Čo si vybrať: kovová alebo vlnitá lepenka

Jar je obdobím, kedy sa začínajú aktívne stavebné a opravárenské práce, najmä v sektore letných chát a chát. Akékoľvek stavenisko vyžaduje predbežnú prípravu a presné výpočty. Teraz je čas, kedy je potrebné posúdiť nadchádzajúcu prácu, vypočítať čas a požadované materiály. Táto rada je obzvlášť dôležitá vo vzťahu k usporiadaniu strechy, pretože, ako viete, základ je kľúčom k pevnosti a trvanlivosti konštrukcie a strecha je kľúčom k pohodliu a teplu vo vnútri domu. V článku zvážime, čo si vybrať: kovovú alebo vlnitú lepenku.

Obsah:

Sortiment strešných materiálov je neobvykle široký, ale aby ste zistili, ktorý materiál je vhodný pre konkrétnu úlohu, nie je vôbec potrebné byť profesionálom v stavebníctve..

Všetky strechy sú rozdelené na:

 • mäkké;
 • pevný.

Pokiaľ ide o stavbu súkromného domu, pre typickú šikmú strechu bude výhodnejší pevný materiál. V poslednej dobe sa kovové dlaždice a vlnitá lepenka stali jednou z najobľúbenejších v tejto sekcii. Pozrime sa podrobnejšie na každú z nich.

Kovová dlažba

V šesťdesiatych rokoch minulého storočia bol vo Fínsku vyvinutý nový typ kovovej strechy, ktorá sa vďaka vynikajúcemu výkonu a jednoduchej inštalácii okamžite rozšírila do Európy..

V Rusku sa kovové dlaždice objavili v roku 1990 a odvtedy ich predaj iba rástol. A podľa štatistík si ho v súčasnosti asi 70% našich krajanov vyberá ako strešný materiál pre svoj domov..

Štruktúra kovovej dlaždice

Kovová dlaždica je odolný oceľový plech, ktorý je pozinkovaný a na oboch stranách potiahnutý niekoľkými vrstvami polymérneho povlaku. Materiál dostane svoj tvar, pripomínajúci prírodné dlaždice, po priečnom razení.

Štruktúra kovovej dlaždice:

 • Na základni plechu z kovových dlaždíc leží oceľový plech s hrúbkou 0,4 – 0,6 mm. Podlieha pozinkovaniu (zinok alebo aluzinok) a pasivácii, ktoré nielenže účinne chránia pred koróziou, ale tiež predlžujú životnosť kovu..
 • Potom sa list napenetruje a pokryje vrstvou polymérneho materiálu. Môže to byť pural, plastisol, polyester alebo matný polyester. Každý z týchto materiálov poskytuje ochranu pred ultrafialovým žiarením, koróziou, chemickými a mechanickými vplyvmi, rozdiel v ich použití je len v malých detailoch. Napríklad:

V tabuľke sú charakteristiky povlakov prezentované vizuálnejšou formou, aby sa uľahčilo ich porovnanie..

Výhody a nevýhody

Hlavnou výhodou kovovej strechy je samozrejme jej krása. Výrobcovia ponúkajú široký sortiment materiálov v rôznych tvaroch a farbách. Z estetického hľadiska tento materiál prekonáva vlnitú lepenku, kovová krytina vyzerá veľmi reprezentatívne.

Medzi výhody tiež patria:

 • jednoduchá inštalácia kovových dlaždíc;

 • dostupnosť všetkých potrebných komponentov na inštaláciu v dodacej súprave;
 • schopnosť presne zvoliť veľkosť povlaku podľa veľkosti strechy, ako aj vziať do úvahy všetky potrebné technologické otvory a vybrať pre ne ďalšie prvky.
 • vhodné na použitie na akékoľvek strechy, vrátane striech so zložitou geometriou;
 • materiál má vysoký stupeň požiarnej bezpečnosti NG (nehorí);
 • široká paleta farieb.

