Krytina vlastnými rukami s vlnitou lepenkou

Profilovaný plech alebo vlnitá lepenka je strešný materiál vyrobený z pozinkovanej ocele valcovaním za studena. Pomocou formy dostane zvlnený alebo lichobežníkový profil. Na rozdiel od mäkkej strechy alebo bridlice má veľké celkové rozmery a užitočnú plochu. Profilovaná fólia je jedným z najobľúbenejších strešných materiálov vďaka svojej vysokej tuhosti, ktorá zvyšuje pohodlie pri inštalácii a prevádzke, pretože sa materiál nemačká ani nedeformuje. Okrem toho sa zaťaženie podláh a strechy ako celku výrazne nezvyšuje. Tento článok bude diskutovať o streche strechy s vlnitou lepenkou vlastnými rukami.

Obsah:

Druhy vlnitej lepenky

 • Profilovaný plech sa vyznačuje hrúbkou, môže byť od 0,4 do 1 mm, výber hrúbky závisí od účelu a oblasti použitia.
 • Profilovaný plech sa tiež líši v type a výške profilu – vlnitý a lichobežníkový s výškou 10 až 44 mm a viac ako 57 mm (taká vlnitá lepenka sa používa na pevné debnenie).

 • Aby sa zabránilo vplyvu agresívneho prostredia, na tento strešný materiál sa nanášajú rôzne nátery – polymér alebo farba a lak. Je však možné vyrábať aj bez neho, pretože samotná pozinkovaná oceľ nie je náchylná na koróziu a rýchle opotrebovanie..
 • Okrem toho existuje rozlíšenie plechu podľa materiálu výroby, to znamená podľa typu použitej ocele. Ide o nasledujúce typy: žiarovo pozinkovaný plech, profilovaný plech z medi, hliníka, chrómniklovej ocele. To všetko je zamerané predovšetkým na predĺženie životnosti a zníženie účinkov korózie..
 • Vlnitá lepenka sa niekedy delí podľa oblasti použitia, napríklad na strechu, na inštaláciu plotov a plotu 10-21 mm sa používa profil od 10 do 44 mm, na obklady stien, materiál môžu byť použité ploché aj vlnité s akýmkoľvek profilom.

Výhody vlnitej lepenky

Okrem veľkej úžitkovej plochy plechu a vysokej tuhosti má oproti iným druhom strešných krytín aj množstvo výhod.

 • Vlnitá lepenka, spolu so všetkými, má malú hmotnosť, rovnako ako strecha na báze bitúmenu má dlhú životnosť a nie je náchylná na koróziu.
 • Bitúmenové strešné materiály majú menej farieb ako profilované plechy. Ľahko sa inštaluje a vytvára dobrú vzduchotesnosť celej strechy.

 • Veľké celkové rozmery dosiek vám umožňujú rýchlo pokryť strechu, čo v konečnom dôsledku šetrí čas pri všetkých prácach.
 • Mäkká strecha je v mnohých ohľadoch nižšia ako profilovaný plech, najmä z hľadiska pevnosti. Okrem toho sú náklady na strešné krytiny z vlnitej lepenky výrazne nižšie.
 • Vlnitá lepenka je vo všeobecnosti dosť poddajný a ľahko spracovateľný materiál, napriek tomu, že je vyrobený z ocele.

nevýhody

 • Má veľmi málo nevýhod a rozlišuje sa iba jedna – ak je ochranný povlak poškodený, plech stráca svoje vysoké korozívne vlastnosti a je vystavený silnejšiemu účinku hrdze..
 • K nevýhodám sa samozrejme pripisuje aj silný nárast zvukového efektu, ale v súčasnosti je ľahké ho opraviť pomocou kvalitnej zvukovej izolácie strechy..

Cena strešnej krytiny z vlnitej lepenky

V zásade na ruskom trhu existuje profesionálny list domácej a belgickej výroby. Kvalitatívne a technologické ukazovatele sa veľmi nelíšia.

 • Belgický list stojí od 175 do 285 rubľov za meter štvorcový, v závislosti od hrúbky, výšky a vzdialenosti medzi profilmi.
 • Domáce výrobky sa predávajú od 145 do 440 rubľov, parametre sú rovnaké, existuje však aj tvarovaná vlnitá lepenka, ale to je už na individuálnych objednávkach klientov.

