Konštrukcia stodoly pre domácich majstrov

Nie každá záhrada má stodolu. Niektoré balíky majú jednoducho veľmi malý priestor na to, aby sa do nich zmestilo viac. Ľudia, ktorí majú veľké záhrady, si niekedy vystačia s garážou na uskladnenie záhradného náradia. Vo všeobecnosti to nie je najlepší spôsob, pretože na to, aby ste získali napríklad kosačku na trávu, musíte auto vyhnať. Tesnosť je nevyhnutná a okrem toho môže byť auto tiež poškriabané, ak pri tom presúvate inventár. Preto, ak máte voľný priestor a túžbu, stačí si na dvore postaviť stodolu s vlastnými rukami..

Obsah:

Účel stodoly

Každý letný obyvateľ si kúpi pozemok na zriadenie zeleninovej záhrady a v lete na odpočinok. V týchto prípadoch je potrebné miesto na údržbu inventára, nástrojov, vybavenia a grilu. Aj keď je okrem chaty malý vidiecky dom, bude v prvom rade slúžiť na ubytovanie ľudí, ale nie na príslušenstvo.

Na tento účel je najvhodnejšia malá konštrukcia, ktorá sa nazýva stodola a je postavená z tehál alebo dreva s plytkým základom. Účel kôlne určuje veľkosť konštrukcie a jej vnútornú výzdobu. V letných chatkách sa najčastejšie stavajú prístrešky na skladovanie hrable, lopaty a iného záhradného náradia, vedier, boxov, rôznych kontajnerov, ako aj palivového dreva, uhlia, pilín, slamy a sena..

Stodola často skladuje zeleninu a ovocie dopestované na mieste. Priaznivci outdoorových aktivít v týchto budovách skladujú ležadlá, hojdacie siete, stoličky, stoly, stoličky, vybavenie na grilovanie a podobné príslušenstvo. Niekedy je na vybavenie dielne postavená stodola.

Okrem skladovacích funkcií stodola plní aj ďalšiu funkciu. Môže byť použitý ako chovná miestnosť pre hydinu a zvieratá. V letnom období sa niektorým letným obyvateľom darí chovať sliepky, husi, kačice, ošípané a ďalšie zvieratá. V tomto prípade je potrebné postaviť oveľa väčšiu stodolu a vykonať zodpovedajúcu výzdobu interiéru..

Začiatok stavby

V dôsledku výstavby garáže získate nielen miesto na uloženie záhradného náradia, ale aj miesto, kde môžete len pracovať. Odborníci odporúčajú postaviť o niečo väčšiu kôlňu, ako by sa mohlo zdať dostačujúce. Kôlne sa najčastejšie stavajú s veľkosťou 2 x 2,5 metra..

Rozmery budovy často závisia od plochy určenej na stavbu. Plocha môže byť, samozrejme, obmedzená, potom je najlepšie vybrať si miesto, ktoré je málo vhodné na pestovanie rastlín. Stodola je zvyčajne umiestnená o niečo ďalej od domu s argumentom, že kazí celý výhľad. To, samozrejme, nie je vždy pravda..

Nekomplikovanú budovu je možné ľahko zamaskovať mrežami pomocou nejakého druhu popínavých rastlín. Najideálnejšou možnosťou je začať stavať stodolu niekde pri dome a položiť k nej cestu. Aby sa zariadenie dalo ľahko zavinúť do kôlne, mala by byť spodná časť dverí umiestnená na úrovni zeme.

Pri takej rozsiahlej konštrukcii je na prácu so železom a drevom potrebných minimum nástrojov: vŕtačka, reťazová píla, elektrická hobľovačka, brúska, skrutkovač, kotúčová píla, veľké a stredné kladivo, pílka na kov. na drevo, sekera, stavebný roh, úroveň a široké dláto. Ako príslušenstvo si pripravte valček alebo široký štetec na aplikáciu protipožiarnej ochrany, vŕtačky, ceruzky, zošívačky a noža.

Na stavbu stodoly budete potrebovať nasledujúce materiály: tehla, piesok, štrk a piesok-cement, strešná lepenka, omietka, závitová tyč, dosky, drevo, tyč, antiseptiká, lakový benzín, roh, skrutky, klince a drevené dvere.

