Membránová strecha. Montáž strešnej krytiny z PVC

Strecha je najdôležitejším stavebným prvkom budovy. Záleží na tom, ako dobre je vyrobený, či budú podmienky vo vnútri dostatočne pohodlné. Pri stavbe alebo rekonštrukcii je preto potrebné dávať si obzvlášť pozor na výber materiálu na strechu. V článku sa budeme zaoberať moderným a high-tech spôsobom usporiadania strechy z PVC membrány.

Obsah:

Membránové strešné krytiny sú v poslednej dobe veľmi obľúbené, čo nie je prekvapujúce, pretože má vynikajúce technické ukazovatele a čo je najdôležitejšie, je ľahké ich používať a ovládať. Membrána bola prvýkrát predstavená pred viac ako 40 rokmi a odvtedy si udržiava vedúce postavenie na trhu. V Európe tomu dáva dlhodobo a bezpodmienečne prednosť, pokrýva s jeho pomocou takmer 80% striech a teraz si získava dôveru aj v Rusku..

Strešná fólia z PVC

Jedná sa o inovatívny hydroizolačný strešný materiál vyrobený na báze polyvinylchloridu (PVC).

Samotná membrána sa skladá z troch zložiek, ktoré sú základom jej jedinečných vlastností:

 • vrchná vrstva z PVC, odolná voči extrémnym teplotám a ultrafialovému žiareniu. Je ponúkaný v širokej škále farieb, takže je ľahké si vybrať ktorýkoľvek podľa vašich potrieb alebo prianí;
 • výstuž s polyesterovou sieťovinou (pre typy vystužených membrán);
 • spodná vrstva tmavšieho odtieňa. Zdá sa, že tomu venovali pozornosť, ale v skutočnosti je tento moment dôležitý. Faktom je, že ak sa na streche objaví deformácia – priehlbina, rez, medzera – potom bude kvôli rozdielu vo farbe medzi hornou a dolnou vrstvou toto miesto jasne viditeľné, čo uľahčí hľadanie únik a zaručiť rýchlu opravu.

Charakteristika PVC membrány

Hlavným tajomstvom životnosti membránovej strechy je prítomnosť špeciálnych stabilizátorov v hornej vrstve, ktoré chránia pred agresívnymi vplyvmi prostredia. Ultrafialové svetlo je preň obzvlášť nebezpečné, preto im výrobcovia membrán dodávajú vrstvu špeciálnych absorbérov, ktoré vytvárajú bariéru, ktorá bráni prieniku ultrafialových lúčov a ničeniu materiálu..

Výrobcovia sa neboja dať na svoj materiál 10-ročnú záruku a životnosť membránovej strechy je zhruba 50 rokov..

Absolútna tesnosť poskytovaná týmto materiálom sa dosahuje vďaka tomu, že sa listy prekrývajú s horúcim vzduchom, čím sa vytvára spoľahlivý šev a celistvosť povlaku. Tento spôsob inštalácie umožňuje použitie membrány v každom ročnom období a výrazne urýchľuje proces inštalácie strechy..

Kedy sa používa membránová strecha?

Membránová strešná krytina je ideálna pre ploché aj nevyužívané ploché strechy, napríklad v moderných viacpodlažných obytných budovách, v priemyselných závodoch, skladoch, nákupných centrách.

Menej často sa vyskytuje v nízkopodlažnej chate. Je to čiastočne kvôli relatívne vysokej cene, a čiastočne kvôli tradičnej šikmej architektúre striech súkromných domácností, pre ktoré sú vhodnejšie materiály pre plechové strešné krytiny..

Správne navrhnutá a bezchybná prevádzka plochej membránovej strechy prakticky nevyžaduje údržbu a opravu, iba pravidelné monitorovanie zanesenia drenážneho systému.

Prečo je membrána odporúčaná špeciálne pre ploché strechy?

