Medzipodlahy na drevených I-nosníkoch vlastnými rukami

Ak dôjde k rekonštrukcii, výstavbe vidieckeho domu, letného domu alebo kúpeľného domu, kde je k dispozícii drevená podlaha, potom sú lúče I vhodné na prácu. Materiál vyhovuje štandardom SNiP a môže výrazne skrátiť dobu výstavby. Použitie drevených trámov má množstvo nepopierateľných výhod, vďaka ktorým je tento materiál obľúbený medzi vývojármi. V článku je popísaný návrh lúča I, hlavný účel, výpočtová a inštalačná technológia.

Drevené I-nosníky: dizajn a rozsah

I-trámy z dreva sa aktívne používajú v stavebníctve na stavbu medzipodlažných stropov ako nosnú konštrukciu krokvového systému, strešnej krytiny a manzardových stenových rámov. V reze má konštrukčný materiál prierez vo forme písmena „H“. Bočné lišty nosníka I sú vyrobené zo suchého lepeného dreva, preklad je z OSB (doska s orientovanými vláknami). Podľa SNiP je priečny preklad impregnovaný žiaruvzdorným, vodoodpudivým lepidlom.

Drevený nosník I je vynikajúcim riešením pre súkromnú výstavbu, od stavby rámového domu po drevostavbu zo zrubu. Tento konštrukčný prvok je cennou alternatívou k kovovým profilom, dreveným doskám a železobetónovým doskám. Medzi hlavné výhody patrí:

 • vysoká pevnosť a tuhosť, aby odolala ťažkým nákladom;
 • na rozdiel od tradičného reziva sa trámy neohýbajú ani nespôsobujú škrípanie podláh;
 • vzhľadom na relatívne nízku hmotnosť je inštalácia podlahy uľahčená – prácu je možné vykonať bez zapojenia špeciálneho zariadenia; je veľmi ťažké vyrobiť betónovú podlahu vlastnými rukami;
 • drevené I-nosníky, na rozdiel od kovových, nekorodujú;
 • materiál nevyschne, nedeformuje sa, nezmršťuje sa a nekrčí sa, nekrúti a nenapučiava;
 • v policiach lúča I je príležitosť položiť komunikáciu;
 • použitie drevených trámov v rôznych klimatických podmienkach;
 • práca je relatívne “čistá” – nie je tam také množstvo nečistôt a prachu ako pri nalievaní podlahovej dosky vlastnými rukami;
 • skrátenie času stavby a úspora nákladov na pracovnú silu;
 • šetrnosť k životnému prostrediu a dlhá životnosť.

Výhody stavebných materiálov určujú popularitu jeho použitia:

Druhy a technické vlastnosti drevených I-nosníkov

Drevené série lúčov I sa dodávajú v niekoľkých variantoch. Klasifikácia podľa SNiP:

Sortiment nomenklatúrnych drevených nosníkov I obsahuje niekoľko polôh:

 • BDK – lepené nosníky na stavbu štruktúr s malými rozpätiami;
 • BDKU / BDKU -L – široké výstužné rebrá poskytujúce vysokú pevnosť;
 • SDKU / SDKU -L – konštrukcia stenového rámu;
 • BDKSh / BDKSh -L – na stavbu štruktúr vystavených vysokému zaťaženiu; optimálne pre výstavbu komerčných budov;
 • SDKSH, SDKSH -L – široké výstuhy umožňujú použitie nosníkov pri konštrukcii stenových panelov.

I -profil funguje ako konštrukčná výstuž – pevnosť prekladu sa mnohonásobne zvyšuje. Pokiaľ ide o technické ukazovatele, materiál je na rovnakej úrovni ako železobetónové a betónové podlahy.

Porovnávacie charakteristiky hlavných parametrov dreveného nosníka I, nosníkov, kovových a monolitických železobetónových podpier sú uvedené v tabuľke. Indikátory sa počítajú pre plochu 200 metrov štvorcových M..

Požiadavky na medzipodlahové podlahy

Usporiadanie prekrývania medzipodlahy rukami sa vykonáva s prihliadnutím na konštantné a premenlivé zaťaženie. Nosníky musia okrem svojej hmotnosti podporovať aj nábytok, spotrebiče a ľudí. Okrem toho musí byť stanovená hranica bezpečnosti – jeho hodnota závisí od účelu budovy, počtu podlaží domu, materiálu stien a ďalších faktorov..

