Strecha prístavby k domu: návod na montáž

Keď sú hlavné stavebné práce dokončené, často je potrebné postaviť verandu, terasu alebo inú prístavbu k domu. Existujú rôzne možnosti výstavby pomocných priestorov, ale strecha prístavby by mala byť blízko hlavnej konštrukcie so sklonom na odvod atmosférických zrážok. Aby strecha akéhokoľvek typu predĺženia slúžila dlho a spoľahlivo, je dôležité zvoliť správny strešný materiál a splniť niekoľko dôležitých podmienok..

Obsah:

Odrody striech a striech

Premyslená estetika dobre vybaveného domu dáva majiteľovi domu pozitívny obraz, hovorí o jeho dobrom vkuse a vytvára nezmazateľný dojem z dizajnu budovy. Keď strecha prístavby k domu čo najviac zodpovedá všeobecnému architektonickému konceptu domu, potom by mal byť strešný materiál rovnaký. Výnimkou sú sklenené prístavby pre skleník alebo jedálenský kút s výhľadom do záhrady alebo na terénne úpravy. Potom pre strechu si môžete vyzdvihnúť priehľadný strešný materiál bez ohľadu na to, aká bola hlavná konštrukcia – strechy rozšírení domu..

Je dôležité rozlišovať terminológiu:

 • strecha je horná konštrukcia budovy, ktorá má funkcie hydroizolácie a tepelnej izolácie;
 • strešná krytina je vrchná ozdobná krytina na ochranu strechy pred atmosférickými vplyvmi.

Voľba strechy pre rozšírenie a všeobecná štruktúra strešnej konštrukcie priamo závisí od:

 • pomocné funkcie miestnosti;
 • všeobecná architektúra hlavnej budovy;
 • stavebné materiály na steny a strechy domu;
 • sklon roviny;
 • odhadované náklady na rozšírenie.

Ak nie je možné vyrobiť hlavnú strechu a nadstavbu z bežných strešných materiálov, je dôležité vopred premyslieť všeobecnú estetiku a štýl. Čím viac sú strešné materiály podobné alebo sa navzájom dopĺňajú, tým zaujímavejší bude vzhľad celej budovy. Niekedy je rozšírenie naplánované tak, že je to zjavná ozdoba a originálny doplnok k hlavnej konštrukcii. Keď je stavebný projekt premyslený do najmenších detailov, hlavná strecha akoby steká na verandu alebo krytú terasu tak, že tvoria jeden celok. Strechy sú:

 • jednopólové a štítové;
 • jednostupňové a viacstupňové;
 • strmé a šikmé;
 • bedrový a polovalbový;
 • stan a kupola;
 • skladané a v tvare veže;
 • ploché a viacštítové;
 • podkrovie a strop.

Používajú sa komplexné odrody, ktoré zodpovedajú konkrétnemu architektonickému štýlu, napríklad gotike alebo klasicizmu. Strecha na prístavbe súkromného domu je zriedka vyrobená zo zložitej konštrukcie a najčastejšie ide o šikmú strechu prístavby k domu s miernym sklonom od nosnej steny hlavnej budovy. Môže sa to robiť rôznymi spôsobmi, ale na začiatku je dôležité načrtnúť:

 • všeobecná konštrukcia rozšírenia;
 • výber strešného materiálu;
 • vlastnosti konštrukcie strechy;
 • bude to podkrovie alebo strop;
 • zabezpečiť hydroizoláciu a izoláciu;
 • rozhodnite sa, do ktorého rozpočtu musíte investovať.

Rozšírenie domu na vlastnú päsť najčastejšie zahŕňa strechu naklonenú k streche s miernym sklonom. Podkrovné strechy však majú tiež svoje vlastné odrody, v závislosti od hydroizolačnej a tepelnej izolácie:

 • šikmé strechy vetrané vonkajšími prúdmi vzduchu;
 • čiastočne vetrané;
 • nevetrané (keď je vylúčené hromadenie vlhkosti a kondenzácie).

