Technológia spracovania dreveného domu

Drevený dom vždy fascinuje svojou krásou a príťažlivosťou. Aby však strom zostal v rovnakej kvalite ako na začiatku stavby, je potrebné správne spracovať vnútorné a vonkajšie steny miestnosti. V tomto článku sa zoznámime s metódami a prostriedkami na spracovanie drevených domov..

Obsah:

Vlastnosti drevených domov

1. Drevený dom je jedným z najbežnejších typov ekologických obydlí. Život v takom dome má na človeka pozitívny vplyv, pretože drevo poskytuje optimálnu vlhkosť vzduchu, priaznivú mikroklímu a vysoký prísun energie..

2. Drevo je prírodný materiál, ktorého hlavnou črtou je zvýšená absorpcia vlhkosti. Pri zmenách vlhkosti alebo teploty dochádza k deštrukcii stromu. Tento proces sa prejavuje napučaním, sušením, praskaním alebo rozpadom drevených výrobkov..

3. Strom je citlivý na rôzne mikroorganizmy: plesne, hmyz, riasy. Prvými znakmi mikrobiálneho poškodenia dreva sú tmavé sivé škvrny na povrchu alebo plesne. Najhorším nepriateľom dreva je huba bieleho domu, ktorá vo veľmi krátkom čase ničí výrobky z dreva..

4. Drevo je tiež citlivé na oheň. Preto, aby drevený dom slúžil viac ako tucet rokov, je potrebné strom chrániť pred ničivými faktormi..

Technológia spracovania dreveného domu

Na stavbu dreveného domu sa používa drevo vysokej kvality, ktoré si vyžaduje špeciálne spracovanie. Niektorí výrobcovia spracovávajú drevo v továrni a dodávajú drevo pripravené na stavbu na miesto. Na stavbe existuje možnosť samočinného spracovania dreva.

Na jednej strane, ak je drevo spracované v továrni, bude kvalita spracovania vyššia, a na druhej strane na stavenisku je možné kontrolovať spracovanie dreva a nezávisle si vybrať antiseptikum na impregnáciu.

Po spracovaní dreva sa začína stavba domu. Na konci stavby vonkajšie a vnútorné steny, drevené podlahy, predmety, ktoré prichádzajú do styku s vodou, vyžadujú špeciálne spracovanie. Ako každý z týchto predmetov existuje špeciálny typ impregnácie, ktorá počas prevádzky poskytne vysoko kvalitnú ochranu dreveného domu..

Ochrana dreva pri stavbe drevenice

Stavba dreveného domu trvá mesiac až pol roka a po celú dobu je drevo skladované vonku. Vplyvom vlhkosti a teplotných zmien strom stráca svoje prirodzené vlastnosti a začína hniť, schnúť alebo napučiavať. Aby sa zabránilo ničeniu dreva, je potrebné ošetrenie nezmazateľnými alebo ťažko umývateľnými antiseptikmi..

Takéto antiseptiká sú schopné chrániť strom po dobu 2 až 8 mesiacov. Napríklad antiseptikum „Senezh Eurotrans“ chráni strom až 8 mesiacov bez zmeny farby a vlastností dreva..

Ak nebolo možné vyhnúť sa poškodeniu dreva hubami alebo plesňami, použije sa metóda bielenia, pri ktorej sa na drevo nanášajú roztoky obsahujúce chlór. Niektoré formulácie sú určené na maskovanie plesní, iné na odstránenie. Po bielení by malo byť drevo ošetrené ochranným antiseptikom.

Skladovanie dreva na stavbu dreveného domu sa vykonáva na špeciálnych obloženiach, aby sa vylúčil kontakt so zemou.

Nástroje na spracovanie dreveného domu

Medzi mnohými možnosťami antiseptík na liečbu drevených domov existujú tri skupiny:

 • antiseptiká na vodnej báze,
 • prostriedky na ochranu pred olejom,
 • kombinované chemikálie.

Pred kúpou antiseptika vypočítajte ošetrovanú plochu. Pokyny k ochrannému vybaveniu uvádzajú spotrebu kvapaliny na meter štvorcový.

Zvážte najobľúbenejšie prostriedky na ochranu dreva:

1. Senezh (Rusko) – séria fondov určených na:

 • ochrana dreva počas skladovania a prepravy,
 • mierne alebo ťažké používanie,
 • ako komplexná protipožiarna ochrana a odolnosť proti vlhkosti,
 • dokončenie dreveného domu,
 • bielenie poškodených oblastí.

Nevýhody: nie je vhodný na aplikáciu na plochy predtým natreté lakom alebo sušiacim olejom.

