Slnečná clona nad balkónom: návod na montáž

Inštalácia prístrešku na balkón chráni jeho majiteľov pred atmosférickými vplyvmi, čím predlžuje životnosť balkóna. Na výrobu tohto konštrukčného prvku sa používajú rôzne materiály. Ďalej budeme zvažovať vlastnosti inštalácie priezoru na balkón a jeho odrody.

Obsah:

Výhody inštalácie prístrešku na balkón

Baldachýn nad balkónom je veľmi užitočná vec, najmä ak balkón nie je na najvyššom poschodí. Koniec koncov, je to priezor, ktorý chráni svojich majiteľov pred negatívnym vplyvom susedov..

Usporiadanie priezoru má navyše nasledujúce výhody:

1. Zabezpečenie ochrany balkóna a ľudí na ňom odpočívajúcich pred priamym ultrafialovým žiarením.

2. Ochrana pred atmosférickými zrážkami, konkrétne pred nahromadením snehu a ľadu v zime, pred zničením balkóna úpravou vlhkosti.

3. Priezor nad balkónom výrazne znižuje vetranie celej konštrukcie.

4. Inštalácia priezoru je schopná chrániť balkón pred vniknutím akýchkoľvek nečistôt, špiny, prachu, ohorkov cigariet atď..

5. Vďaka usporiadaniu priezoru na najvyššom poschodí je byt chránený pred zlodejmi, ktorí doň môžu vniknúť cez strechu..

Visor nad balkónom: vlastnosti a odrody

Pri inštalácii a konštrukcii priezoru sa používa veľa materiálov. Odporúčame zvážiť ich hlavné typy a vlastnosti:

1. Oceľové plechy.

Existuje niekoľko typov tohto povlaku, medzi nimi:

 • pozinkované;
 • vlnitá lepenka;
 • vlnitý plech;
 • plechové strešné tašky.

Tieto dokončovacie materiály sa vyznačujú nízkymi nákladmi a vysokou praktickosťou, a preto sú medzi spotrebiteľmi veľmi žiadané. Životnosť vlnitej lepenky je asi tridsať rokov a kovových dlaždíc – viac ako päťdesiat.

Použitie kovu sa vyznačuje predovšetkým pevnosťou. Materiál je schopný odolávať hrubej vrstve snehu a iným zrážkam. Tento povlak je však zároveň veľmi klzký, takže veľké nahromadenie snehu alebo ľadu môže zraniť okoloidúcich..

Kovová strecha je navyše vynikajúcim vodičom akýchkoľvek zvukov, preto počas dažďa obyvatelia bytov a ich susedia jasne počujú zvuk dažďa, ktorý sa dotýka baldachýnu z balkóna.

2. Polymérne materiály.

Docela praktické riešenie predstavuje použitie ondulínu – bitúmenovej bridlice alebo podobných polymérov. Pretože tento druh materiálov vzniká pod vplyvom vysokých teplôt, nie sú schopné prasknúť alebo deformovať sa ani počas procesu zmršťovania. Strechu tesne pokrývajú a dobre ju chránia.

Náklady na takýto povlak sú vyššie ako náklady na oceľ. Je však menej ťažký, a preto nezaťažuje celkovú štruktúru. Medzi výhody bitúmenovej strechy treba poznamenať dobrú ochranu pred cudzími zvukmi a vlhkosťou. Medzi nevýhody patrí nízka požiarna bezpečnosť a krehkosť. Tento typ strešnej krytiny je najvhodnejší na usporiadanie baldachýnu na balkóne posledného poschodia, pretože na iných poschodiach existuje riziko vznietenia strešného materiálu z cigaretových ohorkov.

3. Inštalácia okien s dvojitým zasklením alebo polykarbonátu.

Poslednou možnosťou je usporiadanie priezoru pomocou priehľadných materiálov vo forme skla alebo polykarbonátu.

Na výrobu okien s dvojitým zasklením sa používa špeciálne tvrdené sklo – triplex. Tento spôsob usporiadania balkóna je najdrahší, ale zároveň najestetickejší. Pretože taký balkón je celkom ľahký, priestorný a teplý. Okrem toho je obloha viditeľná cez sklo. Napriek tomu, že tento typ priezoru vyžaduje starostlivú údržbu, ktorú nemôže poskytnúť každý.

Použitie polykarbonátu je lacnejšou a praktickejšou možnosťou. Tento materiál je dvoch typov:

 • monolitické;
 • bunkové.

Druhá možnosť je odolnejšia a teplejšia. Navyše je inštalácia jednoduchšia. Náklady na polykarbonátový štít sú viac ako desaťkrát lacnejšie ako cena skleneného. Polykarbonát, na rozdiel od skla, nie je schopný prenášať ultrafialové lúče, ktoré ničia povrchovú úpravu na balkóne.

Vrcholy na balkóne:

Rozdiel medzi strechou a balkónom

Na balkóne sú nainštalované strechy a prístrešky. Ich hlavným rozdielom je, že strecha je namontovaná na zasklenom balkóne, takže sa môže oprieť o okennú konštrukciu a priezor je inštalovaný na otvorených balkónoch a drží sa priamo na stene budovy..

