Pokladanie mäkkej strechy vlastnými rukami

Súkromná výstavba a používanie mäkkej strechy je dosť aktuálna téma. Tento materiál má mnoho výhod. Medzi nimi je nízka hmotnosť, absolútna tesnosť, vizuálna príťažlivosť, možnosť použitia na strechu najrozmanitejších tvarov, dlhá životnosť a nízke náklady na mäkkú strechu. Dážď navyše na takú strechu nebubnuje, ale potichu šuští. Okrem vysokých prevádzkových a technických charakteristík vám materiál umožňuje inštalovať mäkkú strechu sami, bez zapojenia špecialistov..

Obsah:

Koncept mäkkej strechy

Mäkká strecha je moderný materiál na báze sklolaminátových dosiek impregnovaných z oboch strán gumovým bitúmenom. Rezinobitumen sa vyznačuje vysokou tesnosťou a odolnosťou proti vlhkosti, a preto je mäkká strecha pri stavbe budov tak rozšírená. Mäkká strecha vo svojom zložení má tiež špeciálny obväz, ktorý zvyšuje odolnosť proti opotrebovaniu a zabraňuje prilepeniu poťahu.

Mäkká strecha sa považuje za ideálnu strešnú krytinu pre strechy s uhlom sklonu najmenej 11 stupňov. Pri výbere materiálu pre také prísne požiadavky preto buďte opatrní. Bitúmenové šindle sa často nazývajú mäkké strechy, ktoré sa používajú ako vrchná vrstva strešného koláča a od ostatných materiálov sa líšia svojou štruktúrou, ktorá pripomína valcované materiály..

Stylingové nástroje

Flexibilnú strechu môže nainštalovať 1 osoba. Jediná požiadavka je položená na povrch strechy, ktorý sme už spomenuli – sklon nie je väčší ako 11 °. Maximálny uhol sklonu však nie je obmedzený. Pokladanie mäkkej strechy vlastnými rukami vyžaduje prítomnosť takých materiálov a nástrojov: kladivo, nôž, tmel, tmel, stierková stierka, strešné klince, rímsy a koncové pásy, hydroizolačný koberec, pás hrebeňovej rímsy a pracovné rukavice.

Vetracie zariadenie

Vetrací systém je schopný zabezpečiť cirkuláciu vzduchu, ktorá je potrebná na zabránenie tvorbe kondenzácie na spodnej časti základne. Zanedbanie tohto kroku pri kladení mäkkej strechy na strechu spôsobí, že krokvový systém zhnije a v zime sa vytvorí ľad a námraza..

Súčasti strešného vetracieho systému sú vetracie kanály a otvory, medzery medzi hydroizoláciou a základňou (najmenej 5 milimetrov). Prirodzené vetranie môžu zabezpečiť vetracie otvory, ktoré sú rovnomerne rozložené pod odkvapom.

Podšívková vrstva

Pásy odkvapu sú vyrobené z kovu a pripevnené k podšívke na odkvapoch odkvapu. Sú povinné chrániť okraje plášťa. Štítové pásy sú tiež kovové, sú upevnené na koncoch strechy, aby chránili okraj plášťa. Koncový koberec poskytuje dodatočnú ochranu strechy pred atmosférickými zrážkami. Vyberte si ju podľa farby šindľov.

Na miestach, kde sú najpravdepodobnejšie netesnosti, musíte vytvoriť podkladovú vrstvu: v údoliach, na konci strechy a na odkvape. Zvláštnosťou inštalácie je dodržanie smeru (zdola nahor) a prekrytie: v pozdĺžnom smere – 150 milimetrov, v priečnom smere – 100 milimetrov. Je obvyklé natrieť prekrytie bitúmenovým tmelom..

Dary a korčule sú spravidla posilnené o 500 a 250 milimetrov. V tomto prípade musia byť údolia na oboch stranách vybavené obkladovou vrstvou a pozdĺž koncov a odkvapov by mali byť položené v šírke najmenej 400 milimetrov..

