Postavíme dom z monolitického penobetónu vlastnými rukami. Monolitický dom: výhody a nevýhody

Rýchle, lacné a spoľahlivé – tieto frázy sú najvhodnejšie na charakterizáciu domov z monolitického penového betónu. Chcete postaviť lacné rodinné sídlo vlastnými rukami? Monolitický penový betón je nákladovo najefektívnejšie riešenie. Získajte informácie o hlavných tajomstvách výstavby a výhodách monolitickej bytovej výstavby.

Obsah:

Výhody liateho betónu a jeho vlastnosti

Výstavba súkromného domu je zložitý, zdĺhavý a nákladný proces. Ak je finančná stránka obmedzená, odporúčame vám bližšie sa pozrieť na spôsob stavby monolitického domu.

Penový betón sa vyrába priamo na stavenisku, rozlišujú sa jeho výhody:

 • výroba viacpodlažných budov;
 • tvorba projektov komplexnej konfigurácie;
 • nedostatok zadných kĺbov;
 • tesnenie;
 • schopnosť prispôsobiť hrúbku stien v dome;
 • vytvorenie objemových priestorov.

Vďaka technológii monolitickej konštrukcie sa spotreba výstuže zníži o dvadsať percent. Znižuje náklady na energiu o štyridsať percent.

Monolitický penový betón má nasledujúce nevýhody:

 • nemožno použiť pri negatívnych teplotách;
 • zmrazenie stien vedie k ich rýchlemu zničeniu.

Pri práci s penovým betónom v zimnom období postupujte podľa odporúčaní:

 • do stavebných hmôt pridajte prísady nemrznúcej zmesi alebo spojiva;
 • pred naliatím zmesi zahrejte, aby ste získali optimálnu pevnosť spojov;
 • zahrievanie penového betónu sa vykonáva špeciálnymi ohrievačmi, ktoré sú umiestnené vo vnútri kontajnerov s betónom;
 • je možná možnosť použitia zakúpeného roztoku, ktorý je tiež zahrievaný v mixéroch;
 • niektorí stavitelia používajú vyhrievané debnenie.

Náklady na zimnú výstavbu sú oveľa vyššie ako náklady na letnú výstavbu. Preto, ak chcete ušetriť, urobte všetku prácu v lete..

Charakteristika technológie monolitického liatia

Monolitické štruktúry z odrôd monolitického penového betónu sa vyrábajú na maltových jednotkách aj na stavbách. Pri príprave roztoku sa do neho privádza penotvorný prostriedok, vďaka ktorému je zaistená jeho pevnosť.

Na kontrolu penenia sa používa špeciálna vysoko presná elektronika. Dodávka hotovej kompozície na plnenie sa vykonáva čerpacím zariadením.

Debnenie na liatie penovým betónom je dvoch typov:

 • odnímateľný;
 • neodstrániteľné.

Najlepšou možnosťou je ľahké plastové debnenie. Trvalé debnenie je vyrobené z tehál, dokončovacieho kameňa alebo sklenených tabúľ.

Izolácia na syntetickej báze pomôže zlepšiť tepelnoizolačné vlastnosti penobetónových štruktúr. Steny s dodatočnou izoláciou sa vyznačujú vysokou mierou úspory energie.

Vďaka homogenite penobetónu je vysoko odolný. V stenách monolitického domu nie sú žiadne studené mosty. Stena je plochá a nepotrebuje ďalšie vyrovnanie. Doba výstavby domov z penobetónu je dva alebo tri týždne. Pretože sa v procese práce používa mobilné zariadenie a intenzita práce je minimálna, náklady na prácu sú dosť nízke, dokonca aj v porovnaní s hotovými penovými blokmi. Monolitické štruktúry sa vyznačujú dlhou životnosťou, bezpečnosťou a šetrnosťou k životnému prostrediu.

Monolitický penový betón sa používa nielen na vytváranie vonkajších stien, ale aj na izoláciu podlahy, stropu, základov a ďalších inžinierskych komunikácií.

V počiatočnom štádiu je postavené drevené, tehlové alebo oceľové debnenie. Ďalej je rám dokončený sadrokartónom, tehlami alebo pórovitými blokmi. Odnímateľné debnenie je postavené z preglejky alebo dosiek.

Nasleduje proces liatia betónu do debnenia. Ak sa používa pevné debnenie, potom sú v ňom predinštalované káble, vedenie a iná komunikácia. Získame tak viacvrstvovú monolitickú štruktúru, ktorá nevyžaduje vonkajšiu úpravu..

