Montáž strešnej krytiny z vlnitej lepenky. Inštrukcie

Kvalitná strešná krytina vášho domova je zárukou spoľahlivej ochrany proti úniku a zničeniu, ktorá v prvom rade poskytne pohodlie a pohodlie..

Oceľ je jedným z najtrvanlivejších a najpevnejších materiálov, ale jedinou nevýhodou strešného materiálu bola hmotnosť. Súhrn ťažkých plechov dohromady poskytol obrovskú hmotnosť, ktorá negatívne ovplyvnila rám strešnej krytiny. Problém, ktorý nastal, bol vyriešený metódou zvlnenia oceľového plechu, ktorý si vzhľadom na malú hmotnosť vzhľadom na veľkosť zachoval svoje silné a tuhé vlastnosti vďaka lichobežníkovej štruktúre profilu – takto sa vlnitá lepenka javila.

V posledných rokoch si získal veľkú popularitu vďaka svojej praktickosti používania a minimálnym škodám na životnom prostredí..

Obsah

Palubovka – čo to je, jej výhody a nevýhody

Profilovaná palubovka sa vyrába valcovaním za studena z oceľového plechu triedeného za tepla. Počas výroby môže byť ošetrený niekoľkými vrstvami ochrany, aby sa zvýšila pevnosť a trvanlivosť. V počiatočnom štádiu je obrobok ošetrený antikoróznym fosfátom a až potom je natretý základným náterom. Horná časť plechu je pokrytá zmesou polymérov a spodná časť – špeciálnym lakom.

Vďaka vykonanej práci je výsledkom trvanlivý vysokokvalitný materiál, ktorý kombinuje oveľa viac výhod ako negatívnych vlastností..

Klady:

Nevýhodou strechy z vlnitej lepenky je nízka úroveň absorpcie hluku, v dôsledku čoho sa výrazne zhoršuje zvuková izolácia.

Druhy vlnitej lepenky

Rozšírené používanie vlnitej lepenky, a to nielen v streche, rozdelilo všetky jej typy do troch tried:

Uhol strechy

Pre správne položenie vlnitej lepenky je v prvom rade potrebné vziať do úvahy sklon strechy. Pomôže to vypočítať požadovanú časť prekrytia so susedným listom..

 • Keď je sklon strechy menší ako 15 °, mráz je viac ako 12 °, prekrývanie plechov by malo byť najmenej 20 cm;
 • V prípadoch uhla sklonu 15 ° -30 ° – od 15 do 20 cm;
 • Sklon strechy nad 30 ° môže znížiť prekrytie na 10-15 cm;
 • Uhol sklonu menší ako 12 ° si vyžaduje ďalšie práce na utesnení prekrytí silikónovým tmelom.

Nižšie vám dáme návod na montáž strešnej krytiny z vlnitej lepenky, vďaka ktorej si môžete jednoducho postaviť spoľahlivú strechu pre váš domov..

Prípravné práce

Pred samotným montážnym procesom stojí za to starostlivo a správne vypočítať množstvo strešného materiálu a jeho vzhľad. Môžete to urobiť sami alebo využiť službu spoločnosti, ktorej manažér vám pomôže.

Bezpochyby budete potrebovať nástroj, ako napríklad: meter, kladivo, pílka na kov, šnúru, koľajnicu, vŕtačku a vŕtačku..

Hydroizolácia a ventilácia

Pod strechou sa vlhkosť vždy zbiera z priestorov domu. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné organizovať strechu tak, aby teploty vonku a pod strechou boli rovnaké. Aby ste to dosiahli, musíte sa postarať o správnu parnú a tepelnú izoláciu, ako aj o vetranie..

Hydroizolácia sa najčastejšie montuje pred upevnením vlnitých plechov pozdĺž prepravky.

kde 1 – krokvová noha; 2- hydroizolácia; 3- krokvové pásy (prevýšené trámy); 4 – latovanie.

Pro tip: hydroizolačnú fóliu nainštalujte tak, aby trochu visela asi 20 mm v polohe kolmej na sklon strechy. Inštalácia by mala začať od spodného okraja strechy po hrebeň. Jeho prekrytie utesnené lepiacou páskou by malo byť 100-150 mm.

