Oprava strechy vidieckeho domu

Strecha chráni dom pred zrážkami a nepriaznivým počasím. Na strechu vidieckych domov sa tradične vyberal bridlica alebo strešný materiál, ktoré sa pomerne rýchlo opotrebovávajú a stávajú sa nepoužiteľnými. To vedie k trvalým šmuhám v strope a stenách, ako aj k tvorbe plesní a plesní. Aby sa vrátilo bývalé pohodlie a pozitívne emócie do rekreácie v prírode, je potrebné pri prvých známkach opotrebovania strešného materiálu opraviť strechu vidieckeho domu..

Obsah:

Zložitosť opravy strechy vidieckeho domu bude závisieť od stupňa opotrebovania a charakteru poškodenia. Niekedy stačí urobiť náplasť, ale často sa musíte uchýliť k úplnej rekonštrukcii strechy vidieckeho domu s výmenou krokiev.

Ako už bolo spomenuté, väčšina letných chát postavených počas Sovietskeho zväzu má strechu pokrytú strešnou plsťou..

Tento materiál bol k dispozícii, bol lacný a inštalácia a oprava nevyžadovali špeciálne schopnosti, čo umožnilo vykonávať všetku prácu sami. Jeho životnosť však nepresiahla 10 rokov. Druhým, odolnejším materiálom bola bridlica.

Je obľúbený aj teraz, kvôli svojim nízkym nákladom. Toto je jeho jediná výhoda, pretože pod vplyvom prostredia sa na ňom tvorí mach a postupom času sa bridlica stáva redšou a zničenou. To vedie k netesnostiam a hnitiu drevených krokiev a latovania..

Oprava strechy vidieckeho domu pokrytého bridlicou

Akákoľvek strecha pokrytá bridlicou bude vyžadovať povinné opravy o 15-20 rokov. Našťastie je to celkom jednoduché a zvládnete to aj sami.

Najprv by ste mali objektívne posúdiť stupeň poškodenia strechy. V prípade menšieho poškodenia stačí urobiť záplaty bez demontáže listov bridlice. Pri vážnejších problémoch sa nezaobídete bez výmeny materiálu, ale ani táto práca nespôsobí ťažkosti..

Pred opravou je strecha očistená od trosiek a nečistôt. Najľahšie to urobíte zalievaním hadicou alebo ručným vyčistením oblasti, ktorú chcete opraviť. Na opravu strechy dacha vyrobenej z bridlice budete potrebovať špeciálnu zmes pozostávajúcu z lepidla PVA, azbestu (vata) a cementu značky, ktorá nie je nižšia ako M300.

Pripravuje sa nasledovne:

  • 3 diely azbestu sa dôkladne zmiešajú s 2 časťami cementu;
  • k suchej zmesi sa pridá voda s lepidlom PVA v pomere 1: 1. Za stáleho miešania je potrebné dosiahnuť konzistenciu hustej kyslej smotany.

Tip: Azbest si môžete pripraviť sami tak, že plech potriete na jemnom strúhadle. Všetky práce by mali byť vykonávané s respirátorom a rukavicami..

Spôsob opravy nanesením záplat

Táto metóda vám umožňuje predĺžiť životnosť strechy asi o 5 rokov. Všetky práce sa vykonávajú iba za suchého a zamračeného počasia, aby sa zabezpečilo pomalšie schnutie opravnej malty.

Najprv sa časť bridlice natrie základným náterom, ktorý vyžaduje opravu. Za týmto účelom sa lepidlo PVA zriedi vodou v pomere 1: 3. Druhým a posledným krokom je vyplnenie poškodenia opravnou zmesou. Je potrebné naniesť niekoľko vrstiev tak, aby hrúbka náplasti na konci bola najmenej 2 mm.

Spôsob opravy s výmenou bridlicových listov

Fázy práce:

  • starý náter sa demontuje a posúdi sa stav plášťa a krokiev. V prípade potreby by mali byť vymenené;

  • kvôli lepšej tesnosti je na prepravku položená vrstva strešného materiálu alebo iného modernejšieho hydroizolačného materiálu;
  • teraz sa kladú bridlicové plechy. Práce sa vykonávajú diagonálne od spodného rohu k protiľahlému hornému rohu strechy. Táto metóda poskytuje geometricky správne pokladanie a potrebné prekrývanie plechov..

Rada: Práce na streche musia byť vykonávané bezpečným spôsobom. Počas rekonštrukcie si môžete požičať lezecké vybavenie.

