Ktorý cement si vybrať

Akákoľvek konštrukcia s prácami súvisiacimi s liatím betónového základu, pre ktoré je v prvom rade potrebný cement. Tento materiál je však potrebný pri všetkých prácach, vrátane dokončovania, napriek vzniku nových technológií a materiálov v stavebníctve. Pretože žiadna stavba na kľúč nie je úplná bez cementu, je dôležité vedieť si vybrať ten správny cement, porozumieť označovaniu a hľadať spoľahlivých dodávateľov. Aby ste to urobili, musíte zistiť, aký druh cementu je a kde sa používa..

Obsah:

Koncept označovania cementom

Dôležitou charakteristikou pevnosti cementu je jeho stupeň, ktorý je základom pre výber tohto stavebného materiálu. Klasifikácia bola založená na laboratórnom teste, pri ktorom bol cementový výrobok vystavený zvýšenému namáhaniu. Pre všetky druhy materiálov, okrem rýchlo tvrdnúceho, oxidu hlinitého a troskového portlandského cementu, bude stupeň zodpovedať pevnosti v ťahu pri ohýbaní vzoriek s rozmermi 40 x 40 x 160 milimetrov a stlačenia ich polovíc z plastu. hmotnosť v pomere 1: 3 vo veku 28 dní.

Rýchlo tvrdnúci portlandský cement a troska portlandský cement sa kontrolujú po 3 a 28 dňoch. Označenie pre oxid hlinitý sa stanoví podľa výsledkov skúšok po 3 dňoch. V dôsledku toho bola prijatá nasledujúca stupnica, ktorá označovala rôzne druhy cementu: M 100 – 700. Písmeno „M“ (alebo možno označenie „PC“) vedľa čísla označuje maximálne pevnostné vlastnosti materiálu..

Napríklad cement M300 podľa tohto označenia vydrží zaťaženie 300 kilogramov na centimeter kubický, stupeň cementu 500 – 500 kilogramov atď. Čím vyšší je stupeň, tým väčšia je účinnosť použitia cementu v betóne. Najpopulárnejšie sú cementy s označením vrátane 350 – 500. Najtrvanlivejší je cement tried M400 a M500, ktoré sa zvyčajne používajú na stavbu základu. Na dokončovacie práce sa používajú značky M200 a M300.

Aké značky cementu existujú okrem tých, ktoré sú uvedené vyššie? Okrem schopnosti odolávať určitému zaťaženiu je cement označený aj podľa iného parametra – percentuálneho podielu na celkovom objeme cementu rôznych prísad, ktoré sú obsiahnuté v stavebnom materiáli. Trosku z odpadu z hutníckych závodov alebo zo sadry je možné použiť ako prísady. Tento parameter je označený písmenom „D“.

Napríklad cement s označením „D20“ obsahuje 20% aditív. Táto vlastnosť je dôležitá, pretože hladina prísad môže ovplyvniť jej pevnosť a ťažnosť. V súčasnosti sú na stavebnom trhu najobľúbenejšie 4 druhy cementu: M400 D0, M400 D20, M500 D0 a M500 D20. Cena cementu s prísadami je o niečo nižšia, pretože slinok je oveľa drahší ako akékoľvek prísady.

Aké ďalšie značky cementu existujú? Okrem toho sú na obale ďalšie označenia – „B“, „PL“, „SS“, „GF“, „N“. Toto je dôkaz konkrétneho účelu tohto stavebného materiálu. Písmeno „B“ znamená „rýchlo tuhnúce“, to znamená cement, ktorý je v počiatočnom období schopný rýchlo tvrdnúť.

Označenie „SS“ je vlastné cementu odolnému voči síranom, „GF“ – hydrofóbny cement, „PS“ je plastifikovaný cement, ktorý obsahuje zmäkčovadlo, ktoré zvyšuje plasticitu štruktúry a možnosť zmeny jej tvaru. Označenie „H“ sa používa na cement, ktorý sa vyrába na báze slinku so štandardizovaným zložením a používa sa na výrobu povrchových úprav vozoviek a letísk.

Populárne druhy cementu

V závislosti od zloženia a pomeru prísad dnes existujú také druhy cementu: portlandský cement, biely, troska, pucolánový, rýchlo tuhnúci, expandujúci, hlinitý, vodotesný, upchávajúci, odolný voči síranom, namáhaniu, magnéziový, hydrofóbny. Aby ste lepšie pochopili, ktorý cement je lepší, odporúčame vám zoznámiť sa s popisom hlavných typov cementu.

