Suterénna vlečka z tehál: inštalačné prvky

Dom je “vizitkou” jeho majiteľov. Verejná mienka závisí aj od toho, ako reprezentatívne a úhľadne vyzerá vnútorná alebo vonkajšia výzdoba. Majiteľ domu, ktorý hovorí, že parametre, ako sú hodnotenia ostatných, ho nezaujímajú, pravdepodobne klame. Koniec koncov, preto pri výbere materiálov na zdobenie vlastného domova mnohí venujú pozornosť nielen technickým vlastnostiam, ale aj dokonalému vzhľadu výrobku. Suterénnu vlečku je možné oprávnene považovať za taký „estetický“ výrobok v stavebníctve. Tento článok bude diskutovať o tom, ako opláštiť tehlové obklady.

Obsah:

Čo je suterén vlečky

 • Ako je v Rusku často zvykom, niektorý tovar, ktorý nám prišiel do života zo zahraničia, ľudovo nazýva. Takže „tehlové a kamenné panely“ často používané v Kanade a USA sa rýchlo zmenili na „suterénnu vlečku“. Toto obmedzenie v mieste inštalácie je možné vysvetliť skutočnosťou, že jeho náklady v porovnaní s obvyklými vinylovými panelmi prinútili spotrebiteľov používať ho iba pri zdobení suterénu, zatiaľ čo väčšina fasády bola tradične pokrytá obyčajnou vlečkou..

Suterénna vlečka pod tehlovou fotografiou

 • Situácia s cenou materiálu sa už dávno zmenila, ale názov zostal rovnaký. Aj keď domy obložené takýmito panelmi pod strechou sú oveľa bežnejšie. Každý výrobca sa snaží rozšíriť škálu farieb svojich výrobkov a zároveň dizajnéri spoločností neustále pracujú na vzhľade a textúre vlečky. Tí, ktorým záleží na individuálnom vzhľade domova, by sa preto nemali báť byť ako sused..

Video z tehlovej vlečky

Panely teda môžu slúžiť:

 • obkladový materiál pre suterén budovy. Hrúbka panelov im umožňuje odolávať mechanickému poškodeniu, čo je obzvlášť dôležité, pretože v zime sa zaťaženie konštrukcie mnohonásobne zvýši;
 • čiastočný obklad pre celú fasádu budovy. Usporiadanie vložiek zo suterénu a pravidelných vlečiek sa môže líšiť. Takéto riešenia vždy vyzerajú originálne, svieže a vyjadrujú individuálny štýl majiteľa domu;
 • materiál na dokončenie celej budovy ako celku. V relatívne krátkom čase je možné z drevenice urobiť nedobytnú kamennú pevnosť alebo tehlové sídlo.

Výhody a nevýhody vlečky z tehlovej pivnice

Ako každý stavebný materiál, aj pivničná vlečka tehlového domu má svojich horlivých priaznivcov a odporcov. Všetko závisí od toho, či spotrebitelia venujú najväčšiu pozornosť výhodám alebo nevýhodám panelov. Medzi pozitívne vlastnosti patrí:

 • nízke náklady na dokončovanie obkladov v porovnaní s podobnou prácou, ale s použitím tých materiálov, ktoré sú panely z PVC navrhnuté tak, aby napodobňovali;
 • nízka hmotnosť nielen samotného výrobku, ale aj celej konštrukcie;

 • náklady na prácu pri inštalácii tohto materiálu sú oveľa nižšie ako pri obložení kameňom alebo tehlou. A pokiaľ ide o čistotu takýchto prác, víťazí vlečka v suteréne;
 • Dodržiavanie správnej inštalačnej technológie (vrátane vytvárania latovania) nenaruší prirodzené procesy výmeny vzduchu a nebude vyžadovať špeciálne prostriedky na izoláciu. Tepelne úsporný materiál sa používa štandardne a súčasne nie je nevyhnutne drahý;
 • suterénnu vlečku je možné klasifikovať ako trvanlivé materiály. Výrobcovia uvádzajú životnosť až 50 rokov. Tieto ukazovatele sa samozrejme nedajú porovnávať s rovnakým prírodným kameňom, ale stojí za to znova pripomenúť cenový rozdiel;
 • jednoduchosť použitia a vynikajúce miery zachovania farby sú podobné obvyklým vinylovým obkladom, ale množstvo vyrobených foriem a schopnosť napodobňovať rôzne materiály priťahujú mnoho kupujúcich. Môžete si vybrať nielen „divoký kameň“ alebo „murivo“, ale aj suťový kameň, štiepky, šindle a ďalšie možnosti.

Niektoré nevýhody suterénu sú zrejmé iba v porovnaní s materiálmi, ako sú umelý kameň alebo slínkové dlaždice. Keďže však existujú, nemožno ich ignorovať..

