Monolitické prekrývanie vlastnými rukami

V domoch z tehál, betónu alebo betónových tvárnic sú podlahy spravidla zo železobetónu. Poskytujú výnimočnú pevnosť a seizmickú odolnosť konštrukcie a sú tiež veľmi trvanlivé a nehoria, čo je dôležité. Existuje niekoľko spôsobov, ako usporiadať železobetónové podlahy. Najbežnejšou a najuniverzálnejšou je inštalácia prefabrikovaných podlahových dosiek. Také dosky sa objednávajú v prefabrikovaných továrňach na betón a potom sa namontujú pomocou žeriavu a tímu pracovníkov. V tých prípadoch, keď je použitie žeriavu na stavbe ťažké alebo keď má dom neštandardné usporiadanie a je ťažké rozložiť hotové dosky, je vybavená monolitická podlahová doska. V skutočnosti môžete naliať monolitickú dosku nielen vtedy, keď na to existujú náznaky, ale aj jednoducho preto, že to považujete za vhodnejšie. V tomto článku vám povieme, ako položiť podlahové dosky a ako naliať monolitickú dosku. Nie všetku prácu je možné vykonať nezávisle, ale napriek tomu stojí za to zoznámiť sa s technológiou, prinajmenšom za účelom riadenia procesu na stavenisku..

Vyrobte si svojpomocne monolitickú podlahovú dosku

Monolitické dosky majú v porovnaní s doskami z prefabrikovaných železobetónových dosiek množstvo výhod. Po prvé, štruktúra je pevná a monolitická bez jediného švu, čo zaisťuje rovnomerné zaťaženie stien a základov. Po druhé, monolitické plnenie vám umožňuje urobiť rozloženie v dome voľnejšie, pretože sa môže spoľahnúť na stĺpce. Rozloženie môže tiež znamenať ľubovoľný počet rohov a zákutí, pre ktoré by bolo ťažké vyzdvihnúť podlahové dosky štandardných veľkostí. Po tretie, je možné bezpečne vybaviť balkón bez ďalšej nosnej dosky, pretože konštrukcia je monolitická.

Monolitickú podlahovú dosku si môžete vybaviť sami, na to nepotrebujete žeriav ani veľký tím pracovníkov. Hlavnou vecou je dodržať technológiu a nešetriť na materiáli..

Technológia montáže monolitickej podlahovej dosky

Technológia montáže monolitickej podlahovej dosky

Rovnako ako všetko, čo súvisí so stavbou, monolitická podlaha začína projektom. Je vhodné objednať si výpočet monolitickej podlahovej dosky v projekčnej kancelárii a neušetriť na tom. Spravidla ide o výpočet prierezu dosky ohybového momentu pri maximálnom zaťažení. V dôsledku toho dostanete optimálne rozmery pre podlahovú dosku konkrétne do vášho domu, pokyny, ktoré vystuženie použiť a akú triedu betónu. Ak sa chcete pokúsiť vykonať výpočty sami, potom príklad výpočtu monolitickej podlahovej dosky nájdete na internete. Nebudeme sa na to zameriavať. Zvážte možnosť, keď sa stavia obyčajný vidiecky dom s rozpätím nie väčším ako 7 m, takže vyrobíme monolitickú podlahovú dosku najobľúbenejšej odporúčanej veľkosti: s hrúbkou 180 až 200 mm.

Materiály na výrobu monolitickej podlahovej dosky:

 • Debnenie.
 • Podpery na podopretie debnenia v pomere 1 podpera na 1 m2.
 • Oceľová výstuž s priemerom 10 mm alebo 12 mm.
 • Betón triedy M 350 alebo samostatne cement, piesok a drvený kameň.
 • Zariadenie na ohýbanie výstuže.
 • Plastové stojany na tvarovky (svorky).

Monolitická technológia nalievania podlahových dosiek zahŕňa nasledujúce fázy:

Potom, čo sú steny vyhnané do požadovanej výšky a ich úroveň je takmer dokonale vyrovnaná, môžete pristúpiť k usporiadaniu monolitickej podlahovej dosky.

