Olejový tmel: materiálové vlastnosti a technológia použitia

Pred pokračovaním v dokončovacích činnostiach je potrebné dôkladne pripraviť steny a strop, aby boli dokonale hladké. Toto je mimoriadne dôležité prípravné opatrenie, pretože konečný dojem z dekoratívnej úpravy a, čo je dôležité, životnosť konečného náteru bude závisieť od kvality vykonanej práce. Tmelové zmesi na modernom trhu dokončovacích materiálov vám umožňujú efektívne vyrovnať povrchy, ktoré sa majú dokončiť, utesniť všetky existujúce trhliny a nerovnosti. Napriek tomu, že situácia na stavebnom trhu je taká, že pre začínajúceho majstra je ťažké porozumieť rozmanitosti tmelových kompozícií a vybrať si takú, ktorú potrebuje, najrelevantnejšou vyrovnávacou zmesou je olejový tmel, ktorý sa vyznačuje plasticitou. a dlhú životnosť povlaku. Nachádzajú sa tu však aj úskalia. Technológia nestojí na mieste a dnes sa môžete stretnúť s odrodami olejového tmelu, ktoré si môžete kúpiť v každom špecializovanom obchode. Aké sú vlastnosti olejového tmelu a jeho odrôd, v takom prípade si vyberte skutočný olejový tmel alebo jeho modifikácie – pochopíme ďalej.

Olejový tmel: vlastnosti a zloženie materiálu

Aktuálne platný GOST 10277 z roku 1990 uvádza, že akékoľvek zloženie tmelu je viskózna hustá hmota pripravená na základe rôznych spojív s prídavkom pigmentov a obohacujúcich látok. Olejový tmel nie je výnimkou a je to vyrovnávacia hmota vyrobená vo forme pastovitej homogénnej hmoty, ktorá sa vyznačuje hustou konzistenciou a rovnomernosťou nanášania za predpokladu, že sa nanáša v 1-2 vrstvách s hrúbkou maximálne 2. mm. Nasledujúce komponenty sú súčasťou olejového tmelu:

 • Sušiaci olej;
 • Akryláty;
 • Zmäkčovadlá;
 • Stužovače;
 • Farbiace pigmenty;
 • Plnivá, najčastejšie reprezentované jemne mletou kriedou;
 • Voda.

Zmäkčovadlá a modifikátory, pridané do zloženia olejového tmelu, dodajte mu ďalšie vlastnosti, ktoré sú v určitých situáciách významné. Vzhľadom na to, že sú zahrnuté v zložení olejového tmelu, môže si spotrebiteľ kúpiť nasledujúce druhy zmesi olejových tmelov:

 • Ohňovzdorný olejový tmel;
 • Olejový tmel odolný voči výbuchu;
 • Olejový tmel so zvýšenou odolnosťou proti vlhkosti.

Dôležité! Zahrnutie farbiacich pigmentov do zloženia zmesi tmelu má tiež svoj vlastný význam. Z tohto dôvodu existuje ďalší typ vyrovnávacej zmesi typu oleja-olejový tmel s vysokou belosťou. Ich popularita na trhu s farbami a lakmi je spôsobená ich vysokou krycou schopnosťou..

Poznámka! Okrem vyššie uvedených kompozícií odborníci identifikujú ďalší, nie menej populárny druh olejového tmelu. Získava sa pridaním lepidla do olejovej kompozície a nazýva sa tmel na olejové lepidlo..

Každý výrobný závod podľa svojho uváženia môže do olejového tmelu obsahovať zahusťovadlá, modifikujúce prísady, antiseptické činidlá a pigmenty, vďaka ktorým olejový tmel získa určitú farbu..