Portlandský cement je v modernej výstavbe široko používaný. Materiál je vyrobený z jemne mletého portlandského cementového slinku, prísad a sadry. Slinok pre tento cement sa získava vypálením suroviny pred spekaním, po ktorom sa obsah kremičitanov vápenatých zvýši na optimálne množstvo. Do slinku sa často pridáva dihydrát sadry (15-35%) na kontrolu rýchlosti tuhnutia portlandského cementu. Dnes sa vyrába aj portlandský cement bez prísad a minerálnych a troskových cementov..

Troska alebo troskovo-alkalický cement pod sebou kombinuje všetky druhy spojív vyrobených metódou jemného mletia vysokopecnej trosky v granulách, ktoré obsahujú aktivačné prísady-anhydrit, vápno a štuk. Dnes je možné pomenovať také druhy troskového cementu ako síranová troska (15-20% anhydrit alebo sadra, 5% portlandský cement a 2% vápno) a troskové vápno (10-30% vápna, 5% sadry).

Rýchlo tuhnúci cement je schopný zvýšiť pevnosť počas prvého tvrdnutia, čo je užitočné pri výrobe rôznych prefabrikátov zo železobetónu. Vysokú mechanickú pevnosť je možné dosiahnuť vďaka špeciálnemu minerálnemu zloženiu, presnému dávkovaniu prísad a jemnosti mletia cementu. Dnes je zavedená výroba takýchto typov tohto materiálu: rýchlo tuhnúci portlandský cement, ktorý po 3 dňoch dosahuje pevnosť v tlaku, rýchlo tvrdnúca portlandský cement a obzvlášť rýchlo tvrdnúci portlandský cement..

Pozzolanový cement je látka, v ktorej je prítomných viac ako 20% minerálnych prísad. „Pozzolany“ sa používali ako prísada do vápna v starovekom Ríme na výrobu pucolánovo-vápennej hmoty. V súčasnej dobe sa pucolánový portlandský cement získava mletím 60-80% slinku, 20-40% minerálnych prísad a sadry. Je vysoko odolný voči korózii, ktorá je lepšia v mäkkej a síranovej vode. Rýchlosť tvrdnutia a mrazuvzdornosti sú však nízke.

Expandujúci cement je skupina cementových látok, ktoré majú schopnosť počas procesu tvrdnutia zväčšovať svoj objem. Expanzia prebieha v dôsledku tvorby vysoko zásaditého hydrosulfoaluminátu vápenatého počas interakcie prášku s vodou. Táto látka je schopná viazať veľké množstvo vody, čo je 15-25-násobok pôvodného objemu tuhej hmoty. Aký cement tohto druhu si vyberiete – sadrovo -hlinitý, vodotesný a namáhavý, ako aj portlandský cement, je na vás. Všetky roztierateľné cementy môžu vo vlhkom prostredí dokonale stvrdnúť a optimálne expandovať.

Vodotesný expandovateľný cement je známy ako hydraulické spojivo, ktoré sa vyrába spoločným mletím a ďalším miešaním cementu hlinitého, sadry a hydroxidu vápenatého do homogénnej zmesi. Tento materiál má veľmi rýchle tuhnutie, ktoré začína po 4 minútach a končí za 10 minút. Lineárna expanzia výrobkov vyrobených z tohto cementu, ktoré zostávajú vo vode 24 hodín, zostáva na úrovni 0,3%.

Oxid hlinitý sa vyznačuje vysokou tvrdosťou. Pôsobí ako produkt jemného mletia slinku, ktorý sa získava z pálenej suroviny, ktorá zahŕňa vápenec a bauxit. Proces pálenia a tavenia slínku prebieha v kupoloch alebo elektrických vysokých peciach. Oxid hlinitý je klasifikovaný podľa obsahu Al2O3 vo výrobku. Existuje štandardný oxid hlinitý s obsahom oxidu hlinitého takmer 55% a cement s vysokým obsahom oxidu hlinitého so 70% oxidu hlinitého..

Portlandský cement odolný voči síranom má vysokú odolnosť voči vodným médiám so zvýšenou koncentráciou síranov v porovnaní so štandardnými materiálmi, nízku tvorbu tepla, nízku rýchlosť vytvrdzovania a výraznú mrazuvzdornosť. Tento cement sa vyrába jemným mletím slinku, ktorý má špeciálne mineralogické zloženie. Takýto cement sa používa hlavne v agresívnom síranovom prostredí..

