Strešná krytina na streche: návod na montáž

Dokončenie strechy strešnou krytinou je dosť komplikovaný proces. Konečný výsledok výsledného povlaku priamo závisí od dodržiavania technológie inštalácie materiálu. Ako pokryť strechu strešnou krytinou vlastnými rukami, zvážime ďalej.

Obsah:

Odrody, vlastnosti a výhody strešnej krytiny na streche

Strešná krytina je názov pre materiály, na výrobu ktorých sa používa valcovaný kov. Existuje veľký počet foriem uvoľnenia strešnej krytiny:

 • rolky;
 • listy.

Na kovový povrch sa nanášajú polymérne aj pozinkované povlaky, ktoré ho chránia pred vonkajšími podnetmi..

Popularita použitia strešnej krytiny je predovšetkým vďaka nízkym nákladom a vynikajúcim výkonnostným charakteristikám. Uvoľňovanie určitých typov železa je kontrolované špeciálnymi dokumentmi, takže hrúbka strešného čierneho plechu by nemala byť menšia ako 0,3 mm a väčšia ako 0,8 mm. Na ochranu kovu pred koróziou je z oboch strán ošetrený zinkom.

Vo vzťahu k typu zinkového povlaku železa to môže byť:

 • železo, hrúbka zinkového povlaku je až osemnásť mikrónov;
 • materiál, s hrúbkou zinkového povlaku až štyridsať nekrónov.

Upozorňujeme, že typ povlaku a jeho hrúbka priamo určujú kvalitu výrobku, čím hrubšia je vrstva zinku nanesená na povrch, tým dlhšie bude žehlička chránená pred koróziou..

Na výrobu strešnej krytiny sa používa vysokokvalitná uhlíková oceľ a metóda lisovania za studena. Pozinkovanie sa vykonáva rôznymi spôsobmi, pričom sa používa zinok rôznych kategórií. Aby povlak lepšie priľnul k povrchu, sú látky vo forme hliníka a olova kombinované so zinkom. Povlak sa tak stane odolnejším, hladším a hlavne nepodlieha korózii..

Zinkovanie je najjednoduchšia a najspoľahlivejšia možnosť, ktorá chráni kov pred koróziou. Na nanesenie vrstvy je predtým pripravený kov ponorený do vopred roztavenej kompozície zinku. V závislosti od hrúbky vytvorenej vrstvy je povlak buď prvotriedny alebo druhotriedny. Materiál, ktorý patrí do prvej triedy, sa vyznačuje vyššími nákladmi, ale zároveň má životnosť viac ako 25 rokov. Materiál druhej triedy je lacnejší, aj keď svojmu majiteľovi nevydrží viac ako desať rokov.

Strešná krytina je navyše potiahnutá kombináciou zinku, céru, lantánu a hliníka, tento povlak sa nazýva galfan. Železo, na ktoré je tento povlak nanesený, dobre znáša mechanické poškodenie, odoláva korózii a je odolné voči deformácii.

Ďalšou možnosťou na poťahovanie železom je aluzinková vrstva pozostávajúca z prísad zinku, hliníka a kremíka. Kombinácia týchto látok prispieva k získaniu vysokých antikoróznych vlastností železom, tri až štyrikrát skracuje dobu jeho prevádzky, pretože v dôsledku prítomnosti kremíka zostáva povlak na povrchu železa oveľa dlhšie.

Ďalšou bežnou možnosťou je polymérny povlak. S jeho pomocou železo nadobúda akúkoľvek farbu a odtieň. Táto možnosť strešnej krytiny je najbežnejšia kvôli kombinácii optimálnych nákladov na materiál s vynikajúcimi výkonnostnými charakteristikami a atraktívnym vzhľadom..

Plech strešnej krytiny je vo forme viacvrstvového sendviča, ktorý sa skladá z oceľového základu, zinkového povlaku, pasivačnej vrstvy, zeminy a polymérov. Na výrobu poslednej vrstvy sa používajú látky vo forme polyesteru, plastisolu, puralu, ktoré dodávajú streche lesklý alebo matný lesk..

Fotografia žehličky na streche:

Na vybavenie strechy sa používajú hladké aj profilované druhy kovov. Existuje veľké množstvo odrôd a foriem strešných krytín:

 • kovové dlaždice;
 • vlnitá lepenka;
 • bridlica oceľového typu atď.