Inštalácia debnenia pre monolitickú podlahovú dosku

Inštalácia debnenia pre monolitickú podlahovú dosku

Konštrukcia monolitickej podlahovej dosky predpokladá, že sa do vodorovného debnenia naleje betón. Niekedy sa horizontálne debnenie nazýva aj „paluba“. Existuje niekoľko možností, ako ho usporiadať. Prvým je prenájom hotového odnímateľného debnenia z kovu alebo plastu. Druhou je výroba debnenia na mieste pomocou drevených dosiek alebo listov preglejky odolnej voči vlhkosti. Prvá možnosť je samozrejme jednoduchšia a vhodnejšia. Po prvé, debnenie je sklopné. Za druhé, ponúkajú sa s ním teleskopické podpery, ktoré sú potrebné na podoprenie debnenia na rovnakej úrovni..

Ak dávate prednosť výrobe debnenia sami, majte na pamäti, že hrúbka preglejkových dosiek by mala byť 20 mm a hrúbka hranovaných dosiek by mala byť 25 – 35 mm. Ak zrazíte štíty z dosiek s hranami, potom musia byť navzájom tesne pripevnené. Ak sú medzi doskami viditeľné medzery, potom by mal byť povrch debnenia pokrytý hydroizolačným filmom..

Inštalácia debnenia sa vykonáva týmto spôsobom:

 • Sú nainštalované zvislé stĺpiky. Môžu to byť teleskopické kovové regály, ktorých výšku je možné nastaviť. Môžete však použiť aj drevené guľatiny s priemerom 8 – 15 cm. Rozstup medzi stĺpikmi by mal byť 1 m. Príspevky najbližšie k stene by mali byť umiestnené vo vzdialenosti najmenej 20 cm od steny.
 • Nosníky sú umiestnené na vrchole regálov (pozdĺžny nosník, ktorý bude držať debnenie, I nosník, kanál).
 • Na nosníky je položené horizontálne debnenie. Ak sa nepoužije hotové debnenie, ale domáca výroba, potom sa na pozdĺžne nosníky položia priečne nosníky, na ktoré sa na vrch položia listy preglejky odolnej voči vlhkosti. Rozmery horizontálneho debnenia musia byť dokonale zladené tak, aby jeho okraje dosadali na stenu a nenechávali žiadne medzery.
 • Výška podpery je upravená tak, aby sa horný okraj horizontálneho debnenia zhodoval s horným okrajom stenového muriva.
 • Sú nainštalované prvky vertikálneho debnenia. Vzhľadom na to, že rozmery monolitickej podlahovej dosky by mali byť také, aby jej okraje prekrývali steny o 150 mm, je potrebné urobiť vertikálny plot presne v tejto vzdialenosti od vnútorného okraja steny..
 • Naposledy sa pomocou vodováhy kontroluje vodorovné a rovnomerné umiestnenie debnenia.

Niekedy je povrch debnenia kvôli uľahčeniu ďalšej práce pokrytý hydroizolačnou fóliou alebo, ak je vyrobený z kovu, namazaný strojovým olejom. V tomto prípade sa debnenie dá ľahko odstrániť a povrch betónovej dosky bude dokonale plochý. Použitie teleskopických regálov na debnenie je výhodnejšie ako drevené podpery, pretože sú spoľahlivé, každý z nich môže vydržať hmotnosť až 2 tony, na ich povrchu sa netvoria mikrotrhliny, ako sa to môže stať pri drevenom poli alebo dreve. Prenájom takýchto regálov bude stáť asi 2,5 – 3 USD. na 1 m2 plochy.

Vystuženie monolitickej podlahovej dosky

Vystuženie monolitickej podlahovej dosky

Po usporiadaní debnenia je do neho nainštalovaná výstužná klietka dvoch ôk. Na výrobu výstužnej klietky sa používa oceľová výstuž A -500C s priemerom 10 – 12 mm. Z týchto tyčí je spojená sieťka s veľkosťou ôk 200 mm. Na spojenie pozdĺžnych a priečnych tyčí sa používa pletací drôt 1,2 – 1,5 mm. Dĺžka jednej výstužnej tyče najčastejšie nestačí na pokrytie celého rozpätia, takže tyče budú musieť byť spolu spojené. Aby bola konštrukcia pevná, musia byť tyče spojené s prekrytím 40 cm.

Výstužná sieťovina by mala siahať na steny najmenej o 150 mm, ak sú steny vyrobené z tehál, a o 250 mm, ak sú steny vyrobené z pórobetónu. Konce tyčí by nemali dosiahnuť zvislé debnenie pozdĺž obvodu o 25 mm.