Prvý typ konštrukcie sa nazýva závislý, pretože strecha je spojená s celým balkónom a tvorí s ním jeden celok. Štít je autonómna konštrukcia, ktorá sa sama podporuje. Aby sa zabránilo pádu vrchlíka a zlepšila sa jeho pevnosť počas inštalačných prác, sú nainštalované oceľové rohy alebo priehradové nosníky spojené so stenou skrutkami. Práve tento dizajn môže zlepšiť kvalitu spojenia medzi priezorom a balkónom..

Je možné zostrojiť rám, na ktorom bude priezor spočívať. Je však zbytočné míňať peniaze na takúto udalosť v prípade, že na balkóne nie sú okná.

Inštalácia priezoru na balkón: vlastnosti postupu

Predtým, ako pristúpite k priamej inštalácii priezoru, by ste mali vykonať niekoľko prác zameraných na navrhnutie tohto prvku balkóna. Okrem toho budete musieť vybrať materiál, z ktorého bude vyrobený, a podľa toho dodržiavať technológiu inštalačných prác.

Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s hlavnými fázami inštalácie priezoru na balkón:

1. Nakúpte materiál, ako sú plechy a priehradové nosníky. Inštalujte ich vo vzdialenosti jedného metra od seba. Preto na výpočet stačí len samotná plocha priezoru. Okrem toho budete musieť kúpiť niekoľko desiatok kotviacich skrutiek s 10 cm úsekom. Na vybavenie rámu farmy budete potrebovať lištu, skrutky s hydroizolačnou podšívkou, antiseptikum, ktoré sa neskôr použije na spracovanie dreva, píly na kov. Na tesnenie škár nezabudnite kúpiť tmel a súčasti cementovej malty..

2. Krovy sú pripevnené k stene kotvovými skrutkami. Už na nich je vybavená drevená prepravka, ktorá je predbežne ošetrená špeciálnymi zlúčeninami, ktoré zabraňujú hnilobe.

3. Pílou na kov rozrežte oceľové plechy podľa požadovanej veľkosti priezoru. Upevnite ich na drevené latovanie pomocou skrutiek s gumovými podložkami. Použitie takýchto spojovacích prvkov zabráni korózii na povrchu ocele.

4. Keď je priezor takmer pripravený, zostáva postarať sa o inštaláciu odlivu, inštalovaného na stenu, na strechu.

5. Na utesnenie všetkých medzier medzi stenou, odlivom a strechou použite tmel a zálievku..

Ako vyrobiť štít na balkón: usporiadanie autonómneho štítu

Pokyny na výrobu priezoru na balkóne vlastnými rukami:

1. Je vhodnejšie začať stavbu tohto typu priezoru s usporiadaním rámu. Ako materiál na výrobu zvoľte buď oceľ alebo drevo. Oceľové konštrukcie sú výkonnejšie, ale ťažšie. Drevené sú zároveň ľahké, ale menej stabilné a podliehajú vplyvu atmosférických zrážok..

2. Priemerná výška rámu tejto konštrukcie je 190-210 cm.

3. Pomocou úrovne starostlivo skontrolujte rovnomernosť všetkých horizontálnych lúčov..

4. Pri výbere sklonu priezoru sa zamerajte na jednotlivé charakteristiky budovy. Uhol sklonu je od 16 do 75 stupňov. S menším uhlom sklonu sa znižuje aj spotreba materiálov. Najpopulárnejšie prístrešky majú sklon asi 40-50 stupňov..

5. Ak je rám vyrobený z dreva, budete ho musieť otvoriť škvrnou a potom lakom.

6. Naučte sa, že upevnenie rôznych typov strešných materiálov na rámovú konštrukciu sa vykonáva pomocou rôznych technológií. Na upevnenie vlnitej lepenky sa používajú napríklad samorezné skrutky s gumovými podložkami. Sú inštalované iba na vlnách. Upevnenie kovovej dlaždice však vyžaduje častejšie latovanie, pretože každá dlaždica je k rámu pripevnená samostatne. Na inštaláciu ondulínu potrebujete obyčajné klince s gumovými podložkami.

7. Pri procese navrhovania by sa mala vziať do úvahy dôležitá skutočnosť, ktorá naznačuje, že strecha balkóna by mala na všetkých stranách vyčnievať za svoje hranice najmenej 0,2 m.

8. Inštalácia okien s dvojitým zasklením sa vykonáva po usporiadaní priezoru alebo strechy.

9. V prípade potreby je strecha izolovaná, je nainštalovaná hydroizolačná a parotesná zábrana.

Ako vyrobiť priezor na balkón vlastnými rukami: odporúčania na výrobu

Ako už bolo spomenuté, inštalácia priezoru si vyžaduje starostlivú prípravu a premyslenie nad všetkými, aj nad drobnosťami. Preto je lepšie začať presne od výberu materiálu pre jeho konštrukciu a dizajn..