Pozor: Plochú strechu je najľahšie vyrobiť, ale väčšina projektov predĺženia predpokladá malý uhol sklonu – 20-45 ° stupňov. Je potrebné, aby sa na streche nehromadili zrážky – veľké množstvo snehu vytvára pôsobivý tlak, ktorý môže viesť k zrúteniu strechy!

Pri usporiadaní strechy je dôležité, aby susedný konštrukčný prvok predĺženia tesne priliehal k stene budovy alebo prechádzal pod jej strechu, čím sa zabráni vnikaniu vlhkosti medzi ne a pod strešné materiály..

Voľba strešného materiálu

Pred výberom strešného materiálu pre rozšírenie sa odporúča, aby ste sa zoznámili s celým zoznamom jeho odrôd, aby ste si vybrali ten najlepší. Musí byť v súlade s náterom hlavnej budovy a spĺňať všetky požiadavky na spoľahlivosť. V ideálnom prípade by mali byť materiály všetkých povrchov striech rovnaké. Možno nastal čas na zmenu strešného materiálu hlavného povrchu budovy a zároveň na významnú aktualizáciu vzhľadu domu. Nezabudnite, že strecha vizuálne zaberá hornú tretinu proporcií domu a veľkolepé rozšírenie je najnápadnejším doplnkom..

V stredoveku bol výber strešných materiálov malý – trstina, dlaždice a niektoré ďalšie prírodné materiály. Čoskoro boli všade nahradené bridlicou a strešný kov so zapínaním na švy sa dlho zdal byť kuriozitou. Moderný sortiment strešných materiálov ponúka široký sortiment vrátane flexibilných, priehľadných, farebných a dekoratívnych možností..

Najpopulárnejšie typy strešných krytín sú:

 • priehľadná strecha (fastlock);
 • mäkká strecha (rohové a kusové);
 • šindle (bitúmenové, cementovo-pieskové, keramické, kovové);
 • bitúmenová a azbestocementová bridlica;
 • kovová strešná krytina a vlnitá lepenka (medené, hliníkové a oceľové plechy so skladanými spojmi);
 • elitné dekoratívne strešné materiály pre exkluzívne architektonické projekty (strihaná trstina, bridlicová krytina atď.).

Akýkoľvek z týchto materiálov je možné použiť na strechy prístavieb domu, v závislosti od funkcie pomocnej miestnosti. Priehľadná strecha je napríklad dobrá pre skleník, otvorenú terasu alebo krytú galériu medzi budovami – foto.

Každý typ strechy má svoju vlastnú technológiu kladenia a inštalácia sa najčastejšie vykonáva súčasne s konštrukciou strechy. Moderná strecha je viacvrstvový sendvič na krokvách, trámoch a latách vrátane hydroizolácie a tepelnej izolácie. Rolové typy strešných krytín majú technológiu, ktorá sa líši od kusového kladenia škridiel..

Každý typ strechy poskytuje vlastnú technológiu kladenia a základňu, ku ktorej bude pripevnený. Prvý rad je namontovaný v súlade s technológiou a každý nasledujúci rad je pripevnený prekrytím, aby voda stiekla z povrchu strechy a neklesla pod úlomky strechy. Plechy strešných materiálov sa spravidla dodávajú so systémom švového zámku, ktorý je navyše upevnený špeciálnym zariadením – videom.

Pri výbere strešného materiálu vezmite do úvahy:

1. Plocha strechy prístavby.

2. Trvanlivosť materiálu.

3. Celkové náklady na inštaláciu a stavebný materiál.

4. Možnosť rezania alebo ohýbania.

5. Celková hmotnosť strešnej konštrukcie vrátane krokiev a latovania.

6. Odolnosť voči teplotným extrémom, berúc do úvahy charakteristiky klimatického pásma.

7. Požiarna odolnosť.

8. Možnosť opravy alebo čiastočnej obnovy v prípade živelných pohrôm.

9. Vlastnosti tvaru a strmosti sklonu strechy.

10. Schopnosť vybrať si farebnú schému.

11. Všetky pozitívne vlastnosti a nevýhody.

Ak strešný materiál, ktorý sa vám páči, nie je známy a nie je jasné, ako vytvoriť strechu prístavby domu, mali by ste sa najskôr podrobne zoznámiť so všetkými jeho vlastnosťami. To umožní posúdiť mzdové náklady, celkové náklady, vhodnosť výberu strechy na prístavbu. Potom, čo bol problém s výberom materiálu konečne vyriešený, môžete pristúpiť k štúdiu štrukturálnych vlastností strechy.