Olejový tmel: technické vlastnosti

Tmely na olej a olejové lepidlo sú určené na vnútorné práce, ako je vyrovnávanie omietnutých, drevených alebo betónových povrchov pred priamym náterom smaltom, vodnou disperziou alebo olejovými farbami. Zvážte hlavné technické vlastnosti týchto formulácií:

Spojivo – v tomto prípade funguje sušiaci olej;

Konzistencia – kompozícia je pastovitá hmota homogénnej konzistencie bez cudzích inklúzií;

Spotreba olejového tmelu – za predpokladu, že sa nanáša v jednej vrstve s hrúbkou nie väčšou ako 1 mm, v priemere je to 0,8-1,5 kg / m2;

Percento suchých zvyškov nepresahuje 68-80%;

Doba schnutia závisí od toho, či ide o opätovné použitie alebo konečné sušenie. Čas schnutia medzi vrstvami nepresahuje 3-4 hodiny, pričom konečné sušenie nie je dlhšie ako 24 hodín;

Hrúbka vrstvy aplikácia je v priemere 1-2 mm;

Podmienky skladovania – olejový tmel by sa mal skladovať pri teplote nie nižšej ako 0 v tesne uzavretej nádobe;

Čas použiteľnosti – od 6 do 12 mesiacov.

Dôležité! Vzhľadom na skutočnosť, že každý výrobca si vyhradzuje právo vyrábať výrobky v súlade so špecifikáciami prijatými pre každú konkrétnu výrobu, technické vlastnosti výrobkov od rôznych výrobcov môžu byť do určitej miery variabilné..

Výhody a nevýhody oleja a olejového lepidla

Pretože vo všeobecnosti sú oleje a tmely na lepenie olejov odrodami rovnakého materiálu, majú spoločné výhody a nevýhody. Pozrime sa na ne podrobnejšie.

Výhody zlúčenín na vyrovnanie oleja:

 • Na rozdiel od väčšiny ostatných tmelových zmesí sa vyrovnávacie olejové kompozície predávajú v hotovom stave, to znamená, že nemusia byť vopred namiešané pred nanesením na ošetrovaný povrch;
 • Jednoduchá príprava pred aplikáciou. Ak budete postupovať podľa pokynov, kompozícia musí byť pred použitím zmiešaná, ale môžete to urobiť bez nej;
 • Ak hovoríme o olejovom tmelu, jeho cena vás príjemne prekvapí. Táto kompozícia patrí k farbám a lakom s miernou cenovou politikou, a preto ju možno použiť pri práci s veľkými plochami;
 • Vysoká priľnavosť k takmer všetkým typom povrchov;
 • Mierna spotreba zmesi, v priemere nepresahujúca 1 kg / m2;
 • Vysoká plasticita kompozície tmelu, vďaka ktorej je zaistená ľahká aplikácia materiálu;
 • Relatívne krátka doba schnutia, vďaka ktorej sa znižujú technické prestávky medzi rôznymi fázami dokončovacích prác;
 • Dlhá životnosť povrchovej úpravy ošetrenej olejovým tmelom;
 • Environmentálna bezpečnosť olejového tmelu v dôsledku absencie škodlivých zložiek v jeho zložení.

Napriek mnohým výhodám má tento materiál tiež dosť vážne nevýhody, ktorých prítomnosť výrazne obmedzuje rozsah použitia olejového tmelu, a to použitie v procese vonkajšej práce, ako aj dokončovanie povrchov za podmienok vysokého mechanického zaťaženia a neustále vystavenie vysokej vlhkosti.

Na základe vyššie uvedeného načrtneme hlavné nevýhody olejového tmelu:

 • Nedostatočná pevnosť a odolnosť voči konštantnému mechanickému namáhaniu vysokej intenzity;
 • Nízka odolnosť voči konštantnej vlhkosti a priamemu vystaveniu vlhkosti;
 • Ak sa na konečnú úpravu použijú materiály na báze oleja, odporúča sa použiť nivelačné zmesi na báze sušiaceho oleja, medzi ktoré patrí olej a tmel na olejové lepidlo. Hlavnou nevýhodou je teda nekompatibilita olejového tmelu s inými druhmi povrchových úprav..
 • Pokiaľ ide o hygienu a bezpečnosť životného prostredia, ktoré boli vyššie popísané ako jedna z výhod olejového tmelu, v tomto prípade nie je všetko také jednoduché. V procese výroby olejového tmelu na drevo mnoho výrobcov dáva prednosť použitiu technického sušiaceho oleja, ktorý má nízku toxicitu. Toto nie je kritická nevýhoda olejového tmelu, pretože na to, aby sa zbavila minimálnej toxicity, stačí po nanesení tmelu na olejové lepidlo, ktorého cena je celkom cenovo dostupná, vetranie miestnosti. Vo väčšine prípadov to platí iba pre predbežné opatrenia, pretože počas celého postupu použitia nebol zaznamenaný ani jeden prípad otravy tmelom na olejové lepidlo.
 • Krátka trvanlivosť olejového tmelu je ďalšou nevýhodou olejového tmelu, pretože pri dlhodobom skladovaní stráca svoju plasticitu. Pokiaľ ide o skladovanie tmelu pri nízkych teplotách alebo jeho najmenej jednorazové zmrazenie, potom sa v tomto prípade materiál stane nepoužiteľným..