Podšívka je pribitá k základni pozinkovanými klincovými klincami každých 200 milimetrov. Podšívkový koberec nielenže chráni strechu pred vlhkosťou, ale aj pred zničením, ak je inštalácia mäkkej strechy zavesená.

Prípravné práce

Podklad, na ktorý mäkkú strechu pripevníte, musí byť pevný. Tým sa líši proces zastrešenia mäkkými škridlami od striech, na ktoré sa používajú iné materiály. Napríklad kovové dlaždice musia byť položené na prepravku, v ktorej je medzi nosníkmi povolená medzera, čo sa vysvetľuje vysokou tuhosťou kovovej dlaždice. Mäkká strecha tieto vlastnosti nemá, a preto vyžaduje predbežnú inštaláciu pevného základu..

Na usporiadanie základne môžete použiť dosku z orientovaných triesok, preglejku odolnú voči vlhkosti s hrúbkou 9 milimetrov alebo viac, ako aj dosku s drážkami alebo hranami. Ak ste ako základ vybrali dosku, odporúča sa ju vopred kondicionovať v stohu, kým sa nedosiahne rovnovážna úroveň vlhkosti..

Nakúpte materiál v zime a použite v lete. Šírka dosiek nie je väčšia ako 100 milimetrov. Je žiaduce, aby materiál mal rovnakú hrúbku a bol narezaný na pásovej píle. Maximálny obsah vlhkosti stromu je 20%.

Video o technológii kladenia mäkkej strechy ukazuje, že takéto materiály musia byť položené s posunom švíkov – v rozloženom poradí, pričom medzi nimi zostane medzera 1 centimeter. Povrch musí byť suchý, čistý a hladký. Od týchto podmienok bude závisieť kvalita inštalácie a doba prevádzky mäkkej strechy..

Strešný koláč musí mať nevyhnutne nasledujúce vrstvy: hydroizolačná vrstva položená na krokve; izolácia z minerálnej vlny, ak plánujete postaviť podkrovie; hydroizolačný strešný koberec položený s presahom na základňu zvonku.

Jemnosti inštalácie mäkkej strechy

Na pokrytie strechy mäkkou strechou vlastnými rukami, okrem toho, že máte vlastnú¬dobrý čas, potrebuješ aj dobro¬dobré počasie. Je obvyklé vykonávať práce v teplom a suchom počasí, pričom teplota vzduchu by nemala klesnúť pod plus 5 stupňov Celzia. Ak je to nevyhnutné z dôvodu potreby položiť mäkkú strešnú krytinu v zime v nevhodnom čase, škridlu je potrebné pred začatím práce ponechať v budove s izbovou teplotou. Môžete použiť aj teplovzdušný horák..

Voľba takého teplotného režimu je vysvetlená zvláštnosťami šindľa – listu pozostávajúceho z 3-4 „dlaždíc“. Na povrch je možné pripevniť klincami alebo samolepiacou vrstvou umiestnenou na vnútornej strane. Tesnosť dlaždíc je zabezpečená teplom slnka, pod jeho vplyvom sú plechy spájkované so základňou a navzájom. To sa pri nízkych teplotách nestane a kvalitná izolácia nefunguje..

Mäkké šindle by sa mali používať súčasne z 5-6 balení a vyberať jeden prvok naraz, aby sa predišlo ostrým rozdielom v odtieňoch v prípade, že je potrebné mäkkú strechu opraviť prvkami z iného balíka. Práve v tejto vlastnosti spočíva ďalšia výhoda tohto materiálu: malý rozdiel v odtieňoch uľahčuje proces výmeny dlaždíc a zdobí jeho matný povrch..

Voľba tmelu

Na položenie hornej vrstvy mäkkej strechy by mal byť použitý bitúmenový polymérny materiál, ktorý vám umožní vytvoriť súvislý elastický povlak, ktorý odolá teplotám a mechanickým deformáciám základne. Podľa technológie kladenia mäkkej strechy sa odporúča použiť studené a horúce tmely na pripevnenie roliet na strechu..

