Sieťovina zo sieťoviny. Ako tkať sieťovinu

Sieťovina sa široko používa v stavebníctve aj v krajinnom dizajne. Na to, aby ste si ho uplietli sami doma, potrebujete špeciálne zariadenie. Vlastnosti jeho výroby budeme ďalej zvažovať..

Obsah:

Sieťovina – všeobecný koncept a vlastnosti

Sieťovina je konštrukčný materiál, ktorý sa používa v stavebníctve na stavbu plotov, plotov, výbehov pre psy, používa sa na preosievanie piesku a ako rám pre tkáčske závody..

Mriežka dostala svoje meno podľa mena svojho vynálezcu Karla Rabitza. Na výrobu takejto sieťoviny sa používajú jednak jednoduché stroje, na ktoré sú do seba skrutkované špirály, jednak kvalitné automatické stroje, ktoré v krátkom časovom období vyrábajú veľké množstvo sieťoviny. Základom pre výrobu reťazovej siete je drôt vyrobený z nízkouhlíkovej ocele, stále je možné použiť pozinkovaný alebo polymerizovaný drôt. Veľmi zriedka sa používa drôt z nehrdzavejúcej ocele.

Sieťovina je materiál na stavbu plotov, používa sa v ťažobnom priemysle, pri stavebných prácach, je základom na zahrievanie povrchov a vyrábajú sa z nich klietky pre zvieratá..

Vo vzťahu k tvarom buniek je sieťovina:

 • kosoštvorcový, so šesťdesiat stupňovým uhlom;
 • námestie.

Kúpená sieťovina je prepravovaná vo forme kotúča, výška kotúča je 150 cm a dĺžka je asi 1000 cm. V závislosti od výrobcu je možné výšku a dĺžku kotúča prispôsobiť. Ak je sieťovina vyrobená na jednoduchom alebo ručnom stroji, jej koncové časti nie sú ohnuté, inak sú špirálové konce ohnuté a sú spojené skrútením v kotúči. Na prepravu tohto materiálu sú jeho konce zabalené do umelej látky alebo plastového obalu..

Oblasť použitia sieťoviny priamo súvisí s pobytom na ulici, preto je neustále pod vplyvom zrážok. Ak nie je spracovaný špeciálnou technológiou, potom po prvom vystavení vlhkosti bude pokrytý hrdzou..

Existuje niekoľko spôsobov, ako chrániť sieťovinu pred vlhkosťou:

 • maľovanie;
 • pozinkované;
 • polymerizácia.

Najbežnejšou metódou je zinkovanie. Vo väčšine prípadov sa na výrobu retiazkových pletív používa pozinkovaná oceľ, preto by ste mali zvoliť oceľ, ktorá obsahuje čo najviac zinku. Výroba drôtu zahŕňa nanášanie zinku na jeho povrch metódou žiarového zinkovania. Ak je drôt vyrobený týmto konkrétnym spôsobom, jeho životnosť bude od dvadsať do dvadsaťpäť rokov..

Ak sa na drôt aplikuje zinok elektrolytickou metódou, jeho životnosť sa výrazne zníži a nepresiahne tri roky..

Fotografia sieťoviny:

Pri použití vysokokvalitnej pozinkovanej sieťoviny na brehoch nádrží, riek alebo morí stále rýchlo hrdzavie. V tomto prípade sa odporúča vyrobiť sieťovinu z ocele potiahnutej polymérmi. Ak je takýto povlak nekvalitný, rýchlo vybledne, popraská a zafarbí sa. Pri výbere sieťoviny z oceľového pletiva s polymérnym povlakom by ste mali uprednostniť jeho drahšie možnosti a osvedčených výrobcov, ktorí zaručujú odolnosť drôtu voči ultrafialovému vytvrdzovaniu a mrazu. Pri výbere sieťoviny s polymérovým povlakom dávajte pozor na špirálovitý povrch, absencia trhlín na ňom naznačuje kvalitu produktu, inak sieťka nevydrží viac ako rok, pretože voda sa dostane do kovu cez malé trhliny a zhrdzavie. Veľkosť ôk a priemer drôtu priamo ovplyvňujú pevnostné charakteristiky sieťoviny.

