Prístupový poklop: pokyny na inštaláciu

Ak je dom už postavený a upravený a všetky komunikácie sú prepojené, ale zrazu sú problémy s kanalizáciou, ktorej nie je jasné, ako ju dať do poriadku. To znamená, že o takú maličkosť, ako je kontrolný poklop, nebolo postarané včas. Keď nie je prístup k auditu kanalizácie, bude potrebné veľa pokaziť a prerobiť, a to sú nové náklady. Tí, ktorí sú aspoň trochu oboznámení s kanalizačným systémom, vedia, aké dôležité je nainštalovať inšpekčné poklopy vodovodných potrubí, aby mali prístup k potrubiam v špeciálnom kontrolnom okne..

Obsah:

Čo je to inšpekčný poklop v byte alebo dome

Vo väčšine bytov je pozorovacia skrinka, ale nemusí byť prítomná v dome, ktorý bol práve postavený vlastnými rukami – vzhľadom na to, že v tejto záležitosti neexistujú žiadne základné znalosti. Vďaka inštalácii pracovných komunikácií do steny bytu za tajnými dverami im väčšina obyvateľov nevenuje pozornosť. Bez prístupu k odtokovým potrubiam na riešenie problémov s upchatím je však potrebné na vyriešení problémov vykonať oveľa viac práce. Niekedy ľudia ani nepoužívajú kanalizačný systém v určitej časti domu, pretože nevedia, ako sa dostať k potrubiu, aby sa odtok vrátil do normálu. Kontrolný box na potrubia je umiestnený v stene a na podlahe, niekedy aj na strope. Neviditeľné kontrolné poklopy nezaberajú miesto, nie sú viditeľné, často spoľahlivo ukryté pod dlaždicami. Všetky kontrolné poklopy majú hlavnú funkciu – prístup ku komunikácii a zamaskovanie pred zvedavými očami.

Kompetentná inštalácia inšpekčného poklopu vyrieši problém prístupu k skrytým drenážnym systémom. Komunikačný výklenok by mal byť naplánovaný vo fáze výstavby domu. Revízny box je určený na čistenie, kontrolu a opravu všetkých komunikačných a vodovodných zariadení. Revíznym výklenkom je pohodlie prístupu k kanalizačným a drenážnym systémom, ako aj k meračom, vstavaným nádržkám za toaletou, skrytým elektrickým rozvodom, rozvodom tepla alebo vetraním. Ak sú všetky tieto trubice skryté v stenách, neznamená to, že im bol odoprený prístup, ide len o to, že poklopy sú dobre maskované..

Takýto poklop sa často vkladá do hotového technologického okna s komunikáciou sám, pretože je postavený z kovového profilu a sadrokartónu. Dnes nie je potrebné ich vyrábať zo šrotu, pretože je jednoduchšie kúpiť revízny poklop na dlaždice alebo na maľovanie vybavený pohodlnými dverami. Hotové výrobky sú oveľa pohodlnejšie a prístup k komunikácii je potrebný nielen v prípade upchatia alebo nehody, ale aj na preventívnu kontrolu a opravu..

Odrody inšpekčných poklopov

Akákoľvek moderná renovácia je dlhá a veľmi nákladná záležitosť, každý sa však zameriava na konečný výsledok a je pripravený znášať dočasné nepríjemnosti a náklady. Časť práce je zverená odborníkom a to, čo sa nezdá byť také ťažké, sa robí nezávisle, aby sa ušetrili peniaze. Len špecialisti na každý typ práce však vedia, čo sa robí a ako. Ak odborník na komunikáciu požaduje inštaláciu kontrolného poklopu, znamená to, že obozretne poskytuje prístup k potrubiam a nevytvára nové náklady od majiteľa domu, ako by sa mohlo zdať..

Materiál pre inšpekčný rám a dvere je najčastejšie rovnaký, menej často je iný. Revízne plastové poklopové dvere sú zvyčajne vyrobené z jedného materiálu, ale existujú možnosti pre kovové podstavce – oceľ, hliník, sadrokartón, plast alebo expandovaný polystyrén. Niekedy dekoratívne dvere pôsobia v interiéri celkom esteticky, bez toho, aby bolo potrebné ďalšie spracovanie, napríklad kovový povrch zrkadla.

Domáci výrobcovia často robia tieto poklopy na objednávku, pričom zohľadňujú jednotlivé veľkosti klienta. Objednávajú si napríklad zaoblený tvar, napríklad kruhové okno alebo vo forme lichobežníka. Štandardné kontrolné poklopy – štvorcové alebo obdĺžnikové, inštalované v stene alebo v podlahe a ich veľkosti sa pohybujú od 20 do 1 200 cm, v závislosti od ľahkého prístupu ku komunikácii.

