Oprava strechy súkromného domu

Nepoškodená strecha je považovaná za kľúč k ochrane vášho domu pred živlami. Ale bez ohľadu na to, ako dobre vykonávate strešné práce, strecha bude skôr alebo neskôr vyžadovať opravu. Oprava strechy súkromného domu by sa nemala dlho odkladať, pretože čím viac je konštrukcia poškodená, tým viac úsilia a peňazí bude potrebné vynaložiť na jej rekonštrukciu. Dnes budeme hovoriť o tom, ako presne opraviť strechu súkromného domu.

Obsah:

Bezpečnostné opatrenia pri oprave strechy

Pri prestavbe strechy je bezpečnosť na prvom mieste. Nezabudnite, že pokrývačské práce budú vyžadovať špeciálne sezónne vybavenie. Nie sú to len respirátory a okuliare, ale aj oblečenie, ktoré tesne obopína telo, ktoré zároveň neobmedzuje v pohybe, nemá šnúrky ani visiace konce. Vyžadujú sa palčiaky z hrubej tkaniny.

Pokrývači by mali mať protišmykovú obuv, ako napríklad čižmy s plsťou. A na prácu na rolovanej streche sa odporúča nosiť gumené čižmy. Uistite sa, že máte bezpečnostné vybavenie: horolezecké vybavenie je najlepšou voľbou.

Priestor pod strešnou časťou, ktorý budete opravovať na zemi, musí byť chránený správnym spôsobom. Ak si želáte, vyrobte si nad zem baldachýn z hrubého filmu alebo odolnejšieho materiálu, ktorý ochráni vašu domácnosť a pomocníkov, pretože materiály, nástroje a bohužiaľ aj samotní pokrývači často padajú zo striech.

Náradie držte na špeciálnom páse. Môžete tiež použiť stavebné lešenie a špeciálne rebríky, ktoré sa držia na hrebeni strechy. Na takýchto schodoch sú špeciálne podpery, ktoré rozdeľujú zaťaženie hmotnosti pokrývača pomocou nástrojov na streche súkromného domu. Ak je to potrebné, môžete použiť ďalšie podložky, napríklad vrecká na piliny, piesok alebo papier..

Veľký význam majú aj poveternostné podmienky. Moderný trh ponúka mnoho zariadení a nástrojov, ktoré vám umožňujú opraviť strechu súkromného domu za každého počasia. Napriek tomu je lepšie zvoliť si teplé a suché počasie (neskorá jar alebo začiatok jesene) na vlastnú opravu strechy, keď nie je horúce teplo alebo mráz.

Kontrola poškodenia strechy

V priemere môže strecha trvať 40-60 rokov, v závislosti od materiálov. Vlastnosti niektorých z nich umožňujú prevádzkovať strechu až 100 rokov. Žľaby, spojovacie prvky, podpery, údolia a časti strechy, ktoré sú vystavené najväčšiemu zaťaženiu, sa však časom nevyhnutne zhoršujú. Preto sa odporúča každoročne kontrolovať stav strechy a obzvlášť opatrne pred jej opravou..

Posúdenie celkového stavu strechy

Akákoľvek oprava strechy súkromného domu by mala začať posúdením jej celkového stavu. Spočiatku môžete strechu kontrolovať z ulice – mnoho defektov je viditeľných už z diaľky: poškodené alebo posunuté listy tašiek alebo bridlice vynikajú na pozadí celého náteru.

Ak sú na streche veľké otvory alebo široké trhliny, líšia sa farbou. Potom sa odporúča pozrieť sa na okraj strechy na pozadí oblohy – týmto spôsobom sú nerovnosti lepšie viditeľné. Bolo by pekné starostlivo preskúmať stav dolín, žľabov a opier o hrebeň, rímsy, vetracie kanály a okolo komínového potrubia pomocou ďalekohľadu.

Posúdenie oblasti pod strechou

Je dobré, ak ste vo fáze výstavby domu zaistili bezpečný a pohodlný prístup na strechu na jeho opravu a opravu: priestranná podkrovná izba s dobrým osvetlením a kvalitnou podlahou, vikierové okno, rôzne schody , ako na fotografii strechy súkromného domu. V opačnom prípade musíte na kontrolu priestoru pod strechou použiť silnú baterku..

