Svojpomocné čistenie kanalizácie v súkromnom dome. Pokyny, prehľad nástrojov a video pokyny

K upchatiu kanalizácie dochádza aj pri najopatrnejšom použití. Je veľmi ťažké sa s tým vyrovnať, čo niekedy nie je veľmi jednoduché. Kanalizačný systém – potrubie, ktoré prechádza z kohútikov a záchodovej misy do odtokovej jamy. Existuje mnoho spôsobov, ako zabrániť zablokovaniu, ale je najlepšie pokúsiť sa takýmto situáciám vyhnúť. Pozrime sa, aké môžu byť príčiny upchatia potrubí, ako čistiť potrubia, aké sú najúčinnejšie spôsoby.

Obsah:

Príčiny upchatia potrubí

Príčinou akéhokoľvek zablokovania je nahromadenie cudzích látok na konkrétnom mieste. Blokujú priechod vody. Najbežnejšími zdrojmi takýchto prípadov sú:

 • papier – toaletný papier veľmi často nespôsobuje upchávanie, je dosť mäkký a rozpúšťa sa vo vode, hovoríme o novinovom papieri, zhromažďuje sa v hrudke na miestach, kde sa otáčajú potrubia alebo pred uvoľnením toalety;
 • handry – tieto predmety končia v kanalizačnom systéme pri vyprázdňovaní vedier alebo plechoviek po vyčistení miestnosti alebo pri priamom vypúšťaní práčky na toaletu – stlačené vlákna môžu tesne upchať odtok;
 • vlna a vlasy sú častou príčinou upchatých potrubí pod sprchami a vaňami;
 • častice piesku a zeme – končia v systéme po umytí obuvi alebo labiek zvierat, tieto látky sa zhromažďujú v sifóne;
 • tuk – nielen po umytí riadu, tuk končí v potrubí, upcháva stoku, mám na mysli mydlo obsahujúce určité množstvo tuku, tukové usadeniny sa najčastejšie tvoria v kolenách, v týchto miestach vyčerpaná voda stojí nejaký čas a tuk sa ukladá na steny kanalizačných potrubí.

Existuje mnoho ďalších dôvodov pre upchatie kanalizačného systému, ale práve vtedy hovoríme o výškových budovách s viacerými bytmi, ktorých obyvatelia často likvidujú odpad z potravín, podstielku pre mačky a podobné veci. V súkromných domoch je postoj k slivkám úctivejší. Preto sú tieto dôvody najčastejšie v súkromnom dome..

Ako odstrániť upchatie potrubí doma, potrebné nástroje a zariadenia

Nie je ťažké zistiť príčinu zablokovania, najmä ak k nemu došlo na pozadí relatívne stabilnej prevádzky kanalizačného systému. Stačí od každého člena rodiny zistiť, či boli v súvislosti s toaletou prijaté nejaké opatrenia? Je v ňom veľa toaletného papiera alebo špongie alebo iného predmetu? Odpoveď spravidla všetko objasní..

Ak voda prúdi s námahou dlhý čas, dlhý čas a ostatné vodovodné armatúry fungujú správne, potom k zablokovaniu došlo konkrétne v mieste sifónu, kolien alebo uvoľnenia tohto klampiarskeho predmetu. Postupne usadzujúce látky, mastnota, zvyšky jedla po umývaní riadu, ale pomaly, ale stále zhoršujú kvalitu vodného odpadu a upchávajú odtok.

Ak k zablokovaniu došlo neočakávane bez objektívnych dôvodov, môžete polohu lokalizácie zistiť pomocou vodovodných armatúr. Pozrite sa, ktorá položka znížila kvalitu šírky pásma, a na tomto mieste vyhľadajte dôvod.

Spôsoby odstránenia blokád

V súčasnej dobe existuje mnoho účinných a efektívnych spôsobov, ako zablokovanie odstrániť. Od staromódnych metód s použitím sódy až po používanie najnovších inovácií v domácich chemikáliách na čistenie potrubí.

Aj keď bude kanalizačný systém vybavený špeciálnymi filtrami, nie vždy je možné vyhnúť sa upchatiu. Možno aspoň raz v živote, ale každý mal podobný problém. Nezúfajte. Existujú tri hlavné spôsoby, ako eliminovať upchatie, a znalosti teórie pomôžu aplikovať metódy v praxi, odstrániť upchatie ešte pred vážnym zhutnením látok v potrubí.

Toto sú možnosti:

 • chemická metóda používajúca špeciálne chemikálie pre domácnosť;
 • mechanická metóda s použitím prípravkov a nástrojov;
 • hydrodynamická metóda využívajúca vysoký tlak vody.

Pozrime sa podrobnejšie na najobľúbenejšie možnosti.

Chemické metódy odstraňovania blokády

Použitie moderných chemikálií vám umožňuje rýchlo a efektívne sa vysporiadať s veľkým počtom blokád. V obchodoch môžete vidieť obrovský sortiment tovaru, ktorý bez vonkajšej pomoci nemôžete pochopiť. Prostriedky sa predávajú v rôznych formách:

 • kvapalina;
 • želatínové;
 • zrnitý;
 • práškový.