Stroj na tkanie sieťoviny: výroba a použitie

Na výrobu sieťoviny pre domácich majstrov by ste mali použiť jednoduché ručne vyrobené zariadenie. Na stavbu tejto štruktúry stačí mať počiatočné zámočnícke schopnosti..

Ak porovnáme sieťovú sieť s inými štruktúrami rovnakého typu, potom má na ich pozadí množstvo výhod. Jeho výrobný proces nevyžaduje bodové zváranie a elektrický pohon.

Existujú komerčné komerčné stroje na tkanie zväzkov reťazí, ale ak to potrebujete vyrobiť v malom objeme, je lepšie a lacnejšie vyrobiť si malý stroj sami.

Na vykonanie prác na konštrukcii stroja budete potrebovať:

 • malá časť potrubia;
 • taniere;
 • niekoľko kovových kúskov;
 • ložiskové závody;
 • valčeky;
 • Bulharčina;
 • rohy vyrobené z vysoko kvalitného kovu;
 • lano a krieda;
 • súbor;
 • brúsny papier.

Sieťový rám je vytvorený spojením plochého drôtu. Hlavným bodom je konštrukcia kľukatého hada. To bude vyžadovať napínacie a navíjacie mechanizmy. Napätie zabraňuje nadmernému skrúteniu a vinutie posilňuje štruktúru. Špirálovitú špirálu je veľmi ťažké zapliesť do hlavnej časti plátna. Pretože drôty idú niekedy mäkko, niekedy tvrdo, je potrebné ich neustále nastavovanie. Keď je drôt ohnutý, zmení sa a so strojom dôjde k treniu, preto je jeho povinnou súčasťou mazanie, napríklad pomocou odpadového oleja.

Baliaci systém sa vyznačuje určitými rozmermi, ktoré nie je možné nastaviť; závisí od toho tvar a priemer bunky. Keď sa vytvoria zákruty, steh je vedený tak, aby bol harmonicky tkaný do sieťoviny. Potom je nepotrebný fragment odrezaný..

Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s podrobnou štruktúrou mechanizmu, ktorý sa zaoberá tkaním sieťoviny reťaze. Hlavným pracovným nástrojom je konštrukcia vyrobená z navíjacej jednotky, ktorá obsahuje skrutku (skrutkové puzdro a belšie), navíjaciu dosku a nôž. Tieto časti zaberajú špirálovitý tvar a sú vystavené silnému opotrebovaniu. Preto musia byť vyrobené z vysoko kvalitných a odolných komponentov. Otáčanie noža je zodpovedné za vytváranie závitov požadovanej veľkosti. Hlavnou funkciou šneku je vytvoriť správnu vzdialenosť medzi zákrutami. Tak sa získa pletivo s rovnakou veľkosťou buniek..

Navíjacia doska je plochý kovový pás, ktorý má na konci otvor, pomocou ktorého je pripevnený k držadlu. Pri použití drôtu so zvýšenou tuhosťou je doska skrútená v skrutkovej forme nie viac ako šesťdesiat stupňov. Čím vyššia je tuhosť konštrukcie, tým väčší je stupeň skrútenia.

Šnek vyzerá ako rúrka z tvrdenej ocele, ktorá má po celej ploche špirálovitý rez. Je lepšie kúpiť taký rukáv alebo si ho objednať u zámočníka, pretože jeho nezávislá výroba nepovedie k požadovanému výsledku..

Usporiadajte všetky komponenty tak, aby osoba pracujúca na stroji mohla ľahko otočiť rukoväť a viesť drôt. Nedovoľte, aby sa drôt počas tkania zamotal, aby ste tomu zabránili v strednej časti cievky, dajte vedro hore dnom a na koniec drôtu položte kus kovovej rúrky alebo iné závažie. Tento postup pomôže zabrániť zvoneniu. Prevlečte koniec drôtu cez napínacie valce a pomocou skrutky upravte medzeru medzi nimi. Ďalej musíte vložiť drôt do navíjacieho mechanizmu a skrútiť ho, najskôr jedenkrát alebo niekoľkokrát, kým sa nedosiahne požadovaná veľkosť bunky. Sledujte rovnomernosť odchádzajúceho riadku, skontrolujte ho a skontrolujte ho. Pri otáčaní drôtu doprava alebo doľava upravte napätie drôtu. Keď je drôt perfektný, začnite krútiť sieťku, kým nevytvoríte správne množstvo..

