Kompozitná výstuž pre základ: výhody, nevýhody, aplikácia

Až donedávna boli kovové tyče považované nielen za najspoľahlivejšie, ale aj za jedinú prijateľnú možnosť na vytvorenie pevnej „kostry“ základov budov na akýkoľvek účel. Príslušný materiál sa včera neobjavil (existujú odkazy na skúsenosti s jeho aplikáciou od konca 70. rokov). Ale kompozitná výstuž nezískala popularitu, takže sa u nás na chvíľu zabudlo. Ale v zahraničí sa to aktívne používalo. Preto je možné hovoriť o úspešnom použití kompozitných tyčí na vystuženie betónových štruktúr. A posúdiť silu a stabilitu takýchto štruktúr nie je dôvodné, ale na základe faktov.

Obsah:

Niekoľko mýtov od bezohľadných výrobcov a predajcov

Výstuž zo sklenených vlákien, aj keď nie je novým (ako sa ukázalo) materiálom, je pre väčšinu spotrebiteľov neznáma. Skutočnosť, že reklama ju stavia ako inováciu, nie je veľký problém. Horšie je to vtedy, keď sa výrobca pomocou neznalosti potenciálnych zákazníkov snaží všetkými možnými spôsobmi zvýšiť predajnú cenu výrobku, pričom poukazuje na údajne jedinečné vlastnosti jeho kompozitnej výstuže..

Kompozitná výstužná fotografia

Zatiaľ čo bežný súkromný vývojár o tom zbiera informácie po kúskoch, zoznamuje sa s vlastnosťami a funkciami aplikácie a veľké stavebné firmy sa zaoberajú nesprávnym prepočtom príjmovej a výdavkovej stránky rozpočtu pri prechode na kompozitné namiesto kovových, klebety sa šíria. rast a množenie. A vyžadujú rozumnú a úprimnú odpoveď..

Jeden z najbežnejších mýtov je možné teraz odhaliť..

 • Vonkajšie sú týmto stavebným materiálom ľahké tyče s rôznymi odtieňmi žltej farby (ak sú vyrobené zo sklolaminátu) alebo výraznej čiernej (za predpokladu, že bol použitý čadič). Pokus o zatraktívnenie výrobku, a to pridanie farbiaceho pigmentu rôznych odtieňov, však umožnil uviesť na trh farebné tvarovky. A hneď sa objavil mýtus: tieto prísady nezafarbujú ľahko tyčinky, ale sú to špeciálne komponenty, ktoré zlepšujú vlastnosti materiálu. Vážni výrobcovia poskytujú jednoznačnú odpoveď: farba neovplyvňuje kvalitu kompozitnej výstuže.

 • Okrem zlepšenia prezentácie týchto experimentov s farbou je tu aj veľmi ušľachtilý impulz: vybrať tyče rôznych priemerov.

Čítanie regulačných dokumentov o stavebných materiáloch vám pomôže nepodľahnúť trikom nečestných predajcov.

Aplikácia kompozitnej výstuže

Kompozitná výstuž postupne získava priestor od svojho kovového náprotivku v oblasti kladenia základov nízkopodlažných budov. Ako základ pre výrobu sa používajú sklenené, uhlíkové, čadičové alebo armidové vlákna. Navzájom sa spájajú pridaním polymérov.

Výstuž zo sklenených vlákien môže byť vyrábaná vo forme hladkých tyčí, ale v prípade, že je doplnená špirálovým obalom zo sklenenej nite, je poskytnutá spoľahlivejšia priľnavosť k vyliatému roztoku. Preto je lepšie uprednostniť druhú možnosť..

Odborníci vymenujú niekoľko výhod kompozitnej výstuže:

 • jednoduchá preprava a používanie vďaka nízkej hmotnosti. Pri inštalácii sa navyše nepoužíva zváranie;
 • odolnosť voči účinkom rôznych agresívnych prostredí;
 • odolnosť proti korózii;
 • pevnosť v ťahu.

Na vytvorenie základu je potrebná kompozitná výstuž určitého priemeru. Časť sa vypočíta jednotlivo pre každý objekt. Závisí to od počtu poschodí, zložitosti projektu a mnohých ďalších dôvodov. Súčasne je dôležité, aby kompozitná výstuž mala nižšiu hmotnosť, aj keď nie je nižšia ako pevnosť v porovnaní s kovovými tyčami podobného priemeru..

