Panely z hliníkového kompozitu. Funkcia a výber

Hliníkové kompozitné panely sú moderným stavebným materiálom, ktorý sa široko používa na fasádne obklady, interiérové ​​dekorácie, vonkajšie reklamné stavby, ako aj v mnohých ďalších oblastiach života. Zvláštnosť materiálu spočíva v tom, že vo svojej štruktúre ide o heterogénny, vrstvený výrobok pozostávajúci z niekoľkých zložiek. Základom materiálu sú hliníkové panely (hliníkový plech s hrúbkou do 0,5 mm), medzi nimi sú umiestnené polymérne plechy a na vrchu každého panelu je zakrytý špeciálnym zložením, ktoré dodáva výrobku ďalšie pevnostné charakteristiky. Celková hrúbka takéhoto výrobku sa pohybuje od 2 do 6 mm. Článok sa zameria na rozmanitosť hliníkových kompozitných panelov.

Obsah:

Charakteristika a zloženie hliníkových kompozitných panelov

Konštrukcia hliníkových panelov je viacvrstvová štruktúra, kde sa ako základ berú hliníkové plechy a ako medzivrstva sa používajú polymérne alebo minerálne plnivá. Najbežnejším typom výrobku je výrobok s nasledujúcou postupnosťou vrstiev (začínajúc najnižšou):

 • ochranný povlak s antikoróznymi vlastnosťami;
 • základný náter, ktorý tiež robí výrobok odolný voči hrdzi;
 • vysokopevný hliníkový plech (prvý);
 • medzivrstva z netoxického plastu alebo iného polymérneho materiálu;
 • vysokopevný hliníkový plech (druhý);
 • kompozícia základného náteru na báze polyvinylidénfluoridovej živice (PVDF);
 • zloženie farby a laku na báze PVDF;
 • ochranná fólia na výrobok.

Hliníkové kompozitné panely goldstar a množstvo ďalších známych výrobcov má navyše nehorľavú základňu..

 • Použitie kompozícií PVDF poskytuje mnoho výhod produktu v porovnaní s použitím iných typov výrobkov. Smalt, v ktorom sú polyvinylidénfluoridové živice kombinované s polymérnymi akrylovými živicami, je teda možné nanášať iba v jednej vrstve a súčasne rovnomerne natrieť povrch. Takáto kompozícia sa nebojí mechanického namáhania, je odolná voči ultrafialovému žiareniu, odolná voči kyselinám, soliam a zásadám a vysokej vlhkosti. Okrem toho dokonale toleruje teplotné výkyvy, ako aj vysoké a nízke rýchlosti (-60 – +120 stupňov).
 • Mnoho výrobcov hliníkových kompozitných panelov sa pokúša tento produkt vylepšiť pridaním ďalších vrstiev do konštrukcie. Napríklad môžete často vidieť výrobky s karbidovou vrstvou alebo s netoxickými materiálmi. Výrobcovia sa teda pokúšajú odlíšiť svoje výrobky a zvýšiť ich konkurencieschopnosť. Malo by sa však pamätať na to, že čím viac vrstiev výrobku je, tým vyššie sú ceny hliníkových kompozitných panelov. Napríklad náklady na hliníkové kompozitné panely bildex na m2 sa pohybujú od 700 do 2 000 rubľov.
 • Hlavnou charakteristikou panelov, ktorá im umožňuje použitie v mnohých oblastiach, kde je požadovaný výrobok vo veľkom meradle, je ich hmotnosť. Hmotnosť 1 m2 hliníkových kompozitných panelov je iba 3-8 kg. Takýto výrobok samozrejme nie je tepelne izolačným výrobkom, a keď sa používa na vytváranie vetraných fasád, medzi panely a stenu sa nevyhnutne kladú materiály na tepelné prerušenie na báze paronitu alebo plastu. Samotný plech má tak presne zvolené parametre, že keď sa horná vrstva hliníka zahreje (napríklad pod vplyvom slnečného žiarenia), vnútorná vrstva polymérnej látky vyrovná teploty a preto sa výrobok nedeformuje.

Fotografia z hliníkového kompozitného panelu

Každý panel má štandardné rozmery, ktoré sa líšia v určitých parametroch. Je možná aj individuálna objednávka, v takom prípade výrobca odstrihne listy podľa meraní uvedených klientom. Indikátory sa považujú za štandardné veľkosti:

 • dĺžka 244 cm (maximálna možná postava je 5,8 m);
 • šírka 120 cm alebo 155 cm (v závislosti od výrobcu);
 • hrúbka od 2 mm do 6 mm.

Môžete si kúpiť hliníkové kompozitné panely rôznych hrúbok, tu sa môže meniť počet vrstiev, ako aj hrúbka samotného hliníkového plechu, najobjemnejší plech bude 0,5 mm.

