Kovové strešné zariadenie

Vďaka svojmu reprezentatívnemu vzhľadu je kovová strešná krytina pomerne obľúbeným strešným materiálom medzi majiteľmi vidieckych a súkromných domov. Existuje niekoľko odrôd, ktoré sa líšia tvarom a technológiou inštalácie. Ďalej budeme hovoriť o tom, ako vybaviť kovovú strechu a jej vlastnosti.

Obsah:

Charakteristika a výhody kovových krytín

Kovová strešná krytina je vyrobená z rôznych typov prvkov, ktorými sú polyméry, purály, polyestery, plastisoly, polyvinylchloridy. Typ povlaku je určený funkčným zaťažením povrchu a zvláštnosťami použitia strešného materiálu.

Napríklad strecha na báze puralu je odolná voči ultrafialovému svetlu a plastisol je odolný voči mechanickému namáhaniu..

Rozsah použitia kovových strešných krytín je rôzny. Je inštalovaný v obytných a priemyselných zariadeniach. Inštalácia tohto druhu strešnej krytiny nevyžaduje špeciálne úsilie ani špeciálne vybavenie. Pred inštaláciou sú však bezpodmienečne špecifikované požiadavky a prevádzkové zaťaženie. Napríklad kovová dlaždica by v žiadnom prípade nemala prísť do styku s bitúmenovým povrchom alebo s profilovaným plechom. Pretože sa na vnútorných častiach materiálu objavuje korózia, čo vedie k jeho predčasnému zhoršeniu.

Existuje názor, že kvôli kovovej streche sa blesk môže ľahko dostať do domu a viesť k jeho zničeniu. Ale vzhľadom na technológiu inštalácie kovovej strechy je toto tvrdenie nesprávne..

Ďalším materiálom, z ktorého je vyrobená kovová strecha, je pozinkovaná oceľ valcovaná za studena. Postup na jeho výrobu zahŕňa niekoľko zložitých postupov, po ktorých materiál získava určité pozitívne vlastnosti..

Napriek tomu, že cena kovovej strechy je vysoká, stále je plne odôvodnená jej výhodami, konkrétne trvanlivosťou prevádzky a praktickou absenciou potreby údržby. Pri výbere strechy, ktorej základom je kvalitná pozinkovaná oceľ, bude svojmu majiteľovi slúžiť viac ako päťdesiat rokov. Kovová strecha je tiež šetrná k životnému prostrediu a neškodná pre životné prostredie..

Spomedzi obrovského sortimentu farebných a textúrovaných výrobkov si spotrebiteľ bude môcť vybrať možnosť, ktorá plne uspokojí všetky jeho preferencie. Kovová strecha je pomerne ľahká, takže nezaťažuje stavebnú konštrukciu, ľahko sa prepravuje na miesto určenia a inštaluje sa na strechu.

Usporiadanie tohto typu strechy nevyžaduje stavbu určitej podlahy, stačí odstrániť starú krytinu a nainštalovať strechu na drevené trámy.

Ďalšou dôležitou výhodou tohto typu strechy je jej požiarna bezpečnosť a požiarna odolnosť. Napriek tomu, že kov je dobrým vodičom elektriny, pri správnej organizácii systému ochrany pred bleskom takáto strecha nie je schopná pri búrke prilákať blesky..

Strecha s klzkým povrchom prakticky nehromadí nečistoty, lístie na jeseň alebo sneh v zime, takže si nevyžaduje špeciálnu starostlivosť.

Kovovú strechu je možné nainštalovať na všetky typy povrchov a striech, dokonca aj na veľmi nízke svahy.

Aj keď medzi obrovským počtom výhod kovovej strechy treba spomenúť aj jej nevýhody. Napríklad príliš strmá strecha kvôli vysokej klzkosti nehromadí sneh a padá na povrch vedľa nej. V takom prípade hrozí nebezpečenstvo poranenia osôb, ktoré sú v blízkosti. Preto je pre tieto typy striech potrebná inštalácia špeciálnych kolíkov, ktoré pomôžu rozdrviť sneh alebo ľad na malé častice neškodné pre ľudské zdravie..

Vysoký hlukový výkon je ďalšou nevýhodou tohto typu strechy. Počas dažďa, snehu alebo krupobitia sú zvuky ich dotykov s kovovým povrchom dobre počuteľné, aj keď s použitím vysoko kvalitnej zvukovej izolácie bude tento moment ľahko vyriešený..

Tento typ strechy navyše potrebuje dodatočnú tepelnú izoláciu..

Odrody a konštrukcia kovových krytín

Existuje niekoľko typov kovových strešných krytín, z ktorých uvádzame:

 • plochá kovová strecha v rolkovej alebo plechovej verzii – na ich implementáciu je potrebné dodržanie skladanej technológie;
 • kovová dlažba – vzhľadom pripomína bežné dlaždice, na výrobu ktorých sa používa profilovaný plech;
 • nátery na báze neželezných kovov;
 • kovová šikmá strecha- používa sa na usporiadanie typov šikmých alebo jednoposchodových striech.