Dôležité! Pri výpočte je nevyhnutné vziať do úvahy jednotlivé vlastnosti miestnosti. Napríklad obklady z prírodného kameňa, umiestnenie ťažkého zariadenia alebo inštalácia objemného akvária výrazne zvyšujú zaťaženie podláh..

Aby sa znížilo zaťaženie oblasti lúča, odporúča sa ich rovnomerné umiestnenie kolmo na dlhé steny.

Princíp prekrývajúceho sa zariadenia závisí od jeho účelu:

Výpočet očakávaného zaťaženia

Odporúča sa zveriť výpočet drevenej podlahy odborníkom. Kompetentne vykonané výpočty a výber materiálov zaručujú vysoko kvalitnú inštaláciu a bezpečnú prevádzku. Na určenie typu podpery, jej prierezu a kroku inštalácie je potrebné vypočítať celkové zaťaženie podlahy s prihliadnutím na špecifickú hmotnosť samotnej podlahy a premenlivé zaťaženie..

Najprv by ste mali pripraviť pôdorys, na ktorom uvediete počet a frekvenciu umiestnenia drevených trámov, typ vodnej a parnej bariéry.

Hmotnosť každej zložky sa vypočíta ako súčin objemu materiálu a jeho hustoty. Objem je určený na základe oblasti prekrývania a hodnota hustoty je prevzatá z referenčnej knihy.

Hustota stavebných materiálov a povrchových úprav

Dôležité! Hmotnosť vnútorných priečok a stien spočívajúcich na podlahe sa vypočíta ako stabilné zaťaženie. Nominálna špecifická hmotnosť konštrukčných prvkov – 50 kg / m2.

Variabilné zaťaženie (hmotnosť osôb, kusov nábytku, zvierat a pod.) Podľa SNiP pre obytné budovy je 150 kg / m2. Celkové zaťaženie je určené na základe faktora spoľahlivosti:

 • 1.2 – ak je konštantná a premenlivá hmotnosť do 200 kg / m2;
 • 1.3 – ak je súčet konštrukčných zaťažení vyšší ako 200 kg / m2.

Na základe získanej hodnoty a odporúčaného maximálneho zaťaženia drevených nosníkov I sa vyberie optimálny typ podpery a vzdialenosť medzi nosníkmi.

Technológia inštalácie na podlahu

Možnosti upevnenia lúča

Drevené medzipodlažné podlahy sú vybavené rukami jedným z nasledujúcich spôsobov:

Dôležité! Krajné podlahové nosníky by nemali byť umiestnené blízko rovnobežnej steny. Minimálna povolená vzdialenosť je 10 cm Neinštalujte lúč v blízkosti komína.

Medzipodlaha „koláča“ sa prekrýva z drevených trámov

Prekrývajúce sa zariadenie pre drevené I-nosníky sa vykonáva podľa nasledujúcej schémy:

Stojí za to pamätať, že prekrývaním zo strany dolného poschodia bude strop a zo strany horného poschodia to bude podlaha. Vrchná časť je opláštená podlahovou krytinou-laminátová, pero-drážková doska. Montáž koberca alebo linolea. Na dokončenie stropu sa používajú sadrokartónové dosky, drevené lamely, obklady, plastové panely alebo závesné systémy..

Použitie drevených podlahových nosníkov v súlade s GOST a SNiP

Použitie drevených I-nosníkov v stavebníctve je regulované štátnymi normami a predpismi. Pred prácou sa musíte zoznámiť s hlavnými dokumentmi:

 • SNiP 2.01.07-85 „Zaťaženie a nárazy“;
 • SNiP II-25-80 „Drevené konštrukcie“;
 • GOST 8486-86E „Drevo z mäkkého dreva. Technické podmienky “;
 • SNiP 2.08.01-89 „Obytné budovy“;
 • GOST 30244-94 „Stavebné materiály a výrobky. Skúšobné metódy požiarnej odolnosti. Nosné a uzatváracie konštrukcie “.

Výroba drevených I-lúčov vlastnými rukami

Na vytvorenie lúča I budete potrebovať nasledujúce nástroje a materiály:

 • kotúčová píla;
 • brúska;
 • svorky a kanálové tyče;
 • zvinovací meter, lepidlo na výrobky z dreva;
 • lepené laminované drevo a OSB.

Postup výroby lúčov:

About the author