Základňa kôlne

Najprv musíte urobiť označenie pre nadáciu. Na presné značenie budete potrebovať zvinovací meter, lano, oceľové tyče alebo naostrené kolíky a na všetky tieto kolíky kladivo alebo sekeru. Ďalej musíte označiť a zatĺcť kolíky. Tu nie sú žiadne ťažkosti. Nezabudnite tiež zmerať uhlopriečku označenia zvinovacím metrom. Všetko musí byť urobené presne a rohy musia byť rovné.

Pôda nemusí byť priepastná, ale obyčajná piesočnatá, potom musí byť základ pre prístrešok vyrobený z tehál. Aby ste to urobili, musíte vykopať 15 otvorov pre tehlové stĺpiky, každý meter a pol. V tejto fáze práce môžete ušetriť buď na nákupe materiálov, alebo v práci pri kopaní dier.

Hĺbka otvoru na stavbu kôlne z penových blokov alebo dreva by mala byť najmenej 40 centimetrov a na dno sa naleje 15 centimetrov zmesi piesku a štrku. Potom sa položí tehla. Na presné umiestnenie zvislých tyčí musia byť v strede a v rohových stĺpikoch umiestnené oceľové čapy. Základové tehlové stĺpiky je potrebné kontrolovať podľa úrovne. Po dokončení stavby tehlových stĺpikov musí byť povrch omietnutý zmesou pre vonkajšie práce.

Je to po prvé pre ochranu tehál a po druhé pre estetiku. To bude vyžadovať 2 vrecká zmesi. Aby bola hydroizolácia tehlových základových pilierov lepšia, musia byť pred ich naplnením pieskom ošetrené špeciálnym tmelom (hydroizolácia). Tmel by mal byť čierny na bitúmenovom základe, ktorý sa predáva v každom železiarstve.

Rám stodoly

Pred začatím práce musíte zistiť ceny za stavbu stodoly a nainštalovať základňu z tyče pod celý rám stodoly. Kĺby dreva môžu byť vyrobené do polovičnej guľatiny. Aby ste to urobili, je potrebné urobiť úhľadné rezy s veľkosťou pol tyče a potom prebytočný knokaut vyraziť nabrúsenou sekerou alebo širokým dlátom.

Pred inštaláciou je potrebné spracovať drevo, ktoré ide pod guľatinu, bezfarebnou protipožiarnou ochranou – je to povinná operácia, ak chcete, aby vaša stodola stála veľmi dlho. Je lepšie použiť protipožiarnu ochranu s farebnou schémou než bezfarebnú. Potom bude lepšie vidieť už spracované miesta..

Medzi stĺpikom základovej tehly a drevom je hydroizolácia spravidla položená vo forme kusu strešného materiálu. Priemer stredového čapu je 10 milimetrov a podľa toho je otvor v tyči vyvŕtaný s priemerom 10 milimetrov. Všetky svahy s hydraulickou úrovňou a rozmermi je potrebné neustále monitorovať zvinovacím metrom.

V tyči, ktorá je inštalovaná zvisle, je potrebné vyvŕtať pilotné otvory pre čapy s rozmerom 10 milimetrov. Rezivo na mieru sa ručne inštaluje na čap, ktorý vyčnieva zo základne tak, aby sa jeho okraje zhodovali s okrajmi základne, a je stlačený a mierne sa otáča okolo osi. Výsledkom je, že na konci tyče, kde je vyvŕtaný otvor pre kolík, sa vytvorí značka.

To, či to bude stred baru, nie je vôbec potrebné. V procese stavby rámovej kôlne by drevo malo byť po inštalácii na čap postavené ako „pôvodné“. Ten, ktorý je nainštalovaný zvisle v kôlni v prednej časti, by mal mať veľkosť 3 metre a ten, ktorý je umiestnený na zadnej stene – 2,2 metra. Ukazuje sa, že má sklon asi 30 stupňov a to stačí na odvádzanie snehu a dažďovej vody.

Tyče, ktoré sú inštalované zvisle v rohoch kôlne, je potrebné spracovať elektrickou rovinou na oboch vnútorných stranách a tými, ktoré sú v strede rámu kôlne, už na troch stranách. Skosenie v rohoch je nevyhnutné odstrániť elektrickou rovinou na všetkých stranách dreva, ktoré vyzerajú vo vnútri kôlne..