Pre správny výber určitého typu strechy sa zistí ich zloženie, vlastnosti, technické vlastnosti a vo vzťahu k prevádzkovým podmienkam sa vyberie najoptimálnejšia možnosť. Okrem toho by ste sa mali dozvedieť o prítomnosti alebo neprítomnosti polymérnych povlakov nanesených na kovovú strechu počas jej výroby, sú to oni, ktorí jej dodávajú antikorózne vlastnosti, odolnosť voči ultrafialovému žiareniu atď..

Medzi sortimentom výrobkov na trhu existuje široká škála tvarov, geometrií profilov, farebnej palety a rôznych polymérov nachádzajúcich sa na kovových strechách..

Vo vzťahu k typu základného materiálu, ktorý je súčasťou kovovej strechy, je rozdelený na:

 • meď;
 • hliník;
 • pozinkované;
 • nehrdzavejúca oceľ.

Prvá možnosť, aj keď sa líši v pôvodnom jase, čoskoro vybledne a dokonca sa zmení na zelenú. Meď je skvelá na pokrytie pamiatok a sôch. Životnosť medenej strechy je viac ako dvesto rokov..

Hliníková strešná krytina je navyše veľmi obľúbená. To je odôvodnené nízkou hmotnosťou, odolnosťou proti korózii a jednoduchou inštaláciou. Hliník nie je počas prevádzky náchylný na odfarbovanie. Okrem toho má vysokú ťažnosť a umožňuje vám vytvárať strechy rôznych tvarov. Hliníková strecha bude svojmu majiteľovi slúžiť viac ako sto rokov.

Strešná krytina z pozinkovanej ocele má vysokú odolnosť proti korózii. Jeho životnosť sa pohybuje od 25 do 45 rokov. Technológia inštalácie tohto materiálu znamená starostlivý prístup k zinkovej vrstve nanesenej na povrch, pretože ak je poškodená, existuje riziko korózie. Na predĺženie životnosti takéhoto povlaku sa používajú špeciálne farby, s ktorými sa ošetruje každé štyri roky..

Ďalšou možnosťou pokovovania je pozinkovaná oceľ, na ktorú sa nanáša polymérny nástrek. Sú schopné lepšie chrániť strechu pred vonkajším prostredím. Aplikácia puralu pomáha chrániť strechu pred pôsobením UV žiarenia a tiež zvyšuje jej odolnosť voči mechanickému namáhaniu. Strešná krytina Purala má rôzne textúry a farby, je matná a lesklá. Polyesterový povlak je veľmi citlivý na mechanické poškodenie, preto pri inštalácii takejto strechy musíte byť obzvlášť opatrní.

Najlepšou možnosťou je povlak z nehrdzavejúcej ocele, ktorý sa vyznačuje vynikajúcou odolnosťou voči vonkajším vplyvom, ale zároveň pomerne vysokými nákladmi..

Výber kovovej strešnej krytiny závisí od hrúbky materiálu, ktorá sa pohybuje od 2,6-2,9 cm.

Jedným z najmodernejších strešných materiálov kovového pôvodu je titánzinkový povlak. Napriek tomu, že je zinok odolný voči korózii, jeho hlavnou nevýhodou sú krehké vlastnosti. Použitie tohto materiálu pri konštrukcii strechy zložitého tvaru preto nie je možné. Materiál kompozície titán-zinok obsahuje 99 percent zinku a zmes zliatin hliníka a medi, vďaka ktorým je odolný. Tento typ strechy bude svojmu majiteľovi slúžiť viac ako 75 rokov. Titánzinkový povlak je nestabilný voči mechanickému poškodeniu a okoliu vo forme veľkých stromov. Ale s jeho pomocou je možné postaviť strechu takmer akejkoľvek zložitosti, vrátane perfektne vybaví uzly kovovej strechy.

Montáž a montáž plechovej strechy

Najťažším usporiadaním je kovová skladaná strecha, pretože na jej inštaláciu je potrebné správne a efektívne spojiť okraje listov ohnutých pod záhybom. Existuje špeciálne zariadenie, ktoré tento proces vykonáva priamo na povrchu strechy. Okrem toho je možná možnosť nákupu už ohnutých plechov a ich priame spojenie..

Plechová strešná krytina je jednoduchšou a preferovanejšou možnosťou. Listy požadovanej veľkosti sú na stavbe narezané, pomocou špeciálneho mlyna sú okraje zabalené, pomocou ktorých sú navzájom spojené.

Postup inštalácie kovovej strechy je rozdelený do niekoľkých etáp, ktoré navrhujeme zvážiť:

1. Vykonávanie prác na usporiadaní krokvového systému a latovania.

Tento postup je rovnaký ako pri inštalácii akéhokoľvek iného typu strechy, napríklad šindľov. Inštalácia krokiev sa vyznačuje priemerným rozstupom, pretože materiál je dosť ľahký a nezaťažuje konštrukciu. Na výrobu latovania sa používa tyč 5×5 alebo 5×10 cm, inštalovaná s krokom 2-2,5 cm, Táto technológia minimalizuje deformáciu kovovej strechy počas jej prevádzky. Pri usporiadaní plochej strechy je plášť pevný. Na výrobu korčule sa používajú dve dosky, spojené v jednom bode pozdĺž okrajov. Rímsa je vyrobená z masívu, pre jej stavbu je potrebné zraziť niekoľko dosiek k sebe.