Medzi výhody povrchovej úpravy strechy kovom patria:

 • vynikajúce ložiskové vlastnosti;
 • odolnosť proti korózii a deformácii;
 • odolnosť voči agresívnym chemikáliám;
 • Odolnosť voči UV žiareniu;
 • jednoduchosť inštalácie;
 • zachovanie reprezentatívneho vzhľadu po dlhú dobu prevádzky.

Odporúčania pre strešnú krytinu žehličku

Spomedzi širokej škály možností strešných krytín zostávajú najobľúbenejšie kovové dlaždice a vlnitá lepenka. Je to predovšetkým kvôli prezentovateľnosti ich vzhľadu a dobrým výkonnostným charakteristikám..

Inštalácia na strechu z pozinkovanej ocele s hladkým povlakom je možná, ale budova bude nudná a svetská. Inštalácia tohto materiálu navyše vyžaduje špeciálne zručnosti pri práci s nástrojmi, s ktorými je spojený..

Na strechu sú tiež nainštalované povrchové úpravy z hliníka, medi, zinku a titánu, ale ich náklady sú veľmi vysoké, navyše vyžadujú osobitnú starostlivosť..

Ak plánujete na strechu nainštalovať profilované druhy železa, na vykonanie tejto akcie stačí preštudovať si pokyny. Aby ste však mohli nainštalovať štandardnú pozinkovanú žehličku, musíte tvrdo pracovať, pretože ste si predtým preštudovali pokyny, ako to urobiť.

Najdôležitejším pravidlom kvalitnej montáže strechy z pozinkovaného plechu je zabezpečiť jej utesnené spojenie, cez ktoré neprenikne ani sneh, ani dážď, ba ani vietor. Tento typ spojenia sa nazýva šev; existujú dva typy:

 • ležiaci;
 • stojace spojenie.

Na vzájomné spojenie plechov železa v priečnom smere sa používa prvá možnosť a na pozdĺžne spojenie materiálu druhá.

Ak toto pravidlo zanedbáte, voda, ktorá by mala stekať po streche, sa na nej bude zdržiavať..

Aby ste sa dozvedeli, ako pokryť strechu železom pomocou skladaných spojov, musíte pripraviť nasledujúce materiály vo forme:

 • pracovný stôl s robustným oceľovým rohom;
 • kladivo;
 • paličky;
 • spangel strmeň;
 • nožnice na kov.

Na oceľovom plechu označte miesto ohybu, potom sa okraj ohne drevenou paličkou. Otočte list na opačnú stranu a okraj urobte v tvare U. Vezmite druhý list, zložte ho a vložte do medzery, ktorá sa vytvorila na prvom liste. Kovové kladivo pomôže úplne pripevniť listy k sebe.

Upozorňujeme, že tento proces vyžaduje od svojho vykonávateľa špeciálne schopnosti, preto pred vykonaním práce odporúčame precvičiť. Nesprávne vykonané spojenie povedie k tomu, že sa vlhkosť a chlad dostanú cez strechu do podkrovia..

Pred výrobou železnej strechy by ste si mali naštudovať veľké množstvo informácií z rôznych zdrojov..

Ako pokryť strechu strešnou krytinou

Predtým, ako začnete pokladať strešnú krytinu, musíte ju rozrezať na meracie plechy. Okrem toho, ak existujú priehlbiny, musia byť narovnané. Začnite zdola, postupne sa posúvajte smerom hore. Nezabudnite na príspevok, ktorý je 15-20 cm, pomocou ktorého je namontovaný búrkový systém.

Existujú dva spôsoby, ako navzájom spájať oceľ:

 • zložené;
 • použitie samorezných skrutiek.

Druhá možnosť je jednoduchšie a jednoduchšie ako prvá. Pri takejto inštalácii sa však železné plechy prekrývajú, takže spotreba materiálov bude oveľa vyššia ako pri skladanom spoji..

Okrem toho by mali byť vytvorené otvory na inštaláciu samorezných skrutiek, ktoré následne umožnia priechod vody. Spojenie švu je obľúbenejšie. Práve s jeho pomocou sú listy prepojené najtesnejšie..

Pri ležiacom spojení je skladací hrebeň nasmerovaný na stranu, na ktorej sa nachádza svah. Pomocou stojatých spojov sa vytvoria zvislé výstuhy. Vo vzťahu k počtu záhybov existujú: jedno- a dvojnásobné typy záhybov.