2. Neomid (Rusko) – ponúka antiseptiká pre:

 • ochrana dreva pred rôznymi mikroorganizmami,
 • vnútorná a vonkajšia výzdoba drevených domov,
 • požiarna ochrana prvého a druhého stupňa.

Sortiment je uvedený:

 • umývateľné a neumývateľné antiseptiká,
 • olejové farby na drevo, ktoré nemenia farbu a štruktúru dreva.

3. Výrobky ochrannej známky Belinka poskytujú ochranu dreva pred atmosférickými vplyvmi a majú aj dekoratívne vlastnosti. Antiseptiká zachovávajú prirodzenú farbu dreva. Vhodný pre všetky druhy, od duba a buka po borovicu a smrekovec.

4. Aquatex – impregnovaná farba na drevo, má viac ako 15 rôznych farieb. Vhodný na spracovanie dreva s vlhkosťou až 40%. Neobsahuje škodlivé látky, čo zaisťuje úplnú ekologickosť a minimálne poškodenie zdravia ľudí. Má špeciálne „Eurovedra“, vylučujúce možnosť falšovania. Nevyžaduje sa žiadny základný náter.

5. Rogneda (Rusko) – predstavuje ochranné a protipožiarne nátery na rôzne druhy dreva. Antiseptiká poskytujú biologickú bezpečnosť od 15 do 50 rokov. Antiseptické činidlá môžu zastaviť vývoj už začatej lézie plesňou alebo hubou. Bez zápachu a neškodný pre ľudí i zvieratá.

6. Aquacolor – výrobky, ktoré sa riedia vodou. Takéto antiseptikum má relatívne lacnú cenu, ale zároveň by sa spracovanie dreva malo vykonávať iba pri pozitívnej teplote vzduchu. Takéto impregnácie umožňujú prefarbiť aj veľmi tmavý povrch na svetlejší..

7. Tikkurila – antiseptické činidlá používané pri práci vonku. Dokonale chráni drevo pred vlhkosťou, plesňami, plesňou. ultrafialové žiarenie a rozpad.

Tipy na ošetrovanie dreveného domu antiseptikom:

 • na dôkladné vyčistenie dreva použite kovovú škrabku alebo biely alkohol;
 • najskôr pokračujte v impregnácii poškodených alebo ťažko dostupných oblastí;
 • pri použití organických rozpúšťadiel je minimálna teplota + 5 ° С;
 • pri použití vo vode rozpustných antiseptík je minimálna teplota + 1 ° C;
 • Pri použití antiseptík by vlhkosť vzduchu nemala prekročiť 80%.

Technika spracovania dreveného domu vo vnútri

Na vnútornú úpravu dreveného domu sa používajú antiseptiká na vodnej báze, ktoré nemajú nepríjemný zápach a sú neškodné pre ľudské zdravie. Takéto prostriedky sú dobré pre priepustnosť vzduchu a majú tiež odolnosť proti vlhkosti. Na ošetrenie interiéru sa používajú antiseptiká vrchnej vrstvy. Úplné vysušenie vodného antiseptika nastáva po 9-18 dňoch a až potom stojí za to začať používať ohňovzdornú impregnáciu.

Ak sa na povrchu stien objavia tmavé škvrny alebo plesne, je potrebné použiť bieliace roztoky, ktoré zničia huby a mikroorganizmy..

Na ochranu dreva pred ohňom existujú dva typy impregnácií:

 • fyziologický roztok,
 • nesolené.

Impregnácie soli sú lacnejšou možnosťou, a preto poskytujú nízku úroveň protipožiarnej ochrany.

Nesolené impregnácie prenikajú hlboko do dreva a poskytujú spoľahlivú ochranu pred ohňom. Patria sem Pirilax a Neomil. Existujú dva stupne požiarnej ochrany. Prvý stupeň poskytuje úplnú nehorľavosť stromu, druhý stupeň strom čiastočne chráni pred ohňom.

Dôležité: prvý stupeň požiarnej ochrany neznamená, že keď je strom vystavený otvorenému ohňu, nevzniká. Výsledok sa prejavuje iba v tom, že sa oheň nešíri ďalej a zapaľovanie má miestny charakter..

Potom, čo bol strom ošetrený antiseptikom a impregnáciou, je potrebné natrieť vnútorné steny.

Na tento účel použite lak, farbu alebo zasklievaciu kompozíciu. Takéto riešenia dodajú stenám požadovaný odtieň a poskytnú dodatočnú ochranu pred mechanickým poškodením..