Ak podlaha nie je vhodná na pohyb v podkroví, položte na nosníky pevné dosky, aby ste po nich mohli chodiť. Ak strecha nie je opláštená zvnútra, lúče denného svetla preniknú do podkrovia, čo naznačuje chyby povlaku. Zvláštnu pozornosť venujte elektrickému vedeniu – akékoľvek poškodenie hrozí masívnou katastrofou. Starostlivo skontrolujte hydroizoláciu, skontrolujte podlahy, palubovky a krokvy, či neobsahujú hnilobu a plesne.

Aj keď odstránite ohniská rozkladu, problém sa môže znova objaviť, preto je dôležité zistiť príčinu. V prípade šikmej strechy nie je vždy možné nájsť miesto úniku, pretože voda často tečie vyššie do svahu. Keď oblasť, ktorá susedí s podperou alebo stenou, začne hniť, potom je s najväčšou pravdepodobnosťou problém v poškodenej hydroizolácii.

Stáva sa tiež, že hniloba nastáva v dôsledku veľkého množstva kondenzácie pod strechou. Tento problém je možné vyriešiť dobrým vetraním. V prípade zamorenia strechy hmyzom je potrebné postihnuté oblasti vymeniť a tieto oblasti drevených spojovacích prvkov spracovať pomocou špeciálnych chemikálií..

Detekcia úniku strechy

V daždivom počasí je najľahšie identifikovať chyby strechy. Ak sú na podlahe kaluže a na stenách kvapká, znamená to vážne poškodenie strechy. Vlhké miesta na krokve a strope tiež naznačujú netesnosti. Keď sa sneh roztopí, môžu byť objavené ďalšie problémy so strešnou krytinou. Ľad sa často tvorí na križovatkách striech, v lievikoch, údoliach a žľaboch, čím bráni normálnemu toku vody. Problémy tiež vyplývajú z mokrej izolácie po snežení alebo daždi..

Ak sú po zlom počasí jasne viditeľné problémové oblasti, potom sú poškodené časti strešnej krytiny alebo spoje materiálu. Ak dôjde k úniku pravidelne, a nie bezprostredne po zrážkach, potom sú s najväčšou pravdepodobnosťou na streche mikrotrhlinky..

Miesta, ktoré sa vám zdajú podozrivé, sa odporúčajú označiť nejakým zrozumiteľným spôsobom, aby ste nezabudli pri oprave strechy súkromného domu. Na to je napríklad ideálna obyčajná krieda. Načrtnutím chýb v dome môžete okamžite zistiť problémové oblasti na streche..

Výber techniky opravy strechy

Pri kontrole môžete zistiť také chyby, ako je mechanické poškodenie základne alebo strešnej krytiny, zatekanie strechy, prasknutie alebo znečistenie vpustov, ktoré sú dôležité pre ploché strechy, praskliny, hrdzu, nedostatok upevňovacích prvkov (skrutky, skrutky), posunutie strešné prvky. Keď ste sa rozhodli pre konkrétne problémy, môžete sa rozhodnúť pre konkrétny typ opravy:

Prvky strechy, ktoré sa stali dôvodom vážneho úniku, môžete nahradiť novými, alebo na ne dať záplaty z podobného materiálu a dobre ich opraviť. Malé praskliny, ktoré vznikli na streche, je možné vyplniť tesniacou hmotou, alebo ju môžete jednoducho utesniť špeciálnou páskou. Existujú desiatky spôsobov, ako opraviť menšie problémy. Okrem toho existujú rozdiely v obnove novej strechy a starej strechy..

Oprava priehradového systému

Generálna oprava systému krokiev súkromného domu je potrebná iba v prípade rozsiahleho poškodenia hnilobou – viac ako 50% z celkovej plochy. Poškodené oblasti sa najčastejšie menia. Pri výmene rozpadnutej časti krokvového prvku po odstránení poškodeného stromu by zdravý koniec mal byť antiseptický, napríklad pokrytý bitúmenom. Proces obnovy krokvového systému by sa mal vykonávať v niekoľkých fázach:

Pri masívnej porážke krokvového systému sa používajú tyčové protézy. Odporúča sa vymeniť rozpadnuté časti krokvy v nasledujúcom poradí:

  • V poškodenom mieste rozoberte strechu a latovanie.
  • Nainštalujte krokvy na dočasné pripevnenie nôh krokiev.
  • Vystrihnite rozpadnutú časť konštrukcie.
  • Na krokvu položte protézu a položte ju na Mauerlat.
  • Rezaný koniec položte na nosnú plošinu, aby ste zabránili pošmyknutiu.
  • Skontrolujte spoľahlivosť konštrukcie a demontujte dočasné vzpery.

