Konštrukcia verandy pre domácich majstrov

Veranda je vonkajšou nadstavbou pred vchodom do domu..

Videli ste niekedy budovy (logicky kompletné) bez nich? Nepravdepodobné. Koniec koncov, veranda je funkčne významným detailom akejkoľvek obytnej (a nebytovej) štruktúry; prispieva k pohodlnému prechodu osoby z úrovne zeme na úroveň podlahovej roviny.

Pretože podlaha v dome nemôže byť vyrovnaná so zemou, schody sú povinnou „súčasťou“ verandy. Priamo pred dverami by mala byť dostatočne veľká plošina, do ktorej by sa zmestilo niekoľko ľudí. Nad nadstavcom môžete vybaviť baldachýn, ktorý ho chráni pred zrážkami.

Obsah

Stavba verandy pre domácich majstrov-kde začať?

Predtým, ako postavíte verandu, by ste mali určite správne naplánovať všetky svoje činnosti, najmä premýšľať nad vzhľadom a dizajnom „štruktúry“, jej rozmermi, optimálnymi proporciami, počtom schodov, výškou zábradlí atď..

A tiež sa naučte niektoré z technických trikov pri stavbe verandy domu. Počet schodov a ich výška by sa preto mal vypočítať s odkazom na skutočnosť, že človek by mal urobiť krok na plošinu z tej istej nohy, z ktorej začal „stúpať“.

Optimálny počet krokov je tri, päť alebo sedem (nepárne číslo). Odporúčaná výška kroku je 15-20 centimetrov, hĺbka je asi 30. Ak hĺbku urobíte hlbšie, nebude sa vám veľmi dobre chodiť..

Vhodným riešením pre stavbu drevenej verandy by bolo vytvorenie sklonu niekoľkých stupňov. Tým sa zabráni stagnácii vody na povrchoch..

Oplotenie verandy zábradlím je kontroverzný problém. Odborníci sa domnievajú, že pre vysokú konštrukciu (od jeden a pol metra) sa zábradlie aspoň do istej miery ospravedlňuje, ale pre nízke predĺženie je to skôr prebytok. Je jasné, že keď nie ste obmedzení financiami, môžete byť aj kreatívni, priraďte im úlohu dekoratívneho, esteticky príjemného detailu exteriéru. Pri skromnom rozpočte na malú štruktúru je lepšie nestriekať na zábradlie.

Dôležité! Z hľadiska ergonómie je výška zábradlí najprijateľnejších pre priemerného majiteľa 80-100 centimetrov..

Veranda, ak je to žiaduce, môže byť vybavená lavicou (nie je to povinný prvok).

Pokiaľ ide o oblasť lokality, neexistujú žiadne SNIP ani odporúčania pre všetky príležitosti od profesionálnych staviteľov. Stránku je možné vytvoriť úplne veľkú – veľkú, malú … ale aspoň obklopujúcu celý dom ako terasu. Niektoré z pôvodných projektov zahŕňajú verandu ako verandu. Stručne povedané, pred začatím stavby verandy nebude nadbytočné prezerať si fotografie domov so zaujímavými vonkajšími riešeniami. Existuje veľa možností na usporiadanie rozšírenia.

Veranda je často vyrobená vo forme nezávislej štruktúry, ukotvenej k dokončenému domu. Ale môže to byť (je to ešte lepšie) a neoddeliteľná súčasť budovy, mať s ňou pôvodne spoločný základ..

V prvom prípade existuje jedno veľmi dôležité odporúčanie – pripojenie rozšírenia k monolitu budovy, ako sa hovorí, „tesne“, sa kategoricky neodporúča. Je to spôsobené skutočnosťou, že štruktúry majú rôznu hmotnosť a v dôsledku toho rôzne zmršťovanie. Nechcete obdivovať deformáciu a praskliny na križovatke? Nepokúšajte teda osud.

Materiály na stavbu verandy

Je veľmi žiaduce, aby veranda bola navrhnutá v rovnakom štýle ako dom. Súhlaste, drevený dom s kamennou verandou bude vyzerať smiešne a naopak..