Spôsob kladenia filmu na krokvy:

Aby sa zabezpečil čo najefektívnejší pohyb prúdu vzduchu od odkvapu k hrebeňu strechy, sú medzi hrebeňovým pásom a strešnými krytinami usporiadané vetracie otvory. Na miestach, kde je ťažko prístupný vzduch, je potrebné vytvoriť dodatočné vetracie kanály. Najľahšie je však položiť drevené laty priamo na hydroizolačnú vrstvu..

Krokvové pásy a latovanie

Ak je výška profilu 40 mm, na hydroizoláciu a parotesnú zábranu sa namontujú krokvové pásy alebo oceľové väznice. Ďalej je k nim v pozdĺžnom smere pripevnená prepravka, ktorej krok závisí od typu vlnitej lepenky.

Na organizáciu prepravky budete potrebovať:

 • drevo s rozmermi 50 x 50 mm;
 • doska 32×10 mm;
 • preglejkové dosky odolné voči vlhkosti s priemerom 10 mm.

Sústruh je dvoch typov: pevný a tenký. Prvý typ je inštalovaný na rebrá, hrebeň a okolo komínov. Ztenčený krok je 50 mm. Dosky položte v rovnakej vzdialenosti, čo uľahčí celý ďalší proces upevnenia listov vlnitej lepenky.

Nezabudnite ošetriť všetky drevené diely antiseptickou a protipožiarnou zmesou..

Odborníci odporúčajú položiť na latovanie takzvané difúzne tesnenie, ktoré zabráni tvorbe kondenzácie. Upevňuje sa malými klincami so širokou hlavou..

K usporiadaniu latovania by sa malo pristupovať so zvláštnou zodpovednosťou, pretože od toho vo väčšej miere závisí spoľahlivosť celej konštrukcie..

Neexistujú ani presné normy pre hrúbku latovania, všetko závisí od rovnakých parametrov profilovaných plechov a dĺžky upevňovacích prvkov. Minimálne rozmery sústružníckej časti sú 32/100 mm. Doska, ktorá vedie pozdĺž odkvapu, by mala byť o niečo hrubšia ako ostatné. V blízkosti komína je potrebné zorganizovať upevnenie ďalších dosiek.

Previs okapu

Na prepravku položíme spodný rad strešných krytín, pričom vytvoríme rímsový previs. Jeho rozmery úplne závisia od výšky profilového listu..

Spočiatku je však potrebné starať sa o odkvapy, ktoré musia byť nevyhnutne usporiadané pod hydroizolačnou vrstvou. Je to nevyhnutné, aby odpadová voda a výsledný kondenzát padali do odkvapu, pozdĺž ktorého tiekli do povodia, a potom pozdĺž odtokovej rúry. V opačnom prípade bude voda stekať po stenách domu, čo spôsobí negatívne dôsledky..

Inštalácia vlnitej lepenky

Hneď je potrebné poznamenať, že inštalácia vlnitých plechov by sa mala vykonávať striktne podľa pokynov..

Rezanie vlnitej lepenky

Samozrejme, je lepšie kúpiť na trhu listy vlnitej lepenky, ktoré zodpovedajú veľkosti strechy, ale často tieto dva parametre nezodpovedajú, takže musíte vedieť, ako správne rezať a aký nástroj je na to lepšie použiť. ..

Materiál musí byť nastavený na rovnom povrchu, napríklad na zemi..

Na tieto účely môžete použiť rôzne nástroje, ale najlepšie je použiť elektrické zariadenia, ako je vŕtačka s diskovou dýzou. Ak ste takýto nástroj nemohli získať, budete ho musieť strihať ručne pomocou kovových nožníc na oceľovej základni alebo píly s jemnými zubami..

Na rezanie vlnitých plechov je zakázané používať mechanizmy s brúsnym rezacím pracovným kotúčom, napríklad brúskou. Dôvodom je, že takéto zariadenia počas prevádzky vyžarujú pomerne veľkú tepelnú energiu, čo negatívne ovplyvňuje výkonnosť materiálu..

