Montáž drevenej strechy

Moderný trh so stavebnými materiálmi ponúka obrovský sortiment rôznych typov strešných krytín. Drevená strešná krytina nie je veľmi obľúbená, aj keď má veľké množstvo výhod. V prvom rade si všímame ohľaduplnosť dreveného náteru k životnému prostrediu a jeho bezpečnosť pre ľudské zdravie aj pre životné prostredie. Ďalej budeme zvažovať vlastnosti inštalácie drevenej strechy..

Obsah:

Drevená strecha: výhody a nevýhody

Ak je strecha pokrytá drevenými škridlami, potom jej inštalácia zaberie dosť času. Pretože fixácia každého prvku sa vykonáva ručne. Drevená strecha má však dobré zvukovoizolačné vlastnosti. Drevo má navyše vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti a je regulátorom zdravej atmosféry v miestnosti, to znamená, že ak je v miestnosti vysoká vlhkosť, strom absorbuje vlhkosť, ak je vzduch v miestnosti suchý, potom strom postupne uvoľňuje vlhkosť..

Strecha z dreva má atraktívny vzhľad, pretože drevo je prírodný materiál, ktorý dobre zapadá do okolitého priestoru. Náklady na nákup drevenej strechy sú priemerné v porovnaní s alternatívnymi možnosťami zastrešenia, ak si však takúto strechu vyrobíte sami, budete potrebovať oveľa menej materiálnych investícií.

Princíp fungovania strechy z dreva je v tom, že keď zvlhne, zväčší objem a vytvorí integrálnu štruktúru. V čase, keď je vonku suché počasie, strom klesá a cez škáry medzi ním cirkuluje vzduch a odvetráva priestor pod strechou. To znamená, že drevo je takzvaná hydroizolácia a ventilátor, ktorý tieto funkcie prirodzene poskytuje. Preto pri inštalácii drevenej strechy nie je potrebné klásť vrstvy parnej a hydroizolačnej povahy. Tým sa znížia náklady na strechu..

Drevená strecha sa vyznačuje predovšetkým funkčnosťou. S pomocou stromu môžete vybaviť všetky druhy striech v domoch, altánkoch, prístreškoch, prístreškoch atď. Drevené strechy sú odolné voči vetru, snehu, vysokým aj nízkym teplotám. Životnosť drevenej strechy je pri správnej starostlivosti a spracovaní dreva viac ako päťdesiat rokov. Špeciálny druh impregnácie robí drevo odolným voči vlhkosti, ohňu a všetkým druhom negatívnych vplyvov.

Drevená strecha má tiež vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, nehromadí na povrchu kondenzát, a preto nepotrebuje tepelnú izoláciu a hydroizoláciu..

Preto, zdôrazňujúc výhody drevenej strechy, poznamenávame:

  • estetický vzhľad povlaku;
  • ziskovosť strechy vyrobenej z dreva;
  • bezpečnosť životného prostredia;
  • všestrannosť a všestrannosť.

Odrody a zariadenie drevenej strechy

Strecha z dreva má pomerne široké spektrum aplikácií. Vo vzťahu k miestu jeho inštalácie je určený typ strechy, jeho funkcia a dizajn. Drevené strešné krytiny môžu byť navyše vyrobené v továrni alebo vyrobené nezávisle doma. Na dodatočnú výzdobu strechy sa na jej spodných častiach vykonáva umelecká rezba. Pokiaľ ide o konfiguračné vlastnosti drevenej strechy, sú to tieto:

1. Šindľový náter.

Šindle sa nazývajú jednotlivé časti strechy vo forme štiepaných alebo rezaných dosiek s obdĺžnikovým lichobežníkovým rezom. Každá z dosiek sa hodí k určitému druhu pera a drážky. Ich spojenie sa vykonáva pomocou hrotov a drážok a dodatočnej fixácie na povrchu latovania. Ak sú drevené strešné konštrukcie vyrobené z materiálov bez jazyka a drážok, potom sa fixácia na povrchu plášťa a medzi nimi vykonáva výlučne klincami alebo samoreznými skrutkami. Upevňovacie prvky sú inštalované na povrchu dvoch dosiek a vstupujú do mriežky o dva centimetre.

Aby ste vypočítali požadované množstvo materiálu pre šindľovú strechu, mali by ste najskôr určiť schému drevenej strechy. Na určenie sklonu latovania by mal byť rozdelený na počet vrstiev, dve alebo tri, v závislosti od konštrukčných vlastností strechy.

