Pozorovacia jamka urob si sám

Mnoho majiteľov garáží sa ich snaží vybaviť maximálnou funkčnosťou. Nie je to len miesto, kde je uložené auto, robia pivnice, skladujú veci, niekto dokonca vybavuje obytný priestor. A pre motoristov, ktorí uprednostňujú servis svojho auta svojpomocne, je v garáži potrebná kontrolná jama. Ide o to, ako to urobiť správne, a bude sa o tom diskutovať v článku.

Obsah:

 • Predtým, ako sa zamyslíte nad tým, ako urobiť kontrolnú jamu v garáži, mali by ste sa zamyslieť nad tým, či by sa to vôbec malo robiť? A ak pred 20 rokmi táto otázka ani nevznikla (jama bola považovaná za jednoznačnú výhodu), potom s rozvojom siete čerpacích staníc sa objavila kategória majiteľov automobilov, ktorí tvrdia, že nevidia zmysel vo vyhliadkovej jame . Prečo plytvať časom a úsilím na vlastnú kontrolu a opravu auta, ak sa dá vykonať v špecializovanej službe, rýchlo a efektívne?
 • Druhý argument proti jame sa nazýva mokré pary, ktoré z nej tak či onak budú stúpať, čím sa na povrchu auta vytvorí kondenzácia a tým sa jeho dno vystaví korózii..
 • Prirodzene, veľa z nich bude s takýmito vyhláseniami súhlasiť, najmä preto, že je v nich, samozrejme, kus pravdy. Ale dostatočný počet podložených faktov možno citovať aj ako vyvrátenie..

Výhody vyhliadkovej jamy v garáži

 • Po prvé, o ekonomickej stránke problému. Samozrejme, je skvelé, keď môžete svoje auto odovzdať do dôveryhodných a profesionálnych rúk a získať ho späť v krátkom čase, úplne pripravené na ďalšiu prevádzku. A ešte lepšie je, keď účet za takú rýchlu a kvalitnú službu nebude príliš drahý..
 • Ale bohužiaľ, v takej ťažkej dobe, ako je teraz, je dosť zbytočné očakávať, že peniaze na opravu auta sa aj tak nájdu. Preto sa odporúča, ak je to možné, zaobstarať si vyhliadkový otvor. Toto je druh záruky, že elementárnu kontrolu vášho auta v prípade potreby je možné vykonať nezávisle a v celkom pohodlných podmienkach..
 • Pre spravodlivosť treba poznamenať, že nie každý, kto má drahé auto a financie na jeho údržbu, pohŕda a nahliada pod telo sám. Pre mnohých majiteľov automobilov je to dokonca radosť a druh koníčka..

 • Pokiaľ ide o mokré pary, tento záver možno skôr pripísať prehnanosti. Aj keď tento problém existuje, najmä vo vyhrievaných garážach. Ale tesne priliehajúce veko nad jamou vyrieši tento problém takmer 100%. Okrem toho auto evidentne nebude stáť na jednom mieste v garáži niekoľko rokov (v tomto prípade sa samozrejme nedá vyhnúť korózii) a mokré počasie vonku kazí dno nie horšie ako vlhkosť v miestnosti..
 • Ideálnou možnosťou je, keď garážový priestor umožňuje automobilu pravidelne stáť na inom mieste..

Keď nie je možné usporiadanie kontrolnej jamy v garáži

Samozrejme, nie každá garáž môže byť vybavená vyhliadkovým otvorom. A táto možnosť závisí v prvom rade od úrovne výskytu podzemných vôd. Ak je vyššia ako 2 metre, potom bude jama nepraktická, pretože bude naplnená vodou. Aj pri pomerne kritických ukazovateľoch je tento problém možné vyriešiť vytvorením správneho drenážneho systému garáže a dobrej hydroizolácie samotnej jamy..

