Tehlové komínové murivo: pokyny krok za krokom

Voľba tehlového zariadenia ako komína pre kachle je predovšetkým spôsobená jeho vynikajúcim ťahom a prezentovateľným vzhľadom. Takýto komín bude navyše slúžiť svojmu majiteľovi oveľa dlhšie ako analógy vyrobené z kovu alebo rúrok. Usporiadanie tehlového komína vyžaduje dodržanie najjemnejších technologických nuancií spojených s murovaním. Ako rozložiť komín z tehly bude kvalitatívne zvážené ďalej.

Obsah:

Tehlový komín: požiadavky, veľkosť, konfigurácia

Komín je najdôležitejšou súčasťou vykurovacieho systému, pretože od jeho kvality závisí správne fungovanie všetkých zariadení. Hlavnou funkciou vysoko kvalitného komína je odstránenie produktov, ktoré sa vytvorili počas spaľovacieho procesu, a zabezpečenie vysokého ťahu, ktorý prispieva k spaľovaniu paliva..

Tehlový komín sa vyznačuje predovšetkým nízkymi nákladmi, trvanlivosťou a dobrým výkonom. Tehla toleruje nízke aj vysoké teploty.

Je to správny výpočet komína, ktorý poskytuje pohodlné podmienky pre ľudí, ktorí v budove žijú. Vysokokvalitný komín môže znížiť hladinu paliva potrebnú na vykurovanie kachlí, navyše od toho závisí požiarna bezpečnosť a kvalita vzduchu v interiéri.

Každé zariadenie pripojené ku komínu musí spĺňať nasledujúce požiadavky:

  • zabezpečenie ochrany pred požiarom – komín musí mať vysokú úroveň požiarnej bezpečnosti, minimálna vzdialenosť medzi komínom a stenou musí byť najmenej 38 cm, navyše v oblastiach, kde komín prechádza stropmi, je potrebné vybudovať špeciálne rozšírenia;
  • hodnota výšky výrazne ovplyvňuje ťah, správne stanovená výška komína výrazne zlepšuje ťah a proces spaľovania paliva prebieha s vysokou produktivitou, minimálna výška komína je 500 cm;
  • hrúbka komína – parameter, ktorý zaisťuje požiarnu bezpečnosť v miestnosti, čím je komín hrubší, tým menej sa ohrieva, optimálny parameter hrúbky komína je 100 mm;
  • vo vzťahu k vnútornému úseku komína musí byť usporiadaný tak, aby neboli dosiahnuté žiadne rozdiely, pokiaľ ide o vnútornú veľkosť.

Upozorňujeme, že každý komín je individuálny, jeho výpočty sa robia vo vzťahu k individuálnym vlastnostiam miestnosti, ale každý komín vyrobený z tehál musí byť vzduchotesný a mať hladký vnútorný povrch..

Dym sa pohybuje vnútri komína špirálovitým spôsobom, preto má komín najčastejšie okrúhly tvar. Tehla vám však neumožňuje postaviť komín v tomto tvare. Tehlový komín je najčastejšie obdĺžnikový alebo štvorcový..

Rohy komína sú však miesta, ktoré zabraňujú normálnemu pohybu dymu v systéme. Pomocou zmesi omietky, vyrovnávacích hodnôt je možné vyhladiť povrch komína tak, aby bol vo vnútri okrúhly..

Upozorňujeme, že kvalita práce musí byť na najvyššej úrovni, pretože omietka je v dôsledku poklesu teploty náchylná na odlupovanie. Veľkosť komína výrazne ovplyvňuje kvalitu ťahu. Okrem toho musí byť komín v súlade s celkovým exteriérom miestnosti. Na malom dome bude príliš veľký komín vyzerať škaredo.

Optimálna veľkosť komína je 26 x 13 cm. Táto štruktúra je postavená pri kladení každého radu piatich tehál. Aj keď je možnosť vyhotovenia komína a väčšieho priemeru možná, bude si to vyžadovať viac úsilia..

Murovaná komínová rúra

Je potrebné začať pokladať na sporák, predtým je na jeho povrch nainštalované dýzové potrubie. Na jeho stavbu budete musieť pozorovať obväz medzi radmi..

Tehla je položená rovnakým spôsobom ako pri stavbe steny. Ale napriek tomu existujú určité vlastnosti muriva komína:

1. Každý z radov držte vodorovne, pravidelne kontrolujte rovnomernosť. Okrem toho je potrebné monitorovať zvislosť celej konštrukcie..