 • Ako každý materiál vyrobený z polyvinylchloridu má suterénny obklad taký indikátor, ako je pomer kompresie / rozťažnosti pod vplyvom nízkych a vysokých teplôt. Nedodržanie inštalačnej technológie odporúčanej výrobcom má v nasledujúcom teplom / chladnom období katastrofálne dôsledky pre celú konštrukciu..
 • Druhá nevýhoda sa týka skôr vzhľadu panelov, ale v niektorých prípadoch to môže hrať rozhodujúcu úlohu. takže,
 • Farebná paleta vlečky napriek svojej rozmanitosti stráca rovnakú klinkerovú dlaždicu alebo umelý kameň.
 • Bez ohľadu na to, ako šikovne sa vykonáva imitácia vzoru a textúry na paneloch, aj na krátkej vzdialenosti bude vidieť, že nejde o „ušľachtilé“ plemeno, ale o vlečku z PVC. Bez ohľadu na to, čo hovoria predajcovia, v suteréne je teda materiál strednej cenovej kategórie, a nie „luxusnej“ triedy..

Ako vypočítať množstvo materiálu pri nákupe

 • Je potrebné zmerať dĺžku a výšku stien alebo tých oblastí, na ktoré sa plánuje inštalácia panelov. Nesmieme zabúdať, že získaná postava nebude konečná, pretože pri montáži vlečky v suteréne sa nedá vyhnúť nákladom na montáž obrázku. Tvoria asi 10%.
 • Suma sa zmení v nasledujúcom pomere: čím kratšia je dĺžka steny, tým nižšie náklady na inštaláciu. To platí aj pre rozmery panelov: príspevok na osadenie sa zvyšuje s dĺžkou listu materiálu. Veľké straty pri inštalácii profilov a koľajníc sa neočakávajú, treba s nimi však počítať.

 • V priemere je veľkosť suterénneho vlečkového panelu pre tehlu 1120 x 472 mm.
 • Vo väčšine maloobchodných predajní poradcovia ponúknu pomoc s výpočtami. Podobné služby sú dostupné na webových stránkach výrobcov tohto materiálu..

Kúpte si suterénnu vlečku za tehlu

 • Napriek relatívnej dostupnosti sa náklady na dve balenia materiálu (podobného vzhľadu) môžu výrazne líšiť. Prečo to závisí??
 • V prvom rade náklady závisia od použitých surovín. Zahraničné náprotivky sú vyrobené z európskych surovín a používajú miestne vyrobené farbivá. Cena tovaru vyrobeného v zahraničí nebude nízka.
 • Krajina, v ktorej bol výrobok vyrobený, tiež zanecháva odtlačok konečných nákladov. Ak boli panely vyrobené v zahraničí, náklady na dodanie sa nevyhnutne pripočítajú k nákladom..
 • Rozdiel v cene môže závisieť aj od blízkosti predajcu priamo k výrobcovi. Kúpou panelov u autorizovaných predajcov môžete trochu ušetriť.
 • Musím povedať, že medzi kanadskými, americkými a nemeckými výrobcami začínajú dobyť trh ruské spoločnosti..

Príprava základne na inštaláciu

 • Keď je materiál zakúpený, môžete začať s dokončovaním. Povrch, na ktorý bude prepravka namontovaná, musí byť plochý a pevný. Často existujú odporúčania na upevnenie suterénu vlečky priamo k stene. Táto metóda sa neodporúča, aj keď je základ 100% plochý. Deformácii vlečky počas prevádzky odoláva iba jej inštalácia na prepravku.

 • Najprijateľnejším materiálom na latovanie je kovový profil. Je odolný, nevyžaduje súlad s prípustným indikátorom vlhkosti (ako drevené lamely) a ošetrenie antiseptikmi a retardérmi horenia (čo je potrebné, ak to robíte „svedomito“). A tyče s uzlami a nepravidelnosťami tiež nebudú fungovať. Preto musí byť kovový profil namontovaný v závislosti od očakávaného rozsahu práce..
 • Horizontálny smer je vhodný, ak plánujete obložiť vlečkou iba spodnú časť budovy. Prvá doska je upevnená vo výške 15-12 cm od zeme. Táto požiadavka je obzvlášť dôležitá, ak podnebie nie je charakterizované vysokými teplotami. Pre pohodlie inštalácie panelov v celom dome je lepšie prepravku postaviť zvisle. Rámovanie v dvoch smeroch naraz bude trvať dlho a nie je požiadavkou.
 • Musí sa však dodržať krok, s ktorým budú vodítka od seba v rovnakej vzdialenosti. V horizontálnej verzii je táto vzdialenosť ½ z výšky panelu. Pokiaľ ide o zvislé lamely, je to tak ½ od dĺžky vlečky. Toto sa týka medzery od pravého okraja jedného vodítka k pravej strane druhého..