Malo by sa brať do úvahy:

1. Stúpanie strešného latovania priamo závisí od kusového formátu navrhovaného strešného materiálu:

 • pod mäkkou strechou budete potrebovať pevný štít z dosiek pripevnených k krokvám;
 • plechy a šindle sú v určitom intervale pripevnené k latovaniu.

2. Veľký uhol sklonu neznamená, že lezenie na strechu, ale je potrebné premyslieť si spôsob lezenia v prípade núdze – väčšina typov striech je klzkých..

3. Pri nákupe poťahového materiálu majte na pamäti, že plocha povrchu strechy sa nezhoduje so skutočnou spotrebou plechovej strešnej krytiny, ktorá je položená s veľkým presahom a baldachýnom vyčnievajúcim nad základňu. Pri nedostatočnom zahĺbení počas silných dažďov budú na prepravku prúdiť vodné prúdy.

Tip: Nezabudnite na drenáž a odvodnenie strechy, mali by sa vziať do úvahy aj v celkovom odhade nákladov na strešné materiály..

Konštrukčné vlastnosti prístavieb

Výstavba obytnej prístavby začína projektom, potom sa postaví základ a poskytne sa čas na jeho zmrštenie. Po konštrukcii stien a inštalácii strechy robia izoláciu a laickú komunikáciu, ale v miestach, kde kanalizácia opúšťa, je možné vopred naplánovať otvor na odvodnenie. Pre ďalšie funkcie je vyrobené rozšírenie, v závislosti od toho sa vyberajú materiály:

 • veranda, sauna alebo krytá drevená terasa;
 • kovový skleník došiel;
 • obytný priestor z tehál;
 • vonkajšia prístavba pre schody vedúce do podkrovia alebo druhého poschodia.

Rozšírenie zo všeobecného stavebného materiálu vyzerá najharmonickejšie, pokiaľ nie je vyrobené z priehľadných materiálov na zaistenie špeciálnej dekoratívnosti. V závislosti od závažnosti konštrukcie bude základ rozšírenia a spôsob pripevnenia k hlavnej konštrukcii odlišný, ale vždy je postavený na úrovni s hlavnou. Tehlová a kamenná prístavba je ťažšia ako drevená. Pre nich je dôležitý silný a spoľahlivý základ, aby sa počas zmršťovania pomocná miestnosť neodtrhla od hlavnej budovy..

Niekedy sa odporúča urobiť podporu na hromadách, najmä v mrazivých pôdach. Malá veľkosť a ľahkosť štruktúry nevylučuje zmršťovanie, ale stupeň závisí od typu pôdy. Drevená konštrukcia schne asi o 10%, preto je pri inštalácii na kamennú konštrukciu potrebné špeciálne pohyblivé spojenie. Hydroizolácia musí byť položená na základni a až potom začnú stavať rám predĺženia a steny.

Tip: Rozšírenie kapitálu je možné rýchlo a lacno vyrobiť z penobetónových blokov alebo hotových drevených panelov. Je dôležité kombinovať strešnú konštrukciu s celkovou architektúrou budovy. Zamyslite sa nad tým, ako budú vyzerať schody a vchodové dvere do novej budovy. Ak je rozšírenie určené na schodisko, môže byť priehľadné, ako na fotografii..

Upozornenie: Predĺženie je najľahšie vykonať z boku predných dverí. Ťažkosti môžu nastať vtedy, ak je v bočnej alebo zadnej stene naplánovaný otvor pre dvere. Zverte to odborníkom, aby ste predišli zrúteniu nosnej steny domu a vzniku trhlín v budove.!