Po obnovení krokiev vymeňte poškodené časti Mauerlatu rovnakým spôsobom. Pri výmene držte koniec susednej krokvy za zdvihák. Potom môžete pristúpiť k výmene poškodených častí prepravky.

Oprava strechy z rôznych materiálov

Ďalšia oprava strechy súkromného domu závisí od zvoleného typu strechy pre súkromný dom a materiálu, z ktorého je vyrobený, a v zásade ide o vyplnenie trhlín a škár, ich utesnenie záplatami a v prípade poškodenia na jednotlivé listy, prvky alebo rozsiahle oblasti – na ich nahradenie.

Oprava mäkkej strechy

Pred prácou je potrebné pripraviť povrch strechy – odstrániť nečistoty, plesne a prach. Poškodené miesto by malo byť očistené od zvyškov starej krytiny a miesto dôkladne vysušené. Ak problém spočíva v napučaní a nie v úniku, musíte vzduchovú bublinu otvoriť krížovým rezom..

Oprava mäkkých striech v daždivom počasí alebo v zime sa neodporúča. Aj pri umelom sušení strechy sa spoľahlivosť vykonanej práce výrazne zníži. Na opravu mäkkej strechy budete potrebovať špeciálny studený alebo horúci tmel, ktorý pokrýva opravovanú oblasť, potom sa zalepí náplasťou a opäť sa pokryje tmelom. Môžete tiež použiť živicu zahriatu na kvapalný stav..

Ak je na povrchu mäkkej strechy príliš veľa poškodení, stojí za to zvážiť generálnu opravu. V tomto prípade sa odporúča úplne odstrániť starý náter a po výbere strechy pre súkromný dom naneste na predtým vysušený povrch novú vrstvu. Takáto oprava mäkkej strechy je pracnejší a nákladnejší ako bodové ošetrenie defektov a škôd..

Preto je lepšie kontrolovať stav strechy tak často, ako je to možné, bez toho, aby došlo k úplnému zničeniu strechy. Pravidelne je potrebné zo strechy odstraňovať nečistoty a zvyšky, ktoré prispievajú k rozvoju vlhkosti a rozkladu. Aby ste to urobili, musíte strechu raz ročne opláchnuť čistou vodou a ošetriť špeciálnou zmesou proti plesniam..

V zime by ste mali včas vyčistiť cencúle a ľad zo strechy a na jeseň si dajte pozor na hromadenie opadaného lístia na streche. Ak sú stromy príliš blízko domu, je vhodné orezať niektoré prečnievajúce konáre, aby ste znížili množstvo listov, ktoré sa zhromažďujú na streche, a chránili pred vetvami, ktoré na dom v silnom nárazovom vetre padajú..

Obnova bridlicovej strechy

Bridlica je doska vyrobená z azbestocementu, ktorá sa dodáva v rôznych konfiguráciách (reliéfna, plochá, vlnitá) a farbách. Hlavnými znakmi toho, že je čas na opravu bridlicovej strechy, sú praskliny a iné poškodenia povlaku. Ak je oblasť poškodenia dostatočne veľká, potom má zmysel vymeniť celú bridlicu. V prípade menšieho poškodenia môžete poškodené oblasti opraviť.

Strechu treba dôkladne pozametať a umyť a bridlicu nechať vyschnúť. Je lepšie pracovať v suchom a chladnom dni, aby lepidlo rýchlo schlo. Strechu napenetrujte nasledujúcim zložením: 1/4 dielu lepidla PVA a 3/4 dielu vody. Oprava sa začína po vysušení bridlicovej strechy. Za týmto účelom zmiešajte nasledujúce prísady v nasledujúcom pomere: nadýchaný azbest (3 diely), mrazuvzdorná farba na vodnej báze (1 diel) a cement najmenej 300 značiek (1 diel).

Riešenie by malo konzistenciou pripomínať hustú kyslú smotanu. Nesnažte sa pripraviť zo zmesi veľa, robte to po trochách, pretože rýchlo schne. Postupne spracujte všetky poškodené oblasti strechy maltou, venujte väčšiu pozornosť spojom a upevneniu bridlice k rámu strechy klincami. Prejdite každou léziou niekoľkokrát štetcom, kým vrstva nedosiahne 2 milimetre..

Tiež je možné trhliny v bridlici opraviť silnou vrstvou silikónového kaučuku pomocou montážnej pištole a potom ich utesniť zhora lepiacou páskou z hliníkovej fólie a po úplnom vyschnutí pásku natrieť vhodnou farbou. Ak strecha z bridlice začne „klopať“, znamená to, že upevnenie klincami oslabilo. V takom prípade ich nahraďte novými alebo pripevnite samoreznými skrutkami so širokou hlavou.

