Izolácia rámového domu: pokyny krok za krokom

Rámové domy sú skvelou možnosťou pre rýchly a lacný individuálny rozvoj. Napriek týmto výhodám majú jednu významnú nevýhodu: vzhľadom na klimatické vlastnosti vo väčšine krajiny vyžadujú špecifické „zdokonalenie“ vo forme rozsiahlych izolačných prác. Ako a akými prostriedkami je možné túto úlohu splniť? Možností môže byť niekoľko. Má zmysel zaoberať sa najpopulárnejšími spôsobmi izolácie rámového domu.

Obsah:

Možnosti na otepľovanie rámového domu

Izolácia rámového domu z minerálnej vlny

Ako izolačný materiál sa často volí minerálna (kamenná) vlna..

 • To sa vysvetľuje jeho vynikajúcimi vlastnosťami absorpcie hluku a ochrany tepla. Je to ekologický a nehorľavý materiál a jeho päťcentimetrová vrstva môže ľahko nahradiť murivo široké takmer 60 cm (ak ich porovnáme z hľadiska tepelnoizolačných vlastností).
 • Hlavnou úlohou pri inštalácii čadičovej vlny je kompetentná a spoľahlivá ochrana minerálnej vlny pred vlhkosťou.
 • Kondenzácia materiálu znehodnocuje všetky jeho pozoruhodné vlastnosti..

Preto ak je taký drahý materiál ako minerálna vlna zakúpený na izoláciu, potom nemá zmysel šetriť na špeciálnych membránach a parotesných fóliách..

Fotografia izolácie rámového domu

Postupnosť práce pri inštalácii kamennej vlny

 • Do buniek tvorených rámom sú umiestnené dosky z čadičovej vlny. Je zostavený tak, že jeho zvislé vedenia majú krok presne 60 cm, čo je šírka materiálu vyrobeného v kotúči. Rezaná doska by mala s trochou námahy zapadnúť medzi stĺpiky a držať pevne, bez prehýbania. Pokiaľ ide o hrúbku izolácie rámového domu, je individuálna v závislosti od regiónu krajiny. V oblastiach s miernejším podnebím je povolené vrstvenie 10 cm. Tam, kde sú zimy kruté, bude potrebná inštalácia medzivrstvy 15-20 cm..
 • Aby sa vylúčil vznik „studených mostov“ v druhom variante, odporúča sa vykonať inštaláciu nasledovne. Prvé dve vrstvy minerálnej vlny (každá s hrúbkou 5 cm) sa umiestnia do latovacích komôrok. A posledný sa robí tak, aby sa zhora prekrývali vodidlá rámu..
 • Rámové domy zvonku majú povinnú parotesnú zábranu, preto ju pred pokládkou kamennej vlny nemusíte duplikovať. Ale potom, čo všetky vrstvy izolácie zaujali svoje miesta, musíte navrchu vytvoriť ochrannú vrstvu pred vlhkosťou a kondenzáciou. Jeden kus materiálu nebude stačiť. Preto sú spoje parotesnej fólie starostlivo a starostlivo zlepené stavebnou páskou..
 • Minerálna vlna sa používa aj na izoláciu podlahy v rámovom dome. Jeho vrstva však musí byť najmenej 20 cm Práca sa vykonáva rovnakým spôsobom ako pri tepelnej izolácii stien..

Schéma izolácie pre rámový dom

Video izolácia rámového domu

Ecowool – alternatívny spôsob izolácie rámového domu

Tento materiál patrí do kategórie dostupných izolácií.

 • Je to možné vďaka skutočnosti, že sa vyrába z dvoch hlavných lacných komponentov: odpadu z výroby lepenky, papiera a zberového papiera..
 • Obe zložky tvoria 80% celkového materiálu, o niečo viac ako 10% je antiseptikum, aby sa zabránilo rozvoju mikroorganizmov.
 • Zvyšok v tomto percente je na aditívum, ktorého účelom je minimalizovať horľavosť izolácie.

