Pevné debnenie si urobte sami

Domáce stavebné technológie sa vyvíjajú rýchlym tempom. A to poteší. Inovácie nielenže výrazne zjednodušujú proces výstavby budov, ale umožňujú vám tiež vytvoriť pevný základ pre akúkoľvek štruktúru. Dôkazom toho je pevné debnenie nadácie, ktoré má mnoho výhod oproti tradičným metódam usporiadania základu. Takéto debnenie je najčastejšie vyrobené z hotových blokov polystyrénovej peny, ktoré minimalizujú nekvalitný výkon a vplyv človeka na stavebný proces..

Obsah:

Dizajnové výhody a nevýhody

Stavba domov z pevného debnenia je metóda, ktorá sa používa asi 15 rokov. Je pozoruhodné, že princípy štruktúry základne pre budovu sa nezmenili, ale fázy práce sa znížili takmer o polovicu. Ak bolo predtým potrebné kúpiť materiál, zostaviť rám, nainštalovať ho vopred do vykopaného výkopu a potom ho demontovať, potom technológia trvalého debnenia zahŕňa iba montáž hotových prvkov..

Výhody pevného debnenia:

 • formy na trvalé debnenie neabsorbujú vodu;
 • vynikajúca seizmická odolnosť;
 • požiarna bezpečnosť;
 • jednoduchosť inštalácie (každý môže ovládať nuansy konštrukcie);
 • odolnosť voči rozkladu, plesniam a plesniam;
 • zariadenie na výrobu trvalého debnenia zaručuje príjem materiálov s minimálnou hmotnosťou;
 • kvôli svojej nízkej hustote pevné debnenie z expandovaného polystyrénu nezaťažuje základňu;
 • pena, ktorá plní funkciu tepelného izolátora, vám umožňuje získať teplý základ;
 • rýchly čas výstavby;
 • tesnosť.

Nevýhody trvalého debnenia:

Pokiaľ ide o mínusy, nie je ich toľko, ale napriek tomu stojí za to vedieť o nich..

 • pevné debnenie má značnú cenu. V priemere je toto číslo 600-1 000 rubľov na meter štvorcový. Vysoké náklady na trvalé debnenie však viac ako stoja za výhody, ktoré tento inovatívny vývoj prináša;
 • nepohodlná preprava. Napriek nízkej hmotnosti vám preprava foriem debnenia bude pri výbere optimálneho vozidla trochu prekážať;
 • nemožnosť sekundárneho použitia blokov.

Odrody trvalého debnenia

Ak chcete postaviť dom v čo najkratšom čase, potom bude konštrukcia z pevného debnenia kompetentným východiskom zo situácie. Ale nie je to také jednoduché. Potom, čo ste sa rozhodli dôverovať trendom moderny, mali by ste sa rozhodnúť, ktoré debnenie je najvhodnejšie na splnenie vášho sna..

Vzhľadom na to, že projekty pevného debnenia sú akejkoľvek zložitosti, materiál na jeho výrobu môže byť tiež odlišný. Zvážte najobľúbenejšie možnosti.

 • expandovaný polystyrén. Už klasický, ale nie jediný spôsob, ako využiť výhody novej technológie. Bloky z expandovaného polystyrénu sú odolné, majú zvýšené tepelnoizolačné vlastnosti a súčasne umožňujú priechod vzduchu, vďaka čomu môže nadácia dýchať;

 • trieskovo-cementové formy. Nie sú o nič menej žiadaní, pretože sa vyznačujú vynikajúcimi zvukovoizolačnými vlastnosťami. Charakteristickou črtou je prítomnosť vzduchových bublín umiestnených medzi štiepkami, ktoré niekoľkokrát zvyšujú spoľahlivosť debnenia. Špeciálna chemická úprava dreva zabraňuje hnilobe a robí materiál odolným voči horeniu a vysokej vlhkosti. Pri liatí podláh teda možno bezpochyby použiť štiepkocementové debnenie;
 • fibrolit. Ekologická a praktická možnosť debnenia. Fibrolit je zmes žieravého magnezitu s drevnou štiepkou. Niekedy sa namiesto magnezitu používa portlandský cement. Medzi hlavné výhody patrí biostabilita, požiarna bezpečnosť, vysoká paropriepustnosť a mrazuvzdornosť..

