Rúry skryjeme v kúpeľni. Pokyny na opravu kúpeľne pre domácich majstrov

Rúry sú nepostrádateľným prvkom kúpeľne, ktorej umiestnenie priamo ovplyvňuje celkovú atraktivitu interiéru. Chcete vylepšiť vzhľad svojej kúpeľne za nízky poplatok? Získajte informácie o základných spôsoboch maskovania rúrok.

Obsah:

Požiadavky na inštaláciu potrubí v kúpeľni

Systém zásobovania vodou je usporiadaný tak, aby sa zabránilo súčasnému poklesu tlaku v rôznych častiach potrubí. Na montáž vodovodných potrubí používajú skúsení inštalatéri rúry rôznych priemerov..

Kmeňové časti sú položené pomocou rúrok s priemerom ¾, a pre ohyby sú položené – ½ palcové čiary.

Existujú dva spôsoby, ako položiť potrubie v kúpeľni:

 • otvorené;
 • skrytý.

Prvá možnosť je založená na inštalácii potrubí po dokončení stien, podlahy a stropu. Rúry sú v tomto prípade vonku a zhoršujú vzhľad miestnosti..

Skrytá montáž je komplikovanejšia. Rúry sú inštalované pod povrchovou úpravou, za nábytkom, za sadrokartónovými krabicami. Vzhľad priestorov zostáva nezmenený.

Pozrite sa na základné požiadavky na inštaláciu potrubí v kúpeľni skrytým spôsobom:

1. Spoľahlivá prevádzka Pri skrývaní rozvodov v kúpeľni sa uistite, že sú všetky upevňovacie prvky dotiahnuté. Rúry inštalované vo vnútri škatule alebo steny zo sadrokartónu sú starostlivo utesnené, aby sa zabránilo úniku.

2. Vo vnútri stien sa nebude vytvárať kondenzácia, pretože v medzistennom priestore sa vplyvom vysokej vlhkosti objaví pleseň a pleseň. Na potrubia namontujte izoláciu,

Skúsení majstri odporúčajú používať skrytý spôsob inštalácie vodovodného systému v kúpeľni. Starostlivo dodržiavajte techniku ​​inštalácie potrubia. Otvorená metóda vám umožňuje len ušetriť peniaze za nákup vysokokvalitných materiálov. V zimnom období sa na takýchto potrubiach vytvára kondenzácia..

Metódy maskovania rúrok v kúpeľni: vlastnosti a výhody

Existuje niekoľko spôsobov, ako zamaskovať vodovodné potrubie v kúpeľni. Rúry umiestnené v horizontálnej polohe sú inštalované v stene metódou bránovania. Ďalej sú steny pokryté sadrou a dlaždicami..

Aby bol v kúpeľni prístup k rúrkam, je na účely maskovania postavená špeciálna škatuľka z preglejky alebo sadrokartónu. Niektorí remeselníci skrývajú rúry v špeciálnych štruktúrach vo forme skriniek. Zariadenia navyše vykonávajú funkciu ukladania vecí.

Zapojte svoju predstavivosť a ozdobte fajky:

 • kvety;
 • maľované:
 • mozaiky:
 • štuk.

Inštalácia vodovodného systému do steny sa vykonáva v prípade použitia medených alebo polypropylénových rúrok. Spojenia medzi časťami musia byť zároveň silné a tesné..

Ak chcete skryť vodorovné časti potrubia, položte na ne zvlnenie a potom ich umiestnite do steny. Podlahu pokryte sadrou alebo betónovým poterom. Ďalšie opatrenia závisia od individuálnych preferencií vlastníkov..

Vezmite prosím na vedomie, že potrubia môžu byť uvedené do prevádzky až po úplnom vyschnutí betónového roztoku. Predčasný prívod vody spôsobí jeho prasknutie. Tento spôsob skrývania potrubí je vhodnejší pre nové byty alebo pri väčších opravách. V ostatných prípadoch odporúčame potrubie skryť za nábytok alebo iné časti interiéru..