 • Zvislé prvky latovania vo vonkajších rohoch domu sú pripevnené jeden po druhom. Vo vnútorných rohoch – vo vzdialenosti upevňovacieho pásu. Pri nákupe materiálu stojí za to informovať sa u predajcu, či tento výrobca má lamely pre vnútorné rohy. Faktom je, že niektoré značky suterénu vlečky takýto komponent neposkytujú..

Inštalácia suterénu vlečky pod tehlu

Príslušný materiál má niekoľko konkrétnych názvov pre prvky, ktoré potrebujete vedieť. Pri samotných paneloch je všetko jasné. Niektoré ďalšie body však môžu vyžadovať objasnenie. Preto pred začatím práce stojí za to viesť malý vzdelávací program.

 • Prvok, ktorý funguje ako upevňovací prvok pre prvý panel a je umiestnený v spodnej časti budovy, sa nazýva štartovací pás.

 • Aby dokončovací panel vyzeral vodorovne úhľadne, je zarámovaný s príslušným profilom. Pre zvislé roviny sa používa profil v tvare J..
 • Vonkajšie a vnútorné rohy pomáhajú navzájom spájať panely materiálu v príslušných spojoch.
 • Na úhľadné spojenie dvoch radov vlečkových listov použite profil v tvare písmena H..
 • Okrem týchto prvkov, ktoré sú nevyhnutné pre inštaláciu panelov výlučne pozdĺž suterénu budovy, existujú aj ďalšie skosenia a prekrytia, ktoré poskytnú spoľahlivé a estetické spojenie komponentov, keď je fasáda domu úplne dokončená s vlečka..

Teraz, keď je jasné, s čím sa budete musieť vyrovnať, môžete pristúpiť k počiatočnej fáze montáže – inštalácii štartovacieho profilu.

 • Fáza 1. Štartovací profil by nemal dosiahnuť roh domu 10 cm Je upevnený klincami pozdĺž striktne horizontálnej čiary (je nakreslený vopred podľa úrovne). Krok montáže – 30 cm.
 • Fáza 2 predpokladá výpočet požadovaného počtu panelov. Aby ste to urobili, celkovú dĺžku steny budovy je potrebné previesť na centimetre a rozdeliť na 112. Konečný panel by nemal byť menší ako 30 cm..

 • Fáza 3 možno považovať za začiatok úplného cieľa. Tu musíte nainštalovať prvý panel. Smer celej práce je zľava doprava. Prvý panel je potrebné vziať a nainštalovať tak, aby jeho uhol nezasahoval do okraja štartovacieho profilu (bol o niekoľko milimetrov o niečo nižší). Malo by byť posunuté doprava takmer na doraz a potom by mala byť pozdĺž okraja nanesená vrstva tmelu. Teraz môžete vlečkový prvok úplne spojiť do rohu. Pred inštaláciou si musíte prečítať pokyny od výrobcu, kde uvádza veľkosť požadovaných medzier medzi komponentmi konštrukcie. Tieto švy sa stanú „útočiskom“ pre materiálne prvky pri ich rozťahovaní alebo pohybe. Upevnenie pomocou skrutiek alebo klincov by malo byť striktne v pravom uhle. V tomto prípade sa odporúča použiť substrát.
 • Fáza 4 – toto je ďalšie formovanie radu. Druhý panel je vložený do štartovacieho profilu a jemne presunutý na prvý obkladový list. Postup sa opakuje až do požadovaného počtu dlaždíc a riadkov podľa veľkosti základne. V prípade, že panely napodobňujú tehly alebo murivo, je potrebné posunúť vzor v každom nasledujúcom rade o 15 cm vzhľadom na predchádzajúcu úroveň. To dodá povrchu prirodzenejší vzhľad..

Panely musia byť spojené plynulými pohybmi bez zbytočného úsilia. Jeden prvok je upevnený najmenej piatimi hardvérmi. Nemali by spadnúť do montážnych čapov (to sú viditeľné stĺpiky na zadnej strane vlečky). Tieto konštrukčné riešenia sú navrhnuté tak, aby chránili panely pred možnou deformáciou..

 • Fáza 5 zahŕňa upevnenie vlečky vo vnútorných rohoch, na ktoré sa používa profil alebo roh. Potom môže byť práca prenesená na inú stenu..
 • 6 etapa považuje sa za konečné, keď je namontovaný montážny profil. Sú v ňom vytvorené otvory, o niečo väčšie ako priemer upevňovacieho prvku. Je pripevnený k základu, pričom do neho súčasne zasunie okraje panelov a vykoná dodatočnú fixáciu tmelom. Ak potrebujete urobiť rohový ohyb, potom je profil mierne zahriaty a dostane potrebný tvar.

Pre úspešný výsledok (najmä ak neexistovali žiadne predchádzajúce skúsenosti s vlečkou v suteréne) je lepšie vziať ako asistentov pár ľudí. Ale ani za týchto podmienok nebude proces rýchly, kým si danú zručnosť nezískate. Napriek tomu, že aj noví majstri sú tejto úlohy celkom schopní, musí byť iba trpezlivý.

About the author