Nevýhody:

 • veľká hmotnosť (vrátane kvôli technológii kladenia: prekrývanie, ďalšie prvky). Materiál významne zaťažuje krokvy, strešnú konštrukciu ako celok, steny a podľa toho aj základ. Preto musí byť rozhodnutie o výbere materiálu urobené vopred, vo fáze návrhu, aby boli všetky zaťaženia správne vypočítané;
 • možnosť korózie. Napriek špičkovému spracovaniu je materiál stále založený na kove, akákoľvek nepresnosť pri inštalácii alebo nedbalosť pri preprave môže v budúcnosti viesť k poškodeniu povrchu a podľa toho k vzniku hrdze..

 • pri inštalácii strechy je tiež potrebné vopred vykonať analýzu vonkajších faktorov prostredia:
 • cena kovových dlaždíc (pretože porovnanie sa robí s vlnitou lepenkou, cena je tu nevýhodná).

Rada: kovové dlaždice sú z hľadiska technológie kladenia pomerne zložitým materiálom. Je zmysluplné zveriť tento proces odborníkom. Pokiaľ ide o nákup, stojí za to venovať pozornosť aj oficiálnym predajcom, pričom uprednostňujú tie firmy, ktoré ho nielen predávajú, ale ako bezplatný bonus robia kompletný projekt strechy, vypočítajú zaťaženie a požadované množstvo materiálu a ďalších prvkov. V tomto prípade už počas stavby nevzniknú nepríjemné prekvapenia..

Mýty o kovových dlaždiciach

Niekoľko populárnych mylných predstáv o kovových strešných krytinách.

 • Kovové dlaždice sú v daždi a vetre veľmi hlučné. Áno, musíte pochopiť, že kovová strecha má výrazne vyššiu vodivosť zvuku ako napríklad mäkká strecha. Ak však hovoríme o obytnej streche, potom najskôr správna vysokokvalitná inštalácia zaisťuje najnižšiu možnú hladinu hluku. A za druhé, strešný koláč, ktorý obsahuje vrstvu zvukovej izolácie, výrazne zníži hluk..
 • Kovová škridla priťahuje blesky, rozhodne potrebuje ochranu pred bleskom. Ochrana pred bleskom je inštalovaná na akomkoľvek type strechy, či už je to kov alebo Ondulin. Kovové plechy sú navyše pokryté vrstvou polymérov, ktoré sú izolačným materiálom, a nemajú medzi sebou zaručený kontakt..

 • Sneh padá z kovových dlaždíc v lavínach. Ak je strecha šikmá, sneh sa roztopí z akéhokoľvek druhu. Aby bola zaistená bezpečnosť, snehové zábrany sú inštalované na akejkoľvek streche.
 • Polymérny povlak sa odlupuje ako film. Ak bola kovová dlaždica zakúpená u autorizovaného predajcu vyrobeného známou značkou, potom jej bude po prvé poskytnutá záruka najmenej 10 rokov (aj keď trvá niekoľkokrát dlhšie) a po druhé, náter vyrobený v továreň sama o sebe nie je poškodená. Iba ak je to ručné alebo falošné.
 • Môžeme teda dospieť k záveru, že ak sa nestaráte o penny ekonomiku, ale urobíte dobrý projekt, vypočítate všetky materiály a kúpite vysokokvalitné kovové tašky, strecha vás bude tešiť mnoho rokov.

Fotografia kovových dlaždíc

Vlnitá lepenka

Je to všestranný stavebný materiál, ktorý sa používa nielen na strechy, ale aj na ploty a steny..

Rada: aby ste sa pri výbere nemýlili, musíte skontrolovať označenie. Strešná vlnitá lepenka je označená písmenami „K“ alebo „PC“.

Štruktúra vlnitej lepenky

Moderný profilovaný plech sa skladá z niekoľkých vrstiev, ktoré mu poskytujú vynikajúce výkonové charakteristiky vrátane ochrany pred agresívnymi vonkajšími faktormi a koróziou.

Výrobcovia ponúkajú neobvykle široký výber materiálov s rôznymi výškami zvlnenia (8 – 45 mm) a šírkou plechu (1 000 – 1 200 mm).