Zariadenie na monolitický penový betón

Samovýroba penového betónu doma niekoľkokrát znižuje náklady na stavbu monolitického domu. Na nižšie uvedenom zariadení je možné vytvoriť penový betón značky D600. V procese práce budete potrebovať:

 • piesok;
 • cement;
 • voda;
 • penotvorné činidlo;
 • zariadenia.

Na výrobu formy sa používa drevo, kov alebo plast. Veľkosti penových blokov sú najčastejšie volené štandardne. Na výrobu formy použite kov. Tento materiál je najtrvanlivejší a vydrží viac ako sto pracovných cyklov. Zostrojte obdĺžnikový tvar rozdelený do niekoľkých buniek. Všetky prvky na tupo sú na vonkajšej strane, takže vnútorný povrch bloku je hladký.

Ďalším prvkom systému na výrobu penového betónu je miešačka. Je možný variant použitia miešačky betónu. Na výrobu malého množstva roztoku je vhodná aj elektrická vŕtačka so špeciálnym nadstavcom. V takom prípade budete potrebovať nádobu na miešanie vo forme kade, veľkej vane alebo hrnca..

Veľkosť nádrže na miešanie roztoku by mala súvisieť s veľkosťou tvaru penových blokov. Čiastočné vyplnenie formulára roztokom nie je povolené. To bude mať negatívny vplyv na kvalitu prijatého materiálu..

Najťažším konštrukčným prvkom je generátor peny. Vezmite oceľový sud, nainštalujte do neho vstupné a výstupné ventily a kompresorovú jednotku. Na výstupnom ventile by mala byť jemná mriežka. Naplňte nádobu vodou a penou. Na úpravu penenia použite kompresor a penotvorné činidlo. Pena sa dodáva pod tlakom a jemná mriežka zaisťuje rovnomerné rozloženie. Návrh penotvorného činidla je najdôležitejším procesom, ktorého kvalita priamo ovplyvňuje úspech celého systému..

Vlastná výroba penového betónu – pokyny krok za krokom

Podmienene rozdeľme výrobu monolitického penového betónu na dve etapy:

 • naplniť;
 • výroba múrov.

V počiatočnej fáze zorganizujte pracovisko tak, aby poskytovalo maximálny pracovný komfort. Prineste na stavenisko zdroj neustáleho zásobovania vodou, elektrinu, pripravte systém na prácu, náradie, nádoby na maltu. Pripravte komponenty vo forme cementu, vody, kameniva, penidla.

Aby ste sa nenechali zmiasť pomermi, vytlačte si tabuľku s presným množstvom prísady a majte ju vždy poruke. Dávajte pozor na prírodné podmienky výrobného procesu, optimálna teplota pre prácu je 15-20 stupňov Celzia, vlhkosť vzduchu je v rozmedzí 40-60%.

Vlastnosti vytvárania monolitického domu – pokyny na nalievanie penového betónu:

1. Pripravte si odlievacie formy. Položte ich na pevný, rovný povrch. Vnútro formy namažte strojovým olejom alebo rastlinným olejom. Bude teda možné uľahčiť proces vyťahovania blokov. Postavte plesne v oblasti chránenej pred poveternostnými vplyvmi.

2. Zmerajte prísady do zmesi pórobetónu. Piesok a cement skombinujte vo vopred pripravenej miešačke betónu. Proporcie sú dva ku jednej. Použite žltý riečny piesok, vyčistený a dobre umytý. Po dôkladnom premiešaní zložiek k nim pridajte penotvorné činidlo. Pomer udáva výrobca. Priemerná hodnota penotvorného činidla na kilogram cementovej malty je tri gramy. Je možné nahradiť penidlo penovými guľôčkami.

3. Vyplňte formuláre maltou, rýchlo dokončite prácu. Roztok sa v lete dva dni suší. Hotové penové bloky vyberte z formy a použite podľa pokynov.

Aby sa vytvorili monolitické steny z penového betónu, formuláre sa nahradia debnením. Existujú dve možnosti – odnímateľné a neodstrániteľné. Výsledkom je bezšvová, dokonale hladká stena s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami..