Nevýhody materiálu

 • Oblasti použitia ekologickej vlny zahŕňajú malú stavbu, ale nie vždy sa majitelia súkromných domov rozhodujú v jej prospech. Je to spôsobené množstvom vlastností materiálu, ktoré sú pre niektorých remeselníkov významnou nevýhodou..
 • Dobré ukazovatele tepelnej izolácie, ktoré sa pripisujú ekologickej vlne, sa časom znižujú v dôsledku skutočnosti, že pod vplyvom prírodných procesov je izolácia stlačená a jej objem klesá. Straty môžu byť až 1/5 celkovej hmotnosti. Aby sa predišlo takýmto problémom, je materiál položený s podobnou rezervou. Viac ako 25% bude slúžiť ako záruka udržania tepelnej vodivosti materiálu na rovnakej úrovni po celú dobu prevádzky..
 • Rovnako ako všetko, čo je založené na papieri, aj eko vlna je schopná absorbovať značné množstvo tekutiny. Indikátor pre tento parameter sa pohybuje od 9 do 15%. A s každým z nich sa strácajú vlastnosti materiálu na udržanie tepla. Preto je mimoriadne dôležité zorganizovať izolovaný priestor tak, aby bol vetraný a aby bolo možné odstrániť vlhkosť..
 • Rovnomerný čerpací objem izolácie môže poskytnúť iba špeciálne zariadenie. Verí sa, že profesionálne techniky poskytujú schopnosť kontrolovať tesnosť „obalu“, aby sa minimalizovalo zmršťovanie. V dôsledku toho budete musieť buď najať profesionálov, alebo získať skúsenosti sami, pričom riskujete nižšiu úroveň tepelnej izolácie, ako sa očakáva z hľadiska kvality..

 • Na vyplnenie dutín môžete použiť „suchý“ spôsob. Jeho negatívnym bodom je tvorba jemného prachu, ktorého vniknutiu na sliznice a do dýchacieho systému je najlepšie sa vyhnúť. „Mokrý“ spôsob aplikácie vyžaduje sušenie izolačnej vrstvy dva až tri dni. Čakacia doba sa môže predĺžiť v závislosti od počasia. Vzhľadom na obmedzený čas na stavbu domu sa to považuje za veľkú nevýhodu. Aj keď z týchto dvoch metód dosahuje najlepšie výsledky metóda mokrej aplikácie..
 • Tuhosť ecowoolu neumožňuje použitie bez konštrukcie rámu, pokiaľ ide o izoláciu vodorovných povrchov.
 • Napriek prísadám, vďaka ktorým je materiál menej horľavý, nie je možné dosiahnuť úplnú požiarnu ochranu. Preto sa používanie ekologickej vlny neodporúča v blízkosti krbov, komínov a ešte viac v blízkosti zdrojov otvoreného ohňa. Aby sa vylúčila možnosť doutenia izolácie, je medzi ním a zdrojom tepla postavená ochranná bariéra. Používajú sa na to kamenné vlny potiahnuté fóliou alebo azbestocementové dosky..
 • V čase izolácie stien alebo šikmých konštrukcií sa vyžaduje osobitná pozornosť dodržaniu noriem na plnenie ekologickou vlnou. Ignorovanie odporúčania o spotrebe materiálu 65 kg na 1 m² povedie k rýchlemu zmršteniu a tvorbe oblastí bez izolácie.

Výhody ekologickej vlny ako materiálu šetriaceho teplo

Môže sa zdať, že s tak rozsiahlym zoznamom nedostatkov je používanie ecowoolu nepraktické. To nie je pravda. S dodržiavaním technológie sú výhody materiálu ešte zrejmé.