Strany, ktoré budú neskôr čalúnené vonkajšími doskami, môžu byť ponechané a nespracované rovinou. Ďalej je potrebné celý povrch impregnovať špeciálnym protipožiarnym prostriedkom. Takáto impregnácia má nielen ochranné vlastnosti, ale nesie aj určité estetické zaťaženie, pričom je veľmi príjemná pre oči. Vertikálne nosníky by sa nemali striedať, takže sú pripevnené k základni prístrešku oceľovými rohmi a samoreznými skrutkami 4,2 x 70..

Aby bola inštalácia z priečnikov jednoduchá, môžete použiť obvyklú schému upevnenia. V hornej časti, na nosných stĺpoch (zvislé), musíte označiť a nainštalovať oceľové rohy a zároveň ich upevniť samoreznými skrutkami. A potom už len položte rezané drevo na tieto rohy. A posledná vec, ktorú musíte pri stavbe drevenej kôlne urobiť, je pretiahnuť ich cez celý zvislý nosník samoreznými skrutkami do rohov a prepichnúť ich klincami od konca..

Rámové opláštenie

Na opláštenie stien kôlne sa zvyčajne používa šindľová doska, vlečka alebo profilovaná doska. V niektorých prípadoch nemusí podšívka fungovať, pretože je veľmi tenká a môže byť použitá iba ako dodatočný dekoratívny prvok. Na čalúnenie stien kôlne je najlepšie použiť bežnú palcovú dosku (25 x 150 milimetrov). Môžete použiť „americký“ štýl, v ktorom boli prví americkí osadníci čalúnení doma..

Táto metóda je jedinečná v tom, že dosky musia byť plnené zdola nahor s malým prekrytím 2-3 centimetrov. A keď drevo zaschne, medzi doskami nie sú žiadne medzery..

Ak je stodola koncipovaná ako dva v jednom – malá dielňa a lesník, potom „americkým“ čalúnením môžu byť iba steny a predná časť stodoly..

A tam, kde bude dreváreň, musíte vyplniť dosky v tvare V s malou medzerou medzi doskami 1,5 centimetra. To sa robí tak, aby bolo drevo vetrané a sušené, a tiež pre krásu. Vonkajšiu stranu dosiek je možné hobľovať elektrickou rovinou. To vám umožní ušetriť na drahej protipožiarnej ochrane. Okrem toho sa voda nebude zdržiavať na povrchu dosiek..

Pri stavbe kôlne a inštalácii dosiek nie je nič zložité. Najprv musíte určiť, kde bude vchod do stodoly, do dielne, a tiež pripraviť okná. Na umiestnenie okien je najvhodnejšia južná alebo východná strana, potom bude v stodole vždy veľa svetla. Inštaláciu dosiek je potrebné začať od spodnej dosky kôlne po celom obvode. A potom naplňte každú ďalšiu dosku prekrytím 3 centimetre.

Dosky musíte napchať na rám v kruhu – na prednú časť a potom na zadnú a bočnú stranu. Výsledok bude jednotný a krásny. Je lepšie nepchať dosky na jednu stranu a potom na druhú stranu, pretože na nejakej stene to dopadne vyššie. V tomto prípade pomôže hladina vody alebo zvinovací meter..

Pri usporiadaní podlahy nie sú žiadne ťažkosti, stačí byť opatrný. Najprv sa meria požadovaná veľkosť podlahovej dosky pozdĺž spodnej časti rámu. Za týmto účelom sa v podlahovej doske okolo regálov vyrežú časti a položia sa pozdĺž podlahy na nosníky podlahy.

Ak chcete pokračovať v práci, musíte si pozrieť video o stavbe stodoly. Je lepšie použiť dosku s hrúbkou 40 milimetrov a položiť ju po dĺžke stodoly. Dosky pred pokládkou sú ošetrené protipožiarnou ochranou. Nemôžete ich pripevniť ako obvykle, ale jednoducho ich pripevniť samoreznými skrutkami na boku a skryť klobúk.

Krovy a latovanie

Krokvy je možné vyrobiť z dosky 40 x 100 mm. Aby ste to urobili, je potrebné vykonať všetky merania pozdĺž odletu a pozdĺž krokiev už za hranicami rámu. Dosah krokiev by mal byť vpredu niekde okolo 300 milimetrov a vzadu asi 200 milimetrov..

Keď ste zmerali iba jednu krokvu a súčasne ste na nej urobili odrezky v miestach podpory horných nosníkov krokiev, môžete ju použiť ako šablónu a pripraviť ich v požadovanom množstve. Krokvy a celý vrch musia byť ošetrené protipožiarnou ochranou.