 • Preto je na trhu v tejto oblasti určitá rovnováha a dopyt po všetkých tovaroch je približne rovnaký, pretože cenové rozpätia v regiónoch sa príliš nelíšia a ponúkaný tovar má rovnaké parametre..
 • Takáto identita výrazne neovplyvňuje dopyt v tomto type priemyslu, pretože široké spektrum použití a neustála výstavba neumožňujú, aby bola výroba nečinná a sklady predávajúcich boli silne zaplnené..

Inštalácia vlnitej lepenky

Vykonanie zastrešenia strechy vlnitou lepenkou nie je ťažké a časovo náročné, samozrejme, veľkosť strechy hrá dôležitú úlohu, ale vo všeobecnosti sa inštalácia vykonáva rýchlo a bez problémov.

 • Prvým krokom je pripraviť sa na prácu, vyzdvihnúť všetky potrebné nástroje, vypočítať požadované množstvo vlnitej lepenky. Aby ste to urobili, musíte najskôr vypočítať plochu strechy v rozloženom stave, potom plochu jedného listu, rozdeliť prvý na druhý a získať počet listov..

Rada: je lepšie brať s okrajom niekoľko listov, pretože ak má strecha zložitý tvar, existuje veľa ohybov, potom budete musieť listy odrezať a môže dôjsť k nezrovnalosti..

 • Nástroj je jednoduchý:
 • na rezanie listov potrebujete uhlovú brúsku (brúsku);
 • kladivo alebo skrutkovač, v závislosti od typu upevňovacieho prvku;
 • rebrík;
 • poistenie;
 • úroveň;
 • olovnica, pomocou vlákna môžete odhaliť prvý a druhý list.
 • Potom, keď je všetko kúpené a pripravené, mali by ste venovať pozornosť trámom a prepravke určenej na vlnitú lepenku. Pretože hmotnosť plechu je malá, prierez nosníkov je zvolený ako malý.
 • Tip: Všetky nosníky musia byť vyrovnané a zaistené na oboch stranách, aby sa zabránilo bočnému vychýleniu..

  • Na krokvy je pribitý membránový vodotesný film, na ktorý je plnená prepravka.

  • Latovanie sa vyberá v závislosti od účelu budovy, ak ide o garáž alebo prístavbu, nebytovú budovu, potom ju môžete pribiť v intervale 20-30 cm, to bude stačiť na bežné upevnenie listy. Na list dostanete asi 20-50 upevňovacích prvkov, to stačí na udržanie listu pri silnom vetre. Na latovanie je optimálne použiť dosky s hrúbkou 30 mm. Musia byť navzájom úplne rovnobežné a pevné..

  Rada: na každej strane strechy musí byť rímsa, aby strecha prebehla s prekrytím, nedovolí to zrážkam prúdiť na steny. Toto by sa malo vziať do úvahy pre všetky typy budov..

  • Na obytných budovách je prepravka zvyčajne kontinuálna, ale nie je to potrebné. Medzi doskami stačí ponechať medzeru 150 mm, pretože profilovaný plech sa neklesá ani neohýba ako mäkká strecha. Zriedkavá prepravka je navyše tiež výraznou úsporou dreva..

  Odporúčané veľkosti latiek

  Strešná krytina so schémou vlnitej lepenky

  Etapy práce

  Zoberme si napríklad obyčajnú strechu stodoly, rovnú bez zákrut, dĺžka svahu je 8 metrov a dĺžka celej strechy je 12 metrov..

  • List sa odoberá s dĺžkou 6 ma šírkou 1 m. Na prepravku sa používa doska s šírkou 12-18 cm v intervaloch 25 cm-ukazuje sa, že do nej je zaskrutkovaných asi 20-30 upevňovacích prvkov. jeden list.
  • Strana strechy pozostáva z jedného celého plechu a kusu 220 cm dlhého. Vzhľadom na skutočnosť, že na každej strane bude prekrývanie 15-20 cm, bude potrebných 13 celých listov na jednej strane, na opačnej strane. strana vyžaduje ďalších 13 listov. Získajú sa iba 2 kusy s veľkosťou 220 cm a v ich hornej časti je potrebných celkom 26 kusov, potom na to budete musieť minúť ďalších 13 listov, takže celkovo musíte zakúpte 39 listov na celú strechu.
  • Mali by ste začať od okraja zospodu, v prvom rade je položený celý list, ktorý pokryje 6 metrov na výšku a 1 meter na šírku, ale je potrebné okamžite odhaliť prekrytia na všetkých stranách. Je dôležité položiť ho čo najrovnomernejšie, aby na konci inštalácie nedošlo k žiadnemu skresleniu (strecha môže odísť a odhaliť spodné dosky, alebo naopak, vyjsť príliš dopredu). Za týmto účelom je lepšie pripevniť prvý list vlnitej lepenky niekoľkými klincami alebo skrutkami a skúsiť druhý, položiť ho v jednej vlne na vlnu prvého, to sa vykoná na utesnenie a zabránenie úniku..

