Posilňujeme základ dreveného domu. Ako obnoviť pásový základ

V posledných rokoch sú drevené domy stále obľúbenejšie a nie je to nič zvláštne. Drevo je cenovo dostupný materiál s mnohými výhodami. Po určitom čase prevádzky domu však nastanú problémy so zničením základu, najmä ak bol pôvodne položený nesprávne. V takom prípade je potrebné vykonať opravy. Tento proces je dosť namáhavý, ale s informáciami o správnom posilnení alebo úplnom obnovení nadácie môžete urobiť všetko sami.

Obsah:

Známky problémov s dizajnom a ich príčiny

Známky toho, že nadácia potrebuje opravu, môžu byť veľmi rozmanité, ale najbežnejšie sú:

 • nesprávne zarovnanie štruktúry;
 • čiastočný a úplný pokles budovy;
 • vzhľad trhlín na stenách;
 • deformácia budovy.

Na rozdiel od znakov môžu byť dôvody iba:

 • sezónne poklesy teploty;
 • napučanie pôdy.

Tento proces môže nastať v dôsledku pridania zaťaženia na základ a súčasne na pôdu pod ním. Napríklad pri stavbe ďalších budov v blízkosti domu začne na zem tlačiť väčšia váha, čo vedie k poklesu domu. Tiež v dôsledku nesprávneho odtoku vody z taveniny môže pôda erodovať, čo opäť spôsobuje problémy so základom..

 • Rozptylové materiály.

Veľmi často vzniká otázka, prečo sa to deje. Ide o to, ako bol pôvodne položený základ. S najväčšou pravdepodobnosťou bol typ základu, stupeň betónu jednoducho nesprávne zvolený, hĺbka zamrznutia pôdy bola nesprávne vypočítaná alebo došlo k chybám v technológii zariadenia.

 • Nesprávne využitie budovy.

Typy deformácií v základoch

Pred začatím opravných prác je potrebné zistiť, do akej miery je základ poškodený. Existujú štyri typy:

1. Drobné poškodenie;

Delaminácia povrchovej úpravy patrí k tomuto typu. Takéto poruchy významne neovplyvňujú únosnosť základu, sú ľahko viditeľné a je ich odstránenie bezproblémové..

2. Stupeň stredného poškodenia.

Tento typ je charakterizovaný výskytom trhlín a poklesom budovy. Tu musíte byť opatrnejší. Prvým krokom je určenie smeru trhliny. Najčastejšie, ak je umiestnený horizontálne, problém je rýchlo odstránený, ale ak je vo vzpriamenej polohe alebo má cikcakový tvar, je potrebná naliehavá akcia. Zisťujeme povahu poklesu základov: dočasný alebo progresívny.

Majáky sa používajú na určenie povahy poklesu, smeru a rýchlosti trhliny. Je potrebné ich nainštalovať na trhlinu. Obyčajný papier (nezabudnite, že ak papier zvlhne, nebude možné získať presné údaje) alebo sadru ako maják. Ale najistejšia možnosť je tmel. Rovnou čiarou naneste stierkou a označte. Najmenší pohyb rozbije taký maják. Vďaka tomu si budete môcť všimnúť, ako veľmi prasklina narástla a ako dlho to trvalo..

Pri inštalácii majáka je niekoľko dôležitých bodov: jeho hrúbka (nie viac ako 5 mm) a obsah vlhkosti v podklade (povrch musí byť extrémne suchý).

Povahu poklesu možno určiť pohybom majákov. Ak zostali nehybní – dočasný pokles, inými slovami, pôda pod základom sa mierne posunula a zastavila. V tomto prípade stačí trhliny odstrániť. Za týmto účelom ich očistíme od prachu a malých častíc betónu, ošetríme základným náterom a šev utesníme špeciálnou zmesou (vhodná je aj bežná cementová malta). Ak sa ukáže, že pokles má progresívny charakter, je potrebné urýchlene vykonať kompletnú obnovu..

3. Škody súvisiace s katastrofou.

Takéto chyby vedú k zničeniu budovy. Existujú dva spôsoby, ako tento problém vyriešiť: posilnenie alebo úplná výmena základu. Majiteľ sa rozhodne, ktorý spôsob si zvolí.

4. Poškodenie, ktoré sa nedá opraviť

Základ je tak zničený, že ho nemožno obnoviť. Vybudovať nový dom s dobrým základom bude lacnejšie.

5. Obnova základov

Najpoužívanejším základom pre drevené domy je pásový základ, takže na jeho príklade zvážime všetky opravy..