 • Odvodnenie je veľmi chúlostivá záležitosť, preto by sa ním mali zaoberať len znalí ľudia v štádiu výstavby garáže. Ak sa pokúsite znovu vytvoriť tento systém v existujúcej budove, bude to mať za následok veľmi nepríjemný, drahý a hlavne nie vždy efektívny proces..
 • Ak teda indikátor hladiny podzemnej vody pod už existujúcou garážou naznačuje, že je lepšie odmietnuť zariadenie vyhliadkovej diery, potom by sa mal tento tip venovať. V krajnom prípade sa môžete pokúsiť vybaviť „ležaciu“ jamu, ako malú alternatívu k plnej.
 • Hladinu podzemnej vody môžete skontrolovať pozvaním príslušných špecialistov. Ak nie je túžba minúť na ich služby, je dovolené vykonať kontrolu sami, aj keď to bude trvať oveľa viac času. Všetko je veľmi jednoduché: keď ste vykopali jamu pod jamou, nemali by ste ju okamžite betónovať, ale po čakaní na povodňovú sezónu alebo len po silnom daždi zhodnoťte jej dôsledky.

Rozmery kontrolnej jamy

V skutočnosti také zdanlivo jednoduché zariadenie, akým je inšpekčná jama, má okrem štandardného aj niekoľko možností. Napríklad:

 • kombinovaný so suterénom (pivnica);
 • úzky, keď sa na jeho prevádzku často používa obyčajný rebrík;
 • už vyššie spomenutý, ležiaci.

A každá z týchto jám má mnoho poddruhov. Rozmery úplnej kontrolnej jamy v garáži sa môžu tiež líšiť. Všetko závisí od človeka, s akými parametrami ho bude používať a rozmerov, ktoré auto nad ním bude umiestnené. Ak môže byť veľa používateľov a automobilov, stojí za to začať s nasledujúcimi výpočtami:

 • šírka nie menšia ako 80 cm, optimálne 1 meter;
 • hĺbka 1, 80 – 2 metre. Toto je najťažší ukazovateľ, ktorý závisí od výšky osoby. Najoptimálnejšia možnosť, keď hĺbka jamy presahuje rast o 10-15 cm;
 • dĺžka je zvyčajne 2 metre.

Na začiatku práce na plánovaní jamy je potrebné mať na pamäti, že tieto ukazovatele sú iba vodítkom pre jamu. V praxi to musíte vykopať tak, že dáte príplatky 40-50 cm na dĺžku a šírku a 20-25 cm na hĺbku. Ak plány obsahujú izoláciu stien, potom sa rozmery jamy budú musieť zvýšiť o šírku izolácie (spravidla je to 50 mm).

Ako urobiť inšpekčnú jamu v garáži

Usporiadanie podlahy v kontrolnej jame

 • Po vykopaní jamy s požadovanými parametrami je potrebné vyriešiť podlahu budúcej jamy. Kompetentný a starostlivý prístup k tejto fáze stavby je zárukou, že sa dá vyhnúť problémom s vlhkosťou. Najmä od samého začiatku stojí za to pamätať, že vetranie je pre inšpekčnú jamu veľmi potrebné. Aby ste to urobili, musíte v podlahe nechať dieru, cez ktorú je v podzemí, a potom sa na jej povrch (o 20 cm) vytiahne špeciálna flexibilná hadica – vzduchové potrubie. Nezabudnite na to urobiť veko.
 • Najprv si pripravte „vankúš“ na betón. Skladá sa z dvoch vrstiev, pozostávajúcich z 10 cm štrku a 5 cm piesku, z ktorých každá musí byť starostlivo vyrovnaná a podbíjaná.
 • Potom je povrch rozmazaný hlinkou a položená vrstva hydroizolácie (o tom, ktorý materiál si vyberiete, sa bude diskutovať neskôr).
 • Ďalšou fázou je položenie výstuže a betónovanie priamo.
 • Po zaschnutí betónu je potrebné položiť ďalšiu vrstvu hydroizolácie a až potom pokračovať s dokončovaním alebo pripraviť základňu na izoláciu..
 • Ale niekto radšej ide jednoduchšou cestou a podlaha v kontrolnej jame je z tehál. Je to však racionálne iba vtedy, ak je podzemná voda umiestnená veľmi hlboko, pretože nebude možné vykonávať vysokokvalitnú hydroizoláciu.