Podobnosť všetkých týchto foriem v hlavnej zložke – lúhu sodnom je základom každého činidla. Vďaka tejto látke môžete ľahko rozpustiť tuk, priľnavosť drobných nečistôt, organické usadeniny.

Tento spôsob odstránenia blokády sa považuje za veľmi rýchly. Chemické prísady šíriace sa kanalizačným systémom obklopujú vnútorný povrch potrubí a rozkladajú organické usadeniny. Pri pokuse o odstránenie upchatia potrubí by ste mali uprednostniť tekuté výrobky. Tuhé a práškové pôsobia na usadeniny alebo blokády vo fragmentoch a len čiastočne odstraňujú nahromadenie. Honba za značkou pri kúpe takéhoto výrobku je zbytočná, lúh sodný rovnako efektívne bojuje proti upchatiu výrobku od akéhokoľvek výrobcu..

Pri nákupe produktu dávajte pozor nie na cenu, ale na konzistenciu.

Malo by sa však chápať, že nie všetky potrubia odolávajú agresívnym účinkom chemikálií. V závislosti od materiálu, z ktorého sú rúrky vyrobené, by ste si mali kúpiť aj výrobok. Lúh sodný by sa mal používať múdro, aby nepoškodil integritu potrubí a ľudské zdravie..

Pri použití chemikálií pre domácnosť existujú prísne pravidlá:

 • aby ste sa vyhli vážnemu chemickému popáleniu, môžete pracovať s drogami iba v rukaviciach;
 • je veľmi vhodné použiť respirátor na ochranu dýchacieho systému pred toxickými výparmi.

Na odstránenie blokád a zabránenie ich výskytu je možné použiť chemikálie. Napríklad používaním drog každých desať dní môžete kanalizačný systém úplne chrániť pred upchatím. Tuky jednoducho nebudú schopné držať krok s ukladaním a hromadením, zadržiavaním iných odpadkov a hromadením sa..

Mechanické spôsoby odstránenia upchatia

Mechanické metódy upchávania sa vykonávajú pomocou niektorých zariadení alebo predmetov. Zoberme si najobľúbenejšie možnosti:

 • ak presne viete, čo spôsobilo „ostré“ zablokovanie, môžete sa k predmetu dostať rukami a chrániť ich gumovými rukavicami, ak nie sú k dispozícii rukavice, noste plastové vrecká;
 • v prípade, že sa vám predmet nepodarí dostať rukami, môžete použiť tuhý drôt s ohnutým koncom vo forme háčika;
 • pomocou piestu môže vodné kladivo vytlačiť blokádu z najužšej oblasti;
 • plastová fľaša môže nahradiť piest, ak nie je k dispozícii.

Ak mechanické metódy neboli účinné, použije sa chemická metóda..

Ako efektívne zvládnuť upchatie potrubí v kúpeľni doma

Veľa vlasov, zvyškov mydla, nečistôt, chlpov domácich zvierat a podobných predmetov môže spôsobiť upchatie kúpeľne. K upchatiu v tomto prípade dochádza postupne: voda najskôr odchádza pomalšie, potom je zlá a v dôsledku toho nemusí vôbec prejsť. To vás môže dostať do veľkých problémov. Pred zavolaním špecialistu by ste sa však mali pokúsiť odstrániť zablokovanie potrubí sami..

Doma je piest spravidla účinným prostriedkom na odstránenie upchatého fragmentu systému. Toto zariadenie je účinné iba pri čistení kúpeľa. Algoritmus na vyriešenie problému je nasledujúci:

 • aby počas činnosti piestu tlak vody neklesal, prepadový otvor sa upchal a zachytávala sa voda;
 • je potrebné umiestniť piest nad odtokový otvor a rytmicky stlačiť, aby sa vytvoril vysoký tlak, piest sa prudko odstráni, čím sa zablúdená hrudka – príčina zablokovania – presunie zo svojho miesta a prestane byť monolitickou hmotou;
 • ak nedôjde k žiadnym zmenám, odporúča sa naliať vriacu vodu do odtokového potrubia a po krátkom čase znova zopakovať činnosti s piestom.

Takéto manipulácie spravidla pomôžu ovplyvniť zablokovanie a odstrániť ho bez kontaktu s inštalatérom. Použitie vriacej vody zaistí, že bude blokáda prelomená.

Existujú aj ďalšie možnosti na odstránenie blokád v kúpeľni. Musíte ich poznať, aby ste mohli včas a efektívne ovplyvniť nepríjemnú situáciu..

