Pieskovací piesok: vlastnosti a spôsob použitia

Čistenie povrchu pieskovacím pieskom sa nazýva pieskovanie. Princípom činnosti tejto metódy čistenia je dodávanie piesku na povrch pomocou stlačeného vzduchu. Preto sa čistí a leští. O vlastnostiach použitia pieskovacieho piesku a zariadení budeme ďalej uvažovať.

Obsah:

Pieskovací piesok: rozsah použitia

Metóda pieskovania povrchu sa používa, ak je potrebné pripraviť ho na ošetrenie antikoróznymi alebo antiseptickými zlúčeninami. Okrem toho sa tiež odporúča povrch pieskovať pred nanášaním dekoratívnych náterov..

Tento spôsob čistenia odstráni hrdzu alebo starý lak. Navyše je týmto spôsobom možné matovať sklo, nanášať na jeho povrch nápisy alebo vytvárať dekoratívny vzor. Piesok na pieskovanie vám tiež umožňuje vytvoriť dodatočnú textúru povrchu, odmastiť ho alebo mu dať dekoratívny vzhľad..

Použitie pieskovacieho zariadenia v stavebníctve je primárne dôsledkom vytvárania drsných povrchov. Táto technológia vám umožňuje vyčistiť murivo alebo zvýšiť opotrebovanie povrchu dreva. Použitie pieskovania niekoľkokrát predlžuje životnosť týchto materiálov..

Rozsah použitia pieskovania je neobmedzený, táto metóda sa používa v strojárstve, dekorácii, hutníctve, výstužnom priemysle.

Pieskovacie materiály

Existuje niekoľko možností zariadenia na pieskovanie. Líšia sa od seba v stupni zložitosti mechanizmu vykonávajúceho toto spracovanie..

Najkomplexnejším zariadením je pieskovacia komora. Používa sa vtedy, keď je potrebné vyčistiť nadrozmerný výrobok. Existujú dva varianty takýchto kamier:

 • obytný typ;
 • neobývaný typ.

Prvá možnosť umožňuje spracovanie prvkov veľkých rozmerov v metalurgickom a železničnom sektore. Jeden z pracovníkov môže byť v takej komore, pozorovať proces a ovládať ho. Tieto kamery sa nazývajú aj kontajnerové. Dodávajú sa v rôznych veľkostiach v závislosti od rozmerov dielov, ktoré je možné spracovať..

Neobydlené pieskovacie komory majú formu škatúľ, ktoré majú otvor na vkladanie rúk a okno, pomocou ktorého je riadený proces čistenia. V tomto prípade nie je možné najať ďalších zamestnancov na pobyt v cele. Všetky práce sa vykonávajú automaticky. Pieskovacie komory pripomínajú vstrekovač; na zaistenie ich prevádzky je potrebný stlačený vzduch, ktorý je vopred očistený od obsahu oleja.

Pieskovací pieskový piesok je zariadenie, pomocou ktorého sa ručne čistí pieskom. Rozsah jeho použitia je najčastejšie obmedzený na stavebný a automobilový priemysel..

Pieskovač pozostáva z:

 • zdroj dodávajúci stlačený vzduch;
 • kontajner, v ktorom sa nachádza piesok;
 • držadlá na báze vysokopevnostného materiálu;
 • hadica alebo trubica, ktorá spája všetky komponenty do jednej štruktúry.

Okrem toho má stroj trysku na piesok. V závislosti od ich priemeru existuje niekoľko možností dýz. Voľba tejto alebo tej dýzy závisí od účelu pieskovania. Minimálny priemer trysky vám pomôže pri gravírovaní a maximálny priemer vyčistí povrch od hrdze.

Princíp činnosti zariadenia spočíva v tom, že po zapnutí sa stlačený vzduch navzájom zmieša a piesok sa odstráni pod tlakom. S pomocou kinetickej energie piesku sa z povrchu odstránia farby a laky alebo hrdza.

Existuje ďalšia možnosť použitia otvorených inštalácií na pieskovanie. Používajú sa na čistenie veľkých prvkov, ako sú fasády domov. Toto zariadenie obsahuje nádobu s pieskom a hadicu na jeho rozstrek..