2. Na zaistenie silnej priľnavosti medzi tehlami sa odporúča použiť ako maltu kompozíciu z hliny, cementu a piesku. Pomer piesku k cementu je dva ku piatim a je to nevyhnutná súčasť hliny.

3. Malta sa nanáša na tehlu s hrúbkou päť až desať milimetrov. Ak je vrstva roztoku príliš hrubá, potom bude štruktúra menej trvanlivá, pretože pokles teploty povedie k jej rozpadu..

4. Ďalším dôležitým aspektom je správne vyplnenie škár medzi tehlami. Ak zanedbáte tento postup, potom do miestnosti spadnú iskry z komína..

5. V procese kladenia používajte iba celé tehly, ak chcete nainštalovať určitú časť tehly, potom by mala byť vrstva malty na pokládku minimálna.

Aký druh komínovej tehly použiť

Na stavbu tehlového komína budete potrebovať iba dva základné materiály vo forme tehál a malty. Odporúčame vám, aby ste sa zoznámili s odporúčaniami pre výber materiálov na stavbu komína:

1. Voľba tehál sa musí vykonávať s maximálnou vážnosťou. Materiál musí byť ohňovzdorný a vysoko kvalitný. Minimálna hodnota triedy je 200. Vzhľadovo by tehla mala mať hladké hrany, jasný obdĺžnikový tvar, dobré vypaľovanie a byť dostatočne pevná. Optimálna veľkosť tehly na usporiadanie komína je 25x12x6,5 cm.

2. Ďalším momentom je príprava roztoku. Na stavbu pevného komína budete potrebovať riešenie, ktoré obsahuje vodu, piesok, hlinu a cement. Kvalitná malta obsahuje jemný piesok s malými zrnami. V opačnom prípade sa hrúbka vrstvy roztoku zvýši a kvalita a pevnosť komína sa zníži. Osobitná pozornosť by sa mala venovať hlinke, nemala by obsahovať cudzie nečistoty a voda na prípravu roztoku by mala byť čistá a mäkká..

Strecha kachlí susedí s komínom pomocou špeciálneho materiálu, ktorý túto oblasť hydroizoluje. Na ochranu miestnosti pred vlhkosťou a atmosférickými zrážkami sa z vonkajšej strany komína vytvára zahusťovanie, ktoré sa nazýva vydra.

Ak vydra chýba, materiál sa používa vo forme pozinkovaného železa, ktoré je špeciálnym spôsobom namontované na strechu..

Ak budete postupovať podľa predtým uvedených tipov a odporúčaní, tehlový komín sa ukáže ako vysoko kvalitný a odolný. Existujú však určité body, v ktorých neskúsení stavitelia najčastejšie robia chyby, a budeme o nich hovoriť ďalej..

Prvou a najčastejšou chybou je malá fajka. Vedie to k tomu, že v kachle alebo inom vykurovacom zariadení nie je prievan. Takýto komín nie je schopný normálne fungovať. Preto by ste pred vykonaním prác na usporiadaní tehlového komína mali starostlivo preštudovať odporúčania na určenie optimálnej dĺžky komínového potrubia, ktoré je schopné poskytnúť dobrý ťah..

Nedodržanie proporcií na prípravu roztoku vedie k tomu, že čistenie komína je ťažké a roztok sa časom rozpadá. Čím je vnútorný kanál komína rovnomernejší, tým lepšie je z neho odstraňovaný dym a všetky produkty spaľovania. Ak je kanál vyrobený zle, dym vstupuje do miestnosti a to ohrozuje obyvateľov domu otravou.

Snažte sa zaistiť maximálnu zvislosť komína, vyhýbajte sa príliš dlhým horizontálnym úsekom. Ak sa plánuje usporiadanie priehybu komína, potom na ploche do 100 cm by sa komín nemal líšiť o viac ako tridsať stupňov.

Ako vyrobiť tehlový komín: konštrukčné vlastnosti komína

Pred výrobou tehlového komína by ste si mali starostlivo preštudovať jeho dizajn. Prvým prvkom komína je komín zavesený na ramene. Má to háčik. Na rozloženie potrubia by mali byť tehly obviazané.

Ak počítate 5-6 radov tehál zo stropu, potom by ste v tejto fáze mali vybaviť krk vata. Tento prvok je druhom rozšírenia, aj keď je v priemere vo vnútri rovnaký ako komín. Priemer vonkajšej časti tohto prvku je zmenšený o 30-35 cm.