Dôležité! Je potrebné pripomenúť, že olejový tmel je materiál, ktorý je dosť náročný na splnenie podmienok aplikácie. V súlade s pokynmi sa musí nanášať pri teplote najmenej 10-15 stupňov (pričom za optimálnu teplotu pre nanášanie tmelu na olejové lepidlo sa považuje 20-22 stupňov) a vlhkosť vzduchu nepresahujúca 65-70%.

Rozsah použitia olejového tmelu: hlavné smery

V procese analýzy rozsahu použitia oleja a tmelu na olejové lepidlo je potrebné poznamenať, že jedna z výhod tohto materiálu – plasticita, môže výrazne rozšíriť rozsah jeho použitia..

Zvážte hlavné oblasti použitia olejového tmelu:

 • Vyrovnanie omietnutých, drevených, betónových a dokonca kovových povrchov pred priamym lakovaním;
 • Prípravné spracovanie stien a stropov pred ich dokončením;
 • Olejový tmel sa používa na opravu defektov v rovinách, ktoré sú predmetom vyrovnávania;
 • Používa sa na utesnenie technických otvorov, trhlín a trhlín;
 • Použitie oleja a olejového lepidla sa používa ako materiál na opravu nábytku a interiérových predmetov.

Dôležité! Pri vyrovnávaní stien a stropov, ktoré budú následne dokončené, sa tmel nanáša vo vrstve, ktorej hrúbka nepresahuje 1-2 mm. V prípade tesniacich dutín sa odporúča ustúpiť od tohto pravidla a vyplniť existujúce chyby dostatočne veľkým objemom tmelu..

Poznámka! Táto zmes sa nepoužíva na vonkajšie práce, kvôli nedostatku pevnosti kompozície po vyschnutí. V tejto súvislosti sa neodporúča vystavovať ho vysokému prevádzkovému zaťaženiu, pretože to prispieva k významnému zníženiu jeho životnosti..

Technológia nanášania oleja a olejového lepidla

Pred začatím práce je potrebné preštudovať si bezpečnostné požiadavky. Odborníci odporúčajú nanášať olejový tmel na dobre vetrané miesto a používať gumené rukavice.

Dôležité! Vzhľadom na skutočnosť, že olejové formulácie sú náchylné k požiaru. Je zakázané ich skladovať v blízkosti otvoreného ohňa..

Príprava povrchu pred nanesením olejového tmelu

 • Na zaistenie čo najefektívnejšej aplikácie vyrovnávacej zmesi oleja je potrebné starostlivo pripraviť ošetrovaný povrch..
 • Pred aplikáciou olejového tmelu je potrebné starostlivo skontrolovať povrch, ktorý má byť ošetrený. Ak sa na jeho povrchu objavia praskliny, ktorých hĺbka presahuje 4-5 mm, je potrebné ich omietnuť. Po zaschnutí malty musí byť povrch, ktorý má byť dokončený, natretý základným náterom.

Poznámka! V takom prípade môžete použiť čistý sušiaci olej alebo latex zriedený vodou v pomere 6: 1..

