Panelová konštrukcia: výhody technológie

Budova panelového domu je rozšírená pri výstavbe viacpodlažných verejných a obytných budov. Vzhľadom na to, že v konštrukcii sa používajú predtým vyrobené panely, proces sa vykonáva pomerne rýchlo. O technológii, výhodách a nevýhodách panelovej konštrukcie budeme hovoriť ďalej..

Obsah:

Vlastnosti stavby panelových domov

Aby sme sa mohli zaoberať panelovou bytovou výstavbou, najskôr sa zoznámime s podmienkami jej použitia:

 • je potrebné vykonať masívnu výstavbu domov na ploche, ktorá vám umožní predať bývanie za cenu, ktorá pokrýva náklady na práce na stavbe železobetónových panelov;
 • prítomnosť vážnej energetickej základne a energetických zdrojov používaných vo výrobe;
 • kompletná príprava na výrobu stavieb v procese hromadného vývoja pomocou panelových domov.

Upozorňujeme, že bez špecializovaného vybavenia a technológie nie je možné postaviť panelový dom. Panely sú navyše prepravované strojmi, ktoré na vstup do určitej šírky staveniska vyžadujú masívnu cestu..

Na prácu s panelmi budete potrebovať výkonné žeriavové zariadenie, ktoré vám pomôže nainštalovať dosku v určitej výške. Upozorňujeme, že hmotnosť jedného panelu je asi desať ton, a preto si na jeho inštaláciu vyžaduje veľmi výkonné zariadenie..

Hlavnou výhodou stavby panelových domov je možnosť ušetriť čas na výstavbu viacpodlažnej budovy. Štruktúry sa vyznačujú vysokým stupňom pripravenosti na dokončenie. Pomocou tejto technológie je možné postaviť dom na dvadsať a viac poschodí..

Moderné panelové domy majú pomerne vysokú kvalitu a priamu geometriu. Je to kvôli veľkej popularite tejto technológie a veľkej konkurencii na stavebnom trhu. Stavitelia sa preto pokúšajú postaviť stavbu panelového typu čo najefektívnejšie..

Rozsah tejto technológie sa vzťahuje nielen na výstavbu viacpodlažných budov, ale aj na súkromnú panelovú výstavbu. Pomocou panelov je možné postaviť súkromné ​​domy na jednom, dvoch alebo troch poschodiach..

Technológia panelovej stavby zahŕňa výstavbu dvoch typov domov:

 • rám;
 • bezrámové.

Existujú dva typy rámových budov. V prvom type je rám kompletný a v druhom je vnútorný. Prvá verzia budov má formu priestorového rámu, na ktorého vytvorenie sa používajú vonkajšie podpery a rebrované panely. V takýchto paneloch pozostáva rám z priečneho a pozdĺžneho rámu.

V druhej verzii panelov rámu nie sú žiadne nosné stĺpiky. Vnútorné stĺpiky sú nosné, znášajú celé zaťaženie. Optimálna hodnota v rozpätí rámovej budovy je asi 500-600 cm. Stĺpy sú rozložené pozdĺž pozdĺžnej časti budovy, pričom vzdialenosť medzi nimi je viac ako 300 cm. Výška podlahy je zároveň asi 280 cm .. Priečky a stĺpiky sú spojené zváraním. Na stĺpoch je konzola, na výrobu ktorej sa používa oceľ s dvoma odpaliskami. Výška rámových budov panelového typu závisí od účelu domu:

 • v administratívnych, zdravotníckych a verejných budovách je to asi 330 cm;
 • pre obytné budovy – 280 cm;
 • pre obchodné centrá a projekčné kancelárie – 360 cm.

Veľkoplošné budovy sa označujú ako bezrámové. Existuje niekoľko schém na ich výstavbu. Hotelové domy s maximálne piatimi poschodiami sú rozdelené na:

 • budovy s vonkajšími a vnútornými priečkami;
 • budovy, v ktorých sú inštalované vonkajšie steny a priečne priečky;
 • budovy s nosnými vonkajšími a pozdĺžnymi vnútornými stenami.

Konštrukcia panelu SIP: odporúčania a technológie

Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili so všeobecnými odporúčaniami pre stavbu domov z panelov supov:

1. Pred objednaním sip panelov by ste sa mali najskôr presvedčiť o ich kvalite. Použitie nekvalitnej polystyrénovej peny alebo lepidla na lepenie panelov vedie k zníženiu životnosti celého domu. Na lepenie niektorých panelov sa používa ručná práca, tieto panely, aj keď sú lacnejšie, majú nízku kvalitu.