Funkčný účel a vlastnosti pieskovania

Pieskovanie je spracovanie povrchu pieskom, v dôsledku ktorého získava určitú textúru. Existuje niekoľko stupňov čistenia povrchu. Ak vezmeme do úvahy výrobky z ocele, rozlišujeme štyri stupne ich čistenia pomocou pieskovacieho zariadenia:

 • získanie účinku čistenia kovovou kefou;
 • štandardné čistenie, ak na povrchu nie je zrkadlový lesk;
 • stredný stupeň čistenia;
 • plný lesk povrchu v dôsledku jeho čistenia.

Stupeň čistenia produktu závisí od mnohých faktorov, napríklad od predbežného natierania výrobku pred čistením, od priemeru dýzy použitej pri práci, od typu piesku.

V prípade potreby sa pieskovanie používa aj na matovanie sklenených povrchov. Tiež s pomocou. Pieskovanie je čistenie plastových dielov. Betónovú usadeninu je možné ľahko odstrániť pieskom.

Pieskovanie má dve funkcie. Po prvé, povrch je čistejší a po druhé mu dodáva textúru. Tento efekt je možné dosiahnuť vďaka tomu, že abrazívne častice nielen padajú na povrch, ale ho aj jedia. Vo vzťahu k druhu brúsneho piesku a jeho veľkosti povrch získava určitú textúru. Potom sú oceľové povrchy veľmi priľnavé k akémukoľvek typu náterového alebo lakovacieho materiálu alebo základného náteru..

To znamená, že pieskovanie oceľových povrchov môže predĺžiť dobu ich prevádzky viac ako 5 -krát. Pretože po spracovaní kovu jeho povrch veľmi silne priľne k antikoróznym zlúčeninám.

Životnosť oceľových výrobkov sa však zvyšuje iba vtedy, ak je ich pieskovanie technologicky správne vykonané. Oceľové diely musia byť úplne bez nečistôt, korózie, okují, náterov a iných farieb a lakov.

Spotreba piesku a výkon pri pieskovaní

Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s hlavnými výhodami pieskovania kovových alebo betónových výrobkov. Pomocou tejto technológie je možné rýchlo a efektívne obnoviť oceľové výrobky alebo fasády budov pred ich natieraním. Existuje niekoľko stupňov čistiacich prostriedkov, výber jedného alebo druhého je odôvodnený požadovaným konečným výsledkom a ďalšími činnosťami vo vzťahu k predmetu, ktorý je podrobený pieskovaniu.

Pomocou pieskovania je možné povrchy nielen vyčistiť, ale aj odmastiť. Odstránenie olejových škvŕn z fasádnych povrchov umožňuje vysokokvalitné farbenie.

Medzi výhody pieskovania uvádzame:

 • zvýšenie životnosti prvkov vystavených pieskovaniu;
 • jednoduchosť práce;
 • dostupnosť materiálov;
 • rýchlosť čistenia;
 • schopnosť používať na všetky druhy povrchov: drevo, betón, kov, sklo;
 • náklady na zariadenie na pieskovanie sú celkom dostupné;
 • možnosť dodatočnej povrchovej úpravy, napríklad vytváranie matného skla, gravírovanie.

Rozmanitosť pieskovacích strojov vám súčasne umožňuje vykonávať práce na rôznych druhoch oblastí. Existujú rôzne zariadenia, pomocou ktorých sa čistenie vykonáva. Pieskovanie môže dokonca vyčistiť a lesknúť ráfiky automobilov. V tomto prípade sa na prácu používa špeciálna kamera. Ďalšia práca sa vykonáva na dodatočnom čistení diskov od základného náteru a náteru lakom alebo farbou.