  Fotografia strechy s vlnitou lepenkou

  • Druhý hárok je pevný a ukazuje sa, ako presne je všetko odhalené. V prípade potreby sa upraví poloha vlnitej lepenky. Potom by podľa rovnakého princípu mal byť prvý rad strechy zospodu úplne uzavretý, bude položených 12 a pol alebo 13 listov. Nemali by ste veľa šetriť, alebo naopak, používať príliš veľa strešných skrutiek. Ich približný počet zvyčajne uvádza výrobca. So zapínaním by nemali byť problémy, ale ak sa používajú klince, potom je potrebné raz poraziť, aby sa plachta okamžite prerazila, inak ju môžete pokrčiť, a to už nebude veľmi esteticky príjemné.

  Tip: Pri upevňovaní samoreznými skrutkami musíte na križovatke uchopiť 2 listy naraz, to sa robí kvôli hustote a tesnosti, ako aj kvôli posilneniu celého systému..

  • Potom sa z opačnej strany vykoná rovnaké poradie práce, pričom sa musí stanoviť rovnaký počet listov.
  • Potom je horná časť strechy uzavretá na polovicu. Sú naskladané striktne pozdĺž vĺn celého listu s prekrytím 15-20 cm, takáto vzdialenosť nedovolí, aby sa voda dostala pod plech.

  • Listy sú narezané na dĺžku 215-220 cm, takže z jedného listu sa získajú iba dva listy vlnitej lepenky a zvyšok je odpad. Ak sa chcete vyhnúť nepotrebným sekciám, musíte strechu navrhnúť presnejšie aj vo fáze jej konštrukcie, pričom zohľadnite všetky presahy a spoje..
  • Po pílení by ste mali dostať 26 kusov 220 cm dlhých, rovnakých, ako boli na obidve strany vynaložené celé listy. Na tento účel sa použije 13 listov vlnitej lepenky. Princíp inštalácie je tu rovnaký. Pokladanie sa vykonáva na jednej vlne a musí byť upevnené niekoľkými samoreznými skrutkami pozdĺž vlny na križovatke. Celkovo je list vlnitej lepenky pripevnený asi 15-20 samoreznými skrutkami. Je potrebné začať od toho, ako tesne je pritlačená k prepravke. Neodporúča sa vytvárať ďalšie otvory samoreznými skrutkami v strešnom materiáli.

  Výsledkom je úplne krytá strecha, vzduchotesná, tesná, dobre vyzerajúca a veľmi praktická. Ale to nie je všetko, na konečné dokončenie práce ešte zostáva pár bodov..

  • Prvým z nich je inštalácia hrebeňa. Je potrebné, aby sa voda a sneh nedostali do hornej časti strechy, v oblasti spoja plechov. Jedná sa o trojuholníkový profil (roh) so širokými stranami, ktoré úplne prekrývajú plechy na oboch stranách strechy. Je vyrobený, podobne ako vlnitá lepenka, z pozinkovanej ocele alebo iných materiálov uvedených vyššie, pričom jeho farebná schéma je rovnaká ako pri hlavnej streche.

  • Druhým momentom je uzatvorenie koncovej časti strechy, v oblasti kontaktu medzi latovaním a strešnými krytinami sa získa otvorená plocha, do ktorej môže zavaliť voda. Aby sa tomu zabránilo, okrem lemovania podhľadmi sa odoberá podobný roh, ale s menšími rebrami, a inštaluje sa medzi strešnú krytinu a dosku. Najlepšie je postarať sa o tento moment pri položení listov vlnitej lepenky v prvom rade, čo uľahčí upevnenie tohto rohu.

  Video strešnej krytiny z vlnitej lepenky

  • Po dokončení strechy s vlnitou lepenkou môžete nainštalovať odkvapový systém z PVC alebo pozinkovanej ocele. Nie je ťažké ho namontovať, všetky komponenty sú vypočítané jednotlivo a je možné ich zakúpiť samostatne. Po zoznámení sa s jednoduchým schémou inštalácie sú pripevnené žľaby, ktoré idú do odtokového potrubia a do drenážneho systému. Tým sa zníži vplyv vlhkosti na celú štruktúru ako celok..

  About the author