Použitie vodovodného kábla nie je menej účinné: je to hrubý, pevný drôt so špirálou. Nástroj sa používa nasledovne:

 • vedro alebo akákoľvek iná nádrž by mala byť umiestnená priamo pod sifón;
 • opatrne rozoberte sifón a skontrolujte ho, ak je upchatý odpadkami, v prípade potreby ho vyčistite;
 • nainštalujte sifón na miesto;
 • ak sa nič nezmenilo a voda tiež pomaly odchádza alebo vôbec neprechádza, potom je potrebné potrubie vyčistiť;
 • sifón sa opäť odstráni a vodovodný kábel sa ponorí do potrubia;
 • akonáhle sa kábel opiera o niečo, čo odolávalo, otočte nástrojom doprava a trhnite, vytiahnite zariadenie a vyčistite nečistoty z konca kábla;
 • nie je potrebné pôsobiť silou, inak sa zariadenie môže v systéme zlomiť alebo narušiť celistvosť potrubí.

Plastové rúry by sa mali čistiť veľmi opatrne, pretože hrozí poškodenie..

Ako odstrániť upchatie potrubí v kuchyni doma

Upchanú rúrku v kuchyni môžete vyčistiť niektorým z nasledujúcich spôsobov. A môžete použiť ľudové metódy, ktoré majú efekt. Tu sú niektoré z nich:

 • Použitie sódy a octu je jednoduchá, ekonomická a účinná možnosť: vezmite sódu a ocot v rovnakých množstvách, nalejte sódu do odtokového otvoru, nalejte ocot, zatvorte otvor na niekoľko hodín, po uplynutí tejto doby musí byť horúca voda naleje do odtokového otvoru. Toto je lacný spôsob, ako odstrániť upchatie a nepoškodiť konštrukciu potrubia. Túto metódu je možné použiť aj na zabránenie blokádam v budúcnosti..
 • Na suchej panvici zohrejte sódu bikarbónu asi dvadsať minút, ochlaďte a rozpustite vo vode, nalejte do rúry. Pokiaľ ide o účinnosť, táto metóda je porovnateľná s chemickým prostriedkom na čistenie potrubí, ale má rovnaký účinok, je jemná..
 • Použitie citrónu je bezpečný a spoľahlivý spôsob odstránenia blokád. Do odtokového otvoru je potrebné vytlačiť šťavu z jedného citrónu alebo naliať vrecko citrónovej šťavy.
 • Koncentrovaný fyziologický roztok tiež pomáha odstrániť cudzie látky z rúrok, pri tejto metóde je vhodnejšie použiť piest..

Ako odstrániť upchatie potrubí doma a nepokaziť ich

Pri pokuse o odstránenie upchatia nezabúdajte, že nevhodné používanie chemikálií môže poškodiť vodovodné zariadenie. Použitie finančných prostriedkov bez zohľadnenia vlastností rúrok a ich materiálu môže poškodiť konštrukcie. Preto je potrebné na odstránenie upchatia zvoliť chemickú látku pre domácnosť, pričom sa vezme do úvahy materiál, z ktorého je systém vyrobený, a typ upchatia. Kovové alebo liatinové rúry sa častejšie upchávajú, korodujú a ľahko hromadia usadeniny na stenách. Plastové rúry majú tendenciu sa menej často upchávať a dajú sa ľahšie odstrániť. Piest alebo chemikálie tieto rúry účinne čistia. Pre kovové rúry sú vhodnejšie mechanické alebo chemické metódy.

Čistenie plastových rúrok

Vďaka svojmu hladkému vnútornému povrchu sa plastové rúrky upchávajú menej často ako liatinové. Ak však dôjde k zablokovaniu, pravdepodobne je to buď zákruta alebo zákruta v systéme. Tento typ potrubia môžete čistiť pomocou chemikálií určených na plasty. Čističe potrubí sú vo všeobecnosti už uvedené, súhrnne povedané, môžeme povedať, že zablokovanie je odstránené takto:

 • špeciálne chemikálie, často so zlým výsledkom jedného, ​​použijú ďalší prostriedok a poskytne výsledok;
 • ľudové spôsoby;
 • piest;
 • mechanické prostriedky – mimoriadne úhľadné.

Prevencia zablokovania

Aby sa zabránilo upchatiu, mala by sa systematicky vykonávať prevencia. Sada preventívnych opatrení vám umožní vyhnúť sa problémom spojeným s upchatým potrubím a odstránením chyby. Odporúča sa nainštalovať špeciálne zachytávače – filtre a jemné pletivo. Všetky zákruty, kolená a kĺby by mali byť vybavené kontrolnými prielezmi a otvormi na monitorovanie stavu potrubí.

Na profylaxiu sa systém periodicky premýva vriacou vodou, roztokmi sódy a octu. Je potrebné dbať na to, aby sa veľké častice nečistôt nedostali do kanalizácie s vodou. Implementácia takýchto jednoduchých opatrení vám umožní udržať kanalizačný systém v poriadku..

Ak máte ďalšie otázky o tom, ako odstrániť upchatie sami, pozrite si video o tom, ako vyčistiť kanalizáciu doma, a pokojne začnite odstraňovať problémy. Je celkom cenovo dostupné vykonávať túto prácu vlastnými rukami..

About the author