Kované brány pre domácich majstrov: rady pri výbere a inštalácii

Ohýbanie a kovanie zostáva jedným z najviac umeleckých spôsobov zdobenia kovových výrobkov. Nábytok a interiérové ​​predmety, ploty a živé ploty, brány a brány sú odpradávna zdobené prelamovanými kovovými kudrlinami. Kovové alebo drevené brány s kovanými prvkami pôsobia uhladenejšie a ľahšie. A tak ako sa divadlo začína vešiakom na šaty, upravené nádvorie súkromnej domácnosti začína vzorovanou bránou. Takéto brány si môžete vyrobiť sami, aby sa stali charakteristickým znakom vášho domova..

Obsah:

Kde začať pri výrobe vlastných kovaných brán?

Ovládanie kováčstva, ohýbania, kovania a získavania základných zručností zvárača by bolo zaujímavé pre každého domáceho remeselníka s umeleckým vkusom. Navyše je vždy rozumné sa to naučiť, pretože kovoobrábanie je výnosné a vzrušujúce podnikanie..

Môžete začať tým, že urobíte najjednoduchšie mriežky alebo ozdobíte hotovými prvkami kovových výrobkov. A potom môže byť celé nádvorie ozdobené zložitými kovovými vzormi:

 • lavička a altánok;
 • mreže na oknách;
 • veranda a veranda;
 • integrované a garážové brány kyvné kované.

Všetky tieto výrobky je možné vyrobiť v spoločnom prevedení alebo zakaždým vytvárať nové, originálnejšie majstrovské diela. Dnes je veľmi výnosné mať tieto schopnosti, pretože rovnaká práca na objednávke bude stáť mnohonásobne viac..

Tip: Ak už niektoré z týchto zručností máte, nebojte sa začať, ostatné sa naučte hneď, ako prácu zvládnete. Dnes sú všetky majstrovské kurzy a podrobné video na konci článku voľne dostupné..

1. možnosť – pracujeme s hotovými bránami

Ak máte túžbu brať toto podnikanie vážne, je lepšie začať s hotovými výrobkami. Napríklad má zmysel začať s obnovou vašich starých kovových brán pomocou bránky. Aby chvíľu pracovali, budete ich musieť odstrániť z pántov, aby získali kovové výrobky nový vzhľad.

Pred zdobením brány kovaním a ohýbaním je potrebné ich očistiť od nečistôt a hrdze, odstrániť starý náter pomocou špeciálnych trysiek brúsky alebo univerzálneho nástroja. Výkres novej brány je možné načrtnúť nezávisle alebo môžete použiť pripravené vzorky uvedené na našich webových stránkach – fotografiu kovanej brány.

Hotové ilustrácie sú vždy užitočné, aj keď má domáci majster výtvarné vzdelanie. Je to spôsobené špecifickými vlastnosťami kovu, takže nie všetky nápady je možné ľahko realizovať bez toho, aby ste sa zoznámili s najlepšími dielami ľudových remeselníkov. Odborníci tiež odporúčajú pozrieť sa na hotové prvky pre kované brány:

kovacie a ohýbacie prvky:

 • na stavebnom trhu;
 • v kováčskom obchode;
 • v stavebnom supermarkete;
 • v internetových katalógoch.

Niektoré z prvkov, ktoré by mohli byť užitočné, nájdete na svojom dvore alebo v garáži, niečo sa zmestí vo forme základných alebo pomocných prvkov. Napríklad veľké orechy sú vhodné ako stredobod pre rozety alebo ručne vyrábané ozdobné kvety. Malé oceľové krúžky a odrezky z hrubých oceľových tyčí môžu tiež prísť vhod..

Po dokončení práce sa odporúča natrieť hotové brány z tepaného železa vzormi, aby získali kompletný vzhľad. Preto stojí za zváženie túto techniku ​​na zdobenie kovových výrobkov..

Tip: Biele, zlaté a strieborné kružbové prvky na čiernom pozadí brány pôsobia veľmi elegantne. Maľovaním sa bude skrývať aj mierka a všetky pracovné chyby. Na lakovanie kovu používajte iba špecializovaný základný náter a farbu.

Všetky tieto nápady budú užitočné pri vytváraní predbežného náčrtu brány s novým povrchom. Na bránu môžete urobiť niekoľko náčrtov vzorov, aby ten najzaujímavejší mohol byť schválený s príbuznými a priateľmi. Existujú 3 možnosti na vypracovanie náčrtu kovanej brány:

 • vezmite hotovú vzorku a vyberte a vyrobte pre ňu všetky fragmenty;
 • urobiť autorskú kresbu založenú na šrotových materiáloch s pridaním niekoľkých hotových prvkov;
 • zakúpte prvky kovania, ktoré sa vám páčia, a na ich základe urobte 2-3 možnosti zdobenia brány.