 • Je ľahký a nevyvíja veľké napätie na nosné stĺpiky budovy a základov. Hrúbka membrány sa pohybuje od 0,8 do 2 mm, v priemere hmotnosť 1 m2 tohto materiálu nepresahuje 1,5 kg;
 • široký výber dĺžky a šírky kotúča vám umožňuje vybrať optimálne množstvo materiálu na minimalizáciu švov a počet švov.

Výhody a nevýhody materiálu

Výhody, ktoré odlišujú membránu na trhu, sú:

 • jednoduchá inštalácia a rýchla inštalácia;
 • trvanlivosť;
 • odolnosť voči agresívnemu vonkajšiemu prostrediu, odoláva teplotám až do -60 stupňov;
 • vysoká pevnosť povlaku pri zachovaní elasticity;
 • paropriepustnosť, okrem vzhľadu vlhkosti a akumulácie kondenzátu;
 • možnosť pokladania na nerovných povrchoch vrátane starej strechy;
 • požiarna odolnosť, membrány sú nehorľavý materiál a spĺňajú všetky normy požiarnej bezpečnosti.

Hlavnou nevýhodou membránovej strechy je jej cena, ktorá výrazne prevyšuje napríklad náklady na bitúmenový polymér.

Trvanlivosť však viac ako vykompenzuje drahé náklady na materiál. Bitúmenový povlak sa tak po 2-3 rokoch stane nepoužiteľným a vyžaduje opravu. Vďaka membráne si môžete byť istí, že 40-50 rokov nebude vyžadovať opravy a ešte menšiu výmenu..

Zariadenie strešnej krytiny z PVC

Moderný strešný materiál, ktorým bezpochyby je membrána, musí nielen chrániť miestnosť pred dažďom a vetrom, ale tiež ju udržiavať v teple, odstraňovať prebytočnú vlhkosť, čo zabráni vzniku plesní a plesní. Strecha spolu so základom je najdôležitejším prvkom v štruktúre, je zodpovedná za jej funkčnosť a trvanlivosť.

Odborníci predstavili koncept „strešného koláča“, z ktorého vyplýva prítomnosť troch hlavných komponentov: parotesná zábrana, izolácia a hydroizolácia. V závislosti od typu strechy a jej účelu môže byť viac vrstiev.

Schéma membránovej strechy

1- Základ – v tomto prípade profesionálny list.

2- Parotesná zábrana. Jedná sa o parotesnú fóliu, ktorá plní funkciu zabránenia vstupu vlhkosti alebo kondenzácie do izolačnej vrstvy z miestnosti.

3- Tepelná izolácia – spodná vrstva. Najbežnejším materiálom na izoláciu alebo tepelnú izoláciu je minerálna vlna. Tiež sa používa extrudovaná polystyrénová pena a sklenená vlna.

4- Tepelná izolácia – vrchná vrstva. Nie je náhoda, že izolácia je rozdelená na dve vrstvy, horná funguje ako rozdeľovač záťaže, zvyčajne vyrobený z minerálnej vlny s vyššou hustotou.

5- Teleskopické spojovacie prvky.

6- Strešná membrána.

Strešný koláč na vrchu starej strechy

Ďalšou nepochybnou výhodou membrány je jej schopnosť používať ju takmer na akomkoľvek povrchu, inými slovami, nevyžaduje povinné zarovnanie. Preto je veľmi vhodné ho použiť na opravu alebo renováciu strechy..

Nasledujú dva príklady strešného koláča bez demontáže starého náteru pomocou PVC membrány.

So zarovnaním a izoláciou

 • Základom je stará strecha;
 • parotesná bariéra;
 • tepelne izolačný materiál;
 • separačná vrstva (geotextília);
 • PVC membrána.

Žiadne vyrovnanie a izolácia

To je možné iba vtedy, ak je stará strecha plochá a je v nej izolácia..

 • Základňa – existujúca strešná krytina;
 • separačná vrstva (geotextília s vysokou hustotou);
 • PVC membrána.