Tajný revízny poklop alebo neviditeľnosť je uzavretý dlaždicami, tapetami alebo iným materiálom na dokončenie celej steny. Mechanizmus otvárania dverí sa tiež líši-pravý a ľavý, horizontálny, ako lada v blízkosti suterénu. Alebo na konzolách je možné veko sklopiť a v zatvorenom stave je prichytené magnetmi. Má 2 odrody-pripravené nenastaviteľné rámy as nastaviteľnými rozmermi, v ktorých sa po zaistení požadovaných rozmerov prebytočný profil odreže brúskou. Dvere, ktorými je poklop vybavený, majú iný typ upevnenia, napríklad na závesných pántoch. Existujú také možnosti, kde sú platne na magnetoch upevnené v rohoch v otvoroch a veko je možné pohodlne odstrániť a vložiť. Tento dizajn je vhodný pre podlahové poklopy. Poklop má často kombinované zapínanie, napríklad keď je mechanický záves kombinovaný s magnetmi, ktoré nahrádzajú zámok. U väčšiny modelov je otváranie a zatváranie dverí stlačením ruky na ich povrch.

Hlavnou klasifikáciou inšpekčných poklopov je podlahový poklop, inšpekčný poklop na dlaždice alebo neviditeľnosť, ako aj poklop na maľovanie a tapety..

Poklop na podlahu: hlavné charakteristiky

Horizontálne prevedenie podlahových prielezov sa používa nielen v interiéri, ale aj na dvore alebo v garáži. Hlavné odrody – s tlmičmi, s tesnením, s držiakom krytu a bez neho, ako aj s možnosťou opätovného naplnenia.

V prípade naplnených podlahových prielezov je veko naplnené ťažkým stavebným materiálom, akým je cement a expandovaná hlina, tvrdá pena, keramika alebo dlažobné dosky. Modely s krytím plneným betónom sú navrhnuté pre vysoké zaťaženie, odolávajú extrémnym teplotám a prebytočnej vlhkosti a nepodliehajú korózii kovov. Takýto poklop je viditeľný cez úhľadný tenký kovový rám. Ich výber vo veľkosti je malý, ale výrobky s maximálnym obvodom umožňujú použitie takýchto prielezov na iné účely, napríklad pod prechodom do garážovej pivnice alebo suterénu. Výhodou plniaceho poklopu je možnosť absolútneho maskovania pod povrchom podlahy.

Modely s tesneniami sú dobré, pretože zabraňujú vstupu vlhkosti do vodovodného boxu z miestnosti. Ak je poklop nainštalovaný nad pivnicou, tesnenie zabráni úniku splodín a zápachu zospodu. Tieto poklopy sú vybavené špeciálnou skrutkou alebo uzamykacím mechanizmom. Tesnosť poskytovaná zámkom tiež prispieva k dostatočnej zvukovej izolácii. Na poklopu a v kryte môžu mať aj výstužné rebrá. Kryty poklopov na tlmičoch poskytujú ďalšiu výhodu pri ich otváraní. Existujú modely so západkami, ktoré držia poklop otvorený.

Sériové veľkosti týchto produktov nájdete na stránkach akéhokoľvek internetového obchodu, ktorý predáva vodovodné zariadenia. Ako možnosť – výroba poklopu podľa veľkosti zákazníka, to znamená o niečo väčšia veľkosť, ale medzi hotovými výrobkami často nájdete niečo, čo spĺňa všetky požiadavky.

Ako kontrolu podlahy vo dvore a technických miestnostiach môžete použiť aj lacnejší kanalizačný poklop, ktorý je teraz k dispozícii s nekovovými krytmi. Ale spravidla majú vlnitý povrch, čo je to, čo vydávajú..

V hotovom kryte je výplň založená na lamináte odolnom voči vlhkosti, na ktorý sú nalepené parketové dosky alebo iné druhy povrchových úprav podláh. Poklop s GVL nie je vhodné klásť na veko pod holým nebom. Najnovšou inováciou sú mosadzné laminátové poklopy do vnútorných priestorov, ktoré majú vysoké dekoratívne vlastnosti a sú vo všetkých ohľadoch najspoľahlivejšie..

Kontrolný poklop pre dlaždice: hlavné charakteristiky

Neviditeľný poklop pod dlažbou je najvhodnejšou možnosťou pre otvorené priestory, napríklad keď je umiestnený na pevnej stene v kúpeľni alebo v kuchyni. Jedná sa o robustný kovový montážny rám s výstužnými rebrami, ktorý je pripevnený hmoždinkami a samoreznými skrutkami. Môže byť ozdobený nielen keramickými dlaždicami, ale aj akýmikoľvek inými dokončovacími materiálmi – zrkadlom, umelým kameňom, porcelánovým kameninom atď. Hlavné výhody takéhoto poklopu:

  • najmenej nápadné v interiéri,
  • schopné odolávať ťažkým nákladom,
  • jednoduchá montáž a dyha,
  • jeho dvere sa neklesajú ani sa nezasekávajú.