Izolačné materiály pre inšpekčnú jamu

Teraz je na trhu veľa hydroizolačných materiálov, každý z nich má v rôznej miere určité vlastnosti. Ale ktorý z nich si vybrať do vyhliadkovej jamy? Na jednej strane sa materiál musí účinne vyrovnať so svojimi funkciami, pretože, ako už bolo uvedené, jama nesie veľmi veľké zaťaženie z hľadiska prebytočnej vlhkosti, na druhej strane musí byť v cenovo dostupnom cenovom segmente.

Na základe týchto úvah z celého radu materiálov je možné rozlíšiť nasledujúce:

 • membrány vyrobené z polyméru, jednovrstvové (od 1,5 do 2,00 mm) a dvojvrstvové (maximálne 3,10 mm). Veľmi trvanlivý a odolný materiál. Ale zároveň je to najdrahší. Drahá nie je samotná membrána, ale práca na jej inštalácii, ktorá si vyžaduje určité zručnosti a nástroje;

 • bitúmen, presnejšie bitúmenové materiály (napríklad strešný materiál) a bitúmenový tuk. Na rozdiel od polymérov sú tieto materiály najlacnejšie a najľahšie sa inštalujú, ale zároveň ich maximálna životnosť nepresahuje 20 rokov. Je celkom možné, aby ste s nimi vykonali hydroizoláciu sami. Materiál sa predáva v kotúčoch, dá sa narezať na požadovanú veľkosť a zlepiť s presahom 15 cm.Škáry sa lepia buď zahrievaním alebo pomocou bitúmenového rozpúšťadla;
 • hydroizolačný tuk. Môže to byť alternatíva k vyššie uvedeným dvom metódam. Je to moderný, relatívne lacný a hlavne ľahko použiteľný materiál. Hlavnou vecou je naniesť lubrikant na vlhký povrch, potom betón úplne nasýti a dokonale ho ochráni pred prebytočnou vlhkosťou..

Ako izolovať kontrolnú jamu

 • Izolácia inšpekčnej jamy sa vykonáva len zriedka. A treba poznamenať, že márne. Ak je čas a materiálne príležitosti, stojí za to tento postup vykonať, najmä ak je celá garáž vyhrievaná. Pomôže to minimalizovať náklady na vykurovanie, ktoré sa zvyšujú v dôsledku prudkého poklesu teploty..
 • Izolácia je prilepená priamo na betón alebo tehlu, potom je možné dokončiť steny a podlahu.
 • A ak môžeme pochybovať o výbere konkrétneho materiálu pre hydroizoláciu, potom všetci profesionálni stavitelia pomenujú jednu optimálnu možnosť ako ohrievač – expandovaný polystyrén. Musíte len vziať do úvahy jeho označenie, položiť PSB-S-35 na podlahu, PSB-S-25 na steny.

Montáž stien vyhliadkovej jamy

Existujú dve obľúbené riešenia – betónovanie a murovanie. Ak je to žiaduce, obe možnosti môžu byť ozdobené dekoratívnymi povrchovými úpravami, omietkou, dlaždicami alebo sklolaminátom.

Prípravné práce na betón a tehly sú povinné a vyzerajú rovnako. Steny by mali byť pokryté vrstvou hliny, na ktorú by mal byť položený hustý film, potom by malo byť nainštalované debnenie s hrúbkou 10-15 cm.

V tejto fáze je potrebné poskytnúť dva dôležité body:

 • bezpečnostná koľajnica, ktorej funkciou je zabrániť možnému vniknutiu kolesa auta do jamy. Zabráni tiež vstupu vlhkosti z kolies do jamy. Je to kovová tyč v tvare „T“, ktorá je pripevnená k debneniu v jednej rovine s podlahou a slúži ako podpera pre kryt jamy;
 • rímsy a výklenky v stene, ktoré budú slúžiť ako poličky na náradie a ďalšie potrebné veci. Ako pohodlné bude vyhodnotené pri prvej prevádzke jamy na zamýšľaný účel.