 • Musíte začať s tým, že nie je potrebných toľko materiálu. Vyššie uvedená norma 65 kg na m² nie je vždy potrebná a minimálna ekologická vlna sa spotrebuje od 28 kg na m³.
 • Izolácia poskytuje slušnú úroveň zvukovej izolácie. Jeden a pol centimetrová vrstva neprenáša zvuk až do 9 dB hlasitosti.
 • Ekologickosť tohto materiálu nevyžaduje potvrdenie, ak si pamätáte, čo je jeho základom. V skutočnosti o tom hovorí aj názov. Vzhľadom na “chybu” ekologickej vlny počas prevádzky nie je medzi obyvateľmi domu žiadna alergia.

 • Jediná vec, ktorej by ste mali venovať pozornosť pri štúdiu zloženia uvedeného výrobcom, je to, ktorá látka bola použitá ako prísada spomaľujúca horenie. Najkvalitnejším spomaľovačom horenia je borax (niekedy sa nazýva borax). Sírany amónne a kyselina boritá môžu byť vinníkmi nepríjemného pretrvávajúceho zápachu a neposkytujú dlhodobú ochranu pred ohňom.
 • Vďaka bezproblémovej inštalácii materiál vyplní priestor bez zanechania dutín, takže neexistujú žiadne nechránené oblasti.

 • Pri výbere materiálu často zohráva rozhodujúcu úlohu dostupná cena izolácie spojená s dobrými výkonovými charakteristikami.

Technológia tepelnej izolácie rámového domu s ekologickou vlnou

Ako už bolo spomenuté, existujú dva hlavné spôsoby izolácie týmto materiálom: „suchý“ a „mokrý“. Druhá možnosť sa môže uskutočniť na vodnej báze alebo pomocou lepiacej kompozície. Ale bez ohľadu na to, aký vynikajúci výsledok dáva, spôsob plnenia suchej izolácie sa považuje za najjednoduchší a najobľúbenejší. Aby ste prácu vykonali ručne, budete musieť vykonať nasledujúce manipulácie.

 • O niečo jednoduchšie je izolovať podlahy. Zakúpený materiál je potrebné uvoľniť špeciálnym prístrojom, potom sa lisovaná briketa s hmotnosťou 15 kg strojnásobí..

 • Takto pripravená eko vlna sa naleje medzi polená. To by sa malo vykonávať postupne, vyrovnávanie vrstiev. Na konci by mal materiál vytvoriť malý kopec. Prečo je tento prebytok potrebný, už bolo spomenuté. Bude sa zhutňovať pod hmotnosťou dosiek.
 • Na vykonanie práce na stenách je na vodiace stĺpiky pripevnená vrstva parotesného zábrany alebo sa ihneď vykoná opláštenie listami sadrokartónu alebo OSB. To sa nerobí do konca, ale zostane medzera, cez ktorú sa naleje eko vlna. Postupne vyplní priestor a bude kondenzovať pod vlastnou hmotnosťou. V konečnej fáze to však bude musieť byť utlmené.
 • Všetky činnosti sa vykonávajú pomocou ochranného vybavenia (okuliare a filtračná maska) a proces plnenia je možné optimalizovať pomocou inštalácie, ktorá vyfukuje materiál a súčasne ho uvoľňuje. Niektoré stavebné spoločnosti poskytujú príležitosť na prenájom takéhoto zariadenia..

Polystyrén a expandovaný polystyrén na izoláciu stien rámových domov. Čo si vybrať

Oba tieto materiály sa používajú v drevených rámových domoch. Izolujú fasády zvonku aj zvnútra budovy. S určitou podobnosťou polystyrén vo väčšine ukazovateľov stráca svojho súpera, ale kvôli dobrým tepelnoizolačným vlastnostiam a nízkej cene je dopyt. Medzi zrejmé nevýhody patrí:

 • nie veľmi kvalitná zvuková izolácia,
 • emisie škodlivých látok počas spaľovania
 • a očividný záujem o to zo strany hlodavcov.