Pri rezaní strešného materiálu sa nezaobíde bez poškodenia okraja, preto je potrebné vopred sa postarať o farbu vo farbe vlnitých plechov.

Dvíhame listy vlnitej lepenky na strechu

Pri zdvíhaní strešnej vlnitej lepenky na strechu veľmi často vznikajú ťažkosti kvôli rozmerom materiálu, preto je pre pohodlnú prácu najlepšie vykonať túto fázu práce pomocou oneskorenia.

Mali by byť inštalované tak, aby jednou stranou spočívali na zemi a druhou priamo na odkvape svahu strechy..

Vzdialenosť medzi lamelami by mala byť o niečo menšia ako šírka samotných vlnitých plechov. Vďaka tomuto systému môžu dvaja ľudia ľahko zdvihnúť strešný plech pre ďalšiu montáž. Polená môžete nahradiť bežným schodiskom bez zábradlia..

Upevňovacie listy z vlnitej lepenky

Strešná krytina z vlnitej lepenky by mala byť vyrobená s prihliadnutím na nasledujúcu technológiu:

 • Plechy by mali byť pripevnené pomocou šesťhranných samorezných skrutiek dlhých 80 mm a tesniaceho tesnenia. Stojí za to pamätať, že skrutky nesmiete príliš uťahovať, pretože to môže viesť k nadmernej hustote tesnenia, v dôsledku čoho môže trpieť hydroizolačná vrstva..

 • Listy by mali byť pripevnené v spodnej časti vlny a v hrebeňových prvkoch a v oblastiach prekrytia – hore.
 • Najlepšie je začať s inštaláciou od konca rampy. Bočné prekrytie by malo ísť nad polovicu vlny listu. Ak je však svah mierny (uhol sklonu sa môže pohybovať od 8 do 120 stupňov), potom by sa malo prekrývať, aby sa zabránilo úniku, 1,5 vlny.
 • Na priečnych a pozdĺžnych spojoch je potrebné vykonať dodatočné utesnenie pomocou samolepiacej pásky alebo bitúmenového tmelu..
 • Predné časti strechy by mali byť vybavené vetrovými podložkami, ktoré chránia strechu pred vlnitou lepenkou pred zničením a sfúknutím. Musia byť upevnené samoreznými skrutkami, ktorých rozstup je 200 mm.
 • V závislosti od výšky vlny je tiež zvolená dĺžka samoreznej skrutky L, ktorá sa rovná:

L = L1 + H + L2, KDE

L1, L2 – respektíve profilový závit (asi 25 – 30 mm) a hrúbka podložky s tesnením (asi 3-4 mm), H – výška zvlnenia.

Na 1 m2 musíte použiť asi 5-8 samorezných skrutiek.

Inštalácia strešnej krytiny z vlnitej lepenky – video:

Rozpoznáme rez štítu

Aby sa fólie z vlnitej lepenky neodlomili počas silných nárazov vetra, je potrebné štít štítu správne vybaviť.

Ak je príspevok na vlnité plechy z prednej časti domu 50-70 mm, použije sa veterná tyč s rozmermi 25×80 mm, ktorá je pripevnená samoreznými skrutkami. Ak je príspevok z prednej časti domu nevýznamný alebo nie je žiadny, potom sa okrem koľajnice používa aj veterná tyč. Vyzerá to ako bežný oceľový roh. Musí byť pripevnený krokom 200-300 mm a s priečnym prekrytím 100-150 mm.

Na dosadnutie svahu k stene sa používajú rohové pásy. Pásy, bez ohľadu na typ križovatky-pozdĺžne alebo priečne, by mali byť namontované pomocou samorezných skrutiek s rozstupom 200-300 mm a prekrytím medzi týmito pásikmi asi 100 mm alebo viac.