Konštrukcia stroja na výrobu sieťoviny nie je komplikovaný proces, ktorý si vyžaduje zvýšenú pozornosť a určité zručnosti v tesárstve. Na zlepšenie tejto jednotky je možné nainštalovať ovládač, ktorý bude nezávisle počítať otáčky a uľahčí proces výroby drôtu.

Také zariadenie je vybavené elektromotorom, ktorý pomocou elektrického pohonu poháňa rukoväť. Aj keď je prezentovaný model stroja ľahko zostaviteľný, je najvhodnejší na domáce použitie a je schopný vyrobiť malé množstvo sieťoviny..

Sieťová sieť urob si sám

Pred zvážením postupu pri vytváraní reťazovej siete vlastnými rukami vám odporúčame, aby ste sa zoznámili s jej výhodami oproti iným stavebným materiálom..

Ak ako plot použijete sieťovinu, potom je jej inštalácia oveľa výnosnejšia ako inštalácia obyčajného dreveného plotu, ktorý si vyžaduje pravidelné lakovanie a opravy. Okrem toho je možné vyrobiť sieťku doma. Na to potrebujete špeciálny stroj..

Na dokončenie práce budete potrebovať drôtený stroj, ktorého hlavnou funkciou je tvorba špirál, na vleku.

Ponúkame vám, aby ste sa zoznámili s výrobou ručného stroja na retiazkové pletivo. Má veľmi jednoduchý dizajn. Pred začatím práce by ste mali určiť šírku a dĺžku cikcaku, ktorá bude vyplývať z konštrukcie pletiva. Potom by ste mali nakresliť tento cikcak na drevený povrch. Zatlačte klince do rohových dielov a pevne potiahnite drôt. Odporúča sa používať palčiaky, ktoré ochránia vaše ruky pred poškriabaním. Na dosku položte drôt a omotajte ho okolo každého klinca. Zostávajúci drôt sa musí odrezať a potom špirála odstrániť. Tento postup by sa mal opakovať 15 až 40 krát, v závislosti od dĺžky drôtu..

Teraz sa zoznámime s návrhom zložitejšieho stroja na výrobu sieťoviny. Možnosti bubnovo podávaného stroja predpokladajú nerovnomerné podávanie drôtu. Pretože sa nachádza z veľkého kotúča, ktorý vyžaduje na pohyb veľké množstvo sily, a keď sa to ešte stane, bubon sa otáča zotrvačne a drôt sa podáva nerovnomerne, prerušovane.

Aby ste sa vyhli takejto chybe, použite zariadenie podobné prvku pletacích strojov, ktoré vytiahne niť nahor.

Na výrobu takého podávača budete potrebovať:

 • ložisko,
 • vodítko,
 • prstenník,
 • oceľový plech – ako podpera.

Stredná časť je kovová os, ktorej dĺžka je asi jeden meter. Na jeho konci je nainštalované ložisko, ktoré má vodítko a krúžok. K osi je privarených niekoľko tyčí, ktorých priemer je 1,2 cm.

Celý drôt je namontovaný na oceľovej doske, ktorá funguje ako platforma. Koniec drôtu sa vytiahne z napínača cez krúžok a nainštaluje sa napínacie zariadenie, ktoré obsahuje mazací systém a valčeky.

Na konštrukciu napínača sú potrebné tieto prvky:

 • nosná klietka;
 • telesná časť pumpy pre bicykel;
 • valec;
 • otvory pre valčekové nápravy.