Výroba hliníkových kompozitných panelov

Na výrobu panelu z hliníka s požadovaným počtom vrstiev existujú tri dôležité etapy výroby:

 • príprava hliníka a všetkých zložiek (chemosyntéza).
 • Maľovanie a základný náter.
 • Lisovanie.

V prvom rade by ste teda mali pripraviť hliník na ďalšie použitie. Kov sa dodáva do tovární v kotúčoch. Aby bol materiál zbavený nečistôt, prachu alebo mastnoty, je podrobený chemickému čisteniu. To znamená, že do umývacích roztokov sa pridávajú špeciálne chemikálie, ktoré nepokazia hliník, ale zároveň s vysokou kvalitou odstránia všetky nečistoty..

 • Vyrovnaný hliník sa podrobí chemosyntéze, aby sa čistenie vykonalo čo najefektívnejšie. Kov sa okrem znečisťujúcich látok zbavuje aj nečistôt usadenín silikónu, železa, medi a magnézia. V tomto štádiu sa na listy nanáša špeciálna kompozícia, ktorá ďalej výrazne uľahčuje postup farbenia..
 • Po takejto príprave prechádza hliníková páska do ďalšej výroby, to znamená, že proces lakovania nasleduje v izolovanej, hermeticky uzavretej komore. Používa sa iba vysokokvalitný smalt, pretože od toho závisí nielen vzhľad hotového výrobku, ale aj vlastnosti odolnosti.
 • Farby a laky môžu byť na báze fluorokarbónov alebo polyesterov. Špecifická farebná kompozícia závisí od ďalšieho účelu hotových panelov. Fasádne hliníkové kompozitné panely sú teda potiahnuté fluorokarbónovými farbami a majú hrubšiu kovovú vrstvu. Ak je ďalším účelom kompozitu interiér, potom je farba použitá na báze polyesteru, zatiaľ čo kov je tenší..

 • Na natieranie listov najvyššej kvality sa používa metóda kontinuálneho farbenia. Farbu je možné nanášať ako na jednu stranu – prednú stranu, tak aj na obe strany naraz. Farba je veľmi rozmanitá, okrem toho sa vyrábajú výrobky, ktorých povrch pripomína rôzne prírodné materiály..
 • Tretia etapa je najkritickejšia. Tu sa vykonáva postup tepelného spájania a lisovania. Hliníkový pás sa opäť zvinie. Špeciálnym zariadením sa súčasne privádza hliník z dvoch valcov, medzi ktorými je vytlačený syntetický polymér. Kov je kombinovaný s polymérom alebo minerálnym materiálom, priestor je nevyhnutne vyplnený nehorľavými látkami. Celý proces prebieha pri vysokej teplote.
 • Pretože polyetylén umiestnený vo vnútri výrobku nemá vysokú priľnavosť, niektorí výrobcovia dodatočne fixujú medzivrstvu. Za týmto účelom sa medzi vrstvu kovu a polyetylénu umiestni špeciálny film, ktorý čo najpevnejšie spojí dve zložky výrobku (kov a polymér).

Hliníkové kompozitné panely alucobond

 • V poslednej fáze výroby hliníkových kompozitných panelov sa nanesie povrchová ochranná vrstva, narezá sa na požadované rozmery a odošle na kontrolu kvality.