2. Bezpodmienečne požiadajte dodávateľa panelov o špeciálnu dokumentáciu potvrdzujúcu kvalitu výrobkov. Pevnostné charakteristiky panelu určujú kvalitu polystyrénovej peny použitej na jeho výrobu..

3. Na výrobu domu, podľa technológie montovaného bývania pomocou supových panelov, odporúčame použiť stĺpcový typ základu s použitím pilót a páskového plytko zakopaného typu. Táto základňa sa stane spoľahlivou podporou viacpodlažnej budovy..

4. Ak tento typ základu nie je vhodný kvôli zdvíhaniu pôdy, potom je lepšie zastaviť sa na hlbokom pásovom základe, ktorý má v spodnej časti rozšírenie.

5. Pri stavbe domu, ktorý má suterén alebo suterén, dajte prednosť doskovému typu základu. Je vhodný pre takmer akýkoľvek typ pôdy a má vysoké výkonnostné charakteristiky..

Ponúkame vám, aby ste sa zoznámili s technológiou stavby domov z supích panelov:

1. Začiatok práce zahŕňa výstavbu nadácie. Jeho výrobná technológia závisí od typu zvolenej základne. Pre panelové domy sú základy najčastejšie vyrobené na základe skrutkových pilót. Medzi ich výhody patrí rýchlosť práce, v porovnaní s pásovou alebo doskovou základňou stačia na výrobu pilótového základu dva dni. Prácu je možné vykonávať súčasne v lete aj v zime..

2. Potom, čo je základ vyrobený, je vodotesný. Je teda možné chrániť základňu domu pred vlhkosťou. Ak existujú prvky vyrobené z dreva alebo ocele, mali by byť spracované pomocou špeciálnych zlúčenín, ktoré zlepšujú ich kvalitu a predlžujú dobu prevádzky. Na hromádky skrutiek je položená páskovacia tyč, ale pred tým musia byť položené dve vrstvy strešného materiálu. Inštalácia dreva sa vykonáva vo vzťahu k vopred vyrobenému projektu.

3. Nasleduje inštalácia podlahy v dome. Skladajú sa z vip panelov, pričom spodná časť panelu je ošetrená hydroizolačným roztokom, ktorý zabráni jeho pôsobeniu vlhkosti. Na spájanie panelov dohromady sa používa ich spojenie pero-drážka s tyčou. V tomto prípade je každá strana upevnená samoreznou skrutkou. Pred začatím inštalácie sa na stranu pera a panelu s drážkou nanesie polyuretánová pena. Potom sa na panely nainštaluje polyuretánová pena a opláštia sa drevenými doskami.

4. Ďalšou fázou je inštalácia prvého poschodia. Na začiatku práce sa v závislosti od predtým vykonaného projektu domu vykonávajú práce na inštalácii spodného popruhu. Upozorňujeme, že najmenšie odchýlky od projektu sú neprijateľné, pretože to ovplyvní správnu inštaláciu nasledujúcich podláh, ak existujú..

5. Každá zo stien pozostáva z supieho panelu, medzi ktorým je rám vyrobený z dreva, preto je technológiou panelovo-rámová konštrukcia. Po prvé, v závislosti od projektu sú všetky steny označené skôr. Na dokončenie montáže steny je potrebné nainštalovať rohové panely. Ďalej sú nainštalované nasledujúce panely vo vzťahu k obvodu každej miestnosti. Pred inštaláciou panelov, ak sú na ich povrchu malé priehlbiny, použite na ich spracovanie tekutú polystyrénovú penu. Ak chcete ovládať inštaláciu každého panelu, použite úroveň budovy.

6. Dokončite montáž prvého poschodia, mala by byť tiež v rohu. Na zatvorenie koncovej časti na stene sa používa prvok vo forme posledného stĺpika. Ďalej by mal byť spracovaný polyuretánovou penou, hornou časťou každého panelu. Nasleduje proces inštalácie horného postroja.

7. Ďalším krokom je inštalácia podlahových panelov. Sú inštalované striktne pozdĺž obvodu na stenách prvého poschodia. Dosky sú inštalované rovnakým spôsobom ako na predchádzajúcom poschodí..

