Skleník s okenným rámom

Hotové skleníky vyrobené z dokonalých hliníkových profilov a bunkového polykarbonátu nepochybne vyzerajú skvele. Ich cena je však taká vysoká, že dokonca aj väčšina domácich záhradníkov môže úplne opustiť myšlienku získania takého zázraku. Letní obyvatelia si preto môžu postaviť svoje skleníky doslova z akéhokoľvek dostupného materiálu – vyzerá to krásne a škaredo, ale takmer zadarmo a prakticky. Na tento účel sú vhodné staré, ale celkom slušné drevené rámy s celým sklom. A na stavbu skleníka z okenných rámov nie je potrebná žiadna špeciálna práca..

Obsah:

Výhody skleníka z okenných rámov

Používanie skleníka sa považuje za dobrú metódu na riešenie problémov s výsadbou, keď je jar príliš dlhá. Sadenice, ktoré boli vysadené v skleníku v období, keď je vonku ešte dostatočne chladno na výsadbu rastlín na otvorenom priestranstve, lepšie zakorenia. A keď príde teplo, sadenice kvitnú rýchlejšie..

Teraz v mestských bytoch je zvykom nahradiť staré okenné rámy novými plastovými. V tomto prípade sa staré snímky odošlú do koša. Ale márne. Pretože môžu urobiť dobrý skleník. Prítomnosť skla v štruktúre pomáha udržiavať optimálnu teplotu v miestnosti pre ovocné a zeleninové plodiny, bylinky a ovocie a drevené rámy zároveň vytvárajú pevný a spoľahlivý rám pre štruktúru.

Okrem dverí je veľa vetracích otvorov, ktoré poskytujú dodatočné vetranie a pomáhajú regulovať teplotu vzduchu vo vnútri. Postavenie skleníka z okenných rámov je jednoduchá úloha a pomocou nášho vedenia ho môže postaviť každý. Skleník bude originálny a neobvyklý a dobrá úroda vás poteší viac ako jeden rok.!

Rozmery skleníka

Každý rám by mal byť pred stavbou zmeraný, pretože často majú rôzne výšky a šírky. Stojí za to vybrať si najlepšiu možnosť ich inštalácie. Aby bol rámový skleník rovnomerný a symetrický, je potrebné rámy navzájom prispôsobiť. Inými slovami, pre štruktúru sa odporúča vziať okenné rámy, ktoré majú rovnakú výšku..

Potom by ste mali zmerať šírku každého rámu a označiť ho. Keď poznáte šírku všetkých okenných rámov, môžete určiť dĺžku budúceho skleníka. A aby ste zistili presnú šírku konštrukcie, musíte vypracovať výkres, na ktorom je zvykom označiť všetky postele a uličky. Šírka jedného lôžka sa spravidla rovná jednému metru. Nezabudnite tiež na uličky medzi posteľami! Pre maximálne pohodlie by mala byť šírka priechodu taká, aby po nej mohol voľne prechádzať malý nákupný košík.

Umiestnenie v skleníku

Po určení veľkosti budúceho skleníka si môžete vybrať umiestnenie samotného skleníka. Funkčnosť štruktúry vo všeobecnosti závisí od správneho výberu. Skleník vyrobený zo starých okenných rámov potrebuje dobre osvetlenú, rovnú plochu. Umiestnite skleník na miesto, ktoré je dobre chránené pred silným vetrom. Okrem toho by v blízkosti budovy nemali byť žiadne vysoké stromy a budovy, ktoré by mohli zatieniť skleník..

Ak sa rozhodnete usporiadať štítový skleník, nezabudnite, že ho musíte umiestniť tak, aby sa pozdĺžna os skleníka nachádzala zo severu na juh. Pozemok, kde sa plánuje výstavba skleníka, musí byť suchý. V ideálnom prípade by pod vrstvou čiernej pôdy, ktorá funguje ako úrodná vrstva, mala byť piesočnatá pôda.

Pozemná základňa budovy, ktorá je vyrobená z rámov, musí byť silná, pretože tieto skleníky sú ťažké. Ak je oblasť, na ktorej staviate skleník, hlinená, musíte ju pripraviť. Vytvorte slepú oblasť zo stredného štrku a potom upravte vankúš z utlačeného piesku, ktorý by mal mať hrúbku menej ako 10 centimetrov.

Posypte úrodnú pôdu na piesočnatú podložku. Pri stavbe skleníka nezabudnite na podzemnú vodu. Musia byť umiestnené v hĺbke najmenej 1,5 metra. Pôda, ktorá sa vyznačuje dostatočne vysokou vlhkosťou, nie je na takúto stavbu vhodná..

Výber správneho základu

Skúsení remeselníci odporúčajú začať stavbu skleníka z okenných rámov vlastnými rukami od základu, aj keď budúca štruktúra bude umiestnená na „normálnej“ pôde. V takejto štruktúre ide hlavne o to, aby sa neustále udržiavala požadovaná teplota, a v tejto záležitosti zohráva dôležitú úlohu nalievanie základov. Okrem toho je v praxi dokázané, že nadácia poskytuje úsporu tepla až 10%, a preto znižuje náklady na vykurovanie skleníka..