Výhody hliníkového kompozitného panelu

 • Hliníkové kompozitné panely majú mnoho výhod. Preto tento materiál tak rýchlo dobyl domáci trh. Medzi najdôležitejšie parametre patria nasledujúce:
 • ľahkosť;
 • trvanlivosť;
 • požiarna odolnosť;
 • spoľahlivosť a trvanlivosť;
 • pružnosť.
 • Hliníkové kompozitné panely sa dodávajú v rôznych farbách. Okrem estetiky je to odolný povlak, ktorý sa vyznačuje dlhou životnosťou. Môže trvať viac ako 10 rokov a počas celého obdobia nebude vykazovať známky vyblednutia alebo praskania. Povlak zostáva jasný a trvanlivý. Nanesené farby sú navyše prakticky odolné voči nečistotám..
 • Pretože povrch nemá lepivú a elektrizujúcu zložku, ani keď je zahriaty na vysoké teploty. Usadený prach sa preto zmýva s prvým dažďom. Ak sa výrobok používa v interiéri, stačí ho utrieť 3-4 krát ročne mäkkou handričkou navlhčenou vo vode.
 • Hliníkové kompozitné panely môžu mať zložitý tvar, to znamená, že ak potrebujete ísť za roh alebo dyhovať oválny predmet, urobia vynikajúcu prácu. Je možné ohýbať listy v uhle až 180 stupňov. Táto flexibilita a nízka hmotnosť výrazne uľahčujú proces inštalácie. Výrobky je možné rezať, píliť, ohýbať, valcovať a spracovávať mnohými ďalšími spôsobmi. Okrem toho je možné pre každú budovu vytvoriť jedinečný štýl a dizajn..
  • Hliníkové plechy majú dostatočnú odolnosť voči vonkajším faktorom. Nekorodujú a neboja sa chemikálií. Prejavuje sa aj značná odolnosť voči mechanickému namáhaniu. Pri náraze a tlaku sa nedeformujú.
  • Hliníkové panely vydržia vysoké aj nízke teploty, pričom sa neboja ani náhlych teplotných výkyvov. To umožňuje použitie výrobkov v akýchkoľvek klimatických podmienkach, dokonca aj v horúcich krajinách, dokonca aj v regiónoch s drsným podnebím..
  • Napriek nízkej tepelnej izolácii majú panely vlastnosti absorbujúce zvuk. Pri zdobení betónových stien je jeho zvuková izolácia približne dvojnásobná..
  • Navonok je to dosť atraktívny materiál, je štýlový a moderný. Preto si získava stále väčšiu popularitu, a to ako pri čelných vonkajších stenách, tak pri zdobení vnútorného priestoru. Okrem toho sa často používa na vytváranie vonkajších reklamných štruktúr. Výsledné štíty sú dostatočne silné a reprezentatívne.

  Rozsah použitia hliníkových panelov

  • Najbežnejšou oblasťou použitia produktu sú exteriéry rôznych štruktúr. Najpopulárnejšie sú odvetrávané fasády. Nie je to však zďaleka jediná oblasť, kde si hliníkové panely našli cestu. Vnútorný priestor teda často nájdete vo verejných inštitúciách ozdobený práve týmito materiálmi. Najčastejšie ide o budovy vlakových staníc, letísk, škôl, predajní automobilov, nákupných centier, kín a nemocníc. To znamená, že tam, kde je tok ľudí najintenzívnejší a najtrvalejší, sú potrebné trvanlivé materiály, ktoré vydržia dlhý proces prevádzky v nezmenenom stave a súčasne dodajú interiéru príťažlivosť..

  • Panely je tiež veľmi často možné vidieť vo vonkajších reklamných štruktúrach a v dočasných pavilónoch na výstavy alebo iné akcie. Hliníkové plechy sú vynikajúce na obnovu starých budov, ktorých vonkajšie steny je už ťažké obnoviť a renovovať. Panely poskytujú moderný dizajn, atraktívny vzhľad a zvukové izolačné vlastnosti.

  Chyby pri inštalácii a dodávke hliníkových kompozitných panelov

  • Aby hliníkové panely skutočne slúžili dlho a počas prevádzky sa nepoškodili, je potrebné dodržiavať množstvo pravidiel aj vo fáze ich prepravy na miesto použitia. Pri dodaní je teda nevyhnutné zabezpečiť, aby vonkajšia predná vrstva zostala neporušená, aby nebola poškodená alebo poškriabaná ostrými predmetmi.
  • Aby sa zabránilo poškodeniu, je dôležité medzi niekoľko listov položiť kartón alebo iný materiál s podobnými vlastnosťami. Panely tiež chráňte pred nárazmi na tvrdý povrch alebo pádmi z veľkých výšok. To znamená, že ak plánujete zdvihnúť listy niekoľko metrov nad zemou, mali by ste použiť špeciálne svorky, ktoré bezpečne upevnia výrobky..
  • Pri montáži hliníkových plechov nezabúdajte, že pri zahrievaní sa mierne roztiahnu, to znamená, že je potrebné nechať medzi panelmi malé medzery a vytvoriť tvrdú svorku iba na jednej strane (rohu), pričom zostávajúce okraje budú mierne odpor.

  • Je tiež dôležité správne odstrániť ochrannú fóliu, pretože nesprávne pohyby spôsobia ohnutie panelov. Odstráni sa pod uhlom 180 stupňov a musí sa odstrániť po dvoch týždňoch alebo dokonca mesiaci po výrobe. Je to nevyhnutné, aby lepidlo nezostalo na listoch, ale bolo úplne odstránené..

  Môžeme teda povedať, že hliníkové kompozitné panely sú vynikajúcim stavebným materiálom, ktorý si zaslúžene zaslúži vedúce postavenie na modernom trhu. Má vynikajúce vlastnosti a množstvo aplikácií. Po správnom výbere produktu bude slúžiť mnoho rokov, počas ktorých bude vyžadovať minimálnu údržbu, ale zároveň bude mať atraktívny vzhľad..

  About the author