 • Potom, čo ste balík otvorili tmelom, musíte ho dôkladne premiešať. V prípade, že je univerzálny tmel príliš hrubý, v súlade s GOST sa môže riediť ľanovým olejom na požadovanú koncentráciu.
 • Bez ohľadu na prítomnosť alebo neprítomnosť trhlín na povrchu sa odborníci domnievajú, že olejový tmel lepšie sedí na omietnutých povrchoch. V tomto prípade musí byť vrstva omietky dôkladne vysušená. Pretože v tomto prípade sa adhézne vlastnosti povrchu zvýšia;
 • V prípade opracovania drevených alebo kovových povrchov pred nanesením tmelu obrúsený povrch očistite a odmastite. Odolnosť proti opotrebovaniu a vlastnosti konečného náteru závisia od kvality prijatých opatrení;
 • Pri spracovaní betónových povrchov môžete nanášať olejový tmel bez predbežnej prípravy, ak však chcete mať istotu vysokej kvality konečného náteru, odborníci odporúčajú ošetriť povrch betónu hlboko penetračným základným náterom..

Mnoho začínajúcich špecialistov si kladie otázku: „Ako naniesť olejový tmel na povrch, ak už bol ošetrený olejovou farbou?“ Naši odborníci sa s vami podelia o niekoľko tajomstiev.

 • Po prvé, je dôležité zabezpečiť, aby vrstva farby bola trvanlivá, ktorá by sa nemala odlupovať. Aby ste to overili, stačí ho mierne vypáčiť špachtľou. Ak ste to dokázali, pred nanesením olejového tmelu bude potrebné vrstvu farby vyčistiť, ak nie, môžete začať vyrovnávať povrch;
 • Ak sa vrstva farby ukázala ako silná a dá sa vyrovnať, odporúča sa pred nanesením tmelu obrúsiť ošetrovaný povrch. Sila vrstvy tmelu bude závisieť od počtu škrabancov;
 • Potom, čo ste povrch obrúsili, musíte ho očistiť od prachu a odmastiť. Potom sa na povrch nanesie základný náter typu „Betonokontakt“, po ktorom sa vysuší, môže sa použiť olejový tmel.

Aplikácia olejového tmelu

 • Po príprave povrchu môžete pristúpiť k priamemu nanášaniu olejového tmelu, ktoré nespôsobuje žiadne ťažkosti a môže ho vykonať aj majster, ktorý nemá dostatočné skúsenosti..
 • Pred priamou aplikáciou olejového tmelu sa kompozícia dôkladne premieša, čo je potrebné, aby bol sušiaci olej rovnomerne rozdelený medzi zrná plniva. Zvlášť opatrne je potrebné pristupovať k miešaniu materiálu skladovaného viac ako 6 mesiacov, pretože v tomto prípade je možné pozorovať stratifikáciu kompozície;
 • Na aplikáciu tmelu sa odporúča použiť úzku špachtľu, ktorá výrazne uľahčí pracovný proces;
 • Olejový tmel sa nanáša najmenej v dvoch vrstvách, ktorých hrúbka je 1-2 mm. V prípade spracovania väčšieho povrchu sa odporúča operáciu opakovať niekoľkokrát s prestávkou medzi prístupmi;

Dôležité! Vzhľadom na to, že v zložení tmelu sa používa veľké množstvo organických látok, pri práci s ním je potrebné dodržiavať odporúčaný teplotný režim, pretože pri teplotách pod 10 stupňov sa tmel začne rozpadať.

 • Úplné vysušenie tmelu na báze laku nebude trvať dlhšie ako jeden deň. Ak sa vrchný náter aplikuje skôr, existuje riziko. Že sa na povrchu objavia olejové škvrny.

Populárni výrobcovia: Tex-olejový lepiaci tmel

Populárnym predstaviteľom opísaného materiálu je olejový lepiaci tmel Tex Universal, ktorý má všetky vlastnosti charakteristické pre túto skupinu farieb a lakov..

Je určený na vyrovnávanie vnútorných stropov a stien, ktoré sa vyznačujú nadmernou vlhkosťou. Betónové, drevené, kovové a predtým omietnuté povrchy je možné dokončiť pred priamym lakovaním smaltmi, olejovými alebo vo vode rozpustnými farbami a lakmi. Spôsob práce s Tex Universal olejovo-lepidlovým tmelom sa líši v prípade povrchovej úpravy predtým natretých a nenatretých povrchov a je podobný vyššie uvedenému spôsobu práce s olejovým lepidlom od akéhokoľvek výrobcu..

About the author