Kovový plot inštalujeme vlastnými rukami

Kov je pomerne populárny materiál používaný na výrobu plotov. Je to predovšetkým kvôli jeho mechanickej pevnosti, prístupnosti a jednoduchej inštalácii. Existuje veľké množstvo kovových plotov. Ďalej budeme zvažovať ich vlastnosti a technológiu inštalácie..

Obsah:

Kovový plot: zariadenie, výhody, typy

Kovové ploty sa stále viac používajú ako oplotenie alebo oddeľovanie územia. Kov je ľahko spracovateľný materiál, ktorý je možné použiť na stavbu plotov rôznych tvarov. Okrem toho je potrebné poznamenať nasledujúce výhody kovového oplotenia:

 • pevnosť a spoľahlivosť konštrukcie – kovový plot vám bude slúžiť mnoho rokov za predpokladu, že kov bude správne ošetrený antikoróznymi zlúčeninami;
 • kov je cenovo dostupný materiál, takže jeho cena je oveľa nižšia ako pri stavbe betónového plotu;
 • kov – odolný voči spaľovaniu a ohňu, preto je úroveň požiarnej bezpečnosti takejto konštrukcie na vysokej úrovni;
 • kovový plot – praktický a nezašpiní sa, a ak je to potrebné, ľahko sa čistí;
 • existuje veľké množstvo farieb na kov, takže takýto plot môžete namaľovať v akejkoľvek farbe;
 • na rozdiel od dreva je kov odolný voči vlhkosti, teplotným zmenám, ultrafialovému žiareniu;
 • kovové ploty sa ľahko a rýchlo inštalujú, na rozdiel od tehlových, kamenných alebo betónových plotov nie sú na inštaláciu plotu potrebné žiadne špeciálne zručnosti ani nástroje.

Kovové ploty sa líšia typom materiálu, z ktorého sú vyrobené. Najjednoduchším, najľahším a najhospodárnejším riešením by bolo použitie pletiva na výrobu plotov. Výška plotu bude asi 1,5 m, s jeho pomocou bude možné rozdeliť miesto na niekoľko zón a chrániť ich pred vniknutím zvonku..

Zváraný sekčný plot sa vyznačuje predovšetkým dlhou životnosťou, ale náklady na takýto plot sú dosť vysoké. Takýto plot má atraktívny vzhľad a funguje ako hlavný plot pre dané miesto. Na výrobu sekcií sa používajú špeciálne rúry, ktoré zlepšujú kvalitu prevádzky plotu. Na ozdobu takého plotu sa používa kovanie a rôzne dekoratívne prvky z kovu..

Najpopulárnejšou možnosťou sú ploty z vlnitej lepenky. Náklady na ich výstavbu sú nižšie ako sekčné a kvalita a trvanie prevádzky sú na vysokej úrovni..

Vlnitá lepenka má tvar oceľového profilovaného plechu pokrytého vrstvou zinku. Vďaka tomu je odolný voči korózii, ultrafialovému svetlu a dobre si zachováva farbu. Na farbenie vlnitej lepenky sa používa špeciálny smalt na báze polyméru..

Plot z vlnitej lepenky má nasledujúce výhody:

 • takýto plot sa ľahko inštaluje a nepotrebuje ďalší základ;
 • vlnitá lepenka je odolná voči vysokým a nízkym teplotám;
 • atraktívny vzhľad je ďalšou nespornou výhodou tohto materiálu, existuje veľa možností pre vlnitú lepenku, ktoré sa líšia tvarom, veľkosťou a farbou;
 • pevný kovový plot vás bude stáť viac ako plot z vlnitej lepenky;
 • vlnitá lepenka poskytuje ochranu miesta pred prachom a má dobré zvukovoizolačné vlastnosti.

Ďalšou možnosťou kovového oplotenia sú kovové ploty. Na výrobu takého plotu sa priamo používa tyčový plot a priečniky natreté polymérnou farbou. Je teda možné vybrať si plot takej farby, akú potrebujete..

Na rozdiel od dreveného plotu vydrží kovový plot niekoľkonásobne dlhšie. Pretože je kov odolnejší voči vlhkosti, teplotným zmenám a iným vonkajším dráždivým látkam. Náklady na takýto plot sú však tiež vyššie ako drevené. Oceľový plot v kombinácii s tehlovými podperami vyzerá veľmi pekne.

Ako správne nainštalovať kovové stĺpiky plotu

Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s funkciami inštalácie oceľových stožiarov pre kovový plot. V tomto prípade stĺpiky fungujú ako podpery. Sú vyrobené z kovu aj z iných materiálov, ako je drevo, betón alebo tehla.

Oceľové podpery sa najčastejšie používajú vo forme rúrok s priemerom asi 60 cm. Upozorňujeme, že oceľový plot je ťažší ako drevený, takže podpery by mali ľahko odolávať zaťaženiu zo samotného plotu, vetru a iné mechanické poškodenie.