Na vnútorné vrstvy strechy sa tradične používa studený tmel a ako vonkajší povlak sa používa horúca látka. Medzi studené tmely patrí strešný materiál a bitúmen a horúci decht a strešná lepenka. Použitý tmel musí obsahovať bitúmen a práškovú zmes alebo plnivo vyrobené z vlákna. Medzi prašné materiály patrí vápno, sadra a popol.

Výroba bitúmenových tmelov

Môžete si kúpiť bitúmenový tmel, alebo si ho môžete vyrobiť sami. Za týmto účelom vezmite bitúmen, ktorý je asi 80% tmelu, a plnivo. Keď vezmete 2 porcie bitúmenu a motorovej nafty na 1 porciu plniva, získate studenú zmes. Bitúmen je potrebné zahriať na 180 stupňov, zatiaľ čo naftové palivo a plnivo sa pripravujú na inom mieste. Oba kotly je možné zmiešať až po odparení vody v bitúmene..

Na výrobu horúceho tmelu musíte použiť kotol. V ňom by mal byť bitúmen zahriaty na 200 stupňov, zatiaľ čo plnivo sa musí pridávať pomaly. Je dôležité, aby počas postupu teplota neklesla pod 160 stupňov.

Ak chcete skontrolovať kvalitu tmelu, musíte ho položiť pod uhlom 45 stupňov a predhriať tmel na 60 stupňov. Video o položení mäkkej strechy ukazuje: ak povlak steká nadol, potom je jeho kvalita zlá. Ak nevyteká, potom stojí za to nechať ho vysušiť. Keď sú suché, vo vysokokvalitnom materiáli sa neobjavia praskliny.

Položenie mäkkej strechy

Pred priamym kladením strechy sa po povrchu dreva prejdite roztokom bitúmenu a motorovej nafty. Potom pomaly prikryte tmelom, potom položte pergamen a strešnú plsť. Je obvyklé začať inštaláciu zo strednej časti rímsy a presunúť sa na konce vpravo a vľavo. Na hladkej strane mäkkých dlaždíc musíte pred aplikáciou odstrániť film, ktorý chráni lepidlo..

Ak používate studený tmel, musíte počkať 12 hodín po nanesení vrstvy, až potom môžete naniesť novú vrstvu. Pri zakrytí horúcim tmelom je možné vrstvy nanášať jednu po druhej. Každý prvok strechy musí byť pribitý v množstve 4-6 kusov.

Pri inštalácii roliek podľa pokynov na inštaláciu mäkkých striech urobte presah 7-10 cm. Vo všetkých prípadoch sa odporúča dodržiavať pravidlo prekrývania: umiestnite každý horný rad tak, aby boli upevňovacie spoje predchádzajúceho uzavreté. Ďalšia nová vrstva sa posunie v závislosti od ich počtu (s 2 vrstvami – na polovicu a s 3 – o tretinu).

Odrežte prebytok pozdĺž okrajov strechy a prilepte ho tmelom. Vzhľadom na vlastnosti moderných mäkkých strešných materiálov je životnosť strešnej krytiny asi 30 rokov. To však vôbec neznamená, že na preventívne opatrenia je možné zabudnúť..

Pokladanie v blízkosti vetracích potrubí

Správne utesnenie spojov a úhľadné upevnenie materiálu vyžadujú priestor okolo antén a potrubí. Inštalácia mäkkej strechy je tu jednoduchá za predpokladu, že sú použité priechodné prvky. Bez týchto komponentov je narušená tesnosť povlaku. Ešte pred položením bitúmenových šindľov musíte načrtnúť miesta, kde budete inštalovať vetranie a potrubia.

Potom musíte vyrezať otvory, okolo ktorých budú okraje podložného koberca prilepené tmelom. Rozmazajte horný povrch koberca pozdĺž obrysov lepených a pribitých prvkov. Položte strešné tašky na tmel.

Odporúča sa utesniť spoje hornej časti priechodného prvku a bitúmenovej dlaždice tmelom. Keď ste priniesli prácu na hrebeňovú líniu, musíte použiť špeciálne hrebeňové prvky flexibilnej dlaždice, ktoré sú ohnuté cez ňu, prilepené k tmelu a pribité.