Vystuženie monolitickej podlahovej dosky - schéma

Vystuženie monolitickej podlahovej dosky sa vykonáva pomocou dvoch výstužných ôk. Jeden z nich – dolný – by mal byť umiestnený vo výške 20 – 25 mm od spodného okraja dosky. Druhý – horný – by mal byť umiestnený 20 – 25 mm pod horným okrajom dosky.

Plastové spony na spodné pletivo výstuže monolitickej dosky

Aby bola spodná sieť umiestnená v požadovanej vzdialenosti, špeciálne plastové klipy. V priesečníku tyčí sú inštalované s krokom 1 – 1,2 m..

Hrúbka monolitickej podlahovej dosky sa odoberá v pomere 1:30, kde 1 je hrúbka dosky a 30 je dĺžka rozpätia. Napríklad, ak je rozpätie 6 m, potom bude hrúbka dosky 200 mm. Vzhľadom na to, že mriežky by mali byť umiestnené vo vzdialenosti od okrajov dosky, vzdialenosť medzi mriežkami by mala byť 120 – 125 mm (od hrúbky dosky 200 mm odčítame dve medzery po 20 mm a odpočítame 4 hrúbky výstuže prúty).

Podpera medzi výstužnými okami v monolitickej podlahovej doskeInštalácia držiaka medzi výstužné pletivá v monolitickej podlahovej doske

Na oddelenie ôk v určitej vzdialenosti od seba z 10 mm výstužnej tyče pomocou špeciálneho ohýbacieho nástroja, špeciálne klipy – stojany, ako na fotke. Horná a dolná príruba držiaka je 350 mm. Vertikálny rozmer držiaka je 120 mm. Stúpanie zvislých svoriek je 1 m, rady by mali byť rozložené.

Koncový držiak na vystuženie monolitickej podlahovej dosky

Ďalši krok – koncový držiak. Na konce výstužnej klietky je inštalovaný s rozstupom 400 mm. Slúži na posilnenie opory dosky o stenu.

Spojka pre výstuž hornej a spodnej siete z monolitickej podlahovej dosky

Ďalším dôležitým prvkom je horný a dolný sieťový konektor. Ako to vyzerá, môžete vidieť na fotografii. Je potrebné, aby rozmiestnené mriežky vnímali zaťaženie ako celok. Krok inštalácie tohto konektora je 400 mm a v oblasti podpery na stenu do 700 mm od neho s krokom 200 mm.

Zalievanie betónom

Nalievanie betónu monolitickou podlahovou doskou

Je lepšie objednať si betón priamo z továrne. To robí úlohu oveľa jednoduchšou. Nalievanie malty zo zmiešavača do rovnomernej vrstvy navyše poskytne doske mimoriadnu pevnosť. Čo sa nedá povedať o sporáku, ktorý sa ručne lial s prerušeniami, aby sa pripravila nová časť roztoku. Preto je lepšie ihneď naliať betón vrstvou 200 mm, bez prerušenia. Pred naliatím betónu do debnenia je potrebné nainštalovať rám alebo boxy pre technologické otvory, napríklad komín alebo vetracie potrubie. Po naliatí musí byť vibrovaný hlbokým vibrátorom. Potom nechajte uschnúť a naberte silu na 28 dní. Prvý týždeň musí byť povrch navlhčený vodou, iba navlhčený a nesmie byť zaplavený vodou. Po mesiaci je možné debnenie odstrániť. Monolitická podlahová doska je pripravená. Pri inštalácii podlahových dosiek sú v cene zahrnuté náklady na výstuž, betón, prenájom debnenia a objednanie miešačky, ako aj čerpadlo na betón. V skutočnosti to vyjde asi na 50 – 55 USD. na prekrytie m2. Ako sa naleje betónová podlahová doska, je možné vidieť na videu, ktoré ukazuje inštaláciu podlahových dosiek.

Ako správne položiť podlahové dosky

Tradičnejšie sa považuje použitie prefabrikovaných monolitických železobetónových podlahových dosiek. Najpopulárnejšie sú dosky z PC – dosky s okrúhlymi dutinami. Hmotnosť takýchto dosiek začína od 1,5 tony, takže položenie podlahových dosiek vlastnými rukami je nemožné. Je potrebný žeriav. Napriek zdanlivej jednoduchosti úlohy existuje niekoľko nuáns a pravidiel, ktoré je potrebné pri práci s podlahovými doskami dodržiavať..