8. Konštrukcia druhého a nasledujúcich poschodí sa vykonáva rovnakým spôsobom ako inštalácia prvého. Všetky práce sa vykonávajú pomerne rýchlo. Ak sú na podlahe príliš veľké miestnosti, na ich posilnenie sa používa vysokopevnostný nosník. V procese dokončovacích prác je pokrytý sadrokartónom alebo strečovým stropom.

9. Dokončuje sa stavba strechy. Upozorňujeme, že v tejto verzii domu nie je potrebné stavať krokvový systém. Panely sip majú určitú tuhosť, ktorá vydrží veľmi vysoké zaťaženie. Na montáž strechy sa používajú špeciálne sip panely. Súčasne nie je potrebná ďalšia parotesná zábrana a tepelná izolácia..

10. Po dokončení montáže domu sú v ňom nainštalované okná, dvere a strešná krytina. Inštalácia okien sa vykonáva vo vzťahu k projektu, pričom na vyrezanie okna stačí vybrať ľubovoľnú časť panelu supa. Pokiaľ ide o tvar okien, neexistujú žiadne obmedzenia.

11. Na dokončenie strechy odporúčame použiť flexibilné šindle, kovové alebo rohové strešné krytiny. Nasleduje zapojenie komunikačných systémov do domu, inštalácia elektriny a vody, práce na vonkajšej a vnútornej výzdobe.

12. Pretože supové panely sa vyznačujú prítomnosťou rovného povrchu, ich ďalšie dokončovanie nie je ťažké. Na vonkajšie obklady domu sa používajú vlečky, paneláky, prírodný kameň, obklady, omietky a pod. Steny v domoch sú obložené sadrokartónom a prelepené tapetami alebo rôznymi druhmi dekoratívneho tmelu.

Výhody panelovej konštrukcie pomocou supích panelov:

 • vynikajúca úroveň pevnosti – materiál je celkom spoľahlivý a húževnatý;
 • odolnosť voči mechanickému poškodeniu;
 • vysoká úroveň energetickej účinnosti;
 • trvanie prevádzky;
 • ziskovosť použitia;
 • schopnosť zvýšiť úžitkovú plochu domu;
 • žiadne obmedzenia vo výzdobe interiéru a exteriéru;
 • rýchlosť práce na stavbe panelových chát;
 • žiadne zmršťovanie;
 • nízka hmotnosť;
 • nie je potrebné stavať drahé základy.

Charakteristika panelovej monolitickej konštrukcie

Organizácie, ktoré sa zaoberajú výstavbou panelových domov na kľúč, najčastejšie uprednostňujú panelový monolitický typ stavby. Vzhľadom na výhody tejto technológie je potrebné zdôrazniť:

 • rýchlosť práce v porovnaní s tehlovými domami;
 • skvelý vzhľad, ktorý sa hodí do akéhokoľvek terénu;
 • prítomnosť dostatočných príležitostí pri príprave projektu;
 • možnosť bezplatného plánovania bytov;
 • pevnosť, ktorá zaisťuje dobré prevádzkové vlastnosti budovy;
 • podlieha stavebnej technológii – dlhá životnosť domu.

Napriek tomu budú byty v monolitickom dome drahšie, pretože stavba domu si vyžaduje špeciálne náklady na liatie monolitu.

Ak však porovnáme tieto domy s domami vyrobenými z supích panelov, majú posledné uvedené zjavné nevýhody. Ide o spoje medzi panelmi, ktoré sú zraniteľnosťou takéhoto domu. Monolitické domy sa naopak vyznačujú celistvosťou, sú celkom teplé, nevydávajú zbytočné zvuky a sú spoľahlivé. Apartmány sú voľne dispozične riešené.

Panelová monolitická bytová výstavba je založená na výrobe špeciálnych železobetónových panelov v továrni, ich dodávke na stavenisko a inštalácii pomocou špecializovaného zariadenia. Ich hlavným rozdielom od monolitických domov je, že monolitická konštrukcia zahŕňa plnenie budovy priamo na stavenisku. Náklady na prácu sa zároveň výrazne zvyšujú ako pri použití hotových dosiek. Plniace práce sa vykonávajú iba v lete, na jeseň a na jar a z dosiek je možné postaviť dom aj v zime. Upozorňujeme, že proces výstavby monolitického domu by mal byť vykonávaný v súlade so všetkými technológiami a normami stavebnej dokumentácie. Nedodržanie aspoň jednej požiadavky povedie k skráteniu doby prevádzky samotnej budovy.

Video z výstavby panelového domu:

About the author