Posilnenie základu dreveného domu

Spôsob spevnenia je zvolený v prípade, že je možné odstrániť deformácie a pôda sa neusadí. Obnova pásového základu pod dreveným domom je vhodná aj vtedy, keď sa plánujú doplnky k domu, aby sa znížil stupeň namáhania základu..

Podrobné pokyny na posilnenie základu:

1. Vytiahneme priekopu po celej ploche domu, šírka musí byť vykonaná s prihliadnutím na to, že sa základ rozšíri.

2. Čistíme povrch od zeme (pre lepšie čistenie použite kovovú kefu).

3. Vyvŕtame otvory. Aby ste vypočítali ich priemer, pridajte k priemeru výstuže jeden milimeter, aby ste kovovú tyč dotiahli tesnejšie..

4. Výstuhu zatlčeme, aby sme spoľahlivo spojili existujúci základ s novým..

5. Vyrábame zosilnený pás, zváraním výstuže iba na jednom mieste k predtým inštalovaným kusom sa získa veľmi schátraná štruktúra, takže sa to musí vykonať na niekoľkých miestach. Základ páskovania vykonávame pomocou drôtu. Tento druh spojovacieho prvku nepotrebuje špeciálne návyky a nástroje, ale vďaka nemu sa výstužný pás počas liatia a tvrdnutia betónu nezdeformuje..

6. Nainštalujte debnenie.

7. Nalejte betón. Potom, čo stuhne, odstránime debnenie a základ necháme niekoľko dní stáť.

8. Vyrábame slepú oblasť, ktorá vám umožňuje vypúšťať vodu.

9. Poslednou a veľmi dôležitou etapou je hydroizolácia základu dreveného domu..

Na prerozdelenie zaťaženia na väčšiu plochu nad rámec veľkosti je potrebné vystuženie. Teda zastavenie poklesu alebo ničenia.

Kompletná výmena základu

V niektorých prípadoch začne nadácia klesať do takej miery, že voda voľne prúdi do interiéru domu. Potom je jediným východiskom zo situácie úplná zmena základne.

Podrobný návod na výmenu základu pásu:

1. Z domu vyberieme všetko, čo je možné, demontujeme podlahy a rozoberieme kachle (ak existujú), aby sa minimalizovalo konštantné a premenlivé zaťaženie základu.

2. Vypočítajte hmotnosť budovy. Budete potrebovať údaje o hustote stromu a jeho kubickej kapacite (v závislosti od rozmerov puzdra a hrúbky stien).

3. Výber zdviháka na zvýšenie miestnosti.

4. Vytiahneme dieru po obvode budovy, aby sme uľahčili prístup k základu. Keď sa v zákopu objaví voda, určí sa hladina podzemnej vody.

5. Nainštalujeme zdvihák, malo by sa to vykonávať výlučne na miestach, kde nedochádza k zničeniu.

6. S opatrnosťou a nízkou rýchlosťou (rovnomerne) zdvíhame dom.

7. Demontujte starý základ (aby ste ušetrili peniaze, je možné ho odstrániť iba v poškodených oblastiach).

8. Nainštalujte pieskovo-cementovú podložku.

9. V rohoch puzdra inštalujeme podperu z betónu alebo tehly, znižujú zaťaženie základu.

10. Nainštalujte výstužný pás (technológia je rovnaká ako pre výstuž).

11. Inštalácia debnenia.

12. Naplňte betónom, po 2-3 dňoch môžeme debnenie odstrániť, ale základ by sa mal lúhovať ďalšie dva dni.

13. Nainštalujte vrstvu hydroizolácie (vhodný je aj strešný materiál).

14. Spustíme dom. Robíme to tiež opatrne a postupne, ako sme to urobili..

15. Poslednou fázou je dokončenie: opláštenie a odvodnenie.

Užitočné tipy pri výmene nadácie:

 • Ak vlastníte nadrozmerný a ľahký drevený dom, je možné ho zdvihnúť pomocou vag. Prineste drevo asi 75 x 75 pod roh domu, oprite ho o guľatinu a zatlačte ho hore po dome (ako veľkou pákou).
 • Uistite sa, že ste demontovali starý základ na zem.
 • Pre záchrannú sieť v prípade nesprávnej inštalácie zdviháka (alebo ak sa nedokáže vyrovnať so záťažou), veterné kliny vyrobené z dreva s krokom 17-22 mm medzi samotnou budovou a základovým vankúšom.
 • Zákopy sú vytiahnuté nie viac ako 2 m.
 • Je potrebné zdvihnúť celú budovu, aby sa pod ňu dostal základ. Vzhľadom na to, že puzdro bolo postavené z dreva, musíte dolné koruny dotiahnuť oceľovými obručami alebo len naplniť dosky tak, aby sa neprehýbali (keď je dom zdvihnutý, celé zaťaženie padá na dolné koruny).