V procese vytvárania projektu priezoru by ste mali starostlivo premyslieť tvar a veľkosť výrobku. Pretože priezor by mal byť:

 • odolné voči vlhkosti;
 • trvanlivý;
 • trvanlivé.

Na vykonanie nezávislej inštalácie priezoru budete potrebovať:

 • projektové alebo stavebné výkresy;
 • tmel;
 • spojovacie prvky;
 • vŕtačky;
 • zváračka;
 • dokončovací strešný materiál.

Najprv sa vykonajú merania a vytvorí sa výkres, podľa ktorého sa vypočíta požadované množstvo materiálov na stavbu priezoru. Aby sa zabránilo hromadeniu trosiek, listov alebo zrážok na jeho povrchu, minimálny uhol sklonu by mal byť dvadsať stupňov.

Ďalej je oceľový rám zváraný, čo slúži ako vrchlík. Je inštalovaný priamo k stene, bez medzier. Na švy použite tesniaci prostriedok na báze silikónu..

Ošetrite všetky kovové časti rámu antikoróznym roztokom, ktorý niekoľkonásobne predĺži ich životnosť. Ak priezor pozostáva nielen z centrálnych, ale aj z bočných častí, potom sú v prvom rade pokryté dokončovacím materiálom. Ďalej je centrálna časť dokončená, strešné pláty sú položené a upevnené..

Pri inštalácii dávajte pozor na počasie. Vlhkosť by mala byť optimálna, pretože keď medzi strechou a balkónom dôjde k dažďu, objaví sa nahromadená vlhkosť, čo negatívne ovplyvní ich kvalitatívne vlastnosti.

Aby sa zabránilo hromadeniu vlhkosti medzi švami, je potrebné ich spoľahlivé utesnenie. Spodnú časť vrchlíka je možné dokončiť pomocou plastových dosiek alebo podšívky. Okrem toho nebude nadbytočné vyrábať zvukovú izoláciu vrchlíka, ktorá ochráni majiteľov bytov pred zbytočne hlučnými zvukmi z ulice a urobí z balkóna príjemnejšie miesto na odpočinok..

Polykarbonátový prístrešok na balkón: usporiadanie a inštalácia

Hlavnou výhodou polykarbonátového vrchlíka je atraktívnosť jeho vzhľadu. Medzi rôznymi farbami polykarbonátových dosiek je možné vybrať si najlepšiu možnosť, ktorá je v súlade s vonkajším povrchom samotného balkóna.

Práve konštrukcia priezoru výrazne ovplyvňuje typ polykarbonátu použitého pri stavebnom procese..

Polykarbonát je veľmi obľúbený vďaka svojej relatívne nízkej hmotnosti a flexibilite. Baldachýn je preto schopný nadobudnúť akýkoľvek tvar, ktorý navrhli dizajnéri..

Ponúkame zváženie najpopulárnejších foriem priezorov vyrobených z polykarbonátu:

 • sklopná strieška s rovnými stranami – jednoduchá výroba;
 • štítový štít sa vyznačuje vyššou pevnosťou a zložitosťou výroby;
 • klenutý baldachýn je odolnejší voči vetru, ale vyžaduje si špeciálne schopnosti pri práci s polykarbonátom, pretože má mierne ohnutý tvar;
 • tvar polkruhového svahu je najobľúbenejší, vyznačuje sa originalitou a vycibreným štýlom, má dobrý výkon, pretože tento typ priezoru nezachytáva vodu, úlomky ani sneh.

Aby ste mohli nainštalovať polykarbonátový štít nad balkón, budete musieť najskôr postaviť kovovú konštrukciu vo forme rámu, pripevneného k stene a opierajúceho sa o balkónové zábradlie..

Na zakrytie priezoru sa odporúča použiť usporiadanie plastových podláh izolovaných tepelnými podložkami. Pri konštrukcii markíz sa používa bunkový alebo monolitický polykarbonát. Prvá možnosť pozostáva z dutého plechu s vnútornými mostíkmi, ktoré zlepšujú jeho pevnosť. Monolitický polykarbonát je menej odolný, ale transparentnejší. Aj keď voštinový typ polykarbonátu nie je priehľadný, je schopný dobre prepúšťať slnečné svetlo. Ak plánujete postaviť priezor zložitého tvaru, je lepšie zvoliť komôrkový polykarbonát, pretože je plastovejší..

Medzi výhody konštrukcie polykarbonátových priezorov treba zdôrazniť:

 • vysoká úroveň pevnosti, ktorá je spôsobená schopnosťou odolávať veľkému druhu zaťaženia;
 • jednoduchosť inštalácie – na vykonanie práce nepotrebujete špecializované vybavenie a špeciálne schopnosti, aby ste s ňou pracovali, materiál je ľahký a má dobrú plasticitu;
 • navyše polykarbonát je bezpečný, aj keď je prasknutý úlomkami, je takmer nemožné zraniť sa;
 • polykarbonát je odolný voči ohňu, vlhkosti, mrazu, chemikáliám, navyše je dobrým tepelným a zvukovým izolátorom.

About the author