Pravidlá kladenia podlahových dosiek

Prefabrikovaná podlahová doska je už vo výrobe spevnená a nevyžaduje ďalšie vystuženie ani usporiadanie debnenia. Jednoducho sa položia v rozpätí s podperou na stenách podľa niekoľkých pravidiel:

 • Rozpätie by nemalo byť väčšie ako 9 m. Práve táto dĺžka dosiek je najväčšia.
 • Vykladanie a zdvíhanie dosiek sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia dodaného projektom. Za týmto účelom majú platne montážne slučky, pre ktoré sú montážne popruhy zavesené..
 • Pred položením podlahových dosiek je potrebné vyrovnať povrch stien, na ktoré budú položené. Veľké rozdiely vo výškach a skreslenia nie sú povolené.
 • Dosky by mali byť na stenách podopreté o 90 – 150 mm.
 • Dosky nepokladajte nasucho, všetky trhliny a technologické spoje musia byť utesnené maltou.
 • Poloha dosiek musí byť neustále monitorovaná vzhľadom na steny a nosné povrchy.
 • Dosky sú položené iba na nosné steny, všetky steny sú vybavené až po inštalácii stropov.
 • Ak chcete vyrezať poklop v strope, musí byť vyrezaný na križovatke dvoch dosiek, a nie na jednej doske..
 • Dosky by mali byť umiestnené čo najbližšie k sebe, ale s medzerou 2 – 3 cm. Tým sa zabezpečí seizmická odolnosť..

Ak podlahové dosky nestačia pokryť celé rozpätie a zostane napríklad 500 mm, existujú v tomto prípade rôzne spôsoby kladenia podlahových dosiek. Prvým je položiť dosky chrbtom k sebe a nechať medzery pozdĺž okrajov miestnosti, potom medzery utesniť betónovými alebo škvárovými blokmi. Druhým je položenie dosiek s rovnomernými medzerami, ktoré sa potom utesnia betónom. Aby sa zabránilo pádu roztoku, je pod medzeru nainštalované debnenie (doska je zviazaná).

Technológia kladenia podlahových dosiek

V procese kladenia podlahových dosiek musí existovať jasná koordinácia činností medzi operátorom žeriavu a tímom, ktorý prijíma dosku. Aby sa predišlo zraneniam na stavbe a aby bol dodržaný celý technologický postup a pravidlá popísané v SNiP, musí majster na stavbe mať vývojový diagram inštalácie podlahových dosiek. Udáva postupnosť práce, počet a umiestnenie zariadení, špeciálneho vybavenia a nástrojov..

Pokladanie podlahových dosiek je potrebné začať zo schodiska. Po položení dosiek sa skontroluje ich poloha. Dosky sú dobre položené, ak:

 • Rozdiel medzi spodnými povrchmi dosiek nepresahuje 2 mm.
 • Výškový rozdiel medzi hornými povrchmi dosiek nepresahuje 4 mm.
 • Rozdiel vo výške v rámci oblasti by nemal presiahnuť 10 mm.

Ako ukazuje inštalácia podlahových dosiek, schéma po položení dosiek musí byť navzájom prepojená a so stenami pomocou kovových spojovacích častí. Práce na spojení vstavaných a spojovacích častí sa vykonávajú zváraním.

Schéma kladenia podlahových dosiek

Schéma kladenia podlahových dosiekSchéma kladenia podlahových dosiek - kotvenie

Nezabudnite dodržiavať bezpečnostné opatrenia. Je zakázané vykonávať prácu so žeriavom na otvorenom priestranstve s rýchlosťou vetra 15 m / s, ako aj na ľade, búrke a hmle. Pri premiestňovaní dosky žeriavom by mal byť montážny tím mimo cesty, po ktorej sa bude doska pohybovať, na strane opačnej k podávaniu. Napriek tomu, že používanie služieb profesionálneho majstra a tímu inštalatérov výrazne zvyšuje náklady na inštaláciu podlahových dosiek, nie je tomu tak, keď môžete ušetriť peniaze. Majster si musí byť istý, že poskytne projekt.