Pieskovanie kremenným pieskom: technológia vykonávania

Osoba, ktorá bude zariadenie pieskovať, si musí pred začatím práce preštudovať technologickú mapu. Obsahuje všetky technologické vlastnosti zariadenia a úroveň možného spracovania. Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s príkladom technologickej mapy fasády – pokynmi pre piesok z pieskovacích zariadení:

 • pri čistení fasády pomocou pieskovacieho zariadenia sa na prácu používa suchá abrazívna zmes, ktorej dodávka sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia otvoreného typu;
 • piesok na pieskovanie vo vreciach by mal mať mierny obsah vlhkosti, nie viac ako dve percentá, pričom veľkosť otvorov na priechod piesku by nemala presiahnuť jeden milimeter;
 • prívod vzduchu z kompresora sa vykonáva špeciálnou hadicou, v špeciálnej nádrži je pripojený k piesku;
 • upozorňujeme, že ukazovateľ pracovného tlaku by nemal byť väčší ako štyri atmosféry, pretože existuje riziko poškodenia povrchu fasády;
 • pri čistení fasád viacpodlažných budov je v prvých troch poschodiach aplikovaný tlak asi 3 atmosféry;
 • majte na pamäti, že keď sa vykonáva pieskovanie, tryska je zdeformovaná, preto sa zvyšuje spotreba piesku, postupujte podľa týchto charakteristík;
 • ak poškodenú trysku nevymeníte, dôjde k zníženiu tlaku a podľa toho k zníženiu produktivity;
 • Na odstránenie prachu a piesku, ktoré zostali na fasáde, sa používa stlačený vzduch, ktorý je dodávaný rovnakou inštaláciou.

Piesok pre pieskovač: použitie a vlastnosti

Ak plánujete vyčistiť fasádu pieskovaním, potom na dokončenie práce budete musieť kúpiť špeciálnu jednotku alebo si ju vyrobiť sami. V zásade platí, že ak máte kompresor, nie je ťažké postaviť takúto inštaláciu. Na jeho výrobu budete potrebovať aj hadicu, trysku a valcový sud na miešanie piesku so stlačeným vzduchom..

Pri kúpe pieskovacích pištolí odporúčame vyberať si výrobky nemeckej výroby. Aj keď sú ich náklady dosť vysoké, v tomto procese sa vyplácajú. Ak plánujete vykonať veľké množstvo práce, budete na fasády potrebovať pneumatický stroj. Jeho nákup je relevantný, ak plánujete pokračovať v čistení fasád..

Pomocou takýchto inštalácií je možné čistiť nielen rovnomerné, ale aj reliéfne možnosti fasády. Zariadenie je navyše ľahké a má optimálnu veľkosť. Na jeho prepravu preto stačí jeden alebo dvaja ľudia..

V procese abrazívneho čistenia sa používa veľa materiálov. Okrem bežného a kremenného piesku sa používajú aj škrupiny orechov a ďalšie materiály, ktoré sú pozoruhodné svojou malou veľkosťou. Spotreba vzduchu, abrazívnych látok a vody, ak existuje, je kontrolovaná priamo osobou, ktorá prácu vykonáva, individuálne v závislosti od oblasti, na ktorej pracuje..

Na zlepšenie pracovného toku sa pracuje s prídavkom vody, ktorá sa dodáva pod určitým tlakom. Aby sa zabezpečil tento proces, mala by byť zavedená pravidelná hadica. Maximálny prietok za 60 minút je 125 litrov. Tým sa zabráni hromadeniu prachu počas čistenia..

Existujú typy povrchov, ktoré vyžadujú viac ako jedno brusivo. V tomto prípade existuje špeciálny sací ventil, ktorý je inštalovaný v jednom alebo druhom brúsnom materiáli. Pre lepšie čistenie sa však odporúča, ak je to potrebné, vykonať prácu znova..

Upozorňujeme, že opätovné použitie materiálu je neprijateľné, pretože kvalita čistenia bude zlá. Spotreba piesku na pieskovanie je od 40 do 250 kg za hodinu.

Medzi konštrukčné prvky štandardnej pieskovacej jednotky patrí:

 • pištoľ, ktorá má vzduchovú trysku;
 • prúdová tryska;
 • sací ventil;
 • hadica dlhá asi päť metrov;
 • nádrž, v ktorej bude zariadenie uložené.

Pri výbere zariadenia na pieskovanie sa uistite, že spĺňa všetky normy požiarnej bezpečnosti a má také funkcie, pomocou ktorých môžete rýchlo zastaviť jeho činnosť.

Odpadový piesok z čistiacich a pieskovacích zariadení musí byť zlikvidovaný, pretože ich ďalšie použitie je zakázané. Kremenný piesok sa navyše vo všeobecnosti neodporúča čistiť, pretože je tam vysoké riziko nebezpečenstva práce.

About the author