Koláč pre plochú strechu závisí priamo od jeho účelu (prevádzkovaného alebo nie), v každom prípade však hlavné vrstvy zostanú nezmenené: parotesná zábrana, tepelná izolácia a hydroizolácia.

Tepelne zváraná technológia strešných membrán z PVC

Pokladanie strechy z PVC membrány by sa malo vykonávať za suchého počasia, pričom základňa, na ktorú je namontovaná, musí byť tiež úplne suchá..

Často sa používa na ploché strechy a postup práce je nasledujúci:

 • všetko, čo môže zasahovať do práce (reklamné značky, antény, odpadky), je odstránené zo strechy;
 • ak je to potrebné, stará strešná krytina je opravená alebo úplne demontovaná;
 • parotesný materiál je položený s presahmi a lepením všetkých švov;
 • potom sa položí vrstva izolácie (minerálna vlna, pena atď.)

 • na pripravenom základe sú plátna z PVC membrány pripevnené prekrytím 15 cm. Ak potrebujete pripevniť k drevenej prepravke, potom je vhodný teleskopický upevňovací prvok so samoreznou skrutkou, na betónové povrchy budete potrebovať rovnaké upevňovacie prvky, ale iba pomocou hmoždiniek;

 • požadovaný počet spojovacích prvkov sa vypočíta individuálne pre každú strechu a závisí od klimatických podmienok regiónu a štruktúry samotnej strechy;
 • keď je celá strecha zatvorená a upevnená, spoje materiálu sú zvárané prúdom horúceho vzduchu pomocou špeciálneho zariadenia. Tryska zváracieho stroja by mala byť pod uhlom 45 stupňov;

Rada: pred začatím práce by sa zariadenie malo zahriať na 550 stupňov. A predtým, ako začnete pracovať priamo so strechou, sa odporúča cvičiť na malých kúskoch PVC membrány. Existujú však aj membránové strechy, ktoré je možné spájať iba pomocou lepidla alebo lepiacich pások na to určených..

 • potom, čo je strešný materiál zachytený horúcim vzduchom, musí byť okamžite valcovaný silikónovým valcom;
 • neponáhľajte sa a po vytvorení prvého úseku pripojenia musíte skontrolovať jeho kvalitu. Keď sa pokúšate zlomiť šev rukami:
 • materiál sa roztrhol pozdĺž švu, čo znamená, že bola použitá príliš vysoká teplota;
 • nedostatok švu – príliš nízka teplota;
 • medzera sa vyskytla vedľa švu – práca bola vykonaná s vysokou kvalitou.

Pre prehľadnosť je nižšie uvedené video o položení strechy z PVC membrány.

Predradný spôsob montáže strechy z PVC membrány

Táto metóda je použiteľná iba na plochých strechách s maximálnym sklonom do 10%. Spočíva v tom, že membrána pripevnená k spojovacím prvkom je uzavretá geotextíliou a rovnomerne naplnená predradníkom. Ktorý sa používa ako štrk alebo zelené plochy.

Upevnenie strechy z PVC plechu pomocou lepidla

Táto metóda sa podobá mechanickej, s jediným rozdielom, že na utesnenie spojov materiálu sa nepoužíva zváracie zariadenie, ale špeciálne stavebné lepidlo..

Výrobcovia a ceny

Ruskí výrobcovia

Výrobca TechnoNICOL

LOGICROOF. Vyrába sa trojvrstvová PVC membrána. Na jeho povrchu je vytvorená špeciálna vrstva obsahujúca vysokú koncentráciu absorbérov UV.

Výrobca Stroyplastpolymer

Krovlelon. Hydroizolačný materiál, dostupný v dvoch typoch:

A – dvojvrstvový veľmi pevný film s výstužou, používaný ako strešný materiál;

G- má 2 vrstvy, vhodné na hydroizolačné práce.

Plastfoil. Je to membrána pozostávajúca z troch hlavných zložiek:

 • stabilizátory, zmäkčovadlá a spomaľovače horenia;
 • tkanina so zložitou väzbou z polyesterovej priadze;
 • Tmavé PVC.