Pred spustením shtrobiravonia urobte projekt, ktorý jasne identifikuje všetky kanály na kladenie potrubí. Pri práci na výkresoch vezmite do úvahy priemer a veľkosť každého potrubia, jeho hrúbku a potrebu vystuženia. Na miestach, kde sú nainštalované kohútiky, adaptéry a ďalšie diely na opravu, postavte pozorovacie okno. V panelovom dome nemožno strobovanie vykonávať.

Vlastnými rukami schovávame rúry pod dlaždice

Skrývanie rúrok pod dlaždicami je dlhý a namáhavý proces, pred vykonaním ktorého musíte starostlivo zvážiť všetky výhody a nevýhody takejto opravy. Na začiatku navrhnite projekt na inštaláciu potrubí pod dlaždice. Výkresy jasne označujú miesta prechodu potrubí, určujú opravné boxy.

Ďalej postavte rám, na ktorom budú dlaždice upevnené. Na výrobu latiek použite drevený alebo oceľový rám. Drevené konštrukcie sa ničia rýchlejšie a vyžadujú ošetrenie antiseptikmi. Vyberte si kovové profily s antikoróznym povlakom. Ďalej je rámová konštrukcia pokrytá sieťovinou, ktorá sa stane základom pre upevnenie dlaždíc. Najprv je dokončená predná časť rámu. Ďalej položte dlaždice na koncové časti a na hornú časť konštrukcie. Vytvorte otvor pre poklop pre trvalý prístup do systému.

Výroba kachľovej škatule je zložitý proces. Navyše nie je praktické pracovať. Preto odporúčame, aby ste rúry stále skryli za nábytkovými alebo sadrokartónovými prvkami. Pokúste sa postaviť skladací, modulárny dizajn, ktorý bude čo najsilnejší, najpohodlnejší a najužitočnejší.

Druhy potrubí v kúpeľni a ich vlastnosti

Existujú tri hlavné typy usporiadania potrubí:

 • konzistentný;
 • zberateľ;
 • kombinované.

Prvá možnosť je rozšírená v bytoch. Používa sa, ak má systém minimálny počet bodov čerpania. Na pripojenie spotrebičov k potrubiu sa používajú odpaliská. Táto možnosť zapojenia je kompaktná, s minimálnym počtom pripojení, a teda so znížením možnosti úniku. Okrem toho sa znížia náklady na počet potrubí a adaptérov, systém sa rýchlo nainštaluje a funguje dobre. Jedinou nevýhodou takejto schémy je nestálosť tlaku v systéme, najmä keď je zapnutých niekoľko zdrojov dodávky vody..

Kolektorový spôsob inštalácie potrubí v kúpeľni vám umožňuje pripojiť veľa vodných bodov k hlavnému potrubiu. Používa sa vo veľkých súkromných domoch, chatách alebo sídlach. Schéma je založená na prítomnosti dvoch kolektorov zabezpečujúcich dodávku teplej a studenej vody. Voda prúdi samostatným potrubím do každého zariadenia, takže nedochádza k poklesu tlaku. Prívod vody je uzavretý bez poškodenia ostatných spotrebiteľov.

Kombinovaná možnosť – pripojenie niektorých zariadení cez kolektory a iné v sekvenčnej schéme. Táto možnosť je najoptimálnejšia pre malé domy..

Pokiaľ ide o spôsob kladenia potrubí, existujú tri typy zapojenia:

 • otvorené – potrubia sú umiestnené priamo na stenách, sú rýchlo a ľahko opravované, miestnosť pri ich inštalácii nevyžaduje dodatočné opravy;
 • skrytý – inštalácia potrubí do stien alebo pod podlahu;
 • kombinované – potrubia sú skryté v miestnosti pod falošnými škatuľami alebo nábytkom.

Ako skryť rúry za nábytkom

Rúry skryjete najľahšie pomocou nábytku. Nainštalujte skrinku alebo policu na miesto, kde prechádzajú komunikácie. Na jednej strane získate miesto na uloženie vecí a na strane druhej zaujímavý kus nábytku, ktorý v sebe skrýva komunikáciu.

Odporúčame venovať pozornosť vstavaným šatníkom. Na skrytie rúrok potrebujete skladačku alebo brúsku. S ich pomocou sa vykonáva nezávislé dokončenie nábytku..