Pred objednaním dosiek z továrne je potrebné vykonať prípravné práce. Je lepšie koordinovať čas dodania stroja s doskami a žeriavom súčasne, aby sa nepreplatili prestoje špeciálneho zariadenia. V tomto prípade môže byť inštalácia dosiek vykonaná bez vykládky, priamo z vozidla..

Prípravné práce pred položením podlahových dosiek

Najprv – plochá nosná plocha. Horizont by mal byť takmer dokonalý, výškový rozdiel 4 – 5 cm je neprijateľný. Najprv skontrolujeme povrch stien a potom ho v prípade potreby vyrovnáme betónovým roztokom. Následné práce je možné vykonať až potom, čo betón získa maximálnu pevnosť..

Armopoyas na podlahové dosky

Druhý – zabezpečiť pevnosť nosnej zóny. Ak sú steny postavené z tehál, betónu alebo betónových tvárnic, potom nie je potrebné vykonávať žiadne ďalšie opatrenia. Ak sú steny postavené z penových blokov alebo prevzdušnených blokov, pred položením dosiek je potrebné vyplniť armopoyy. Správne položenie podlahových dosiek vyžaduje, aby dosadacia plocha bola dostatočne pevná, aby uniesla hmotnosť dosky a nedeformovala sa pozdĺž dosadacej čiary. Pórobetón ani pórobetón nemajú potrebnú pevnosť. Preto je po celom obvode konštrukcie nainštalované debnenie, do ktorého je nainštalovaná výstužná klietka z tyče 8 – 12 mm a potom sa všetko naleje betónom s vrstvou 15 – 20 mm. V ďalšej práci sa môže pokračovať až po vyschnutí betónu..

Tretí – nainštalujte montážne veže. Teleskopické podpery, ako je popísané v časti o inštalácii monolitickej podlahovej dosky, sú inštalované s krokom 1,5 m. Sú navrhnuté tak, aby uniesli hmotnosť dosky, ak sa náhle vysunie zo svojho miesta. Po inštalácii sú tieto veže odstránené..

Inštalácia dosiek s dutým jadrom pomocou žeriavu

Potom, čo čerstvo naliaty betón získa dostatočnú pevnosť a vyschne, je možné priamo začať s inštaláciou podlahových dosiek. Na tento účel sa používa žeriav, ktorého zdvíhacia kapacita závisí od veľkosti a hmotnosti dosky, najčastejšie sú užitočné žeriavy s hmotnosťou 3 – 7 ton..

Etapy práce:

 • Na nosnú plochu sa nanesie betónový roztok s vrstvou 2 – 3 cm Hĺbka aplikácie roztoku sa rovná hĺbke doskového ložiska, t.j. 150 mm. Ak doska spočíva na dvoch protiľahlých stenách, potom sa malta nanesie iba na dve steny. Ak doska spočíva na troch stenách, potom na povrchu troch stien. Dosky môžete začať pokladať priamo, keď malta získa 50% svojej pevnosti..

Ukladanie podlahových dosiek na maltu

 • Kým malta schne, môže žeriav zavesiť závesy na upevňovacie prvky dosky..
 • Keď je prevádzkovateľovi žeriavu poskytnutý signál, že je možné kachle napájať, tím pracovníkov sa musí vzdialiť od miesta, kde sa kachle pohybujú. Keď je doska už veľmi blízko, robotníci sa na ňu zachytia háčikmi a rozložia ju, pričom oscilačné pohyby sú tlmené..

Pokladanie podlahových dosiek žeriavom

 • Doska je nasmerovaná na správne miesto, jedna osoba by mala stáť na jednej stene a druhá na opačnej strane. Doska je položená tak, aby jej okraje dosadali na stenu najmenej o 120 mm, najlepšie o 150 mm. Po inštalácii doska vytlačí prebytočnú maltu a rovnomerne rozloží zaťaženie.

Pokládka podlahových dosiek

 • Ak je potrebné kachle premiestniť, môžete použiť páčidlo. Jeho umiestnenie je možné vyrovnať iba pozdĺž plochy kladenia, dosku nemožno posúvať po stenách, inak sa steny môžu zrútiť. Potom sa popruhy odstránia a operátorovi žeriavu sa dá signál, aby ich zdvihol..
 • Postup sa opakuje pre všetky platne bez výnimky. Pravidlá pre inštaláciu podlahových dosiek naznačujú, že zarovnanie dosiek by sa malo vykonávať pozdĺž spodného okraja, pretože strop v miestnosti bude spodný povrch. Doska je preto položená širšou stranou nadol a užšou stranou nahor..