Včelí vosk sa niekedy používa na konečnú úpravu vnútorných stien, ktorá nie je taká účinná ako ochrana ako chemické činidlá, ale zaisťuje úplnú ekologickosť dreveného obydlia..

Spracovanie dreveného domu vonku

Vonkajšia úprava stien dreveného domu zahŕňa tri etapy:

 • antiseptické ošetrenie na vodnej báze,
 • úprava spomaľujúca horenie,
 • dokončovanie.

1. Najväčším nebezpečenstvom pre vonkajšie steny je vlhkosť. Preto musí antiseptikum chrániť steny pred plesňami. Na ošetrenie vonkajších stien sa používa hlboké antiseptikum, ktoré dobre preniká do hĺbky stromu a chráni steny pred vlhkosťou a tvorbou mikroorganizmov. Osobitnú pozornosť venujte spracovaniu koncových rezov, pretože do týchto miest sa vlhkosť dostáva najčastejšie a vyžadujú starostlivé spracovanie. Na ošetrenie nadácie sa používajú špeciálne antiseptiká, ktoré chránia strom pred vplyvom pôdy.

2. O dva týždne neskôr sa začína ďalšia fáza ošetrovania vonkajších stien pomocou impregnácie spomaľujúcej horenie. Tieto výrobky vytvárajú na povrchu film, ktorý chráni budovu pred požiarom. Takéto povlaky sa pre účinnejšiu ochranu nanášajú v troch až štyroch vrstvách. Po úplnom vysušení impregnácie spomaľujúcej horenie by mal byť povrch.

3. Existuje variant pokrytia stien lakom pri zachovaní prirodzenej štruktúry stromu. Je tiež možné ošetriť vonkajšie steny špeciálnym náterom, ktorý dodá drevu požadovaný odtieň..

4. Pred aplikáciou dokončovacích zmesí je potrebné vykonať niekoľko prípravných prác:

 • pomocou brúsneho papiera alebo malého chodidla obrúste povrch a odstráňte všetky nerovnosti a drsnosť;
 • v prípade potreby pomocou špeciálneho roztoku odstráňte škvrny od dechtu;
 • všetky praskliny alebo jamy musia byť tmelové.

Odrody riešení na dokončenie vonkajších stien:

 • antiseptiká, ktoré sú rozdelené na prikrývanie, skrývanie prirodzenej štruktúry stromu a zasklenie, ktoré zdôrazňujú prirodzený odtieň stromu;
 • akrylátové farby – veľmi odolné voči nepriaznivým poveternostným podmienkam, zachovávajú si dlho lesk a farbu;
 • olejové farby sú spoľahlivé a dokonale absorbované drevom, nevýhody: sú absorbované veľmi dlho a rýchlo strácajú lesk.

5. Sadra je ďalší lacný a vysokokvalitný spôsob zdobenia vonkajších stien. Na omietkové práce je nainštalovaný špeciálny rám a sieťovina, ktoré zaisťujú trvanlivosť aplikovaného roztoku. Na omietanie dreveného domu sa používa minerálna, akrylová alebo mozaiková omietka. Omietka pomáha skryť všetky nerovnosti a chyby drevených stien. Súčasne sa vo vnútri získavajú ekologické drevené steny a zvonku existuje mnoho spôsobov povrchovej úpravy omietky v rôznych textúrach a farbách..

6. Možná možnosť tehlového obkladu dreveného domu, alebo inštalácia vlečky. Ak hovoríme o tehle, potom je zrejmé, že žiadne úspory počas výstavby z toho nebudú. Vlečka, aj keď lacný materiál, ale medzery medzi plastovým alebo kovovým plechom a stromom rýchlo preberajú rôzni paraziti, dokonca aj myši. Tí druhí sa neboja ani antiseptík, ani inej chémie..

Náklady na spracovanie dreveného domu

 • ošetrenie dreveného domu antiseptikom, cena 0,5 $ za 1 m²,
 • spracovanie s retardérmi horenia 1 $ za 1 m²,
 • konečná úprava lakom alebo farbou 2 doláre na 1 m²,
 • leštenie drevených povrchov – 4 doláre za 1 m²,
 • spracovanie koncových rezov – 10 dolárov za 1 m²,
 • maľba platní – 4 doláre za 1 m²,
 • vymaľovanie balkóna alebo terasy – 20 dolárov za 1 m².

Z povinných platieb sú priemerné náklady na spracovanie jedného štvorcového metra dreveného domu 3,5 dolára na 1 m². Kvadratúra sa vypočíta podľa vzorca: celková plocha steny * 2. Zostávajúca časť práce zo zoznamu je zaplatená iba vtedy, ak ju vykonávajú špecialisti.

About the author