Pretože je celý tento proces pomerne veľký a namáhavý, odporúčame vám pozrieť sa na to, ako správne nahradiť základ videa z dreveného domu, ktorá je na konci článku.

Obnova základov stĺpika

Okrem pásového základu je veľmi obľúbený stĺpcový základ. Zvážte, čo je potrebné pre tento typ opravy:

1. Zdvihneme budovu na predtým vypočítanú výšku.

2. Demontujte stĺpiky, ktoré sa ohýbali.

3. Odstránime zem v miestach, kde budú nainštalované stĺpiky (v rohoch).

4. Odstráňte pieskovo-cementovú podložku.

5. Posilňujeme stĺp.

6. Naplňte betónom.

7. Vykonávame montáž oceľových nosníkov (unesú všetko zaťaženie).

8. Spustíme budovu.

V prípade, že je potrebné vymeniť iba 1-2 piliere, budeme postupovať nasledovne: v miestach, kde sa nachádzajú náhradné piliere, kopeme pod 35 °. Ďalej tam nainštalujeme potrubie a naplníme ho cementovou maltou. Keď všetko zamrzne, odstránime nepoužiteľný stĺp a vyrovnáme nový. Po 2 dňoch môžete začať používať dom.

Obnova alebo úplná výmena stĺpikového základu je oveľa jednoduchšia a rýchlejšia ako pri pásovom základe..

Tepelná izolácia vlastnými rukami

Aby sa zabránilo opravám, je potrebné zabrániť možným problémom so základom. Najlepšou prevenciou v tomto prípade bude jeho izolácia. Existujú dva typy: vonkajšie a vnútorné. Druhá možnosť sa používa iba v prípadoch, keď vonkajšia tepelná izolácia nie je dostatočne účinná. Ale to je veľmi zriedkavé..

Tepelná izolácia vonku:

Možnosti izolácie nadácie môžu byť veľmi rozmanité. Ich výber závisí výlučne od želania majiteľa. Uvažujme o najobľúbenejších z nich:

 • Expandovaný polystyrén.

Expandovaný polystyrén na tepelnú izoláciu základu dreveného domu sa používa už dlho. Jeho výhodou je veľmi jednoduchá technológia izolácie. Prvým krokom je vykopať priekopu, vysušiť steny a očistiť ich od nečistôt. V prípade, že je podzemná voda príliš blízko, urobíme drenáž (V spodnej časti je položený riečny piesok a geotextílie. Zhora je pokrytá vrstvou štrku, na ktorú sú položené perforované rúry s priemerom 9 cm. musia byť vytiahnuté do studne vyrobenej neďaleko domu. štrk, potom zabalený do geotextílie a zasypaný riečnym pieskom). Ďalej natrieme steny suterénu a prikryjeme samolepiacou hydroizoláciou. Na spojoch lepíme tmelom. Pomocou špeciálneho lepidla upevníme listy expandovaného polystyrénu (každý ďalší lepidlom s prekrytím na predchádzajúcom). Po dokončení inštalácie peníme praskliny a tmel. Je potrebné poznamenať, že v týchto prácach sa používa extrudovaná polystyrénová pena..

 • Penoplex.

Penoplex na izoláciu základov je veľmi populárny. Dôvodom je skutočnosť, že tento materiál má vysokú vodoodpudivosť. Penoplex je vo vnútri tiež naplnený vzduchom, ktorý poskytuje lepšiu izoláciu. Materiál sa vyrába v rôznych hrúbkach, čo je tiež plus. Technológia izolácie Penoplex je rovnaká ako expandovaný polystyrén.

 • Minerálna vlna.

Minerálna vlna na izoláciu dreveného domu sa používa iba vo forme ďalšej, pretože má najhoršie. vlastnosti medzi inými materiálmi.

Ak sa rozhodnete používať výlučne tento materiál, budete musieť urobiť rám z kovového profilu, položiť naň vatu a opraviť ho. Na to musíte nainštalovať parotesnú vetruvzdornú fóliu a postaviť tehlovú stenu pre dodatočnú ochranu pred vlhkosťou.

Po prečítaní tohto článku bude aj ten najmenej skúsený človek v oblasti stavebníctva schopný nezávisle opraviť (alebo nahradiť) základ svojho domu. Ale čo je najdôležitejšie, nezabudnite, že preventívne opravy je oveľa jednoduchšie vykonať, ako odstrániť škody, ktoré sa objavili..

About the author