Kompozitná základová výstuž

 • Pri pokladaní základov sa kompozitné tyče používajú rovnako ako oceľové. Z nich je zostavený rám podľa odporúčaní pre určitý typ základne s požadovaným krokom a na priesečníku výstužných prvkov sú upevnené väzbami alebo pletacím drôtom.
 • Vývojári a výrobcovia neposkytujú odporúčania zakazujúce používanie kompozitnej výstuže na stavbu akéhokoľvek typu nadácie. To znamená, že ak si to developer želá, akékoľvek základy pre nízkopodlažnú budovu je možné vyrobiť pomocou výstuže zo sklenených vlákien.
 • Môžete však presne určiť, v ktorých základoch sa kompozitné tyče osvedčili z najlepšej strany. Hovoríme o páskových alebo stĺpcových metódach pre budovy nepresahujúce tri poschodia. Pre tých, ktorí chcú stavať: súkromný dom, chatu, kúpeľný dom, garáž, pevnú stavbu domácnosti.

 • Životnosť prvkov nekovového pôvodu je pomerne dlhá – 80 rokov podľa minimálnych výpočtov. Ich cena sa možno líši od ceny bežných oceľových tyčí, ale je možné ušetriť na doprave. Príslušenstvo zabalené v zálive sa ľahko zmestí do kufra auta.
 • Stavebné podmienky a technológie sa líšia. Tam, kde budú železobetónové konštrukcie prevádzkované v prítomnosti agresívneho prostredia voči kovu, má zmysel používať nekovovú výstuž.
 • Kompozitná výstuž, zhodná s rovnakou pevnosťou ako železobetónový rám, vytvorí spoľahlivú základňu. A bude trvať oveľa dlhšie (kvôli odolnosti voči deštruktívnym vplyvom na životné prostredie a „úplnej ľahostajnosti“ voči procesu korózie).

Na masívne betónové konštrukcie sa používajú nasledujúce typy vystuženia sklenenými vláknami:

 • Externé. Odôvodnené v prípadoch, keď sú betónové konštrukcie vystavené deštruktívnym účinkom v nepriaznivom prostredí.
 • Vlastnosti kompozitnej výstuže vyrobenej špeciálne na tieto účely vám umožňujú vytvoriť ochrannú bariéru okolo konštrukcie. Nie je odolný voči vzduchu ani vode. Táto metóda sa nazýva kontinuálna. Niekedy pri jeho použití urobia opak. Najprv sa vyrobí rám a potom sa naleje betónom..
 • Diskrétne znamená, že kompozitná sieťovina alebo výstužné pásy spevňujú základňu zvonku.
 • Interné. Tiež rozdelené na dva spôsoby.
  • Diskrétna výstuž predpokladá, že do konštrukcie budú položené kompozitné siete, jednotlivé tyče alebo dokonca objemové rámy vytvorené z mnohých prvkov..
  • Dispergovaná metóda je o niečo jednoduchšia – do celkovej hmotnosti sa nalievajú drvené sklenené vlákna. Výsledný materiál dostal názov sklobetónový betón.
  • Kĺb. Kombinovaná metóda dostala svoje meno nielen kvôli súčasnému použitiu dvoch typov výstuží, ale aj preto, že umožňuje kombináciu sklolaminátu a kovových tyčí. Používa sa vtedy, ak sa na základni predpokladá značné hmotnostné zaťaženie..

  Priemer kompozitnej výstuže

  Ak ste sa doteraz s podobnou úlohou nestretli, potom môžu byť užitočné nasledujúce informácie.

  • Kovové armatúry majú vďaka svojim konštrukčným vlastnostiam niekoľko parametrov charakterizujúcich priemer:
  • vonkajšie sa meria pozdĺž rebier vyčnievajúcich pozdĺž profilu;
  • ten vnútorný patrí samotnému jadru;
  • nominálne, ktoré je vyjadrené ako celé číslo, je číslo profilu.
 • Nezhodujú sa, priemer meraný zvonku presahuje nominálnu hodnotu. Mali by ste byť veľmi opatrní, aby ste si nekúpili tvarovky s menším priemerom, ako je požadované, pričom sa riaďte týmito rozmermi..
 • Definícia vyššie uvedených rozmerov pre výstuž zo sklenených vlákien má určité nuansy. Vonkajší priemer je pre ňu určený rovnakým spôsobom ako pre oceľ. Pri pokuse o získanie hodnôt vnútornej veľkosti existujú určité ťažkosti..
 • Faktom je, že kompozitná výstuž nemá dokonale okrúhly tvar tyče. Dôvodom je skutočnosť, že početné linky vyrábajúce tento stavebný materiál v dôsledku určitých vlastností nedokážu udržať takú presnosť. Takže sklolaminátové tyče na reze majú tvar tendujúci k oválu. A čím väčší je priemer tyče, tým jasnejší je ovál. Pri prvom meraní takéhoto výrobku spotrebiteľ získa jeden výsledok. Otočením tyče o 90 °, opakovaním postupu, uvidí ďalšie čísla. Hodnoty by mali byť zhrnuté a vydelené 2. Výsledok možno považovať za priemerný indikátor vnútorného priemeru kompozitnej výstuže.
  • Aby ste mohli vykonávať práce na výpočte a pri nákupe materiálu, potrebujete vedieť menovitý priemer. V podmienkach, ktoré má jednoduchý domáci majster, tento ukazovateľ nie je možné získať. Pre tých, ktorí potrebujú vyriešiť takýto problém, existuje jeden trik..
  • Menovitý priemer je v skutočnosti priemerným číslom medzi rozmermi vonkajšieho a vnútorného rozchodu. Ďalej, čím menej často sú rebrá umiestnené na tyči, tým viac sa vnútorný priemer blíži k nominálnej hodnote..