Osvetlenie v kontrolnej jame

Dokonca aj tí, ktorí jednomyseľne tvrdia, že pozorovacia diera v garáži je veľmi potrebná vec, nájdu dôvod na kontroverziu, z ktorých najnápadnejšia je otázka osvetlenia. Je to potrebné v inšpekčnej jame?

 • Mnoho ľudí tvrdí, že je celkom možné zaobchádzať s prenosom alebo používať lampu s výkonnou batériou. Ale na základe úvah o úrovni pohodlia by ste pri zariaďovaní jamy mali stále myslieť na jej vnútorné osvetlenie.
 • Je pravda, že je nevyhnutné vziať do úvahy normy SNiP, ktoré uvádzajú, že napätie vo výstupe vo vnútri inšpekčnej jamy by nemalo presiahnuť 36 V. Pod týmto napätím existujú špeciálne žiarovky. Ale štandardných 220 V je kategoricky kontraindikovaných, pretože môže byť život ohrozujúce.

Kryt inšpekčnej jamy

Záverečná, ale aj veľmi dôležitá etapa. Na veko sa spravidla používa drevo s hrúbkou 50 mm, aj keď 35 mm môže celkom stačiť, pretože dosky aj tak nezažijú veľké bremená, ale zdvihnúť ich bude o niečo jednoduchšie.

Kryty jamiek, okrem štandardných sklopných, môžu byť niekoľkých typov, ktoré závisia od toho, čím je povrch jamy lemovaný:

 • ak je to kovový roh, potom môže byť kryt vyrobený z niekoľkých (3-4) štítov, v ktorých spodnej časti sú na kovové pásy pripevnené malé valčeky. Pomáhajú štítom v pohybe. Každá doska sa zase skladá z drevených dosiek širokých 30-35 mm;
 • ak sú dva obrysy zvarené dohromady pripevnené pozdĺž obrysu jamy, potom môže byť kryt vyrobený z dvoch veľkých štítov umiestnených na rôznych úrovniach. Na pohyblivý štít je potrebné nainštalovať valčeky a pozdĺž okraja lamiel obmedzovače. To vám umožní ľahko otvoriť iba polovicu jamy pohybom jedného štítu;
 • kryt, ktorý sa otvára podľa princípu rolety, sa vyrába nasledovne. Dosky sa odoberajú s hrúbkou 35-40 mm a dĺžkou zodpovedajúcou šírke jamy. Na každej doske sú na oboch koncoch vytvorené drážky, do ktorých je navlečený kovový kábel. Medzi tyčou a káblom sú namontované pružiny, čo prispeje k mobilite konštrukcie. Kábel je upevnený na poslednej doske a na opačnom konci je na druhom konci umiestnená rukoväť. Stojí za to trochu potiahnuť a môžete otvoriť otvor akejkoľvek veľkosti. Takýto kryt je veľmi pohodlný, ale vyžaduje ošetrenie hydroizolačnou impregnáciou, inak bude krátkodobý..

Trochu viac v prospech vyhliadkovej jamy

 • Zo všetkého vyššie uvedeného je zrejmé, že vytvorenie inšpekčnej jamy vlastnými rukami je dodatočnými nákladmi tak v hotovej garáži, ako aj počas jej výstavby..
 • Keď však počítame straty, stojí za zváženie, že taká možnosť ako inšpekčná jama výrazne zvyšuje hodnotu budovy ako celku v prípade, že je potrebné ju predať. Navyše jama nemusí byť uvedená v technickej dokumentácii..

Video z pozorovacej jamy

 • O výhodách samoobslužných opráv automobilov sme hovorili vyššie, ale môžete pokročiť ďalej tým, že v garáži zorganizujete malú čerpaciu stanicu. Niektorí, rozširujúci jamu do suterénu, v nej zriadili plnohodnotnú dielňu, ktorá okrem finančného zisku výrazne šetrí miesto v garáži. Vstup do takého suterénu je možné vykonať z vyhliadkového otvoru aj zboku, potom auto stojace v garáži nebude zasahovať do žiadneho pohybu.

About the author