Monolitické steny staviame vlastnými rukami

Na vyplnenie stien penovým betónom odporúčame zvoliť možnosť trvalého debnenia. Trvalé debnenie poskytuje väčšiu tepelnú izoláciu a zvyšuje životnosť celej konštrukcie. Pri práci na stenách domu budete potrebovať:

 • penový betón;
 • drevo na stavbu debnenia;
 • klince a kladivo;
 • sadrokartón odolný voči vlhkosti;
 • samorezné skrutky;
 • skrutkovač.

Predtým, ako začnete liať, pripravte si rámovú štruktúru. Penový betón má tekutú konzistenciu, takže nalievacia nádoba musí byť absolútne utesnená. Najprv postavte stenu z dreva a dosiek. Pomocou klincov ich spojte dohromady. Na úrovni budovy skontrolujte rovnomernosť konštrukcie.

Upevnite blok na podlahu a na strop, ďalší nainštalujte v polmetrových intervaloch. Na zaistenie dreva použite oceľové konzoly. Dosky inštalujte priečne vzhľadom na drevo, interval ich fixácie je tiež pol metra. Na rámovú časť je nainštalovaná sadrokartónová úprava. Opravte ho samoreznými skrutkami. Krok inštalácie samorezných skrutiek by mal byť minimálny, pretože konštrukcia by mala mať maximálnu tesnosť. Škáry medzi sadrokartónovými doskami navyše utesnite tmelom na báze silikónu.

Do interiéru konštrukcie sa naleje predtým pripravený penový betón. Na vedro alebo naberačku nalejte penový betón. Na veľké objemy práce použite špeciálne čerpacie zariadenie. Vnútri stien sú predinštalované rozvody vody, kúrenia, elektriny..

Ďalšou možnosťou na vytvorenie monolitických penobetónových stien je použitie odnímateľného debnenia. Pretože penový betón má tekutú konzistenciu, je táto metóda nepohodlná a ťažko vykonateľná. V takom prípade odporúčame nahradiť penový betón polystyrénovým betónom.

Na výrobu odnímateľného debnenia používajte hotové listy alebo preglejku s fóliou. Po úplnom stuhnutí penobetónu sa debnenie demontuje. Steny vyrobené touto metódou sú menej trvanlivé a majú nízke tepelnoizolačné vlastnosti..

Vnútorná časť odnímateľného debnenia musí byť čo najhladšia, aby sa dala po odliatí bezpečne demontovať. Používajte preto plastovú alebo laminovanú konštrukciu..

Výhody, nevýhody monolitickej konštrukcie – starostlivosť o monolitické štruktúry

Stavba monolitického domu je pomerne rýchly a nákladovo efektívny proces. Použitie penového betónu výrazne znižuje náklady na všetky práce. Medzi výhody monolitických domov uvádzame:

 • vytváranie budov rôznych tvarov a konfigurácií;
 • možnosť vlastnej výstavby domu;
 • niekoľkonásobné zrýchlenie stavebného postupu v porovnaní s inými technológiami;
 • vynikajúce tepelné a zvukové izolačné vlastnosti;
 • vykonanie celého výrobného procesu priamo na mieste;
 • jednoduchosť inštalácie nástrojov;
 • nie je potrebné pripravovať dom na vonkajšiu výzdobu;
 • žiadne švy, studené mosty, vysoká pevnosť výslednej štruktúry.

Medzi nevýhody monolitickej konštrukcie poznamenávame:

 • potreba používať špeciálne zariadenie na výrobu penového betónu;
 • veľké množstvo „mokrých“ diel;
 • vykonávanie práce výlučne v teplom období, inak kvalita výslednej štruktúry klesá;
 • pôsobivá hmotnosť výslednej štruktúry, ktorá potrebuje masívny základ;
 • nízka paropriepustnosť stien v dôsledku absencie švov v nich.

Aby sa zlepšila kvalita výslednej steny, po naliatí monolitického penového betónu potrebuje ďalšiu starostlivosť:

 • aby kompozícia uchopila rovnomerne a hladko, pokryte ju pieskom alebo pilinami;
 • v lete pokropte steny vodou, aby ste zabránili ich vyschnutiu;
 • na steny naneste filmový lak alebo emulzný roztok, ktorý poskytuje dodatočnú ochranu pred vonkajšími dráždivými látkami;
 • aby nedošlo k nadmernému vyschnutiu malty, prikryte ju plastovým obalom.

Ak sa v zimnom období používa monolitický penový betón, potom pri jeho príprave používajte mrazuvzdorné prísady, ktoré zabraňujú zamrznutiu vody.

Video z monolitického domu, ktoré si urobíte sami:

About the author