  To znamená, že môžete chytiť bezohľadného predajcu, ktorý sa pokúša poskytnúť čísla vonkajšieho priemeru pre svoju nominálnu veľkosť nasledovne:

  • musí sa zmerať vonkajší priemer;
  • zmerajte vnútorný priemer;
  • porovnajte číslo uvedené predajcom s oboma ukazovateľmi.

  Ak sa vonkajší priemer zhoduje s nominálnym číslom podľa verzie predajcu, tvarovky by ste mali kúpiť inde.

  Hmotnosť kompozitnej výstuže

  Spôsoby pripojenia kompozitnej výstuže

  Medzi výhody kompozitnej výstuže uvedené vyššie jeden z bodov naznačil, že jej použitie neznamená zváranie. Tyče sú zostavené do rámu spojením.

  Plastové kravaty sa používajú menej často, ale stavitelia si viac vážia pletacie drôty. Tento materiál je tradičnejší a zatiaľ nebol odstránený novými trendmi. Vykonáva sa nasledujúcimi spôsobmi:

  • pomocou automatickej pištole;
  • pomocou háčika na stavbu (jednoduchá konfigurácia);
  • pomocou skrutkového (napájaného) háčika na stavbu.

  Popularita posledných dvoch možností je spôsobená dostupnosťou nástroja. Málokto si môže dovoliť kúpiť drahú pištoľ kvôli budovaniu jedného základu. Niektoré veľké spoločnosti však praktizujú prenájom drahého, ale veľmi zjednodušujúceho inventára. A ak sa taká príležitosť naskytne, mali by ste ju využiť..

  Medzi dôvody „automatizácie“ procesu pletenia patria nasledujúce:

  • je celkom zrejmé, že mechanizovaná práca je efektívnejšia a produktívnejšia;
  • mať takého „pomocníka“ nemôžete preplatiť najatých pracovníkov. S jeho aplikáciou sa jedna osoba vyrovná s páskovaním sama;
  • pištoľ vykonáva rovnako hladké a silné uzly na celom ráme;
  • nástroj je funkčný pri akejkoľvek teplote;
  • výkonná batéria umožňuje pracovať celý deň bez prerušenia.

  Zvlášť pokročilé modely tohto nástroja sú vybavené zariadením, ktoré umožňuje viazanie tyčí bez toho, aby ste sa k nim nakláňali.

  Základy s kompozitnou výstužou a konštrukcia v oblastiach náchylných na zemetrasenie

  • Za ďalší dôkaz vynikajúcich pevnostných charakteristík kompozitnej výstuže možno považovať jej použitie v iných oblastiach stavby, ktoré vyžadujú vydržanie značného zaťaženia: steny a podlahy budov, vozovky, pobrežné stavby, mosty.
  • Ale je zriedkavé, kde nájdete zmienku o tom, že kompozitná výstuž môže vydržať pôsobivé chvenie. Výskumný ústav stavebných konštrukcií Kucherenko pred zhruba piatimi rokmi sa zaoberal otázkou správania sa tohto materiálu pri vysokých dynamických zaťaženiach. Výstuž s priemerom 8 mm bola testovaná pri „zemetrasení“ od 5 do 10 bodov. S jeho pomocou boli zosilnené prototypy panelov, ktoré boli primerane zaťažené a umiestnené na vibračné plošiny. Materiál zostal neporušený až do deväťbodovej seizmickej aktivity!

  Video z kompozitnej armatúry

  Výstuž zo sklenených vlákien je trvanlivý a ľahko použiteľný materiál. Dnes je to dôstojná náhrada kovových tyčí a jeho použitie na nalievanie základov pre nízkopodlažné stavby možno považovať nielen za oprávnené, ale aj za mimoriadne žiaducu akciu vývojára. Preto je medzi kompozitnými výstužami medzi súkromnými vývojármi toľko pozitívnych recenzií..

  About the author