Existuje malá nuansa – pred prípravou zvyšných krokiev podľa šablóny je pre začiatok lepšie merať pozdĺž hornej časti celého rámu stodoly. Na šírku môže veľkosť horného rámu plávať, potom je lepšie, než urobíte každú krokvu, je potrebné skontrolovať miesto jej pripevnenia.

Nainštalované krokvy musia byť upevnené dlhými samoreznými skrutkami na boku a klincom na vrchu. Krok medzi inštalovanými krokvami by mal byť niekde okolo 50-60 centimetrov.

Potom, čo ste si prezreli fotografiu stavby stodoly a nainštalovali krokvy, môžete pokračovať v inštalácii opláštenia a potom v inštalácii hydroizolácie a samozrejme v inštalácii samotnej strechy.

Na to môžete dokonca použiť rovnakú palcovú dosku, ktorá potom prejde na obklad steny. Šírka kôlne a dĺžka dosiek by mala byť rovnaká, potom môžu byť dosky orezané z jedného konca v pravom uhle a uložené na šachovnici v šachovnicovom vzore, aby sa zabezpečilo odstránenie 300 milimetrov zo strán za obvode kôlne.

Odstránenie krokiev vzadu bude 300 milimetrov, ale vpredu 450 milimetrov. Táto dĺžka výčnelku nad rámom bola odôvodnená práve inštaláciou systému proti vetru. Jeho šírka by mala byť násobkom šírky dosky.

Ďalej je latovanie dosiek pripevnené k krokvám samoreznými skrutkami alebo klincami, pre každého 2 kusy.

Aby ste posilnili strechu v strede kôlne, kde drevo prechádza pod krokvami, môžete nainštalovať stojany z dosky s rozmermi 40 x 100 milimetrov. Upevnené na krokve a nosníky šikmo pomocou samorezných skrutiek.

Zastrešenie

Ak chcete ušetriť peniaze, môžete si kúpiť ondulín, ale je najlepšie zvoliť profilovaný plech alebo kovovú dlaždicu, pretože tieto materiály nie sú horľavé, pretože neobsahujú živice, ako napríklad ondulín. Na strechu musíte tiež kúpiť špeciálne klince, ktoré majú hydroizolačné čiapky. Jeden list ondulínu bude potrebovať asi 20 klincov. Pri nákupe tohto materiálu nesmiete zabudnúť na pokyny na jeho inštaláciu.

Strešný materiál je možné položiť pod ondulín ako hydroizoláciu, pričom ho uchopíte zošívačkou k doskám plášťa. Je lepšie začať s inštaláciou ondulínových listov z pravej strany, potom nepotrebujete vložiť ďalší pod predchádzajúci list.

Najprv musíte zospodu položiť prvý list ondulínu a veľmi opatrne ho orezať pozdĺž obvodu strechy. Toto je dosť zásadný moment a nemôžete sa tu mýliť, pretože do konca strechy môžete získať skosenú štruktúru. Je lepšie prilepiť prvé 4 listy každý na jeden necht a až potom, čo sa uistíte, že je všetko v poriadku, to môžete opraviť podľa očakávania..

Listy sú prepichnuté klincom na vrchole hrebeňa, ako aj na tých miestach, kde je plášťová doska.

Za a pred plechom od okraja strechy je potrebné urobiť niekde 5, respektíve 8 centimetrov. Takáto práca nevyžaduje žiadnu kvalifikáciu, iba presnosť a starostlivosť..

Systém proti vetru

Protiveterný systém je navrhnutý tak, aby chránil strechu pred silným nárazom vetra. Ak sa na to pozriete z estetickej stránky, ak sú krokvy zošité doskami zospodu, potom vyzerajú oveľa krajšie. Krovy sú zošité doskami zboku a zospodu. Výsledkom je hotový a veľmi pekný vzhľad vrstvy..

Ak je šírka dosky 150 milimetrov, potom by šírka predného previsu tohto systému mala byť šírka troch dosiek, to znamená 450 milimetrov. Na zadnú a bočnú stranu kôlne je potrebné minúť dve dosky, pretože odstránenie prepravky a krokiev v týchto miestach bude 300 milimetrov.