Pripojenie krížovou stenou:

Podpera pozdĺžnej steny:

Inštalácia hrebeňa a snehovej zábrany

Začnite inštalačné práce súvisiace s upevnením hrebeňa, postupujte zo strany, ktorá je menej náchylná na poryvy vetra a vodítka. Napríklad, ak pre vašu oblasť prevláda veterná strana na západe, je lepšie začať pripevňovať hrebeň z východu. Môže byť jednoduchý, kučeravý alebo kachľový. Hrebeň je upevnený pomocou samorezných skrutiek s rozstupom 200-300 mm, nezabudnite tiež na tesniace tesnenie a vetraciu medzeru.

Snehová zábrana je obzvlášť dôležitá počas rozmrazovania, ktorá zabraňuje pádu lavíny z kovovej strechy. Musí byť inštalovaný mierne pod okraj strechy cez sklon strechy. Upevnenie sa vykonáva vopred namontovanými nosníkmi.

Izolácia strechy z vlnitej lepenky

Na izoláciu strechy budete potrebovať minerálnu vlnu a parozábranu. Spolu s minerálnou vlnou môžete použiť izoláciu durra, ale táto je najúčinnejšia.

A tak … ideme dole zo strechy do podkrovia a môžete pristúpiť k záverečnej fáze usporiadania strechy z vlnitej lepenky.

Minerálna izolácia môže byť valcovaná alebo plechová, podľa toho, čo si vyberiete – na tom nezáleží, pretože obe majú vynikajúce výkonové vlastnosti. Je namontovaný v medzere medzi krokvami, na jeho upevnenie je možné použiť akýkoľvek spôsob – priskrutkujte ho skrutkami, pevne ho zafixujte závitom alebo prilepte. Hlavnou vecou je, že ktorýkoľvek z nich plní svoje funkcie a súčasne zbytočne nestláča tesnenie, pretože nie je to bavlna, ktorá udržuje chlad vonku, ale vzduch, ktorý je v nej umiestnený.

2-latovanie; 3 – tmel; 4- hrebeň; 5- vrstva hydroizolácie; 6,7 – krokvová tyč a noha; 8 – minerálna vlna; 9- parozábrana; 10 – stropná lišta; 11- podšívka alebo iný dokončovací materiál; a – strešná ventilácia; b – vetranie medzi hydroizoláciou a minerálnou izoláciou.

Potom by mala byť na minerálnu vlnu pripevnená parozábrana. Je nevyhnutné, aby sa zabránilo vnikaniu vlhkosti, ktorá je vo vzduchu do izolácie, pretože to môže výrazne znížiť prevádzkové vlastnosti minerálnej vlny – čím viac absorbuje vlhkosť, tým ťažšie bude udržať teplo..

Stojí za to pripomenúť, že celý strešný priestor nie je potrebné izolovať, ale treba si dať pozor na takzvaný studený trojuholník. Priestor umiestnený v hornej časti strechy vo vzdialenosti 300-400 mm je potrebné nechať neošetrený minerálnou vlnou, pretože tento studený trojuholník podporí dobrú cirkuláciu vzduchu v podkroví a vo vnútri strechy..

Inštalácia strechy z vlnitej lepenky je povolená aj na starú strechu, ktorá spĺňa všetky jej prevádzkové vlastnosti, čím sa zvýšia jej tepelnoizolačné vlastnosti.

Náklady na inštaláciu strešnej krytiny z vlnitej lepenky v prvom rade závisia od zložitosti konštrukcie, rozmerov a samozrejme od samotného strešného materiálu.

Starostlivosť o profesionálne podlahy

Pri odchode tento strešný materiál nie je vôbec náladový. Malo by sa s ním však zaobchádzať obzvlášť opatrne, pretože profilové listy sa môžu ľahko poškodiť. Pred inštaláciou ich nedávajte na zem, ale skôr na to použite špeciálny stojan na dosky, ktorého dosky sú hrubé asi 25 cm a sú umiestnené v krokoch po 50 cm. Minimálne raz za šesť mesiacov vykonajte generálne čistenie strecha od nečistôt, plechov a iných „škodcov“.

Ak sa na liste objavia škrabance, nie je sa čoho obávať, pretože zinková vrstva umiestnená pod plastom ochráni vlnitú lepenku pred hrdzou a miesto poškodenia je možné ošetriť farbou rovnakej farby..

About the author