnou kombináciou ceny a kvality je vlnitá lepenka. Cena práce na inštalácii vlnitých plotov je často dosť vysoká a mnohých desí. Riešením bude urobiť to sami, čo nie je také ťažké..

Obsah:

Akú vlnitú lepenku si vybrať

Celkovo existuje niekoľko typov vlnitej lepenky, zvážime hlavné, ktoré ovplyvnia výkon plotu a jeho vzhľad..

Vlnitá lepenka potiahnutá polymérom. Jeho povlak je polyesterová zmes, ktorá zaisťuje spoľahlivosť a trvanlivosť kovu. Listy s týmto povlakom majú najvyššie antikorózne vlastnosti. Navyše sú odolné voči negatívnym vplyvom prostredia, čo im umožňuje predĺžiť životnosť, bez ďalšej údržby, až na päťdesiat rokov..

Má širokú škálu farieb, čo je veľmi dôležité pre harmonickú kombináciu s celkovým dizajnom budov na mieste. Polymérny povlak môže byť na jednej alebo oboch stranách (druhá možnosť bude oveľa drahšia). Je široko používaný ako strešný materiál, ako aj na vonkajšie obklady hangárov a priemyselných zariadení..

Pozinkovaná vlnitá lepenka. Jeho hlavnou výhodou je nízka cena. Dôvodom je skutočnosť, že na výrobu sa používajú lacné suroviny. Má však nízku odolnosť voči vonkajším faktorom. Okrem toho sa neodporúča vysádzať vedľa neho rastliny, ktoré v slnečných dňoch môžu vyhorieť z prehriatia. Na dočasné oplotenie stavieb sa najčastejšie používa pozinkovaná vlnitá lepenka.

Okrem toho je rozdelený podľa výšky profilu a hrúbky plechu na: strešnú krytinu, ložisko a vtok (stenu).

Ako vypočítať vlnitú lepenku na plot

Aby ste v budúcnosti nekupovali ďalší materiál, je potrebné od začiatku všetko presne vypočítať. Tým sa zníži čas stavby a finančné náklady. Je potrebné vziať do úvahy nielen samotné listy vlnitej lepenky, ale aj nosné stĺpiky, priečne guľatiny, upevňovacie prvky a množstvo cementovo-pieskovej malty na nalievanie podpery. Navyše každý plot musí byť vybavený bránkou a bránou..

Na plot sa spravidla používa vlnitá lepenka s vlnovou výškou 10-20 mm s polymérnym povlakom alebo pozinkovanou..

Na nosné stĺpiky sa používa rúrka štvorcového tvaru. Jeho úsek priamo závisí od výšky budúceho plotu.

Schéma výpočtu

Paluba je odolný materiál, ploty z neho môžu dosiahnuť výšku 8 metrov. Počet oneskorení, na ktoré budú pripevnené profilované listy, môže byť odlišný, ale najčastejšie sú dve. Na spoje budete potrebovať aj kovové skrutky a nity..

Vypočítať celkový počet podpier nie je ťažké. Za týmto účelom vydelte celkovú dĺžku po obvode vzdialenosťou medzi podperami a k ​​získanému výsledku pridajte ďalšie 3 stĺpiky (jeden stĺp pre bránu a bránu a jeden pre odbočku).

Palubovka sa vypočíta na základe pracovnej šírky plechov. Celkové zábery obvodu budúceho plotu vydelíme pracovnou šírkou, takže získame požadovaný počet listov. Ale do zásoby je vhodné kúpiť o 1-2 listy viac.

Výpočet dĺžky oneskorenia je tiež jednoduchý. Za týmto účelom sa celková dĺžka celého obvodu vynásobí dvoma a k výslednému obrázku sa pridá požadovaný záber na výrobu brán a bránok. A ak je už známy celkový počet profilovaných plechov, vynásobíme ich celkovú dĺžku 2 a tiež pridáme požadovanú dĺžku potrubia na výrobu brán a brán.

Rozmery vlnitej lepenky na plot je možné vyrobiť podľa vašej individuálnej objednávky. V priemere je však jeho šírka 100-130 cm a výška 180-200 cm.

Nasleduje diagram, ktorý vám umožní správne vypočítať množstvo všetkých materiálov na stavbu plotu z vlnitej lepenky.

Potrebný materiál a nástroje

Piliere. Najlepšou možnosťou na podopretie stĺpikov by bola rúrka z kovového profilu, ktorá má štvorcový alebo obdĺžnikový prierez 4×6 alebo 6×6 cm a hrúbku steny 2 mm alebo viac. Aby štruktúra získala pevnosť a pružnosť, vzdialenosť medzi podperami by mala byť 2-2,5 m.

Umožní plotu odolávať silnému snehu, silnému vetru a nerozbiť sa. Dĺžka stĺpikov bude závisieť od veľkosti vlnitého plechu, ako aj od vlastností pôdy. V ílovitej pôde sú piliere zakopané 80-90 cm, ak je pôda piesčitá alebo je prítomná vysoká podzemná voda, potom je minimálna priehlbina pre podpery 100-120 cm..

Oneskorenia Pre nich sa používa aj rúrka z obdĺžnikového alebo štvorcového profilu, ale s menším prierezom. Bude to stačiť 4×2 cm s hrúbkou steny 2,5 mm.