Oceľové stĺpiky – univerzálna možnosť inštalácie plotového plotu a plotu zo sieťoviny alebo vlnitej lepenky.

Pri inštalácii kovových plotov a potrubí budete potrebovať:

 • lopata alebo vŕtačka;
 • skrutkovač;
 • zváračka;
 • kábel a úroveň, na označenie.

Lokalita je predbežne očistená od vegetácie a trosiek. Ďalej je na ňom urobené označenie. Pomocou šnúry sa určí miesto inštalácie nosných stĺpikov. Správnym výpočtom bude možné zabrániť vychýleniu alebo deformácii ochrannej konštrukcie.

Ďalej by ste mali vypočítať počet stĺpikov nainštalovaných na mieste. Spôsob inštalácie jedného alebo viacerých stĺpikov závisí predovšetkým od typu plotu, jeho hmotnosti a individuálnych charakteristík lokality..

Najjednoduchšou a najpopulárnejšou metódou je vyplnenie nosných stĺpikov betónom. Táto metóda je vhodná pre pôdu s optimálnym obsahom vlhkosti. Spočiatku by ste mali vykopať dieru pod stĺpikom, nainštalovať stĺpik a vyplniť zostávajúci priestor betónovou maltou.

Na uľahčenie procesu vŕtania na mieste sa používa voda, ktorá zmäkčuje pôdu. Ak výška stĺpika nie je väčšia ako 150 cm, hĺbka otvoru nebude väčšia ako pol metra. Pri inštalácii vyšších stĺpikov budete musieť vybaviť otvor s veľkosťou 70-80 cm.

Ak je pôda na mieste málo ťažká, stačí vyvŕtať dieru vŕtačkou a nainštalovať podperu. Otvor však musí byť vyvŕtaný v prísne vertikálnom smere..

Ak má však pôda na mieste vysoký obsah vlhkosti, bude potrebné použiť iný spôsob montáže nosných stĺpikov. V tomto prípade musí byť stĺp nainštalovaný pod úrovňou zamrznutia pôdy. Navyše pred inštaláciou stĺpika by mal byť na dne jamy usporiadaný vankúš z drveného kameňa, hrubý asi 18-20 cm..

Je teda možné vybaviť takzvaný drenážny systém a je možné zmäkčiť dvíhanie mrazu na pôde. Na vyplnenie posledných 15 cm otvoru sa použije betónový roztok..

Druhý spôsob inštalácie oceľových podpier zahŕňa ich zatlačenie do zeme. Táto metóda sa často používa na pôdach s nízkym obsahom kameňa. Na riadenie sa používa špeciálna konštrukcia, na výrobu ktorej sa používa oceľová rúrka a závažie umiestnené na jej konci. Úder musí byť vykonávaný striktne na osi predmetu, aby skončil s rovnomernou podporou..

Ako nainštalovať kovový plot

Po inštalácii podpier nasleduje proces inštalácie kovového plotu. Na jeho opravu sa používa profilovaná rúra s rozmerom 4×2 cm. Je možné použiť rúrky s veľkým prierezom, táto možnosť je však najoptimálnejšia.

Kovové podpery a profily sú natreté rovnakou farbou ako plotový plot. Oceľový plot je vo forme prvkov určitej dĺžky, na výrobu ktorých sa používa pozinkovaná oceľ. Existuje veľké množstvo piketových farieb, jasných aj pokojnejších a nenasýtených. Najčastejšie sa na povrch plotového plotu nanáša pozinkovaná vrstva s hrúbkou 0,5 cm.

Hlavnou požiadavkou na získanie vysokokvalitného plotu je správne označenie a inštalácia podpery. Ďalšie akcie sú rovnakého typu a zahŕňajú upevnenie plotového plotu na profil.

Estetický vzhľad plotu určuje vzdialenosť medzi tyčkami. Preto by ste pred ich inštaláciou mali určiť dĺžku plotu medzi podperami a rozdeliť ho na šírku plotu. Dodržiavanie veľkých intervalov je nepraktické, pretože v dôsledku nadmerného zaťaženia hrozí previsnutie plotu.

Aby sa zabránilo rýchlemu opotrebovaniu plotového plotu, mal by byť umiestnený v určitej vzdialenosti od pôdy. Optimálna hodnota je 10 cm Je možné postaviť slepý plot, v ktorom je plotový plot umiestnený v minimálnej vzdialenosti od seba. Vzduchová verzia plotu predpokladá umiestnenie plotového plotu v určitej vzdialenosti od seba.

Na upevnenie prvkov plotu budete potrebovať spojovacie prvky vo forme samorezných skrutiek alebo špeciálnych skrutiek s podložkami. Podložky pomôžu predchádzať poškodeniu pozinkovaného povlaku a korózii plotu. Je možné použiť špeciálne úchytky, rovnaké ako samotný plotový plot.