Pri zdobení verandy môžete kombinovať kameň a drevo, ale musí sa to robiť veľmi opatrne a opatrne. Je dôležité, aby rozšírenie (najmä ak je „vynikajúce“) tvorilo harmonickú kombináciu s vonkajšími atribútmi – plotom, bránami atď. Pri zdobení pilastrov podopierajúcich priezor alebo zábradlie samotnej verandy. Prístavbu je možné osvetliť svetlami, ktoré sú štýlovo identické s tými, ktoré v noci osvetľujú váš majetok.

Pokiaľ ide o veľkosť materiálnych investícií, cena za výstavbu verandy bude priamo závisieť od toho, aké materiály si vyberiete a aké „krásy“ ju chcete vylepšiť.

Ako správne postaviť betónovú verandu?

Predtým, ako postavíte verandu vlastnými rukami v blízkosti domu z betónových blokov alebo tehlového domu, je potrebné vykonať niekoľko prípravných prác. V prvom rade vykopte dieru pre základ a vytvorte miesto rozšírenia. Hĺbka základovej jamy by mala byť približne 100-120 centimetrov. Na jeho dne je vytvorený pieskový vankúš vysoký 20 centimetrov. Ďalej by ste mali postaviť drevené debnenie a naplniť základňu riešením.

Ďalšou fázou stavby verandy vlastnými rukami je vytvorenie betónového schodiska. Je postavený pomocou debnenia, ktoré je navrhnuté tak, aby zohľadňovalo všetky kroky. Aby bola veranda spoľahlivejšia a odolnejšia, musíte ju vystužiť špeciálnymi rámami (vyrobenými z výstuže s priemerom 10 milimetrov). Kroky sa vytvárajú jeden po druhom: prvý vyschol – druhý sa nalial atď. Rohy schodov sú vystužené kovovými rohmi, „zapustenými“ do ešte nevytvrdeného roztoku.

V procese práce nezabudnite postarať sa o vodnú a parnú bariéru rozšírenia.

Plocha verandy by mala byť vykonaná 5 centimetrov pod úrovňou dverí.

Keď sú všetky betónové práce dokončené, môžete začať s dokončovaním prístavby. Na tieto účely sa najlepšie hodia porcelánové kameniny alebo dlaždice..

Poznámka! Hlavnou chybou mnohých neskúsených majiteľov je použitie dlaždíc na vnútorné práce na ozdobenie verandy. A úprimný zázrak, prečo je v chladnom období strašne klzký.

Používajte iba materiály odporúčané na vonkajšie použitie.

Teraz k zábradliu. Ak je váš dom postavený z tehál, najlepšou možnosťou sú kovové alebo tehlové zábradlia s dreveným madlom. Drevené, dobre upravené zábradlia sú optimálne na použitie v každom ročnom období. Aj v zime.

Ak plánujete vyrobiť priezor (strechu), majte na pamäti, že by mal pokrývať celú verandu s okrajom (ochrana vstupu pred dažďom a snehom).

Výroba murovanej prístavby

Počiatočná fáza stavby tehlovej verandy je úplne rovnaká ako pri betónovej – od prípravy jamy pre základ až po naliatie malty do oblasti pod verandou. Potom sa vytvorí murivo „po vrstve“ – ako keby ste stavali dom. Pokiaľ ide o pevnosť, tehlová prístavba nie je o nič horšia ako betónová, iba bude stáť viac.

Poznámka! Neodporúča sa používať červené tehly na prácu – v dôsledku teplotných zmien a kolísania vlhkosti sa štruktúra z nej začne pomaly rozpadávať a potom sa rozpadať.

Ako postaviť drevenú verandu?

Drevená veranda je skvelou ozdobou každej drevenej stavby. Dá sa postaviť dvoma spôsobmi..

Prvou (jednoduchou) metódou je inštalácia stupňovitej drevenej škatule na betónový základ, podpera verandovej plošiny pre silu dvoma lúčmi vychádzajúcimi zo steny domu. Dosky, ktoré sú v najnižšom kontakte s betónom, sa odporúčajú ošetriť bitúmenom alebo strojovým olejom – je to zásadný postup pre predĺženie ich životnosti..