Upozorňujeme, že rezané materiály sa vyznačujú nižším výkonom a technickou kvalitou, pretože pri pílení sa ničí prirodzená štruktúra drevených vlákien, a preto je drevo nestabilné voči vlhkosti, ultrafialovému svetlu a iným vonkajším dráždivým látkam..

Fotografia drevenej strechy:

2. Drevená strecha vo forme šindľov alebo triesok.

Tieto možnosti zastrešenia sú jednoduchšie, líšia sa veľkosťou a hrúbkou. Každý okraj strechy je dlhý asi štyridsať centimetrov. Aby ste vyrobili drevenú strechu vlastnými rukami, mali by ste kliny rozdeliť na nekalibrované dosky. Upozorňujeme, že guľatina by mala mať pôsobivú veľkosť a zároveň by vo svojom zložení nemala obsahovať vlhkosť. Optimálna vlhkosť dreva je 17%. Pri nižšej vlhkosti drevo počas štiepania praskne. Vnútorná časť guľatiny sa nepoužíva na výrobu strechy, pretože má nízky výkon.

Každý prvok krytiny alebo šindľov by nemal obsahovať odrezky alebo uzly. Strechu je najlepšie vyrobiť z ihličnatých materiálov alebo z jelše. Inštalácia strechy z dreveného šindľa sa vykonáva striedavo, v niekoľkých vrstvách, s povinným dodržiavaním presahov, vertikálne aj horizontálne.

Upozorňujeme, že aby bočné dosky tesne priliehali k sebe, mali by byť skosené pod uhlom štyridsaťpäť stupňov. Navyše sa týmto spôsobom zlepší vzhľad strešnej krytiny..

3. Drevená strecha – šindľová.

Táto verzia strechy má tvar škridly, ktorá je inštalovaná s malým prekrytím, ktoré nemá jasný šachovnicový vzor, ​​ale je mierne odsadené. Upevnenie prvkov drevenej strechy sa vykonáva s malou medzerou. V procese zvlhčovania sa dlažba zväčšuje a tvorí súvislú podlahu, ktorá zabraňuje vnikaniu vlhkosti do miestnosti. Pri procese výroby tohto druhu strechy by sa malo brať do úvahy umiestnenie drevených vlákien. V opačnom prípade hrozí deformácia strechy..

4. Strecha radlice.

Tento typ strechy sa už oddávna používa na ozdobu strechy v kostoloch a boyarských sídlach. Každá strešná krytina je ručne vyrobené umelecké dielo. Na stavbu tejto možnosti strechy budete potrebovať osika a ručné nástroje. Čas na ťažbu dreva je od polovice do neskorej jari. V tomto období strom obsahuje veľké množstvo miazgy. Náklady na strechu pluhového typu sú pomerne vysoké kvôli problémom, ktoré vznikajú v procese jej výroby..

5. Možnosť strechy Tesovy.

Táto strecha sa skladá z ihličnatých dosiek, ktoré sú inštalované v pozdĺžnom alebo priečnom smere. Praktickejšia je inštalácia dosiek priečne k odkvapovému rezu. V strednej časti strechy je namontovaný žľab, cez ktorý preteká voda. Inštalácia strechy sa vykonáva v dvoch vrstvách, s medzerami alebo bez medzier. Na upevnenie dosiek na povrch sa používajú iba klince. Jadro stromu je inštalované zvonku. Vnútorná vrstva je nastavená tak, aby jadro smerovalo k spodnej časti. Ak sa inštalácia vykonáva v pozdĺžnom smere, mali by ste pôvodne nainštalovať dosku plášťa, na ktorú bude strecha namontovaná. Každá doska je nainštalovaná na predchádzajúcej s prekrytím 50 mm.

Na zostavenie šindľov alebo štiepok stačí trocha skúseností s tesárskymi nástrojmi. Súčasne sa výrazne znížia náklady na strechu. Upozorňujeme, že drevo musí mať nízku vlhkosť a proces zrenia guľatiny po ich rezaní trvá najmenej tri roky. Ak nakrájate guľatinu na malé kliny, potom sa čas na ich prípravu niekoľkokrát zníži. Proces štiepenia už vysušeného stromu je dosť namáhavý, ale iba v tomto prípade je možné získať spoľahlivý a trvanlivý povlak..

Výpočet a odhad pre drevenú strechu

Aby sa predišlo problémom s nedostatkom strešných krytín počas ich inštalácie, malo by sa vypočítať požadované množstvo dreva na strechu. Na stanovenie množstva materiálu vyrobeného v továrni stačí použiť špeciálne tabuľky a schémy od výrobcu. S ich pomocou, poznajúc celkovú plochu strechy, bude možné vypočítať množstvo materiálu pomerne rýchlo a s vysokou presnosťou. V tomto prípade na zásobu stačí kúpiť o 5-6% viac materiálu. Pretože existuje riziko napríklad šrotu z dreva, nesprávne zatlačeného klinca.