Ďalším krokom je orezanie spodnej časti prednej časti čelného skla pomocou troch odrezaných dosiek. Sú prišité skrutkami alebo klincami zospodu k krokvám.

Ďalej musíte pribiť prednú dosku. Ak je jeho dĺžka menšia ako celková dĺžka pozdĺž prednej časti strechy, môže sa zvýšiť rezaním.

Dosky nie je možné upevniť zospodu zo strán, preto musíte do spodnej časti prepravky vložiť kusy tej istej palcovej dosky, ktorej dĺžka je 300 milimetrov. K nim sú pripevnené spodné dosky a bočná predná doska prístrešku. Na oboch stranách je potrebné pribiť najmenej 3 kusy rovnakého obloženia, aby sa doska vo vlnách neprehýbala.

Inštalácia dverí stodoly

Inštaláciu dverí do kôlne musíte začať montážou a inštaláciou zárubne. Je lepšie vziať dvere z masívneho dreva, pretože pripravia tri tyče s rezmi urobenými pod dverným krídlom, pričom sa zohľadnia medzery dverí. Krabicu upevnite na jednej strane na zvislý stenový nosník, na upevnenie na druhej strane môžete z dosky, ktorá zostala po výrobe krokiev, umiestniť zvislý stojan.

Tento stojan upevnite na vodorovnú tyč a podlahu kovovými rohmi pomocou samorezných skrutiek. Ďalej by ste mali začať inštalovať slučky. Najprv nastavte spodnú medzeru medzi rámom a dverami pomocou zastrčených rohov, ktoré vám umožnia medzeru upraviť, zmenšiť alebo zväčšiť vytiahnutím alebo kladivom v rohu..

Potom označte umiestnenie dolných a horných závesov, prebytočné drevo (2–3 milimetre) odstráňte sadou sekáčov, aby sa záves pri inštalácii trochu ponoril do dverného krídla a zablokoval. Na niekoľko samorezných skrutiek pripevnite dolný a horný záves k dverám, pod krídlo dverí dajte kusy dreva vhodnej veľkosti, nakoniec závesy upravte na svoje miesta a dvere zaistite v škatuli..

Z prednej strany spracujte všetky dosky rovinou. To šetrí impregnáciu dreva a zvyšuje odolnosť dreva voči nepriaznivým vplyvom vody. Vnútorná stena môže byť zošitá doskami od konca k sebe, pričom ich predtým boli zo všetkých strán spracované rovinou, pričom osobitnú pozornosť treba venovať okrajom, aby sa minimalizovali medzery. Potom vyrobte a namontujte obloženia dverí a priezor nad dvere.

Interiérová dekorácia

Vnútorná výzdoba stodoly závisí výlučne od predstavivosti majiteľa. Môžete ho napríklad vybaviť mnohými rôznymi oddeleniami, z ktorých každé je vybavené potrebnými policami. Vnútorná výzdoba tejto letnej chaty závisí od toho, do akého záhradníka sa zapojí. Ak tam plánujete zmestiť veľa vecí, odporúča sa vybaviť budovu výklenkami a policami..

Posilnite police v niekoľkých radoch pozdĺž stien. Najväčšie z nich, ktoré sú určené na skladovanie predmetov veľkých rozmerov, musia byť upevnené vo výške 0,5 metra od podlahy. Ďalší rad postavte z menších stojanov. A týmto spôsobom choďte zostupne podľa veľkosti na vrchol. Najmenšie časti, ktoré sú najmenej používané, budú umiestnené na najvyššej polici..

V strede budovy umiestnite stôl dostatočnej veľkosti pre potreby majstra. Mimochodom, môžete si ho vyrobiť aj sami. Okná stodoly sú dvojité a jednoduché. Je žiaduce vybaviť dvere zadlabávacím zámkom, ak je to žiaduce, môžete použiť sklopné. Ak plánujete skladovať zeleninu v kôlni, vybavte regály zásuvkami. Aby ste udržali zvieratá a hydinu, rozdeľte priestor stodoly na funkčné zóny.

Kôlňa je teda potrebná pre každého záhradníka, pretože ju možno použiť na skladovanie záhradného a domáceho vybavenia a nástrojov, usporiadanie dielne a chov zvierat. Ak ste sa pustili do stavby tejto budovy, skúste okamžite zistiť náklady na stavbu stodoly a zabezpečiť všetky jemnosti tohto procesu..

About the author