Druhá je realizovaná pomocou kosour. Rovnako ako v prvom prípade oblasť verandy spočíva na nosníkoch. A schody – na tých istých kosourách (železobetónové podvaly alebo nosníky). Vystrihnutím je spojený so základom kosoury, ale sú navzájom pripevnené podpernou doskou (upevnené priechodnými tŕňmi). Tiež by mala byť poskytnutá vodotesná betónová podpera..

Budovanie verandy: Expertné video o zásadných technologických chybách

Konštruujeme baldachýn

Na vytvorenie vrchlíka môžete použiť moderný high-tech polykarbonátový materiál. Rám je spravidla vyrobený z hliníkového profilu. Na podporu konštrukcie slúžia dve konzoly.

Polykarbonát je k rámu pripevnený kovovými sponami. V upevňovacích bodoch je lepšie použiť gumové podložky – zabránia úniku v zlom počasí. Rozmery otvorov pre skrutky by mali byť dvakrát až trikrát väčšie ako rozmery samotných dielov: toto odporúčanie má za cieľ poskytnúť polykarbonát s voľnou expanziou pod letným slnkom.

Na upevnenie materiálu sa neodporúča používať klince a skrutky – môžu ho rozdeliť.

Estetika a viac estetiky: ako postaviť krásnu verandu v rôznych štýloch

A nakoniec si povedzme niečo o estetickej stránke problému. Existuje veľa možností pre stavbu verandy z konštruktívneho a štylistického hľadiska. Pokúsme sa vyzdvihnúť hlavné štýly verand, ktoré sa dajú nájsť v našich chatových dedinách.

Klasická veranda

Obložené keramickou dlažbou alebo prírodným kameňom. Baldachýn je najčastejšie štítový, sú tam zábradlia a ozdobné stojany. Prítomnosť veľkého počtu dizajnérskych kúskov je neprijateľná. Je nežiaduce namaľovať také rozšírenie v jasných farbách. Klasická veranda je čisto praktické riešenie v „úhľadných farbách“.

Veranda z perníkovej chalúpky

Ide o kombináciu dekoratívnych prvkov z tehál a kovových roštov. Takéto rozšírenie zakryte sedlovou strechou. Na ozdobu sa používa divé hrozno, brečtan (ostatné popínavé rastliny). Nie sú vylúčené drevené časti natreté farbami blízkymi rastlinnému svetu..

Európsky typ verandy

Vyznačuje sa pravidelnými prísnymi formami. Takéto rozšírenie môže byť ozdobené najrozmanitejším príslušenstvom..

V otázke, ako postaviť verandu, môžu byť fotografie rôznych povrchových úprav a dekorácií veľmi užitočné. Môžete si tak jasnejšie predstaviť, aký vzhľad rozšírenia by ste chceli nakoniec vidieť..

Pri vchode môžu byť umiestnené pouličné lampy, ozdobné záhradné figúrky (zvieratá, škriatkovia).

Veranda

Je to druh otvorenej terasy susediacej s domom. Môžu tu byť umiestnené stoly, lavice, kreslá. Štít alebo strecha nie sú vždy zakryté.

Veranda v štýle pevnosti

Takéto rozšírenie je vyrobené masívne a zdobené prírodným kameňom. Zodpovedajúcimi detailmi v jeho dizajne sú žiarovky, kované mriežky. Kvetináče budú vyzerať skvele na kovaných mriežkach – ešte viac zdôraznia masívnosť a kontrast dizajnu.

Romantická príloha

Toto je druh symbiózy altánku s verandou. Takáto štruktúra je ideálna pre komunikáciu, dymové prestávky, krátke termíny. Na verande v romantickom štýle musia byť prítomné lavičky, ak si to želáte, môžete zariadiť konferenčné stolíky. Je veľmi žiaduce mať kvety a niekoľko žiaroviek na rôznych úrovniach..

Bez ohľadu na typ a dizajn verandy, ktorý sa vám páči, pamätajte, hlavnou vecou je používať vysokokvalitné materiály a dodržiavanie technológie práce vo všetkých fázach procesu..

About the author