Najprv urobte značky na obrubníku. Rúra je s rúrkou spojená s presnými spojovacími rozmermi. Všetky prvky sú bezpečne pripevnené k stene.

Medzi nevýhody tejto metódy patrí poškodenie novo zakúpeného nábytku, zmena jeho tvaru, náročnosť výberu vhodného príslušenstva na skrytie všetkých rúrok. Drevený nábytok je navyše náchylnejší na opotrebovanie v dôsledku kondenzácie tvorenej na rúrach..

Pri výbere tejto metódy využite služby špecialistov, ktorí vypracujú projekt nábytku vo vzťahu k jednotlivým parametrom kúpeľne..

Stretch stropy, pódiové štruktúry a boxy rôznych veľkostí pomôžu skryť rúry. Ak vám finančné možnosti neumožňujú kúpiť predtým vyvinutý nábytkový projekt, urobte to sami. Postavte police vlastnými rukami zo sadrokartónu odolného voči vlhkosti.

Na rúry používame ozdobné obloženia

Rúry inštalované otvoreným spôsobom vyžadujú ďalšie obloženia. Na jednej strane chránia ľudí pred popáleninami, v prípade dodávky teplej vody na strane druhej sa na potrubiach netvorí kondenzácia a zlepšuje sa ich vzhľad.

Najjednoduchším spôsobom, ako skryť rúrku, je nainštalovať na ňu ozdobný kryt, ktorý pozostáva z montážnej rúry spojenej uzamykacím mechanizmom. Dekoratívne panely sa ľahko inštalujú do predtým nainštalovaného systému.

Hotové panely sa vyberajú s prihliadnutím na rozmery potrubia. Pred kúpou dekoratívnych lemov zmerajte priemer a dĺžku potrubia v rôznych oblastiach.

Pri výrobe krabice na obloženie plastových rúrok vlastnými rukami postupujte podľa týchto pokynov:

 • zmerajte vzdialenosť medzi stenou a podlahou;
 • vo vzťahu k získaným rozmerom rozhodnite o mieste inštalácie potrubia;
 • pomocou plastových podložiek sa snažte dosiahnuť minimálnu vzdialenosť medzi nimi a stropom;
 • nainštalujte rámovú časť vyrobenú z pozinkovaného povlaku;
 • nainštalujte plastové panely alebo dekoratívne prvky.

Životnosť dekoratívnych prekrytí je daná kvalitou plastových panelov. Pri zostavovaní schémy premyslite podrobnosti o prístupe k uzatváracím prvkom, spojte čiary tak, aby ste zabránili úniku alebo prieniku.

Je možná možnosť obalenia rúrok jutovým lanom. Materiál má dobré tepelnoizolačné vlastnosti.

DIY oprava kúpeľne so skrytým potrubím

Oprava potrubí v kúpeľni bola predtým založená na demontáži starých komunikácií a inštalácii nových. Pred začatím práce sa rozhodnite pre typ použitých rúr.

Ak je potrubie hlavným potrubím, jeho priemer by mal byť 110 mm. Vnútorné stúpačky sú vybavené rúrkami s priemerom asi 50 mm. Prívod teplej a studenej vody vykonajte pomocou rúrok s priemerom 1,5 a 2 cm.

Na inštaláciu prívodu teplej vody odporúčame použiť kovoplastové rúry a na prívod studenej vody do kúpeľne plastové alebo medené rúrky. Kovové rúry so špeciálnym zinkovým povlakom, aj keď sú drahé, dokonale odolávajú mechanickému poškodeniu a nehrdzavejú.

Možnosti polymérnych rúr sa ľahko inštalujú do kúpeľne a nemusia byť zvárané. Hlavnou podmienkou ich inštalácie je vysokokvalitné tesnenie. Odporúčame tiež inštalovať kovoplastové rúry do kúpeľne kvôli ich dlhej životnosti a odolnosti voči teplotným zmenám. Vnútorný povrch takýchto potrubí je hladký, takže môžu ľahko prechádzať vodou.

Pred nákupom rúrok vytvorte schému ich inštalácie a rozhodnite o type vedenia. Všetky práce sa vykonávajú postupne.

Video o opravách kúpeľne vlastnými rukami:

About the author