Pozinkované upevňovacie prvky sú najlepšou možnosťou inštalácie plotového plotu, pretože jeho životnosť je rovnaká ako životnosť samotného plotu. Dbajte na to, aby boli medzi stĺpikmi rovnaké medzery, inak bude plot pôsobiť asymetricky.

Inštalácia kovovej siete na plot

Pred začatím práce by ste mali určiť celkový obvod plotu, na základe tohto ukazovateľa bude možné vypočítať množstvo materiálu na prácu. Okrem toho budú potrebné stĺpiky s dĺžkou 150 až 250 cm. Interval ich inštalácie je asi 3-4 metre. Budete tiež potrebovať kovové zaostávanie alebo drôt, s ich pomocou bude možné opraviť pletivo.

Upozorňujeme, že pred inštaláciou pletiva by mali byť podpery natreté špeciálnym náterom s antikoróznymi účinkami. Ďalej sú pod pletivo nainštalované podpery. Spočiatku sú namontované stĺpiky, potom guľatina a potom pletivo.

Stĺpiky by mali byť najskôr nainštalované v rohoch. Dávajte pozor na rovnomernosť montáže podpier. Mali by byť prísne vzpriamené. Hĺbka jamy na inštaláciu podpery je asi 50 cm. Na zasypanie podpier sa používa drvený kameň a pokiaľ je to možné, betónová malta.

Pomocou vodnej hladiny skontrolujte montážnu výšku všetkých podper. Ďalej sú namontované oneskorenia. Na ich upevnenie na povrch podpery sa používajú skrutky a matice. Potom je sieťka nainštalovaná a upevnená hliníkovým drôtom. Spodná fixácia sieťoviny sa vykonáva pomocou špeciálnych konzol. Možné použitie plastových svoriek.

Ako nainštalovať kovový plot z vlnitej lepenky

Inštalácia plotu z vlnitej lepenky zahŕňa určité etapy, ako napríklad:

 • príprava základne a vykonanie značenia;
 • inštalácia podporných stĺpikov a inštalácia oneskorení;
 • inštalácia vlnitej lepenky.

Prvá etapa je veľmi dôležitá, pretože rovnomernosť výsledného plotu závisí od kvality jeho implementácie. Maximálna vzdialenosť medzi stĺpikmi je 300 cm. Aby ste určili požadovaný počet podpier, rozdeľte obvod plotu o 3 m.

Ako podpery sa používajú rúry štvorcového alebo kruhového prierezu. Minimálna hodnota pre štvorcové rúry je 5 x 5 cm a pre okrúhle rúry – 7 cm. Aby sa zabránilo vniknutiu vlhkosti do vnútra stĺpikov, mali by byť spodné a horné otvory zvárané.

Hĺbka jamy pre stĺpiky je asi 100 cm a šírka asi 15 cm Na tieto účely je vhodnejšie použiť ručnú vŕtačku. Hĺbka otvorov na inštaláciu podpery závisí od výšky plotu.

Stĺpy by mali byť dobre pripevnené k zemi, pretože okrem hmotnosti samotného plotu sú citlivé na mechanické vplyvy a silu vetra. Na dno by sa mal naliať štrk strednej frakcie, hrubý asi 20 cm. Ďalej je stĺp namontovaný a naliaty betónom..

Na inštaláciu pólov použite olovnicu. Na dodatočné upevnenie podpery k nim privarte oceľové tyče a tiež nalejte betón. Po vytvrdnutí betónu sú medzi podpery namontované oneskorenia. Ako oneskorenia sa najčastejšie používajú oceľové rúry. Ak je výška plotu väčšia ako 1,6 m, potom stačia dve guľatiny. V opačnom prípade by mali byť nainštalované tri oneskorenia. Oneskorenia sú upevnené na podperách pomocou zváracieho stroja. Aby boli chránené pred vlhkosťou, sú potiahnuté antikoróznym roztokom..

Upozorňujeme, že ak sa inštalácia plotu vykonáva na jar, keď je pôda presýtená vlhkosťou, je lepšie najskôr postaviť plytký pásový základ. S jeho pomocou sa plot stane odolnejším a stabilnejším. Ak sa tak nestane, plot sa môže prehnúť. Poslednou fázou je inštalácia vlnitej lepenky na guľatinu. Listy sú navzájom spojené v malom prekrytí. Aby ste sa nezranili, noste rukavice, pretože vlnitá lepenka je dostatočne ostrá.

Na rezanie plechov používajte iba kovové nožnice alebo pílu. Použitie brúsky povedie k zničeniu pozinkovaného povlaku a vzniku kovovej korózie. Na upevnenie vlnitej lepenky na guľatinu sa používajú špeciálne sponky, rovnakej farby ako samotný materiál.

Plot z vlnitej lepenky je praktické, lacné a ľahko inštalovateľné riešenie na výrobu plotu. Navyše, pri dodržaní všetkých inštalačných technológií, vám takýto plot bude slúžiť viac ako desať rokov..

About the author