Dôležité body, ktoré je potrebné vziať do úvahy pri pokládke strechy

Najjednoduchšou prístavbou je krytá veranda alebo terasa pri vchode do domu, pričom ľahký základ pre podpery a strecha sú základom stavby. Konštrukcia môže byť otvorená alebo zatvorená, ale slúži predovšetkým na relaxáciu, stolovanie vonku, chránená pred dažďom a teplom. Drevená prístavba vo vzťahu k tehlovej stene by mala byť pohyblivá s dobre premysleným tvarom podpery.

Okamžite určte požadovaný sklon – to je výškový rozdiel medzi okrajom predĺženia a horným bodom pozdĺž čiary dosadania na hlavnú budovu. Štandardný sklon prídavnej strechy je rádovo 20-35 °. Krokvy (drevená základňa šikmej strechy) sa vyrábajú v pomere 1 meter x 3 metre šírky rozšírenia, ale môžu existovať možnosti návrhu. Čím je rozšírenie širšie, tým sú krokvy väčšie, ale s prierezom najmenej 150/50 mm hranovanej dosky. Niekedy sú krokvy položené bližšie k sebe ako 1 meter.

Krovy sú upevnené samoreznými skrutkami na kovové rohy s perforáciou a je vhodné ich pripevniť na škváru do betónu, betónu a iných pevných povrchov pomocou kotviacich klinov, v prípade potreby sa prehĺbiť do dostatočnej hĺbky dierovačom. Vhodné sú aj ďalšie spojovacie prvky, napríklad dlhé a dobre nabrúsené čapy vyrobené z výstuže – dôležitá je pevnosť upevnenia a spoľahlivosť strešnej konštrukcie nadstavca.

Dôležité: Krokvy musia byť zaistené tak, aby odolali silnému tornádu alebo hurikánu, aj keď sú v tejto oblasti extrémne zriedkavé..

Ak rozšírenie nie je obytné, to znamená so „studenou“ šikmou strechou, potom sa neplánuje mať dobre izolovanú povalu. Pre obytnú nadstavbu je lepšie postaviť podkrovie trojuholníkového typu s dostatkom priestoru na pohyb. Nad pripojenou spálňou je vhodné urobiť plnohodnotnú sedlovú strechu pod rovnakým strešným materiálom ako hlavná konštrukcia – pre väčšiu zvukovú a tepelnú izoláciu.

Fázová montáž strechy prístavby do domu

Zvážte najjednoduchší typ inštalácie – prístrešok strechy rozšírenia na bežných krokvách so samonosnou bridlicou.

1. Vykonajte výpočty a výkresy, kde je uvedená úroveň sklonu strechy, ktorá má byť postavená, ale pamätajte na to, že príliš šikmá strecha bude zadržiavať zrážky a príliš strmá bude náročnejšia na pokrytie a údržbu sama..

2. Nosník pripevníme k okraju predĺženia, kde bude priliehať hlavná konštrukcia. Body pripevnenia krokiev označíme každých 0,6 – 1 meter. Drevo pripravené na krokve fixujeme kotviacimi klinmi – priamo do spodnej nádrže a horného popruhu. Je dôležité správne vystaviť najextrémnejšie krokvy lúču a potom pozdĺž čipky každým metrom odhaliť zvyšok konštrukcie – to bude základ dreveného rámu..

3. Namontujeme hydroizolačnú vrstvu a latovanie alebo inú základňu, určenú pre zvolený typ strechy. Dostatočnú hydroizoláciu zabezpečí:

 • strešný materiál;
 • rubemast;
 • pergamen;
 • sklenená izolácia;
 • substrát;
 • akýkoľvek hustý film atď..

4. Na teplé predĺženie sa izolácia položí medzi krokvy a prepravku a krokvy sa šijú preglejkou, drevenými doskami alebo sadrokartónovou doskou.

5. Horná vrstva – fixujeme bitúmenovú bridlicu alebo iný materiál v súlade s technológiou uvedenou v pokynoch, ktoré budú vydané pri nákupe v stavebnom supermarkete. Pre zrozumiteľnosť odporúčame sledovať video.

About the author