Môžete sa stretnúť s odporúčaním, aby bola výstuž umiestnená v nosnej zóne dosky. Zástancovia tejto metódy hovoria, že je pohodlnejšie a jednoduchšie presunúť kachle týmto spôsobom. Technický preukaz v skutočnosti zakazuje dávať pod dosku čokoľvek iné ako betónovú maltu. V opačnom prípade sa platňa môže ľahko posunúť mimo nosnú zónu, pretože bude kĺzať po výstuži. Navyše bude zaťaženie nerovnomerne rozložené..

Ukladanie podlahových dosiek na základ sa prakticky nelíši od kladenia podlahových dosiek. Technológia je úplne rovnaká. Pred položením dosiek musí byť iba povrch nadácie starostlivo vodotesný. Ak projekt poskytuje neštandardnú podporu podlahových dosiek, používajú sa na to špeciálne oceľové prvky. Takáto práca by sa nemala vykonávať bez odborníka..

Kotviace podlahové dosky

Kotvenie – spájanie dosiek dohromady – je možné vykonať dvoma spôsobmi, v závislosti od projektu.

Kotviace podlahové dosky

Najprv – väzba dosiek s výstužou. Na upevňovacie vložené prvky na doske sú privarené výstužné tyče s priemerom 12 mm. V prípade dosiek od rôznych výrobcov môže byť umiestnenie týchto prvkov odlišné: na pozdĺžnom konci dosky alebo na jej povrchu. Za najsilnejšie sa považuje diagonálne spojenie, keď sú platne navzájom spojené odsadením.

Doska musí byť tiež pripevnená k stene. Prečo sú tvarovky zapustené do steny?.

Krúžková kotva na kladenie podlahových dosiek

Druhý spôsob je prstencová kotva. V skutočnosti to vyzerá ako pancierový pás. Po obvode dosky je usporiadané debnenie, do ktorého je nainštalovaná výstuž a naleje sa betón. Táto metóda o niečo zvyšuje náklady na kladenie podlahových dosiek. Ale stojí to za to – taniere sú stlačené zo všetkých strán..

Tesniace škáry medzi podlahovými doskami

Tesniace škáry medzi podlahovými doskamiTesniace škáry medzi podlahovými doskami

Po ukotvení môžete začať s tesnením trhlín. Medzery medzi podlahovými doskami sa nazývajú hrdzavé. Sú vyplnené betónom triedy M150. Ak sú medzery veľké, zospodu je zviazaná doska, ktorá slúži ako debnenie. Ak sú medzery malé, podlahová doska bude schopná vydržať maximálne zaťaženie nasledujúci deň. V opačnom prípade musíte počkať týždeň.

Utesnenie dutín na koncoch podlahových dosiek

Utesnenie dutín na koncoch podlahových dosiek

Všetky moderné okrúhle prázdne dosky sú vyrábané s vopred naplnenými koncami. Ak ste si kúpili dosky s otvorenými otvormi, musia byť naplnené niečím hlbokým 25 – 30 cm. V opačnom prípade kachle zamrznú. Prázdne miesta môžete vyplniť minerálnou vlnou, betónovými zátkami alebo jednoducho vyplniť betónom. Podobný postup je potrebné vykonať nielen na tých koncoch, ktoré sú otočené k ulici, ale aj na tých, ktoré spočívajú na vnútorných stenách..

Pri kladení podlahových dosiek cena závisí od množstva práce, plochy domu a nákladov na materiál. Napríklad náklady na iba PC podlahové dosky sú približne 27 – 30 USD. na m2. Ostatné sú súvisiace materiály, prenájom a prenájom žeriavov, ako aj náklady na dopravu dosiek. Profesionálne tímy pre inštaláciu podlahových dosiek majú veľmi odlišné ceny od 10 do 25 cu. na m2, možno viac v závislosti od regiónu. V dôsledku toho budú náklady rovnaké ako pri nalievaní monolitickej podlahovej dosky.

Pokladanie podlahových dosiek: príklad videa

About the author