Príprava strechy na mäkkú strechu

Strešné materiály sa dnes nedajú spočítať. Pre každý vkus a peňaženku. Medzi nimi je osobitné miesto pre mäkké dlaždice. Ak ste dali prednosť tomuto náteru a rozhodli ste sa na streche usporiadať mäkkú strechu, prečítajte si základné pravidlá pre jej inštaláciu. Predtým však premýšľajte o inštalácii strechy pod mäkkú strechu. Koniec koncov, tento proces je veľmi dôležitý a vyžaduje si špeciálny prístup k sebe..

Obsah:

Vlastnosti mäkkej strechy

Bitúmenové (mäkké) šindle sa objavili asi pred 30 rokmi. Následne si tento strešný materiál získal veľkú popularitu. Mäkké strešné tašky a podšívka pre ne sú vyrobené zo surovín, ako je netkaný polyester alebo sklolaminát. Ten je impregnovaný kompozíciou na báze bitúmenu. Polyester, na rozdiel od sklolaminátu, má vysokú pevnosť v ťahu. Mal by sa používať v oblastiach, kde je na streche veľké zaťaženie. Sú to korčule, údolia a rôzne križovatky..

Na vrchu šindľa je obväz, ktorý pozostáva z čadičových granúl alebo minerálnych štiepok. V spodnej časti materiálu je samolepiaca vrstva vyrobená na báze bitúmenu. Je na ňom aj plastový obal, ktorý je potrebné počas prevádzky odstrániť. Aby výrobcovia zabránili zlepeniu jednotlivých listov počas skladovania dlaždíc vo vašom dome, výrobcovia odmietajú pripevniť ochrannú fóliu a posypať jej spodný povrch pieskom.

Mäkké dlaždice sa vyrábajú v doskách. Sú dlhé až 1 meter, široké 0,3 až 0,45 metra a hrubé 3 až 5 milimetrov. U rôznych výrobcov sa materiál líši farbou a odtieňmi. Cena materiálu, ktorý je vyrobený na báze sklolaminátu, bude oveľa nižšia ako cena dlaždíc, ktoré sú vystužené polyesterom. Druhá možnosť je teda výhodnejšia na nákup hlavného povlaku, ak na úrovni pevnosti nezáleží..

Mäkkú strechu bude možné vybaviť, ak je sklon strechy pod mäkkou strechou najmenej 11-12 stupňov. Ak je sklon väčší, potom na povrchu dôjde k stagnácii dažďovej vody. A to spôsobí zničenie štruktúry. Pri kladení bitúmenových tašiek môže mať tvar strechy akúkoľvek, dokonca aj najzložitejšiu štruktúru. Hotová strecha má tvar obdĺžnika alebo oválu. Možný pohľad na šesťuholník alebo iný geometrický útvar.

Pracovné podmienky s mäkkými dlaždicami

Pri práci s mäkkými dlaždicami dodržiavajte určité pracovné podmienky:

 • Mäkkú strechu môžete vybaviť, ak teplota okolia dosiahne najmenej 10 stupňov nad nulou. Spodná vrstva materiálu, ktorý je schopný lepiť, sa pri zahrievaní slnečným teplom samovoľne prilepí k základni. Po nalepení vznikne úplne monolitický koberec, ktorý nie je schopný zvlhnúť.
 • Ak je vonkajšia teplota nižšia, vrstva lepidla sa neroztopí. V tomto prípade bude musieť byť spodná časť materiálu násilne zahriata. Za týmto účelom si kúpte teplovzdušnú pištoľ.
 • Pre priemyselné zariadenia je možné zariadiť špeciálny prístrešok nazývaný skleník. Jedná sa o drevenú konštrukciu alebo kovovú konštrukciu, ktorá je umiestnená na strechu v prípade inštalácie strechy v mraze a zahrieva sa, kým teplota nedosiahne požadovanú hodnotu. V špeciálnych prípadoch však táto možnosť nebude výnosná, pretože je drahá..
 • Pamätajte si: ak je počasie vlhké, potom je lepšie odmietnuť položiť mäkké dlaždice. Položenie materiálu na mokrý podklad bude samozrejme fungovať. Pod povlakom však rýchlo zhnije. Preto je pre tento druh práce najlepší čas leto. A v zime môžete vykonať prípravné práce. Vytvorte napríklad krokvový systém, ako je znázornené na fotografii strechy pod mäkkou strechou.
 • Po celú dobu budete ukladať mäkké dlaždice. Pre materiál vytvorte vhodné podmienky. Na zvolenom mieste by nemal byť priamy prístup k slnku, pretože lepiaca vrstva by sa za žiadnych okolností nemala topiť. Teplota by v žiadnom prípade nemala klesnúť pod nulu..

Príprava strechy na mäkkú strechu

Pokladanie bitúmenových škridiel, podobne ako inštalácia iných strešných materiálov, začína prípravnými prácami.