Renovácia kovovej strechy

Na kovovej streche sa poškodené oblasti dajú ľahšie nájsť spoločne. Jeden človek klope palicou zo strany povaly na zhrdzavené miesta a druhý je vonku na streche a označuje tieto problémové oblasti kriedou. Ak sa zistí veľké poškodenie, bude potrebné vymeniť celé listy za stredné – je možné použiť oceľové záplaty, za malé – upevňovacie záplaty z pytloviny, ktoré sú husto nasýtené farbou.

Existuje mnoho možností zastrešenia súkromného domu z kovu a ich oprava má svoje vlastné charakteristiky. Ak problém spočíva v zlomenej tesnosti švu na streche švu, musíte šev znova spracovať špeciálnym nástrojom a potom ho prilepiť samolepiacou páskou z gumy alebo bitúmenu.

Ak povlak zaostáva v spojoch s rúrkou alebo stenou, zaostávajúci profil by mal byť odstránený a nahradený novým a všetky spoje by mali byť potiahnuté silikónovým tmelom. Ak je potrebná úplná výmena plechu, potom sú kĺbové švy nepohnuté, namiesto starého plechu sa položí nový, potom sa švy ohnú.

Ak je strecha vyrobená z medi, môžete otvor zakryť medenou záplatou a potom ju spájkovať. V predaji sú dokonca aj špeciálne kompozície, ktoré vám umožňujú starnúť náplasť tak, aby nevyčnievala zo zvyšku listu. Ale nebude možné spájkovať náplasť na hliníkovú strechu. Môžete ho však pripevniť cez otvor pomocou samorezných skrutiek a strešného lepidla..

Ak je problémom problém silného opotrebovania a ohnutia materiálu, budú potrebné vážnejšie opravy. Najčastejšou príčinou priehybu je poškodenie latovania. Preto je potrebné vykonať zásadnú opravu strechy, demontáž krytiny, aktualizáciu systému krokiev a vytvorenie novej strešnej krytiny..

V prípade prasklín a škrabancov na ochrannej polymérovej vrstve kovovej dlaždice musíte problémové oblasti vyčistiť oceľovou kefou, odstrániť z nich prach a natrieť novou farbou. Je obvyklé ošetrovať poškodené oblasti špeciálnym antikoróznym náterom..

Oprava prírodnej dlažby

Oprava prírodných (keramických a cementovo-pieskových) škridiel vyžaduje odstránenie starého tmelu a vyplnenie spojov striech novou maltou. Je obvyklé miešať takýto roztok z 2 dielov piesku a 1 dielu vápna s kúdelom. V tomto poradí sa vykonáva výmena niekoľkých poškodených dosiek..

Na začiatok zatlačte drevené kliny pod priľahlé prekrývajúce platne a odstráňte poškodenú dosku, pričom jej okraj zaháknite hladítkom. Doska, ktorá je pribitá k koľajnici, sa odstráni otočením a zdvihnutím nástroja. Ak sa vám nedarí odstrániť dosku týmto spôsobom, musíte klincom vytiahnuť nechty alebo odrezať čiapky brúskou..

V prípade potreby môžete strešný materiál vymeniť. Za týmto účelom odstráňte klince, ktorými sú krokvy pripevnené k krokvám. Pod konce pása, ktorý sa má odstrániť, striedavo položte tvrdú lepenku, pomocou ostrého noža odrežte pásy a poškodený strešný materiál. Naneste náplasť, ktorá je väčšia ako rezaná plocha, okraje potrite bitúmenovým tmelom.

Potom vyrežte nové lamely z rovnakej časti ako odstránené a prilepte ich na miesto starých. Potom môžete nainštalovať nové prírodné dlaždice tak, že ich pribijete na lamely. Ak je potrebné dosky vymeniť v niekoľkých radoch, práca by sa mala vykonávať od spodných radov a postupovať nahor.

Viete teda, že oprava strechy je zodpovednou činnosťou a cena strechy pre súkromný dom je pomerne veľká. Preto by ste sa mali o náter starostlivo starať a kontrolovať ho, či nie je poškodený a deformovaný. Ak sa nedá obnove strechy vyhnúť, vykonajte všetky vyššie popísané práce na jeseň alebo na jar, keď je teplé a suché počasie..

About the author