Základ pre skleník plní dve funkcie: funguje ako spoľahlivá podpora rámu a zvyšuje ochranu záhradných plodín pred škodlivými účinkami vonkajšieho prostredia priamo cez pôdu skleníka. V súčasnej dobe existuje niekoľko typov základov, ktoré sú vhodné pre skleník: hotový kovový základ, pás a bod.

Kovový základ je možné zakúpiť v špecializovanom obchode a veľmi často je takýto výrobok neoddeliteľnou súčasťou konkrétneho skleníkového modelu. Takýto základ je inštalovaný výlučne pod nosné stĺpiky, čo dáva skleníku spoľahlivú stabilitu. Dobrá ochrana však nie je zaručená.

Pásový základ je naliatie základu do určitej hĺbky po celom obvode konštrukcie, ktoré poskytuje spoľahlivú podporu skleníku z okenných rámov a udržuje teplo v zemi..

Najpraktickejšie a najobľúbenejšie je murivo z kamenného alebo betónového pásu, ktoré ide do zeme najmenej o 80 centimetrov. Šírka takéhoto základu by mala byť až 10 centimetrov. V závislosti od klimatickej oblasti sa parametre môžu zmeniť, ale nemali by ste ísť metrom hlbšie do oblastí, v ktorých nie je zima, je to jednoducho zbytočné plytvanie časom a peniazmi..

V oblastiach, kde sú v zime silné mrazy, je obvyklé prehĺbiť základ na hranicu zamrznutia pôdy a izolovať tesniacimi doskami z penového polystyrénu. Izolácia je jednoducho povinná pre konštrukcie, v ktorých je plánovaná inštalácia vykurovacieho systému na zníženie nákladov na materiál.

Základ pre skleník by mal byť v ideálnom prípade rovný a rovnomerne rozložiť celú hmotnosť konštrukcie, aby sa zabránilo prieniku hmôt studeného vzduchu zvonku do konštrukcie – medzi rám a základ. Na tesnejší spoj použite dodatočné tesnenie. Silikónový tmel a bitúmen výrazne predĺžia životnosť skleníka.

Príprava okenných rámov

Pred výrobou skleníka z okenných rámov by ste mali pripraviť samotné rámy okien na inštaláciu. Za týmto účelom z nich odstráňte všetky kovové prvky: držadlá, pánty, západky a západky. Potom vyčistite povrch rámov od starého náteru, aby nová kompozícia farby ležala v rovnomernej vrstve. A aby bola konštrukcia chránená pred vlhkosťou, hlodavcami a škodlivým hmyzom, ošetrite ich špeciálnym antiseptikom.

Ak plánujete pripevniť okenné rámy k drevenému rámu a pritom použiť klince a kladivo, je lepšie odstrániť všetky sklá, pretože pri inštalácii rámov k rámu môže dôjsť k poškodeniu skla. Pri upevňovaní rámov pomocou skrutiek nie je potrebné odstraňovať sklo, ale stojí za to starostlivo zasunúť všetky vetracie otvory, čím sa vylúči možnosť prievanu.

Výška stien skleníka zo starých rámov by mala byť najmenej 170-180 centimetrov. Výška samotnej konštrukcie však závisí od uhla sklonu svahov na streche, ktorý je zase určený použitým materiálom – pre skleníkový film je to viac, pre polykarbonát – menej.

Inštalácia rámu

Ak chcete nainštalovať rámy, musíte najskôr vytvoriť drevený rám. Na tento účel použite drevený nosník s rozmermi 50 x 50 milimetrov. Lacnejšou možnosťou by bolo použiť suchú dosku s hrúbkou 40 milimetrov. Je potrebná podobná hrúbka dosky, pretože väčšina starých okenných rámov má rovnakú hrúbku. Rám okna na doske bude umiestnený s celou rovinou, čo dosť silne ovplyvňuje indikátor tuhosti celej konštrukcie.

Každý rám skleníka sa skladá z 3 prvkov: stojan, horný postroj a dolný postroj. Spodný postroj môže byť vyrobený z dvoch rovnakých dosiek, ktoré o niekoľko rádov zvýšia steny skleníka. Na stojany namontujte prvky dlhého rámu tak, aby boli medzery medzi rámami zakryté doskou..

Pomocou zárezov vytvorených v cemente urobte z drevených dosiek rovinu pre steny. Tyče musíte k rekvizitám pribiť klincami. A aby mala strecha skleníka sklon potrebný na odvodnenie, je lepšie odrezať horné okraje podpery.

Okenné rámy môžete na stĺpiky pripevniť pomocou klincov a skrutiek, ako je popísané vyššie. Použitie skrutiek sa považuje za drahšiu metódu, ale zároveň je kvalitnejšie a spoľahlivejšie. Ale bez ohľadu na to, ako sa staré okná spoja s rámom, medzi samotnými rámami určite utesnite všetky praskliny penou. Iba potom bude možné postaviť skleník z okenných rámov, ktoré sú skutočne spoľahlivé..