Komín umiestnený v podkroví sa nazýva stúpačka, táto časť siaha až po podstrešnú základňu. Ďalším rezacím prvkom je vydra, ktorá sa na každej strane roztiahne najmenej o 100 mm. Práve tento fragment komína zabraňuje vnikaniu atmosférických zrážok do interiéru miestnosti..

Po vydre nasleduje usporiadanie hrdla, ktorého veľkosť je podobná prierezu komína. Konečným fragmentom komína je usporiadanie hlavy, na ktorej je časť inštalovaná vo forme deflektora alebo kovového uzáveru. Komín je tak chránený pred snehom, dažďom alebo vetrom. Tieto prvky navyše výrazne zlepšujú trakciu..

Podrobná konštrukcia tehlového komína vlastnými rukami

Navrhujeme rozdeliť prácu pri kladení tehlového komína na niekoľko etáp:

1. Prípravná fáza.

Najprv by ste mali zvážiť schémy tehlových komínov a vybrať si najlepšiu možnosť, ktorá vyhovuje jednotlivým parametrom miestnosti a vykurovacieho zariadenia. Ak máte konvenčnú pec na drevo, budete musieť starostlivo navrhnúť každý z radov muriva. A ak sú kachle plynové, potom do komína musíte nainštalovať kovovú rúru.

Pred položením komína by mal byť nainštalovaný obdĺžnikový základ. Na jeho stavbu budete potrebovať plnú tehlu alebo betón s kovovou výstužou. Minimálna výška základu je 300 mm a šírka je o 150 mm väčšia ako samotný komín.

2. Ďalšia etapa zahŕňa priamu prácu na kladení tehlového komína vlastnými rukami.

Pre tieto práce bude potrebná špeciálna schéma, podľa ktorej je položená každá tehla. Na rozloženie komína použite červené alebo žiaruvzdorné tehly. Ak je teplota v komíne príliš vysoká, odporúča sa na spájanie tehál použiť špeciálne ohňovzdorné malty. V opačnom prípade stačí použiť roztok cementu s vápnom alebo cementu s hlinkou..

Na odrezanie určitej časti tehly by ste mali použiť brúsku a značky sa robia značkovačom. Trvanlivosť komína priamo závisí od hrúbky vrstvy, čím je tenší, tým je komín silnejší a spoľahlivejší.

Na vytvorenie vydry alebo iných oblastí podobného účelu stačí použiť kovové tyče, ktoré sú namontované na ráme konštrukcie. Upozorňujeme, že tyče by nemali byť umiestnené pozdĺž priemeru komína, pretože sa stanú prekážkou pre cesty na odstraňovanie produktov spaľovania. Okrem toho je potrebné vziať do úvahy moment, keď je komín vysoký a šírka komína závisí od hrúbky malty, ktorá sa nanáša na tehlu..

Okrem toho by v procese výroby tehlového komína pre kotol mali byť vyrobené špeciálne otvory, ktoré zjednodušia postup jeho čistenia. Stena vo vnútri komína by mala byť obzvlášť plochá. Na to musia byť ukončené sadrou. Sadze sa teda nebudú hromadiť na stenách, čo negatívne ovplyvňuje kvalitu komína..

3. Konečná fáza výroby komínov pre tehlové pece.

Ak je komín postavený priamo v blízkosti steny, na zvýšenie stability by mal byť naň pripevnený oceľovými kotvami v intervaloch 25 cm. Na križovatkách komína, stropu a strechy tkanina na báze azbestu alebo by sa malo položiť sklolaminát. Aj keď je ohrev tehly pomerne pomalý, je stále potrebné znížiť potenciál požiaru. Ďalším dôležitým bodom je skutočnosť, že minimálna hodnota výšky komína nad strechou je 300 mm.

Na zvýšenie atraktivity tehlového komína mimo budovy je potrebné vykonať jeho tepelnú izoláciu a dekoráciu. Vyberte si izolačné materiály, ktoré sú vysoko odolné voči vysokým teplotám a vlhkosti. Tepelná izolácia pomôže vyhnúť sa hromadeniu kondenzátu v komíne v dôsledku teplotných zmien. Na dokončenie sa odporúča použiť obkladové tehly alebo špeciálne strešné materiály..

Video tehlové komíny:

About the author