Tip: Ak náčrtok, ani jeden náčrtok nie je pôsobivý, a je ťažké posúdiť, aká bude hotová brána, položte na podlahu vzor hotových prvkov, aby ste videli dekor v plnej veľkosti. Pravdepodobne budete chcieť niečo zmeniť, a to je oveľa lepšie, ako byť sklamaný po zváraní a pokuse o niečo znova..

Vlastnoručne vyrobený ornament na pozadí brány továrne má veľa možností, pretože ľudská predstavivosť je neobmedzená. Keď bude schválená konečná verzia, zostane zvárať kovacie a ohýbacie prvky k dvernému krídlu a mriežkam bodovým zváraním. Po ochladení brúskou by sa mali zvary na mriežkach opraviť, chyby na plechu sa odstraňujú ťažšie, skryjú sa lakovaním.

Neponáhľajte sa zavesiť zrekonštruované brány na pánty – týmto spôsobom je vhodnejšie ošetriť ich základným náterom na kov a natrieť ich špeciálnym náterom. Na jednofarebnú bránu bude možné neskôr, po zavesení brány, namaľovať niekoľko prvkov..

Veľkolepou ozdobou krídlových kovových brán s kovanými prvkami bude takzvaná kováčska patina. Použitie patiny na kov dodá výrobku exkluzívny vzhľad, bude priaznivo zdôrazňovať podomácky vyrobené alebo kupované kované diely..

Pozor: Pri zdobení brány kovanými prvkami to nepreháňajte a zbytočne vážte výrobok. Je lepšie vytvoriť elegantný prelamovaný vzor, ​​ktorý vizuálne dodá ľahkosť a nevytvorí ďalšie napätie na pántoch a podperách brány..

2. možnosť – kované brány si vyrábame sami

Pre tých, ktorí majú základné zručnosti pri práci so zváracím strojom a vedia, ako rezať kov, stojí za to rozhodnúť sa vyrobiť vzorované kované brány vlastnými rukami. Docela komplexné kované zvárané brány s ohnutými prekrytiami sú celkom realistické robiť vlastnými rukami. Z materiálov, ktoré budete potrebovať:

 • kovový roh pre rámovú konštrukciu;
 • plech pre uzavretú časť brány;
 • okrúhle a hranaté kovové polotovary;
 • sklopné pánty na upevnenie brán;
 • kované prekrytia na povrchovú úpravu so vzorom.

Ako je popísané v predchádzajúcej časti, môžete si ich vyrobiť sami alebo si kúpiť hotové, ako aj objednať z kováčskej dielne alebo dielne. V maloobchode sa dodávajú v štandardnej súprave, ako je uvedené na obrázku:

Všetky tieto kučery a kučeravé onlayy ľahko ozdobia hotový výrobok. Vlastná výroba brán z tepaného železa predpokladá disponovanie určitými zručnosťami, ale nie je na tom nič zložité. Najprv si musíte vybrať typ brány a je žiaduce, aby mali bránku vyrobenú v rovnakom kľúči. Hotové kovové brány majú svoje vlastné odrody:

 • mriežka, úplne prelamovaná;
 • čiastočne uzavreté (s kovovou kulisou) a dekoráciami;
 • mriežka (s ohnutými ozdobami);
 • čiastočne kovové s drevenými vložkami;
 • kov s kovaním a drevenou kulisou.

Exkluzívny dizajn týchto brán, do ktorých sú investované všetky zručnosti a kreativita, vždy zanechá nezmazateľný dojem na okoloidúcich a poteší estetikou. Na prvý pohľad sa zdá, že takáto krása sa nemôže opakovať, ale ak použijete hotové ilustrácie a budete robiť všetko postupne, trpezlivo sledovať technológiu, všetko vyjde..

Áno, dizajnéri majú väčšiu predstavivosť a kreatívne nápady, ale nikto neponúka prekonanie majstrovských diel, stačí si požičať dobré nápady. Alebo sa aspoň pokúste urobiť možnosť, ktorá je technologicky dostupná. Môžete tiež použiť hotové výkresy kovaných brán, pričom ich len mierne prispôsobíte svojim podmienkam..

Paradoxne je železo ťažný materiál, ktorý je ideálny pre stelesnenie mnohých kreatívnych nápadov. Kresba na kovanej bráne môže byť:

 • geometrický;
 • fantázia;
 • abstrakt;
 • s rastlinnými prvkami (hrozno, kvety);
 • s fragmentmi charakteristickými pre niektoré štýly („úder bičom“ zo secesie);
 • zobrazujúce zvieratá, vtáky, postavy.