Nuansy práce s bridlicou:

  • horizontálne prekrytie sa robí najmenej jednou vlnou širokou;
  • druhý rad listov je umiestnený na prvom s prekrytím najmenej 10 cm;
  • ak je to potrebné, na rezanie listov sa používa brúska s diamantovým kotúčom;
  • na upevnenie bridlice na latovanie sa používajú špeciálne klince. Sú poháňaní iba do hrebeňa vlny.

Oprava strechy vidieckeho domu pokrytého strešnou plsťou

Oprava malých chýb strechy strešného materiálu sa vykonáva aj pomocou záplat..

V prvom rade je strecha v mieste opravy očistená od trosiek, starého tmelu a dobre schne. Potom sa pripraví zmes na opravu, ktorá pozostáva z horúceho bitúmenového tmelu, pilín a piesku. Po zmiešaní sa okamžite aplikuje na problémové oblasti a na vrch sa položí náplasť strešného materiálu narezaná na mieru.

Na vážnejšie opravy budete musieť starostlivo pripraviť jeho povrch. Vydané v továrni v kotúčoch je na oboch stranách potiahnuté špeciálnou drvinou, ktorá zabraňuje prilepeniu. Ale pri oprave strechy tento obväz iba prekáža, preto by ste ho pred aplikáciou tmelu mali odstrániť sami. Takéto manipulácie poskytujú trvanlivejšiu priľnavosť strešného materiálu k povrchu. Na odstránenie tohto prášku sa solárny olej nanáša na plech strešného materiálu štetcom alebo kefou. Potom sa ľahko odstráni špachtľou a samotný materiál sa stane pružnejším a poddajnejším..

V prípade, že má strecha vážny otvor k základni, použije sa iný spôsob opravy. Poškodená oblasť je prerezaná krížom ako obálka. Odskrutkovaním rohov sa spod materiálu odstráni všetka vlhkosť, špina a starý tmel.

Základňa je potiahnutá tmelom a nalepená je náplasť. Mastic sa nanáša aj na ohnuté strany strešného materiálu, narovnávajú sa a opatrne vyhladzujú. Poškodenie sa naplní opravnou maltou a na vrch sa prilepí druhá náplasť. Na ňu sa nanáša aj tmel s predĺžením najmenej 10 cm za okraje..

Správna aplikácia tmelu má veľký význam pri zmene strechy vidieckeho domu zo strešného materiálu. Nanáša sa v tenkej a rovnomernej vrstve štetcom alebo tvrdým štetcom. Ak je potrebné aplikovať na malú plochu, je dovolené použiť špachtľu. Lepené záplaty sa opatrne vyhladia a posypú pieskom cez tmel, čím sa chránia pred slnečnými lúčmi. V prípade, že náplasť začne napučiavať alebo tesne nezapadne, je posypaná silnou vrstvou piesku a na ňu je vložené bremeno, ktoré pevne pritlačí. Po vytvrdnutí tmelu sa bremeno odstráni a prebytočný piesok sa odstráni.

Ak strešný materiál na streche nemá otvory, ale je pokrytý iba malými trhlinami, jednoducho sa vysuší a pokryje vrstvou bitúmenového tmelu. Náklady na opravu strechy vidieckeho domu budú závisieť od množstva spotrebovaného materiálu, v priemere sa spotrebuje 1,2 kg tmelu na 1 m2 strechy.

Rekonštrukcia strechy vidieckeho domu

Kompletná rekonštrukcia vidieckych striech je potrebná vo viacerých prípadoch. Keď je strecha a priehradový systém poškodené natoľko, že nie je možné vykonať jednoduché opravy. A tiež pri zmene tvaru strechy alebo prestavbe podkrovia na obytné podkrovie.

Také práce možno len ťažko nazvať opravami, ale skôr stavbou. Často, keď je potrebné zmeniť strechu sekaného domu, je potrebné zmeniť hornú korunu guľatiny a v prípade tehly Mauerlat. Úplnej demontáži všetkého strešného materiálu a systému krokiev sa nedá vyhnúť. Najväčšou ťažkosťou pri výmene strechy už obytnej budovy je chrániť interiér pred prírodnými vplyvmi. Východiskom môže byť fázová výstavba, keď sa malé plochy demontujú a ihneď nahradia novými. Ale v každom prípade by všetky strešné práce mali byť vykonávané za suchého počasia. A je racionálnejšie opraviť strechu vidieckych domov v zimnej sezóne..

Rekonštrukcia strechy je zodpovednou činnosťou, je veľmi dôležité správne vypočítať zaťaženie, ktoré bude pôsobiť na staré steny domu. Preto je najlepšie zveriť výpočet a návrh odborníkom..

Strechy vidieckych domov foto

About the author