Rámy okien sa odporúča upevniť zvonku aj zvnútra. Na zaistenie ich výrobkov zvnútra potrebujete podpornú dosku. Obvykle berú dosku menšej hrúbky. Ak pre celý skleník nie je dostatok okenných rámov, potom voľné plochy z rámov zakryte polykarbonátovými doskami.

Usporiadanie podlahy

Na výrobu podlahy v skleníku vlastnými rukami musíte vykopať dieru hlbokú najmenej 15 centimetrov. Celá základňa by preto mala byť dobre vyrovnaná a podbíjaná. Na zvýšenie pevnosti môže byť podlaha naliata betónom priamo na zhutnenú zem. Na pripravený základ, ktorý je hrubý asi 10 centimetrov, nasypte jemný štrk..

Potom štrk prikryte dechtovým papierom alebo plastom – bude to znamenať vynikajúcu bariéru pre vlhkosť a nežiaduce buriny. Na to všetko musíte nasypať 5-10 centimetrov dobrého stavebného piesku a potom ho znova utlačiť. Aby bola podlaha v skleníku dobre zhutnená, môžete použiť vibračnú dosku. Potom položte tehly na podlahu bližšie k sebe a naplňte ich pieskom tak, aby boli vyplnené všetky medzery.

Montáž strechy skleníka

Najbežnejším typom strechy pre skleník je jednoduchá sedlová strecha, ak sa na to používajú okná. Odporúča sa však pokryť skleník oknami iba čiastočne, inak bude ťažké zabrániť prehriatiu v skleníku. Ekonomickejšia a jednoduchšia je inštalácia strechy s prístreškom. Áno, a v zimných mesiacoch môže byť filmová strecha úplne odstránená, ak neplánujete používať skleník v silných mrazoch – potom nebude čeliť zrúteniu kvôli tonám snehu.

Ako strešný materiál použite akýkoľvek vhodný materiál, ale jeho hmotnosť by nemala byť obzvlášť veľká. Najoptimálnejším riešením sú polykarbonátové dosky. Na správne určenie uhla sklonu strechy stojí za to začať priamo zo samotného strešného materiálu.

Uhol sklonu strechy sa pohybuje od 5 do 65 stupňov. Ak plánujete pokryť skleník fóliovým materiálom, potom je potrebné urobiť uhol sklonu strechy čo najväčší, aby dažďová voda dobre prúdila zo strechy a nestagnovala na filme. Ak ako strešný materiál používate polykarbonátové dosky, uhol sklonu môžete urobiť plytším..

Použitie filmu ako materiálu na zastrešenie si vyžaduje ďalšie opatrenia. Fóliu pripevnite k strešnému rámu drevenými latami, ktoré je potrebné k strešnému rámu pribiť. Odporúča sa položiť na fóliu sieťovaný rám, ktorý je vyrobený z hrubej rybárskej šnúry alebo nylonovej šnúry, aby sa maximálne vylúčila možnosť prehýbania materiálu..

Je obvyklé upevňovať polykarbonátové dosky pomocou širokých podložiek a skrutiek. Aby ste chránili konštrukciu pred rizikom vnikania dažďovej vody, musíte urobiť previs strešného materiálu. A hranice steny skleníka, polykarbonátové dosky by mali vyčnievať najmenej 15 centimetrov. Pred stavbou skontrolujte fotografiu skleníkov z okenných rámov a vyberte si najvhodnejšiu možnosť pre svoju letnú chatu.

Ochrana skleníka

Skleník vyrobený zo starých okenných rámov slúži ako pomerne krehká štruktúra. Takmer všetky jeho steny sú zo skla, ktoré sa môže kedykoľvek rozbiť. Z tohto dôvodu by mala byť štruktúra umiestnená tam, kde nie sú žiadne stromy. Okrem toho by umiestnenie skleníka malo zabezpečiť prítomnosť nárazov vetra. Najlepšie je postaviť skleník tak, aby boli okenné rámy chránené: na opačnej strane slnečnej steny by mala byť nejaká konštrukcia, ktorá prevezme hlavnú silu vetra.

Udržujte budovu skleníka pod neustálym dohľadom. Najmenšie poškodenie sklenenej časti stien je potrebné opraviť výmenou sklenenej časti. V opačnom prípade môže byť v skleníku narušená mikroklíma, ktorá je potrebná na pestovanie kultúrnych rastlín. Vykurovanie pomocou špeciálneho zariadenia zohráva pre skleník z rámov dôležitú úlohu. Teraz si stačí pozrieť video o stavbe domáceho skleníka zo starých okenných rámov, aby ste teóriu upevnili.

Takže viete, ako vytvoriť rámový skleník, pripravený. Zostáva premýšľať o usporiadaní vnútorného priestoru a nainštalovať do skleníka rekvizity a stojany pre rastliny. Trvanlivý, teplý a ekologický skleník získate za takmer cent. Nezabudnite na to, keď vo svojom mestskom byte vymeníte staré rámy okien za nové plastové..

About the author