Metóda spájania švov zahŕňa použitie svoriek, ktoré pomáhajú pripevniť žehličku k povrchu latovania. Tieto prvky sú kovové pásy, na výrobu ktorých sa používa zvyšok materiálu. Jedna časť zarážky je zložená o dva, tri centimetre, je spojená s prepravkou a druhá časť musí byť spojená so stojatým švom.

Na ohnutie žehličky sa odporúča použiť špeciálne kladivo alebo kliešte. Upozorňujeme, že výška všetkých hrebeňov musí byť rovnaká, navyše musia byť dobre utesnené a ošetrené tmelom..

Ako pokryť strechu železom: vlastnosti montáže pozinkovanej ocele

1. Pri práci s týmto druhom materiálu buďte obzvlášť opatrní, pretože najmenšie poškodenie pozinkovanej vrstvy povedie k rozvoju korózie na celom plechu..

2. Pri preprave listov používajte ochranné rukavice. Ochránia vaše ruky pred poškodením od ostrých rohov žehličky.

3. Ak chcete rozrezať strešný materiál na kúsky, je najlepšie použiť kovové nožnice. Na tieto účely sa neodporúča používať brúsku, pretože prispieva k silnému zahrievaniu kovu a poškodeniu zinkového povlaku.

4. Na stavbu hlavnej časti strechy použite strešný materiál s hrúbkou asi pol centimetra a na vybavenie odkvapov, štítov a žľabov sa odporúča použiť hrubší materiál..

5. Materiál je položený na predtým pripravenú strechu. Na to je potrebné vykonať vybavenie drevenej prepravky. Na jeho stavbu budete potrebovať lištu, ktorej krok pokládky je 200 mm. Na odkvapoch a dolinách je drevo položené blízko seba.

6. Na upevnenie plochého materiálu je potrebné mať špeciálne vybavenie, ktoré vám umožní postaviť záhyby. Na inštaláciu profilovaného železa stačí použiť samorezné skrutky a špeciálne tesnenia..

Technológia montáže strešnej krytiny

Ak je to možné, kupujte pozinkované železo v pomere k celkovej ploche strechy. To znamená, že jeden pás musí úplne prekrývať jeden svah, pretože spájanie pásu z dielov je namáhavé a časovo náročné..

Upozorňujeme, že pri preprave takéhoto materiálu často vznikajú problémy. Aby ste vypočítali, koľko materiálu je potrebných na prácu, mali by ste najskôr určiť plochu strechy.

Ak plánujete použiť pripojenie s dvojitou prírubou, potom sa celková plocha materiálu musí zvýšiť jeden a pol krát. Okrem toho sa pridáva 10-15% na kompenzáciu odpadu..

Navyše na usporiadanie viac zaťažených oblastí, ako sú previsy a štíty, bude potrebný trochu hrubší materiál. Ak je žehlička namontovaná na povrch pomocou samorezných skrutiek, potom by sa jej množstvo malo zvýšiť o ďalších 15%, navyše budete musieť kúpiť samorezné skrutky. Na jeden meter štvorcový plochy strechy musíte kúpiť najmenej 4 samorezné skrutky. Upozorňujeme, že pod samorezné skrutky budete potrebovať elastické tesnenia, ktoré zlepšia tesnosť spojenia..

Ak je sklon strechy viac ako dvadsať stupňov, potom je na jeho usporiadanie vhodný listový materiál bez profilovania. Proces kladenia železa bude musieť skontrolovať rovnomernosť strechy s úrovňou.

Upozorňujeme, že ak sú v krokvovom systéme nezrovnalosti, po inštalácii žehličky sa objavia a kazia vzhľad strechy. Po kontrole krokiev je prepravka pripevnená. Existujú dve možnosti jeho implementácie:

 • pevný – použitie hranovaných dosiek;
 • riedky – pomocou tyče.

Na previsoch, rímsach by latovanie malo byť iba pevné. Pred inštaláciou železa by mal byť položený strešný materiál, ktorý funguje ako hydroizolačný prostriedok.

Na odstrihnutie žehličky použite bežné kovové nožnice alebo elektrickú verziu. Rezané obrobky sú zarovnané a preložené na svojich okrajoch, aby vytvorili prvok podobný žľabu.

Potom nasleduje výber spôsobu montáže strešnej krytiny – použitie spoja švu alebo samorezných skrutiek. Technológia ich implementácie už bola diskutovaná skôr..

Ako pokryť strechu železným videom:

About the author