2. Hydroizolačné práce na prípravu strechy.

Aby sa minimalizoval výskyt kondenzátových hmôt na povrchu strechy a medzi strešným priestorom, je potrebné vykonať množstvo prác zameraných na hydroizoláciu zadnej časti strechy. V prípade práce s predtým izolovanou strechou musí byť na krokvový systém pripevnená prepravka a na ňu už hydroizolačná superdifúzna membrána. Má vynikajúce vlastnosti odpudzujúce vlhkosť, ale zároveň umožňuje streche dýchať. Upevnenie hydroizolácie začína zospodu s postupným prechodom hore. Pomocou stavebnej pásky sú listy pripevnené k povrchu, ak existujú spoje, prekrývajú sa o 10-15 cm. Membránu je možné upevniť pomocou samorezných skrutiek a hmoždiniek.

Tip: Pri pripevňovaní fólie v nej nechajte malú vôľu, ktorá ju v silných mrazoch ochráni pred zúžením, nadmerným napätím a poškodením.

Ďalej je plniaci ovládací kovový rám strechy. V dôsledku toho sa vytvoria dve vetracie medzery umiestnené v priestore medzi hydroizoláciou a izolačnou vrstvou, hydroizoláciou a dokončovacím materiálom strešnej krytiny..

3. Inštalácia a upevnenie kovovej strechy.

Inštalácia kovovej strechy by mala začať inštaláciou barlí. Sú pribité na plochy na rímse s krokom 700 mm. Ich hlavnou funkciou je držať plechy na streche počas inštalačných prác..

Je možné nahradiť barle vyrobené z dreva pomocou oceľových rohov o veľkosti 5-6 cm.

Ďalej sa zdvihne prvý obrázok kovu, na ktorom sú okraje už ohnuté. Je položený v blízkosti štítu takým spôsobom, aby vytvoril previs 4-6 cm. Zarovnajte plech a ponechajte okraj 3 cm, aby ste zaistili prechod na druhú stranu strechy..

Inštalácia zarážok sa vykonáva zo strany pripevnenia druhého listu. Je upevnený na kovovom latovaní strechy pomocou samorezných skrutiek 0,4×5 cm Krok upevnenia zarážok je asi pol metra. Po inštalácii druhého obrázku sú prepojené s prvým. To sa deje tak, že okraj druhého plátna tesne prilieha k prvému. Pri zariaďovaní strechy s hladkými okrajmi obrazov dbajte na to, aby boli v tesnej blízkosti seba a aby medzi nimi bol zovretý číry materiál. Strešné rámy vám pomôžu zľavu a dokončenie inštalácie.

Vzhľadom na skutočnosť, že kleimer je vo vnútri záhybu, spojenie získava dodatočnú pevnosť.

Tip: Pri prevádzke budov v podmienkach vysokej vlhkosti sa postarajte o dodatočné utesnenie spojovacích častí strechy. To je možné vykonať pomocou titánového tmelu, ktorý sa nanáša na vopred nainštalované sklolaminát.

Svorky sú tiež pribité z druhého konca plátna a je nainštalovaný tretí. Pomocou lišty bočného vetra je obrázok upevnený na povrchu štítu. Je upevnený samoreznými skrutkami. Po dokončení položenia všetkých obrázkov sa vykoná korčule, ktorá je dvoch typov:

 • vetrané;
 • nevetraný.

Ďalej prebieha usporiadanie presahov odkvapu a inštalácia drenážneho systému..

4. Kovové oplotenie strechy a dodatočné práce.

Na kovovú strechu sú bezpodmienečne nainštalované držiaky snehu, ktoré zabraňujú lavínovému klesaniu snehu z povrchu strechy. Upevnenie týchto prvkov prebieha na povrchu stojatých švov pomocou skrutkových alebo samorezných spojov. Na výrobu plotov sa používajú profilové rúry.

Ďalším dôležitým konečným bodom je usporiadanie ochrany pred bleskom. Prvým krokom je inštalácia bleskozvodu, ktorý je umiestnený v najvyššom bode strechy. Vo svojej kapacite je možné použiť:

 • kovový kolík;
 • kovový kábel;
 • sieťovina na ochranu pred bleskom.

Najlepšou možnosťou je nainštalovať oceľový čap s veľkosťou 20 až 150 cm, čap je nainštalovaný v prísnej zvislej polohe a materiálom na jeho výrobu je meď, hliník alebo dural. Nikdy nemaľujte špendlík. Ako zvodový vodič použite oceľový drôt privarený k hromozvodu.

Ďalším krokom je inštalácia zeme. Na jeho stavbu by ste si mali kúpiť niekoľko oceľových čapov, ktoré sú zapichnuté do zeme. Sú spojené v jednom obvode.

Tip: Dbajte na to, aby zem, do ktorej sú kolíky zatlačené, bola vždy vlhká, preto ju v lete treba zalievať.

About the author