Murované komínové murivo

Komínové murivo je vyrobené z rôznych materiálov. Niektoré sú schopné úspešne odolávať vzniku korózie, kondenzácie a usadenín sadzí. Iné umožňujú výrobu komplexnej konfigurácie komína. Napriek tomu, ako predtým, tradičné tehlové komíny sú veľmi obľúbené, ktoré dokázali svoju spoľahlivosť a účinnosť počas stoviek rokov prevádzky..

Vlastnosti tehlových komínov

Spolu s masívnou výstavbou vidieckych domov sa zvýšil aj záujem o krby, kachle a kotly. Na organizáciu odtoku produktov spaľovania sa najčastejšie stavia tehlový komín. Výstupná štruktúra vyrobená z tohto materiálu sa zvyčajne používa pre jednotlivé vykurovacie a vykurovacie zariadenia..

Rôzne typy tehlových komínov si získali veľkú popularitu vďaka mnohým výhodám:

K negatívnym vlastnostiam tehlového komína patrí:

Konštrukčné prvky murovaného komína

Zvážte typický dizajn tehlového komína – to vám pomôže porozumieť hlavným fázam výstavby.

Tehlový komín: schéma zariadenia

Voľba materiálu na kladenie tehlového komína

Dôležitým bodom pri stavbe komína je výber tehál. V rôznych fázach výstavby potrubia na odvod dymu je možné použiť rôzne druhy tehál:

Dôležité! Pri stavbe komína je zakázané používať porézne, ľahké a duté tehly

Pokládka rôznych častí konštrukcie sa vyznačuje použitím pracovného roztoku iného zloženia:

 • oblasť komína nad strechou je položená na zmes cementu a piesku;
 • murivo pod strechou sa vykonáva vápennou alebo cementovo-vápennou maltou.

Požiadavky na stavbu tehlových komínov

Bezpečnosť domu, pohodlie, spotreba paliva a čistota vzduchu do značnej miery závisia od presnosti výpočtov komína. Konštrukcia komína kotla, krbu alebo kachlí musí spĺňať uvedené kritériá:

Ďalšie požiadavky na komíny v tehlovom dome:

Dôležité! Ak je strecha domu pokrytá horľavým materiálom (šindel), potom je ústí potrubia dodatočne vybavené lapačom iskier so sieťovými článkami nie väčšími ako 0,5 x 0,5 cm

Ako vyrobiť tehlový komín zo sporáka: pokyny krok za krokom

Určenie tvaru a veľkosti komína

Dym sa špirálovito pohybuje cez kachle / komín. Preto je optimálne, ak je vnútorná časť komína vytvorená vo forme kruhu. Je však nemožné položiť rúrku tohto tvaru z tehly. Preto je murivo komína obdĺžnikového tvaru..

Vnútorné rohy je vhodné ošetriť vyrovnávacou hmotou. Na takúto prácu je lepšie nepoužívať omietku – kvôli častým teplotným zmenám sa materiál môže rýchlo rozpadnúť.

Veľkosť komína je určená rozmermi celej budovy. Na malom kompaktnom dome bude príliš vysoký a široký komín pôsobiť komicky. Pre ruské kachle sa stavajú komíny s rozmermi 260 * 260 mm.

Rada. Ekonomická spotreba tehál sa dosahuje pri kladení potrubia 260 * 130 mm. Tento dizajn je možný pri kladení každého radu piatich tehál.

Potrebné nástroje a materiály

Na prácu potrebujete nasledujúce nástroje:

 • kladivový krompáč;
 • kladivo s gumovým nástavcom;
 • ruleta;
 • úroveň;
 • Bulharčina;
 • stierka;
 • vedrá na vodu a pracovné riešenie;
 • elektrická vŕtačka s nadstavcom mixéra;
 • sito.

Materiály musia byť pripravené vopred: tehla, hlina a piesok.

Miešanie pracovného roztoku

Na riešenie je vhodná hlina čistá bez trosiek a nečistôt, ktorá sa ťažila z hĺbky 1,5 m, a riečny piesok. Pred prácou preosejte hlinu a piesok cez sito s otvormi maximálne 5 mm. Dva dni pred začatím znášania musí byť hlina namočená vo vode (asi 48 hodín) a premiešaná.

Postup prípravy roztoku:

Montáž spodnej časti komína

Pred položením komína z tehál je vybavené dýzovým potrubím. Buduje sa s povinným dodržiavaním tehlových obväzov. Plášť je položený priamo nad krb alebo na kachle v tvare obdĺžnika s veľkosťou asi 4 až 6 tehál. Vnútri konštrukcie zostáva dutina – dymová studňa. Baliaca rúra končí tak, že nedosahuje päť až šesť radov, aby sa prekrývali.

Usporiadanie vaty a komínového valca

Následné položenie komína z tehál vlastnými rukami je usporiadanie krku vata. Výška rezného hrdla je päť tehál, veľkosť dymového kanála je 140×270 mm.

Vlákna sú usporiadaná v súlade s niekoľkými pravidlami:

Predtým musí byť na streche vytvorený otvor, aby sa komín dostal von. Stúpačka je postavená v podkroví a vyvezená na strechu, pričom pozoruje bandážovanie muriva. Výška stúpačky na streche – 1-2 tehly.

Vývod komína nad strechu

Ďalšou fázou po položení stúpačky je usporiadanie vydry. Tento segment potrubia pozostáva z deviatich radov, pričom vonkajšia veľkosť každého nasledujúceho by mala byť ¼ tehly prekročiť predchádzajúce.

Dôležité! V tejto fáze práce by sa mala venovať osobitná pozornosť vnútornej veľkosti kanála – nemal by sa ani zužovať, ani rozširovať

V treťom rade je šírka vydry v dôsledku predĺžených tehál zväčšená – predná rímsa siaha do strán. Vo štvrtom – šiestom rade sú bočné výčnelky predĺžené. V siedmom rade je dokončená tvorba bočných výčnelkov. Ôsmy a deviaty rad dopĺňajú štruktúru a tvoria všetky výčnelky potrubia..

Ďalej sa vytvorí hrdlo komína. Výška tohto prvku je v priemere päť až osem riadkov. Po položení krku je hlava vybavená rovnakou technológiou ako vata.

Posledná etapa stavby komína – inštalácia veternej lopatky alebo čiapky.

Tehlový komín: video

Čo treba vziať do úvahy pri kladení tehlového komína pre kotol

Pri inštalácii komína pre kotol je dôležité porozumieť funkciám spaľovacieho procesu a špecifikám odstraňovania produktov rozpadu. Je potrebné vziať do úvahy všetky nuansy technológie výstavby komína, preto je lepšie zveriť túto prácu odborníkom. Chyby v konštrukcii komína a použití komínového ventilu môžu viesť k otrave oxidom uhoľnatým..

Základné momenty:

Ako rozložiť komín pre tehlový kotol: video

Bežné chyby pri napínaní komína

V prevádzke ohrievača môžu nastať poruchy v dôsledku chýb, ktoré boli spôsobené pri kladení komína:

About the author