Niektoré kované prvky môžu byť súčasťou konštrukcie, zatiaľ čo iné môžu byť použité ako kučeravé prekrytia kovaných brán. Môžete tiež použiť pripravené zariadenie na umelecké ohýbanie kovových polotovarov – foto:

Ovládanie základov kováčstva

Kované brány môžete začať vyrábať vlastnými rukami po:

 • vybraná vzorka;
 • je pripravený náčrt budúcej kovanej brány s bránkou;
 • existujú výkresy s presnými rozmermi;
 • sú načrtnuté všetky prvky kovania a ich množstvo;
 • zakúpený materiál na výrobu základne a dokončovacie práce.

Budete potrebovať:

 • plech na pozadie (ak existuje);
 • roh pre rám brány;
 • kovová tyč na ohnuté časti;
 • polotovary na kovanie.

Rezanie plechu a kúskov na zdobenie brán a bránok sa vykonáva príslušným nástrojom presne na mieru.

Pozor: Pre ohnuté a skrútené časti je ťažké presne určiť dĺžku segmentov. Preto má zmysel vyrábať kontrolné vzorky z drôtu a zvyšné kučeravé prekrytia vyrábať podľa ich veľkostí. Ďalej podľa výkresov vyrábajú rám brány a brány.

Pozor:

1. Rozmery rohových segmentov musia byť presné, aby nedošlo k deformácii všeobecnej štruktúry, inak budú problémy s ich použitím. Ak je roh a obrobky dostatočne tenké, uistite sa, že rám „nevedie“, túto chybu je potom veľmi ťažké opraviť.

2. Brána a bránka musia byť sklopné hore a dole, presne vertikálne, inak sa pod vlastnou hmotnosťou samovoľne otvoria pod uhlom.!

Vlastnosti rezania kovových polotovarov:

 • doma, rezané na dvore brúskou so špeciálnym kotúčom;
 • môžete využiť služby dielne alebo dielne, kde je stroj na rezanie kovov alebo iné náradie;
 • na plech sa používa brúska a skladačka s kovovým pilníkom – na tvarové fragmenty;
 • tenké plechy (cín) sa strihajú nožnicami na kov.

Hotové prvky sú zvárané vo forme mriežky alebo vzoru na rám budúcich brán zváracím strojom.

Upozornenie: Každý výrobok má prednú a tienistú stranu, brána je nainštalovaná tak, aby predná strana smerovala do ulice! Zvarové švy sa čistia brúskou.

Základňa, na ktorú bude namontovaná brána s bránkou, musí byť veľmi pevná. Spravidla používajú kovové rúry alebo tyče, ktoré vydržia veľkú hmotnosť kovu..

Na výrobu kovaných dielov pre brány doma sa používa kompaktná kováčska kováreň, ktorú je možné prenajať na niekoľko dní – obr .:

Na uchytenie horúcich častí budete potrebovať aj prepichovacie špendlíky, zverák, kovadlinu a kováčske kliešte..

Rozžeravené obrobky dostávajú požadovaný tvar špeciálnym kladivom na nákove. Budete tiež potrebovať rôzne kováčske kladivá..

Na umelecké ohýbanie sa používa špeciálne zariadenie, ktoré je možné aj požičať. To pomôže skrútiť pripravené kusy kovu do kučier..

Na udržanie vysokej teploty je potrebná kováreň, aby sa kov zahrial na plastický stav, potom sa hodí na kovanie. Pri práci s takýmto zariadením používajte špeciálny ochranný odev. Hotové diely sú spojené zváraním.

Kováčske schopnosti sa dajú naučiť z videa na konci článku..

Použitie hotových prvkov kovania a iných dekorácií

Ak sú vaše garážové brány dostatočne spoľahlivé, ale existuje túžba ozdobiť ich kovacími prvkami, najľahším spôsobom je kúpiť hotové. Ak je málo vyrezávaných dekorácií, potom nemá zmysel odstraňovať brány z ťažkých kovov zo závesov..

V špecializovaných predajniach si môžete kúpiť:

 • hotové vložky;
 • elegantné mriežky;
 • pevné ozdoby;
 • kučery;
 • vrcholy;
 • prstene;
 • volániky;
 • ozdobné kovacie prvky.

Potom, čo sú všetky prvky zvarené na mieste, brána zostane deň zatvorená jeden deň. Ďalej musí byť kov chránený pred koróziou a deštruktívnymi účinkami poveternostných faktorov. Maľovanie špeciálnymi smaltmi na kov urobí bránu krajšou a skryje drobné chyby zo zvárania.

Hotový výrobok musí byť pred natieraním natretý základným náterom, najlepšie z rozprašovača. Brána môže byť natretá v akejkoľvek farbe, v závislosti od všeobecnej úlohy návrhu – od bielej po čiernu. Prvky kovania je možné zvýrazniť v samostatnom odtieni, napríklad do hnedej farby sa pridá bronzový prášok a do šedej farby sa pridá striebro, aby sa dosiahol určitý efekt..

About the author