Vďaka týmto vlastnostiam sú tajné kovové inšpekčné poklopy použiteľné nielen pre prístup k kanalizačnému zariadeniu, ale aj pre iné účely. Akýkoľvek tajný výklenok bude spoľahlivo skrytý pred zvedavými očami takýmto inšpekčným poklopom, napríklad trezorom alebo skladom zbraní. Je tiež ľahké ozdobiť nástenné hodiny alebo iné rušivé prvky, ktoré sa pripevňujú k dverám..

Rozmery poklopu môžu byť minimálne, od 200 mm alebo maximálne, 600 x 12 000 – pre prístup do akéhokoľvek technologického výklenku s niekoľkými komunikačnými rúrami s revíznym a iným vybavením. Dvere poklopu sú vyrobené zo sadrového vlákna odolného voči vlhkosti alebo z iných materiálov s vysoko spoľahlivými vlastnosťami. Zdobené dvere tajných poklopov sa otvárajú buď bežným stlačením, alebo pomocou prísavky, ktorá je priložená k nákupu. Posuvné dvere majú špeciálny mechanizmus na hladký chod pri otváraní.

Inšpekčný poklop na maľovanie: hlavné charakteristiky

Najjednoduchší poklop na maľovanie alebo tapety domácej výroby slúži aj na skrytý prístup ku všetkej komunikácii. Rozsiahly sortiment výrobkov, ktorý nie je nijako horší ako zahraničné náprotivky, spĺňa všetky štandardy spoľahlivosti v prevádzke, nástenné poklopy sú ekonomické a spoľahlivé. Ich rozdielom je absencia držadla alebo povrchového reliéfu.

Vizuálne budú tieto dvere rozdávané iba úzkou medzerou po obvode, takže pri umiestnení pod vešiak alebo za skrinku bude poklop úplne neviditeľný. Dvere sú upevnené nemeckou západkou, ktorá sa otvára miernym zatlačením.

Štandardné výrobky sa líšia typom dverí – pravým alebo ľavým, môžu byť omietnuté, natreté, prelepené akýmkoľvek typom tapety, napríklad korkovou alebo bambusovou. V sadrokartónovej priečke je namontovaný natierateľný poklop, po ktorom sú povrchy omietnuté a pripravené na dokončovacie práce. Takéto modely sú vhodné aj pre akékoľvek pevné steny – tehlu, betón alebo drevo. Limitné veľkosti – od 200 do 1 500 mm.

Inštalácia kontrolných poklopov

Bez toho, aby ste požiadali o pomoc špecialistov, nie je ťažšie nainštalovať revízny poklop vlastnými rukami, ako vyrezať akýkoľvek rám do sadrokartónovej priečky alebo pripevniť policu hmoždinkami k hlavnej stene. Hlavnou podmienkou je, aby sa rozmery poklopu a komunikačného výklenku zhodovali. Väčšina modelov poklopov je navrhnutá na upevnenie rámu samoreznými skrutkami, s výnimkou možnosti uvedenej v návode. Kompletná sada inšpekčných poklopov navyše obsahuje upevňovacie kotvy alebo iné zariadenia.

Rám inšpekčného poklopu je najčastejšie upevnený na sadrokartóne.

1. Zmeriame rozmery rámu a vzdialenosť medzi otvormi v ňom, ak boli predpokladané. Ceruzkou označíme horný bod zo strany dverí a označíme úrovňou pod otvorom.

2. Vystrihneme skladaciu pílu otvor v sadrokartónovej doske a v nej vyskúšame rám, v prípade potreby ho upravíme o niekoľko milimetrov širšie – pre jednoduchú inštaláciu..

3. V otvore je rám poklopu, ktorý sa má namontovať, upevnený svorkami.

4. Pomocou skrutkovača upevníme samorezné skrutky v montážnych otvoroch.

5. Ak nie sú k dispozícii žiadne otvory, pristaneme na stavebné lepidlo alebo malé množstvo polyuretánovej peny. Je lepšie upevniť plastovú základňu kontrolného poklopu po obvode titánovým lepidlom alebo tekutými klincami a nechať uschnúť..

6. Skontrolujte spoľahlivosť upevnenia a až potom dokončite dokončovacie práce, ak je to potrebné, omietkou a maľovaním..

Tip: Ak v tehlovej stene nebol k dispozícii výklenok a komunikácia sa iba dodáva, škatuľu je možné vystrihnúť brúskou. Upevnenie poklopu bude bezpečne držané na hmoždinkách alebo skrutkách. Najjednoduchším spôsobom je urobiť inšpekčnú skrinku a položiť komunikáciu v stene z penového betónu, ťažšie – v betónovom tovare. Poklop na dlaždice pozdĺž švíkov je navyše ozdobený silikónovým tmelom – na izoláciu vlhkosti a maskovanie.

About the author