Nie je možné nespomenúť technológiu „valcovaného betónu“, ktorá vám umožňuje získať „univerzálne bloky“ podľa patentovaného vzorca. Tento spôsob výroby trvalého debnenia je uznávaný ako najlepšie riešenie pre sociálnu výstavbu a poskytuje šancu postaviť sa svojpomocne aj pri skromnom rozpočte. Podstata metódy spočíva vo valcovaní hmoty pomocou valcov a šablón, zhutňovaní betónovej zmesi a extrakcii pórov. Pomocou “valcovaného betónu” bez špeciálnych prísad a zmäkčovadiel môžete profilu dať akýkoľvek tvar. Heavy -duty materiál môže pracovať v agresívnom, vlhkom prostredí, ako aj v podmienkach -50 stupňov.

Trvalé debnenie: stavebná technológia

Technológia montáže trvalého debnenia je jednoduchá – dokonca aj „čajník“ to dokáže, ak existuje túžba. Jediná vec, ktorá je potrebná, je maximálna presnosť a maximálna presnosť. Kde to teda všetko začína??

Rovnako ako v klasickom priebehu udalostí je debnenie inštalované na základe pokrytom hydroizoláciou. Formy sa nasunú na výstužné tyče vystupujúce zo základne. Po inštalácii prvej vrstvy blokov sa do drážok navlečú vodorovné výstužné tyče. Mali by sa prekrývať a zaistiť zákrutami drôtu. Inštalácia prvého radu je obzvlášť dôležitá. Práve v tejto fáze, v prísnom súlade s projektom, sú umiestnené svahy dverí a ohyby vnútorných priečok.

Formy sú zvyčajne upevnené počas inštalácie druhej vrstvy, čo zaisťuje spoľahlivú fixáciu zvislých švov. Upozorňujeme, že strany vrstiev sa musia zhodovať. Technológia pripomína prácu s tehlou – aj tu je potrebné posunúť každý rad vzhľadom na predchádzajúci, aby sa zaistila tuhosť stien..

Komunikácia foriem vertikálne prebieha pomocou drážok, ktoré sa ľahko zatvárajú ľahkým tlakom. Pri inštalácii tretej vrstvy nezabudnite ovládať zvislosť švov. Potom, čo sú bloky bezpečne položené, je možné naliať betón. To sa musí vykonať s opatrným utesnením všetkých dutín. A hlboké vibrátory pomôžu pri odstraňovaní dier. Pracovná časť takéhoto zariadenia pre pevné debnenie by nemala presiahnuť 40 mm. Ak neexistuje žiadne profesionálne vybavenie, zhutnenie sa vykonáva ručne – „bajonetovou metódou“. Stačí si vybrať vhodný kus výstuže.

Vlastnosti diela

Výroba trvalého debnenia má svoje vlastné nuansy. Mnohí sa napríklad obávajú otázky – ako zorganizovať proces tak, aby boli steny silné? Odborníci odporúčajú polovičnú výplň hornej vrstvy, aby bol betónový spoj vo vnútri debniacej formy. Stojí za to pamätať, že únosnosť stien priamo závisí od triedy výstuže a triedy betónu..

Pri stavbe monolitických stien sa musíte starať o elektrické vedenie, kanalizáciu a vodné potrubie, vetracie otvory. Za týmto účelom sa do foriem pred naliatím betónovej hmoty vyvŕtajú drážky. V dôsledku toho získame „koláč“, v ktorom je medzi vrstvami expandovaného polystyrénu umiestnený železobetón. Steny sú teplé a už nevyžadujú dodatočnú tepelnú izoláciu.

Existuje názor, že pevné debnenie vlastnými rukami je komplikovaná záležitosť. Nie je to však tak. Vysoko kvalitný výkon je zaistený, ak budete postupovať podľa jednoduchej postupnosti:

 • získať dobrý, odolný materiál;
 • pripravte upevňovacie prvky – matice debnenia a viazacie skrutky;
 • nainštalujte neodstrániteľnú štruktúru a bezpečne ju zaistite.

Pevné debnenie je skvelou príležitosťou na vybudovanie teplého, pevného domu vlastnými rukami bez toho, aby ste sa museli uchýliť k pomoci zvonku.

Pevné debnenie urobte si sami: video

About the author