Stresový cement je samostatný druh expandujúceho cementu, ktorý sa vyrába mletím nasledujúcich zložiek: portlandský cementový slinok (65%), troska z oxidu hlinitého (15%), vápenný a sadrový kameň (5%). Namáhavý cement sa vyznačuje vysokou rýchlosťou tvrdnutia a tuhnutia. Plne vytvrdená malta z tohto stresového cementu má pomerne vysokú odolnosť proti vode. Táto funkcia sa používa na predbežné vytvorenie napätia v rôznych železobetónových konštrukciách, napätie vo výstuži v niekoľkých smeroch.

Wellbore cement je špeciálny druh cementu používaného pri výrobe ropy a plynu. Tento cement sa vyrába jemným mletím slinku s prídavkom sadry. Dnes sa vyrábajú dva druhy ropných vrtov: pre ropné a plynové vrty „horúceho“ a „studeného“ typu. V roztokoch na báze tohto cementu je prítomných 40-50% vody.

Hydrofóbny cement, ktorý nie je ťažké pochopiť z názvu, je vysoko vodotesný. Tento materiál je výsledkom jemného mletia sadry, slinku a špeciálnych prísad zodpovedných za charakteristické vlastnosti prášku. Medzi aditíva patrí dno mastných kyselín, kyselina olejová, oxidovaná vazelína a asidol mylonft. Zavádzajú sa v podiele 0,1 až 0,3% z celkovej hmotnosti cementu. Ale aj také malé množstvo prísad vedie k tvorbe monomolekulárneho hydrofóbneho filmu na povrchu častíc cementu, čo znižuje hygroskopickosť cementu. Nie je potrebné hovoriť, ktorý cement je pre základ lepší?

Na výrobu podláh sa používa magnéziový cement. Je vyrobený na báze jemného prášku, ktorého súčasťou je oxid horečnatý – produkt strednoteplotného vypaľovania prírodných karbonátových hornín magnezitu alebo dolomitu. Keď sa magnéziový cement zmieša s roztokom chloridu horečnatého, môže sa získať spojivo nazývané Sorelský cement. Magnéziový cement má zvýšenú elasticitu, väčšiu odolnosť voči mazacím olejom, organickým rozpúšťadlám, zásadám a soli, vysokú požiarnu odolnosť a nízku tepelnú vodivosť.

Biely cement sa vyrába zo slinku s nízkym obsahom železa. Jeho sivá farba je spôsobená prítomnosťou zlúčenín železa v surovine. Na odstránenie zelene a zvýšenie slinku sa podrobí bieleniu. Zloženie je biely a biely portlandský cement s cementovými prísadami. V bielom portlandskom cemente je obsah minerálnych prísad vylúčený, mali by byť v portlandskom cemente s prísadami najviac 20%, inertnými – nie viac ako 10% z celkovej hmotnosti portlandského cementu. Jedinečné vlastnosti bieleho cementu umožňujú jeho použitie pri výrobe sochárskych prvkov a pri dokončovacích prácach, napríklad pri zdobení fasád budovy..

Vodeodolný nezmršťujúci sa cement je rýchlo tuhnúca hydraulická látka, ktorá sa vyrába zmiešaním oxidu hlinitého, haseného vápna a polovodnej sadry. Začiatok tuhnutia končí najneskôr 5 minút od okamihu miešania. Cement sa používa na stavbu hydroizolačných škrupín betónových a železobetónových konštrukcií, ktoré sa prevádzkujú v podmienkach vysokej vlhkosti, ako aj hydrofóbnych typov cementu.

Farebný portlandský cement je vyrobený z bieleho cementového slínku, bielených a farebných slínkov zmiešaním alebo súčasným mletím s pigmentmi rôznych tónov – napríklad okrovým, oxidom chrómu alebo červeným olovom. Všetky pigmenty sú zásadité a svetlostále. Farebný portlandský cement je k dispozícii v žltej, ružovej, červenej, hnedej, zelenej, modrej a čiernej farbe. Farebný portlandský cement prispieva k architektonickému a dekoratívnemu riešeniu rôznych budov.

Kremičitý cement odolný voči kyselinám sa vyrába metódou spoločného brúsenia alebo oddeleného miešania mletého kremičitého fluoridu sodného a kremenného piesku. Tento materiál je utesnený vodným roztokom skla hydroxidu sodného. Takýto cementový kameň odoláva pôsobeniu rôznych organických a minerálnych kyselín, vo vode však stráca svoju pevnosť a zrúti sa v lúhu. Na výrobu betónu odolného voči kyselinám sa obvykle používa cement odolný voči kyselinám..