Profesionálne listy. Na montáž plotu z vlnitej lepenky sú najlepšie profilované plechy s výškou hrebeňa 2 cm a hrúbkou 0,5 mm.

Spojovacie prvky. Na upevnenie je vhodné zvoliť samorezné skrutky do vlnitej lepenky (majú EPDM – tesnenia, ktoré zaisťujú utesnenie upevňovacích prvkov) alebo špeciálne nity. Je to spôsobené tým, že bežné samorezné skrutky môžu korodovať kov.

Nástroje

Nástroje na stavbu plotu z vlnitej lepenky vlastnými rukami budú závisieť od vlastností pôdy. Na ľahkých piesočnatých pôdach si vystačíte s jednoduchou ručnou vŕtačkou a kladivom a na ťažkých hlinitých a kamenistých pôdach budete potrebovať benzínový vrtný vrták.

V každom prípade však existuje zoznam základných nástrojov:

  • ruleta;
  • Búrsky;
  • kladivo;
  • úroveň;
  • šnúra;
  • zváračka.

Technológia inštalácie plotu z vlnitej lepenky

Inštalácia stĺpikov

Všetky póly musia mať pred inštaláciou správnu veľkosť. Ich dĺžka sa vypočíta z výšky plotu a hĺbky podzemnej časti stĺpu, čo je približne 30% výšky nadzemnej časti konštrukcie..

Najprv sa nastavia značky na miestach, kde budú vyvŕtané otvory pre podpery. Na to potrebujete zvinovací meter alebo čipku, ktorej dĺžka sa rovná vzdialenosti medzi stĺpikmi..

Hneď ako je všetko vyznačené, vŕtanie studní začína vŕtačkou. V prípade, že práce rýchlo postupujú, je možné ich vŕtať naraz. Ak sú však diery vykopávané ručne a pomaly, je lepšie urobiť niekoľko, aby ste do nich nainštalovali stĺpiky a cementovali ich.

Rohové podpery jedného radu sú najskôr namontované a upevnené drevenými klinmi. Medzi nimi, pozdĺž vrcholu, je šnúra vytiahnutá v striktne horizontálnej polohe. Ak dôjde k zošikmeniu, potom je možné výšku stĺpikov upraviť naliatím pôdy do studní alebo naopak kopaním. Potom, čo je všetko zarovnané, sú medziľahlé stĺpiky umiestnené so zameraním na natiahnutú šnúru a tiež sú upevnené drevenými klinmi. Ďalej sa kameň, drvený kameň, drvená tehla alebo veľké frakcie štrku naleje do jám k nosným pilierom a opatrne sa zhutní. Na vrch sa naleje piesok a rozleje sa voda.

Cementová kaša sa zriedi v malých objemoch, navrhnutých pre 5-6 studní. Preto nie je potrebné používať elektrickú miešačku betónu, je celkom možné urobiť s malou kapacitou. Na jeho prípravu sa používa podiel: 1 diel cementu, 4 diely piesku a 4 diely vody a drveného kameňa.

Na zvýšenie pevnosti nosných stĺpikov je ku každému z nich privarená výstuž v dĺžke 15 cm. Mali by byť umiestnené na podzemnej časti cez stĺp a navzájom krížovo..

Inštalácia priečnych oneskorení

Priečne nosníky sú pripevnené k hotovým stĺpikom pomocou elektrického zvárania. Počet radov závisí od výšky plotu. Ak je to až 2 metre, potom budú stačiť dva, a ak vyššie, potom musí byť oneskorenie urobené 3 rady.

Rada: je dôležité dodržať vzdialenosť od guľatiny k okrajom profilovaného plechu, ktorá by mala byť striktne 20 cm.

Keď sú všetky guľatiny zvarené, dôkladne sa vyčistia kovovou kefou a potom sa všetko pokryje farbou.

Inštalácia vlnitej lepenky

Inštalácia vlnitej lepenky vlastnými rukami je jednoduchý proces. Je pripevnený k guľatine pomocou samorezných skrutiek s plastovými alebo gumovými podložkami. Nie je potrebný veľký počet spojovacích prvkov, stačí, aby ste list pripevnili pozdĺž okrajov a v strede.

Každý list je pripevnený až potom, ako bol zarovnaný horizontálne a vertikálne, čo zabráni tvorbe medzier. Najprv je namontovaný prvý list, druhý je naň nainštalovaný tak, aby ležal, prekrýval sa a zatváral jednu vlnu.

Často, keď ste v rohu, musíte ho narezať na požadovanú veľkosť. To sa vykonáva pomocou kovových nožníc bez použitia brúsky a brúsnych nástrojov..

Poslednou fázou inštalácie plotu z vlnitej lepenky je zatvorenie hornej časti nosných stĺpikov, aby boli chránené pred zrážkami a v dôsledku toho pred koróziou..

Tip: ak sa počas práce na listoch objavia škrabance, mali by byť okamžite natreté farbou v spreji. Aby bol plot estetickejší, môžu byť nosné stĺpiky obložené kameňom alebo tehlou..

Na záver je potrebné dodať, že okraje profilovaného plechu sú dosť ostré a môžu poraniť pokožku. Preto skôr, ako začnete vyrábať plot z vlnitej lepenky, postarajte sa o ochranu svojich rúk..

Proces postavenia plotu teda nie je veľmi náročný a zvládne to aj laik. Vďaka usilovnosti a tvrdej práci môžete ušetriť svoj rodinný rozpočet.

About the author