Veľkosť strechy určuje jej strmosť. Aby ste mohli nezávisle vypočítať množstvo materiálu, mali by ste určiť spotrebu dreva na meter štvorcový plochy strechy.

Upozorňujeme, že materiál vo forme šindľov a triesok je dosť ľahký, preto je prepravka pod nimi vybavená zakrivenými tenkými stĺpmi. Počet vrstiev strešnej krytiny a interval alebo prekrytie medzi dlaždicami závisí od kroku, v ktorom sa latovanie vykonáva. V procese kladenia šindľov v troch vrstvách je prekrývanie dve tretiny celkovej veľkosti materiálu. Ak sa počet vrstiev zvýši na štyri, potom by mal byť materiál položený o tri štvrtiny.

Prekrývanie v procese kladenia drevených prvkov sa vykonáva vertikálne aj horizontálne. Upozorňujeme, že maximálna strmosť strechy vyrobenej z dreva nie je väčšia ako 75 stupňov. Trvanie prevádzky strešnej krytiny závisí od zvýšenia strmosti strechy. Rozhodujúci je sklon strechy 12-19 stupňov. Množstvo materiálov použitých v procese jeho usporiadania závisí od výšky svahu..

Ak je veľkosť guľatiny použitej v procese výroby šindľov štyri metre, potom je rozdelená na desať častí, z ktorých každá má asi štyridsať centimetrov. Z jedného bloku sa vyrobia až štyri dosky, ktorých šírka je 150 mm. Prvky nie je potrebné presne kalibrovať. V pozdĺžnom smere je na jeden meter strechy položených asi sedem dosiek. Počet vrstiev strechy určuje množstvo materiálu potrebného na jeho usporiadanie. Najčastejšie sa používa trojvrstvové stohovanie materiálu..

Ak je strecha určená pre kúpeľný dom, altánok, hospodársku budovu alebo kôlňu, stačí ju položiť v dvoch vrstvách. V tomto prípade je na vytvorenie jedného metra strechy potrebných iba štrnásť dosiek. Šindle sa používajú na dokončenie štítu alebo obloženie fasády strechy. Upozorňujeme, že v prvom rade je dĺžka dosiek oveľa kratšia ako v nasledujúcich.

Technológia drevenej strechy: prvky štýlu

V závislosti od hmotnosti je drevená krytina stredne ťažkým materiálom. Preto nepotrebuje vybaviť výkonný krokvový systém. Krok usporiadania latovania priamo závisí od kroku upevnenia každého z prvkov. Pred vykonaním latovania by ste mali vytvoriť projekt, ktorý naznačí všetky nuansy upevnenia strechy.

Podľa odporúčaní skúsených remeselníkov by malo byť latovanie postavené bez medzier vo forme súvislej podlahy. Je dovolené inštalovať laty s medzerami 20 až 30 cm. Upozorňujeme, že na výpočet rozstupu inštalácie latovania na strechu z troch vrstiev by mala byť dĺžka prvkov delená tromi. Zaoblite na menšiu stranu.

Na upevnenie dosiek na povrch strechy sa používajú klince vyrobené z pozinkovanej ocele. Okrem toho je možné použiť skrutky do dreva alebo špeciálne klince v tvare skrutiek. Upevňovacie prvky sú inštalované v hornej časti strešných prvkov v rohoch. V tomto prípade je zarážka od okrajového okraja najmenej 20 mm..

Poznámka! Ak je strecha inštalovaná s predtým nainštalovanými tepelnoizolačnými materiálmi, šindeľ by v žiadnom prípade nemal prísť do priameho kontaktu s hydroizoláciou. Medzi nimi je usporiadaný priestor vo forme ventilačnej medzery. Na tieto účely je namontovaná protiľahlá mriežka. Ak sa ako hydroizolačná membrána použije superdifúzna membrána, nie je potrebné vybavovať latovanie.

Technologický princíp usporiadania uzlov strechy je vo všetkých jej častiach rovnaký. Na miestach, kde je nainštalovaný komín, by však mala byť inštalovaná zástera vyrobená z cínu a hermeticky upevnená na streche. Na rozloženie údolia sa používa vzor ventilátora. Na ozdobu oblasti hrebeňa by ste mali položiť dve dlhé dosky dokované navzájom, s miernym prekrývaním. Na hrebeňovú zónu, vo vnútri ktorej je pozdĺžna drážka, je možné položiť celý kmeň.

About the author