Správny výber cementu

Teraz je načase hovoriť o tom, ako si vybrať cement, ktorý cement je potrebný pre základ a ktorý je potrebný na liatie. Kvalita konštrukcie závisí predovšetkým od správneho výberu značky cementu, ako je uvedené vyššie. Ak neodhadnete pevnosť cementu, potom je to spojené s výskytom defektov a zničením konštrukcie. V každom konkrétnom prípade zvážte požadovanú pevnosť cementovej zmesi a požadovanú pevnosť pre každú štruktúru. Pre súkromnú výstavbu a cementovanie vlastnými rukami je najlepšie kúpiť cement M400, ktorý je o 10-15% lacnejší ako materiál M500..

Kvalita cementu

Bez cementovej malty nebude možné vykonávať žiadne stavebné práce. Preto je jeho kvalita veľmi dôležitá. Kvalitu cementu potvrdzuje medzinárodná norma ISO-9000. Ak na obale uvidíte takéto označenie, znamená to, že máte výrobok, ktorý spĺňa všetky medzinárodné štandardy kvality a zaručuje, že sa mu počas stavby nestanú nepredvídané situácie..

Pred kúpou cementu je nevyhnutné preskúmať jeho obal. Najlepším obalom je dvojvrstvový papier. V tomto prípade sa používa v jeho pilníku „vodotesný“, ktorý chráni materiál pred negatívnymi účinkami vody. Obal musí byť vzduchotesný, bez škrabancov a stôp po manipulácii..

Na obalovom materiáli by ste mali vidieť všetky výkonnostné vlastnosti stavebného materiálu: hmotnosť, značku, výrobcu. Ak plánujete nakupovať cement vo veľkom, môže sa stať, že skončíte na výrobku s vypršanou platnosťou alebo na nekvalitnom výrobku, preto si podľa možnosti skontrolujte každé balenie..

Rovnako ako ostatné veci, kvalitu sivého prášku môžete určiť podľa dátumu výroby a dátumu spotreby. Čím dlhšie je skladovaný, tým viac sa jeho ukazovatele kvality znižujú. Ak je cement už 6 mesiacov starý, jeho aktivita klesá takmer o tretinu. Tiež sa opýtajte predajcov, kde presne bol tento cement uložený, pretože tento materiál je silne ovplyvnený prostredím, najmä vlhkosťou.

Môžete zistiť, čo je dobrý cement a či materiál pred vami má vzhľadom vysokú kvalitu. Nezabudnite, že kvalitný cement by nemal mať bažinatú alebo tmavú farbu. Jeho prirodzená farba je šedá, niekedy s tmavšími odtieňmi. Cítite to, vysokokvalitný cement je schopný preliať sa medzi prstami, keď je stlačený v dlani. Nezapadá do kom. Prirodzene nie je možné použiť hrudkovitý cement. Pelety sa najčastejšie vyrábajú z vysoko kvalitných cementov.

Cena a výrobca

Rozdiel v nákladoch na cement je najčastejšie spôsobený presnosťou balenia. Najlepšou možnosťou je vrecovaný cement. Výroba tohto stavebného materiálu vo vreciach sa vykonáva v zahraničí a v SNŠ na špecializovaných základniach, v budovách špecializovaných supermarketov alebo priamo v cementárni. Na druhej strane je oveľa výhodnejšie nakupovať cement vo vreciach v porovnaní s voľne loženým cementom a je jednoduchšie ho skladovať..

Každý výrobca, ktorý si zaslúži pozornosť a rešpekt, zabalí svoj výrobok do vriec s vlastnou adresou a telefónnym číslom, ako aj s presnosťou váženia. Renomovaná a známa postava na trhu je zvyčajne považovaná za dobrého dodávateľa, ktorý si váži svojich zákazníkov a ich povesť. Ak na vrecku nie sú žiadne informácie o výrobcovi, musíte sa osobne zoznámiť s baliarňami, aby ste si mohli pokojne kúpiť takýto výrobok..

Na záver nezabudnite, že cena cementu, ktorá závisí od značky cementu, nie je vždy vodítkom. Moderný stavebný trh je bohatý na falzifikáty, napríklad bezohľadní výrobcovia v posledných rokoch praktizujú znižovanie koncentrácie cementového prachu, aby znížili ceny svojich výrobkov, čo následne vedie k nekvalitnej cementovej malte, ktorá nie je schopná udržať vlhkosť sám o sebe a môže sa rozpadnúť bezprostredne po skončení stavby … Preto stojí za to zamerať sa nie na cenu, ale na povesť a záruky dodávateľa..

About the author