1. Usporiadanie základne pre mäkkú strechu

Podklad pre mäkké dlaždice by mal byť pevný, rovnomerný, pretože materiál je k nemu nielen prilepený, ale aj pribitý:

2. Vytvorenie vetracích medzier

Pri príprave strechy na mäkkú strechu vždy nechajte vzduchovú medzeru. Nezabudnite ho urobiť dostatočne veľkým. Jeho rozmery musia byť najmenej 50 milimetrov. Výfukový otvor umiestnite vyššie. A v spodnej časti strechy urobte otvor na prúdenie vzduchu..

Vetracie medzery zaistia dlhú životnosť mäkkých škridiel. Sú povinné, pretože vykonávajú mnoho funkcií:

 • Odstraňujú vlhkosť z tepelnoizolačného materiálu. Tiež je z neho vylúčená konštrukcia plášťa a strešného koláče..
 • Pri zariaďovaní vetrania klesá množstvo cencúľov a ľadu, ktoré sa v zime tvoria na streche.
 • V lete bude v strede strechy zachovaný optimálny teplotný režim.

3. Inštalácia podložného koberca

Uistite sa, že pod šindľami vybavíte podkladovú vrstvu:

Vytvorenie latovania pod mäkkou strechou

Po príprave základne pre mäkkú strechu a inštalácii podložky začnite vyrábať špeciálne opláštenie. Skladá sa z nosníkov a dosiek, ktoré by mali byť umiestnené kolmo na trámy krokiev. Latovanie bude fungovať ako základ, na ktorý pracovníci pripevnia šindle..

1. Materiál a požiadavky naň

Pri kladení latiek dodržiavajte nasledujúce požiadavky:

 • Materiál použitý na laty musí byť dostatočne pevný, aby uniesol hmotnosť strešnej krytiny, ľudí a v zime snehu..
 • Vytvorte odolnú prepravku, ktorá je veľmi spoľahlivá.
 • Poskytnite štruktúru, ktorá nie je schopná reagovať na environmentálne faktory a mechanické vplyvy.
 • Na prepravke by nemali byť žiadne hrbole ani prehýbanie. Trhliny nie sú povolené širšie ako 6 milimetrov. A už vôbec by nemali byť žiadne vyčnievajúce nechty.

Na výrobu prepravky na kladenie mäkkej strechy pripravte materiál, ktorý nevyhnutne spĺňa stanovené normy kvality:

2. Odporúčania pri vytváraní latovania

Nielen strešný materiál je zodpovedný za kvalitu strechy. Táto funkcia spočíva výlučne na prepravke. Pri výrobe opláštenia pre mäkké dlaždice preto postupujte podľa týchto odporúčaní:

 • Pred usporiadaním latovania rovnobežne s hrebeňom položte tyče na krokvy. Udržujte interval 5-10 centimetrov. Na vrch tyčí položte dosku od hrebeňa po svahu k previsu.
 • Napriek tomu, že existuje niekoľko typov latovania, pod mäkkú strechu používajte iba pevné latovanie. Vykonajte prepravku v 2 vrstvách.
 • Dbajte na rovnomernosť štruktúry. Nezabudnite sa vyhnúť rohom a zauzleniam. Nadmerné ohýbanie mäkkých dlaždíc je plné následkov. Preto veľmi dobre upravte materiál tak, aby existovali iba vyhladené rovné čiary..
 • Pri výrobe opláštenia pre mäkké strešné krytiny je potrebné vziať do úvahy jeden dôležitý bod. Vždy berte do úvahy stav použitých dosiek. Pri skladovaní sa drevo môže zdeformovať. V dôsledku toho sa na jeho povrchu objavujú priehlbiny a vydutiny. Ak chcete správne položiť strechu, ktorá bude slúžiť dlho, umiestnite dosky do tejto polohy – vaničkou von. To umožní odvod vlhkosti, ktorá presakovala na strechu cez strešnú krytinu. Ak to neberiete do úvahy, potom po chvíli zistíte dôsledky na svojej streche. Voda v kĺboch ​​strechy sa dostane do priestoru pod strechou. Potom sa použité materiály úplne zhoršia..
 • Pri vytváraní opláštenia pre mäkkú strechu by sa nemalo zabúdať na ďalšiu nuanciu. Toto je správna výroba dokončovacej vrstvy. Malo by byť pevné. Na jeho vytvorenie pripravte čelné dosky. Zaoblite ich na koncoch. Takže na bitúmenovej dlaždici budú len hladké ohyby a na zalomenia môžete zabudnúť..

3. Pokyny na vytvorenie latovania

Vykonajte prácu v nasledujúcom poradí:

Mäkká strecha má dnes veľa fanúšikov. Kvalita podlahy a jej použitie bude priamo závisieť od kvality prípravy strechy, správnych vetracích medzier a inštalácie podložky. Najdôležitejšie je však usporiadanie latovania. Venujte náležitú pozornosť jeho dizajnu, výberu kvalitného materiálu a štúdiu všetkých nuancií práce.

About the author