Napínač má obdĺžnikový rám. kovový roh funguje ako nohy a prepona je päť milimetrový kovový pás široký sedem centimetrov. Tento pás má otvory, v ktorých sú nainštalované valčeky. V rohu je zariadenie, ktoré maže drôt počas jeho pohybu. Na jeho výrobu budete potrebovať pumpu na bicykel. Z jeho časti tela musíte odpíliť dno a pripevniť ho k pásu pomocou svoriek. Kryt čerpadla by mal byť dobre priskrutkovaný k telu, pretože fixuje plstenú zátku, na ktorej musíte urobiť rezy. Sú nevyhnutné pre voľný priechod drôtu cez maznicu. Nedovoľte, aby sa drôt dotýkal okrajov trubice, musí byť na ňom nainštalovaný pevný kovový krúžok. Na tento účel použite ložiskový krúžok..

Navíjacím zariadením je rúrka, ktorá má špirálovitý rez nožom. Veľkosť zvislej uhlopriečky jednej bunky sa rovná veľkosti dvojnásobnej vnútornej veľkosti potrubia.

Na vytvorenie štrbiny v potrubí vo forme špirály musíte najskôr nakresliť špirálu na papier, ktorý je prilepený k rúrke, a potom pomocou brúsky odrezať rúrku na vopred označených miestach. Povrch obrúste brúsnym papierom alebo brúsnym papierom. Malo by byť hladké a rovnomerné..

Vezmite oceľový roh, ktorý má 2 cm police. Pripravte si dva kusy rúrok a potom vytvorte štruktúru.

V procese výroby nožov na navíjanie existujú určité nuansy, a to:

 • každá rúrka by mala obsahovať tri alebo štyri nože rôznych tvarov, pretože mäkký drôt vyžaduje ploché nože a elastický drôt je potrebné skrútiť;
 • veľkosť stopiek musí byť rovnaká – dĺžka je 5 cm a priemer je 2 cm;
 • na výrobu rovného noža je vhodný akýkoľvek kov, ale pre skrútené výrobky vyberte odolnejšie druhy ocele;
 • nenechajte nôž voľne visieť vo vnútornej časti potrubia.

Keď sú nože pripravené, zostáva začať montovať montážny stôl, na ktorý bude tkaná sieť reťaze. Pred začatím práce je potrebné nainštalovať drôt na podávač a potom ho zatlačiť do konštrukcie podávača.

Začnite formovať prvú špirálu. Nastavením valčekov v napínači musíte dosiahnuť dokonale plochú špirálu.

Pri tkaní pletiva na takom stroji, ktorý má priemer s veľkým úsekom, sa ukáže, že za jeden deň vyrobíte asi 90 metrov sieťoviny.

Ak je sieťovina vyrobená zo samostatných kúskov drôtu, potom sú navzájom prepojené uzlami.

Tipy pre prácu so sieťovacím strojom

Kábel neumiestňujte často do navíjača. Je lepšie vyplniť všetko naraz. To uľahčí obsluhu stroja, pretože počiatočné tankovanie vyžaduje zručnosť a čas. Na navlečenie drôtu budete musieť vykonať niekoľko akcií:

 • ohnite koniec drôtu o 180 stupňov;
 • zaveste háčik na povrch noža;
 • vložte nôž s drôtom do potrubia;
 • urobte pol otáčky a zatlačte drôt na povrch noža pomocou skrutkovača;
 • nerozpínajte háčik, pretože hrozí riziko zaseknutia drôtu vo navíjači.

Ak sa teda drôt vyčerpá, musíte prácu zastaviť skôr, ako koniec drôtu prejde do maznice a pripojiť k nemu nový drôt vytvorením uzla.

Ak je drôt príliš tuhý, je potrebné žíhanie. Napriek tomu, že tento proces bude mäkší, výrazne to ovplyvní jeho výkon: po prvé, nie všetky oblasti sú žíhané rovnako, a po druhé, ak sa použije pozinkovaný drôt, všetok zinok vyhorí a nebude odolný voči korózii.

Keď sa sieťka vytvorí a vy musíte prestať pracovať, sledujte polohu noža. Malo by byť vzpriamené.

Najtrvanlivejšou a najkvalitnejšou je pozinkovaná reťazová sieť, jej životnosť je niekoľko desaťročí. Pri výbere správneho drôtu preto nie je potrebné šetriť..

Ak sieť nie je čoskoro potrebná, nemusíte tkať všetky špirály. Potom ich dajte na samostatné miesto, aby ste ušetrili veľa miesta..

Video zo sieťoviny:

About the author