Plastfoil je ťažko horľavý a zabraňuje šíreniu plameňa po povrchu strechy; používa sa na strechy so zvýšenými požiadavkami na požiarnu bezpečnosť.

Zahraniční výrobcovia

Výrobca Renolit SE (Belgicko)

Alkorplan. Polymérny strešný hydroizolačný materiál na báze PVC. Líši sa vo vysokej trvanlivosti. Nehorľavý, nehnije, nie je vystavený ultrafialovému žiareniu. Životnosť – viac ako 50 rokov.

Výrobca Sika (Švajčiarsko)

Sikaplan. Vystužená PVC membrána s niekoľkými vrstvami, odolná voči UV žiareniu, vynikajúca na hydroizoláciu striech.

Výrobca ICOPAL (Holandsko)

Monarplan. Moderný materiál, pozostávajúci z jednej vrstvy PVC membrány, určený na hydroizoláciu plochých striech v akejkoľvek klimatickej zóne.

Výrobca Ruvitex (Bulharsko)

Ruvimat. Polymérny hydroizolačný materiál na báze PVC. Vysoká pevnosť, UV stabilná, ohňovzdorná. Životnosť – viac ako 50 rokov.

Približná cena za meter štvorcový PVC membrány zahraničného výrobcu sa pohybuje od 15 do 25 dolárov za meter štvorcový. Ruskí výrobcovia ponúkajú nižšiu cenu, približne 8-10 dolárov. Tieto náklady nezahŕňajú inštalačné práce, ako ani náklady na iný materiál na strešný koláč..

Výber dodávateľa

Membránová strešná krytina je inovatívny výrobok, ktorý pri inštalácii vyžaduje určité znalosti a zručnosti. Preto sa neodporúča zaoberať sa jeho zariadením sami. Táto práca je najlepšie zverená odborníkom so skúsenosťami a potrebnými nástrojmi..

Vzhľadom na skutočnosť, že membrána je materiál, ktorý sa nedávno objavil na ruskom trhu, a zatiaľ nie je taký rozšírený ako napríklad v Európe, existuje len málo spoločností, ktoré môžu skutočne profesionálne vykonávať strešnú krytinu z PVC..

Pri ich výbere by ste mali venovať pozornosť:

 • pracovné skúsenosti;
 • ak existuje možnosť zobraziť predchádzajúce dokončené objednávky;
 • prečítajte si recenzie zákazníkov.

Cena za inštaláciu strechy z PVC membrány nemôže byť nízka, je to tiež ukazovateľ profesionality dodávateľa. Pohybuje sa medzi 3 až 15 dolármi za meter štvorcový a závisí od zložitosti strešnej konštrukcie, ročného obdobia, stavu povrchu, zvoleného materiálu atď. Skúsení stavitelia pracovných miest môžu pokryť až 1 000 m² za jeden pracovný deň. strechy.

V tabuľke sú pre prehľadnosť uvedené náklady na prácu jednej zo stavebných spoločností.

Jednou z výhod spolupráce s dodávateľom je plná podpora: dodávateľ vykonáva všetky merania, konzultuje materiály a radí s jeho usporiadaním. A čo je najdôležitejšie, dodávateľ poskytuje záruku na svoju prácu a v prípade potreby vykonáva záručný a pozáručný servis..

Možnosti strešnej krytiny z PVC

Okrem vysokej vyrobiteľnosti ponúka membránová strecha príležitosť pre kreativitu a implementáciu zaujímavých myšlienok na strechu.

Na strechu môžete napríklad použiť reklamný slogan alebo názov spoločnosti, ak sa strecha vyrába pre priemyselný závod alebo sklad. Strecha sa tak stane nielen spoľahlivou ochranou pred počasím, ale aj miestom na vyjadrenie individuality..

Alebo namiesto balastu použite trávnik, vďaka ktorému môžete urobiť krásneho "zelená" strecha.

About the author