Vonkajšia izolácia rámového domu s penou

 • Povrch bude musieť byť pripravený spolu so všetkými nosnými štruktúrami. Na to je potrebné odstrániť nechty, zvyšky iných materiálov, praskliny sú uzavreté. Hladký povrch odstráni vzduchové medzery medzi stenou a penou. Po vyrovnaní povrchu je ošetrený základným náterom určeným na vonkajšie práce. Spotreba kompozície je od 150 ml na m².

 • Po zaschnutí základného náteru sa zostaví systém vertikálnych suspenzií s krokom 60 (70) cm, vďaka čomu bude možné zabrániť deformáciám pri upevňovaní dosiek materiálu. Pena sa nanesie na lepidlo, ktoré sa nanesie v piatich bodoch vo forme malých hromádok, a po obvode dosky sa úplne natiahne pás lepidla. Plátno s lepidlom je pevne a silou pritlačené k základni. Nasledujúce rady sú položené spôsobom muriva, to znamená otrhaným spôsobom. Časť zriedenej kompozície sa musí spotrebovať do hodiny.
 • Ak sa v dôsledku kladenia vytvoria medzi listami materiálu nezrovnalosti alebo sa získajú nezrovnalosti, potom sa všetky tieto chyby odstránia pomocou ostrého a zahriateho noža. Výsledné medzery je možné opraviť:
 • Dodatočné upevnenie izolácie zaisťujú plastové hmoždinky. Budú požadované v množstve najmenej päť kusov na tanier. Nasleduje zaistenie celej konštrukcie sklenými vláknami pre extra pevnosť a špeciálne profily pre rohy vytvoria spoľahlivé výstuhy. Je lepšie nanášať tmel v dvoch vrstvách a konečnou úpravou môže byť napríklad fasádna farba..

Izolácia rámového domu z vnútornej strany penou

Technológia vykonávania práce vo vnútri priestorov je podobná. Stupeň prípravy povrchu sa líši iba v použití základných náterov na vnútorné práce.

 • Ako lepidlo môžete použiť obvyklé lepidlo na dlaždice na keramické dlaždice. Je tiež žiaduce použiť hmoždinky.
 • Pokiaľ ide o veľkosť buniek na výstužnej sieti, môžu byť od 3 do 6 mm. Musí byť upevnený vytvorením prekrytia a pevným pritlačením na penu.
 • Sadrokartón sa často používa ako dokončovacia vrstva. Nesmieme zabudnúť na povinné utesnenie švíkov..

Izolácia rámového domu s penoplexom

 • Expandovaný polystyrén v inštalácii sa líši od polystyrénu vo zvýšených požiadavkách na vytváranie ochrany pred vlhkosťou a slnečným žiarením. Technológia montáže na stenu nemá zásadné rozdiely.
 • Čo presne uprednostniť, budete sa musieť rozhodnúť sami. Oba materiály sa skutočne líšia, a to aj v cene. Ten je drahší, ale je trvanlivejší a hustší.

Izolácia rámového domu urobená vlastnými rukami sklenenou vlnou

Niektorí neberú ohľad na sklenú vatu, pretože ju považujú za materiál minulej generácie, ale márne.

 • Moderní zástupcovia ohrievačov tejto kategórie sa líšia od svojich predchodcov vylepšenými charakteristikami. Navyše stojí menej ako jeho „bratia“ a dokáže dostatočne dobre udržiavať teplo.
 • Princíp jeho inštalácie je rovnaký ako pre kamennú vlnu. To znamená, že na izoláciu napríklad podláh je materiál narezaný z kotúča tak, aby bol o niekoľko centimetrov širší ako vzdialenosť medzi oneskoreniami..

 • Pred pokládkou vytvorte hydroizolačnú vrstvu. Môže to byť strešná krytina a polyetylén..

To, ako bude rámový dom izolovaný, nie je také dôležité, hlavnou vecou je vychádzať z vlastných síl a schopností a vo všetkom sledovať technológiu..

About the author