Rada: čím väčšia je plocha strechy a menší sklon, tým vyššie by malo byť zvlnenie profilovaného plechu, optimálne od 30 mm.

Terasy sú veľmi obľúbené, čo nie je prekvapujúce, pretože ľudia sa vždy snažia o ideálny pomer cena / kvalita, ktorý tento stavebný materiál dokonale spĺňa:

 • jeho životnosť je asi 30-40 rokov;
 • okrem toho vám umožňuje pracovať s ním nezávisle, bez zapojenia stavebných špecialistov;
 • a ak vyzdvihnete list podľa veľkosti sklonu strechy, potom bude inštalácia elementárna – stačí ju upevniť na krokve.

Výhody a nevýhody

Hlavné výhody vlnitej lepenky sú:

 • relatívne nízka cena vlnitej lepenky;
 • nízka hmotnosť. Tento faktor nielen uľahčuje prepravu materiálu a prácu s ním, ale tiež nemá silný vplyv na podlahy domu a základy, a preto robí celý projekt domu lacnejším;
 • má vysokú triedu požiarnej bezpečnosti NG (nehorí);
 • vysoká pevnosť vlnitej lepenky. Ak sa na inštaláciu použije list s hrúbkou viac ako 0,7 mm, môžete sa po ňom pohybovať (s jedinou výhradou – iba v mäkkých topánkach);

 • široký sortiment veľkostí;
 • kvôli veľkému dopytu nebude ťažké kúpiť vlnitú lepenku požadovanej farby na akomkoľvek stavebnom trhu.

Hlavnou nevýhodou vlnitej lepenky je možnosť korózie:

 • pri pokladaní materiálu sa môžu objaviť malé škrabance. V mieste, kde sú listy pripevnené k krokvám, sa objavujú aj hrdzavé škvrny. Preto sa po dokončení inštalačných prác skontroluje celý povrch strechy a zafarbí sa na tých miestach, kde sa objavili škrabance alebo iné poškodenia povrchu..

Užitočné rady

 • Pred kúpou vlnitej lepenky musíte urobiť presné merania strechy. Najlepšie je vybrať listy vlnitej lepenky takým spôsobom, aby sa jeho šírka rovnala dĺžke sklonu strechy, čo výrazne zjednoduší inštaláciu a poskytne dodatočnú záruku hydroizolácie. Navyše nemusíte rezať materiál.
 • Keď už hovoríme o rezaní profilovaného plechu, je to možné len pomocou piestovej píly alebo štrbinových nožníc. Populárny „mlynček“ tvorí veľa iskier, ktoré pri dopade na vlnitú lepenku zničia vrchný lak, čo ďalej vedie ku korózii. Samorezné – riziko tvorby hrdze v miestach rezu, preto je dôležité správne vypočítať a vybrať materiál, pretože v továrni sú všetky hrany spracované a prelakované.

 • Pri upevňovaní vlnitej lepenky by ste nemali používať klince. To zvyšuje riziko korózie a pri silnom vetre tiež hrozí odtrhnutie materiálu v mieste prichytenia. Klince navyše neposkytujú tesné priliehanie k krokvám, a preto neexistuje žiadna hydroizolácia. Ako upevňovacie prvky je lepšie použiť samorezné skrutky, ktoré sú skrutkované skrutkovačom alebo vŕtačkou pri najnižších otáčkach. 2-3 mesiace po položení strechy sa môžu samorezné skrutky v upevňovacích bodoch uvoľniť, je potrebné ich dotiahnuť.

Foto paluby

Záver

Kovové dlaždice a vlnitá lepenka sú materiály, ktoré sú svojimi vlastnosťami veľmi podobné. Rozhodnutie použiť jeden z nich sa urobí po vyriešení nasledujúcich problémov:

 • Budú strešné práce vykonávať nezávisle??
 • Je estetický moment dôležitý?
 • Je potrebné šetriť??

Na základe prijatých odpovedí môžete jasne pochopiť, či si vyberiete vlnitú lepenku na strechu alebo kovové dlaždice.

About the author