Oprava mäkkej strechy

Frekvencia opráv, ktoré je potrebné vykonať na streche domu, závisí priamo od základne, na ktorú ste nainštalovali šindle, a od nákladov na inštaláciu mäkkej strechy. Drevo, cement a betónový poter reagujú na mäkké strešné krytiny odlišne a spôsobujú určité škody.

Čistenie poškodenej oblasti

Bezprostredne pred začatím opravy zistite, či sú tieto práce vôbec potrebné a v akom rozsahu. Za týmto účelom posúdte rozsah prítomných škôd. Ak sa vo valcovom povlaku vytvoria otvory, odporúča sa ich vyplniť tmelom a dodržať postupnosť materiálov použitých na tento účel..

Oprava valcovanej strešnej krytiny by sa mala vykonávať výlučne na čistom mieste. A to je veľmi problematické, pretože na strešnom materiáli je špeciálny obväz. Z tohto dôvodu je potrebné dôkladne vyčistiť priestor, kde sa budú vykonávať opravy..

Drobky je možné odstrániť pomocou technologického oleja. Antracenový olej je najlepší na čistenie strešných plstí a na strešný materiál sa používa motorová nafta. Čistite bežnou handričkou alebo kefkou. S touto úpravou môžete odstrániť zrnitosť a zmäkčiť povrch pre ďalšiu opravu..

Rekonštrukčné práce

Po príprave poškodenej oblasti môžete pristúpiť k hlavnej práci. Na malé chyby môžete použiť obyčajný tmel s náplasťou. Toto riešenie však nie je vhodné, ak sú všetky strešné vrstvy prerazené..

Ak je poškodených niekoľko vrstiev strechy súčasne, odporúča sa miesto očistiť od starej vrstvy tmelu a nečistôt a potom vysušiť. Potom je potrebné pripraviť zmes tmelu s prídavkom pilín alebo piesku. Táto zmes by mala byť tmel všetky existujúce poškodenia tak, aby sa okraje zarovnali. Tmel na všetkých stranách náplasti by mal vychádzať najmenej 10 centimetrov.

Pomocou tvrdých štetcov a štetcov je možné tmel nanášať na najneprístupnejšie miesta. Ak pracujete na malej ploche, potom je vhodné použiť jednoduchú špachtľu, ktorá vám umožní naniesť hustý tmel a hmotu s pilinami. Ak sa na streche vyskytne „vodná bublina“, opravy by sa mali vykonať rovnakým spôsobom ako v situácii s pravidelným otvorom. Hlavnou vecou je včas určiť zdroj, z ktorého voda pochádza..

Ak sa v strešnom materiáli objavia praskliny, mal by byť narezaný na spodnú vrstvu. Potom ho očistite od prebytočného tmelu a trosiek, potom sa oblasť vysuší a naplní novým tmelom. Od rezu je možné upustiť, ak sú praskliny malé. Mali by byť pokryté náplasťou a tmelom. Ak sa v celej časti mäkkej strechy objavia malé praskliny, musí byť pripravená a pokrytá vyhrievaným tmelom.

Obnovenie postrekovania

Po oprave mäkkej strechy musí byť odstránená vrstva postreku obnovená na mieste, aby sa zabránilo zbytočnému zahrievaniu materiálu a taveniu tmelu. Za týmto účelom vyhlaďte povrch a pokryte strechu pieskom. Nadbytočný obväz, ktorý nepriľne k streche, nakoniec zmizne sám. Ak však chcete, môžete ho odstrániť sami..

Teraz ste sa dozvedeli, aké výhody má mäkká strecha – tesnosť, dlhá životnosť a prijateľná cena za pokládku mäkkej strechy. Pri správnej inštalácii šindľov postupujte opatrne podľa našich pokynov. Použite odporúčania týkajúce sa výberu tmelu a jeho prípravy. A ak sa počas prevádzky strechy vyskytnú menšie problémy, prečítajte si znova informácie o oprave mäkkej strechy..

About the author