Tesnenie zrubového domu – spoľahlivá izolácia zrubového domu

Utesnenie zrubového domu je dôležitou fázou výstavby bytového domu

V procese výstavby obytnej budovy, kúpeľného domu a iných štruktúr sa osobitná pozornosť venuje izolačným prácam. Takáto práca samozrejme zahŕňa finančné náklady a časové náklady, ale sú neporovnateľné s nákladmi na vytvorenie dodatočného vykurovacieho systému. V miestnostiach postavených z guľatiny je možné teplo efektívne udržať zapečatením švíkov a rohov zrubového domu tepelnoizolačným materiálom. Tento proces sa nazýva tesnenie alebo tesnenie..

Obsah:

Tesnenie zrubového domu

Bez tesnenia sa nezaobíde žiadna konštrukcia. Ide o to, že guľatina naskladaná na seba tvorí dutiny a medzery, ktoré, aj keď sú nevýznamné, vyžadujú vyplnenie izolačnými materiálmi. Štruktúra guľatiny sa navyše v priebehu času začína usadzovať a vysychať a vytvárať duté oblasti. Vďaka týmto slotom bude vyhrievaná miestnosť strácať teplo a chladiť každú minútu. Teplá vzduchová hmota, ktorá sa nachádza v podmienkach negatívnych teplôt, tvorí mráz a usadzuje sa v tenkej vrstve na kmeňoch. Nestojí za to pripomínať, že mráz je vlhkosť a vlhkosť, ktorá má škodlivý vplyv na stav stromu. Preto by úlohu tesnenia nemal byť podceňovaný, zostáva len porozumieť technológii tesnenia a použitým materiálom..

Ako utesniť zrubový dom – pracovná technológia

Na dosiahnutie vysokokvalitného tmelenia odborníci dôrazne odporúčajú vykonať ho dvakrát – prvýkrát, keď bol vytvorený zrubový rám, a znova – o rok neskôr, keď sa rám čiastočne zmenší a odhalí dutiny a praskliny. V priebehu nasledujúcich 4-5 rokov sa vykonáva tretie tesnenie, ktoré zaisťuje účinok tepelnej izolácie až do konca..

Mimochodom, optimálny výsledok je možné dosiahnuť iba tesnením z vnútornej a vonkajšej strany budovy. Malo by sa pamätať na to, že táto technológia izolácie zahŕňa mierny (iba 5-7 cm) nárast zrubového domu. Preto je miestnosť najčastejšie utesnená pred konečnými dokončovacími prácami. Je potrebné poznamenať, že iba pomocou tesnenia môžete vyrovnať mierne skreslenie zrubového domu.

Tesnenie v interiéri

Dôležité! Tesniace práce, začínajúc od spodných vrstiev, sa vykonávajú po celom obvode rámu guľatiny. Ako už bolo uvedené, položenie tepelnoizolačného materiálu môže mierne zvýšiť výšku zrubového domu, čo znamená, že s tesnením by sa malo začať od spodných vrstiev a pomaly sa pohybovať po celom obvode domu. Toto pravidlo stačí porušiť oddelenou izoláciou stien a riskujete, že sa stanete vlastníkmi šikmého domu alebo budovy..

Začíname tesniť zrubový dom zo spodných radov.

Napriek tomu tesnenie doma znamená dodržiavanie prísneho sledu činností: predovšetkým vonkajšie dutiny a dutiny po celom obvode podliehajú izolácii, potom by mal byť zrub utesnený vo vnútri. Ďalej pokračujú práce na izolácii štrbín ďalšieho radu na ulici, potom sa opäť vrátime do miestnosti.

Utesnenie zrubového domu: metódy a vlastnosti procesu

Odborníci rozlišujú dva typy tmelenia zrubu: nevýznamné a úzke medzery medzi zrubmi sú izolované metódou „naťahovania“, široké medzery sú často utesnené „v sade“..

Strečové tesnenie

Tento spôsob tesnenia spočíva vo vytvorení prameňa izolačného materiálu, ktorý sa potom nanesie na medzery vláknami naprieč a zatlačí sa dovnútra ručne alebo pomocou špeciálnej stierky – tesnenia. V tomto prípade sa práca vykonáva tak, že na povrchu zrubu zostane 4-6 cm materiálu. Potom sa z kúdele vytvorí valček, zabalený do zostávajúceho okraja izolácie, tesne pritlačený k medzere a spoľahlivo zatlačený kladivom.

Utesnenie

Tesnenie „v sade“

Táto možnosť izolácie znamená výrobu dlhých prameňov z kúdele, ktoré sa následne navinú. Potom pomocou pomalého odvíjania vrazia kúdeľ do trhlín a dutín pomocou tesnenia. Pri tejto možnosti je karfiol kúdele skrútený do dlhých prameňov, ktoré sú navinuté do gule. Clew sa používa na nastavenie slučiek, ktoré sú zatlačené do dutín. Je potrebné poznamenať, že všetky sloty majú rôzne veľkosti a objemy, čo znamená, že budete musieť nezávisle nastaviť požadovanú hrúbku lana pomocou zákrut alebo elementárnych zákrutov..

Dôležité! Najprv by malo byť tesnenie zatlčené v hornej časti medzery, potom v spodnej časti. V tomto prípade rozmery medzier určujú počet slučiek, do ktorých sa má vraziť. Nezabudnite, že šev sa stane rovnomerným a úhľadným, ak je zhutnený špeciálnym nástrojom nazývaným „staviteľ ciest“..

A nakoniec, bez ohľadu na to, aký spôsob tmelenia by ste použili, osobitnú pozornosť venujte rohom budovy alebo stavby. Rohy sú najťažšie dostupné miesta, vyžadujú starostlivosť a starostlivú izoláciu..

Tmelenie rohov

Pristupujte k procesu tesnenia so všetkou vážnosťou a zodpovednosťou, pretože zle upchatý škrtidlo po chvíli môže dlaždice roztrhnúť a vzniknuté prázdnoty sa stanú chodbou pre únik tepla..

Teraz poznáte metódy a technologické vlastnosti tesnenia zrubového domu, čo znamená, že nebudete robiť chyby, ktorých dôsledky môžu byť veľmi smutné. Izolujte svoj dom podľa pravidiel a váš domov bude plný pohodlia a pohostinnosti.

Tesniace materiály

Keď ste si uvedomili potrebu tesnenia, premýšľajte o najlepšom spôsobe tesnenia zrubového domu. Nie je to tak dávno, čo stavitelia používali na izoláciu mach, kúdeľ a plsť, ale všetky majú značné nevýhody: absorbujú vlhkosť, hnijú a zrútia sa.

Dnes nájdete modernejšie ohrievače: jutu a ľan, vyrobené z prírodných surovín a s vynikajúcimi technickými parametrami..

Pozrime sa na ne podrobnejšie

Juta

Izolácia z juty je rastlinný materiál, ktorý nám priniesli z Indie, Kazachstanu a Číny. Jutové vlákno sa vyznačuje svojou pevnosťou a spoľahlivosťou, dobrými zvlákňovacími vlastnosťami a nízkou hygroskopicitou. Ako ukazujú štúdie, keď vlhkosť vonkajšieho prostredia stúpne na 80%, juta absorbuje maximálne 20% vlhkosti a zostane suchá na dotyk..

Jutové vlákno, ktoré výrobcovia tak lákavo odporúčajú kúpiť, je kvalitou a spoľahlivosťou oveľa nižšie ako čistá juta: plsť z ľanu a juty môže časom hniť, jej pevnosť je nízka a tepelná izolácia je veľmi žiadaná. Okrem toho je jutové vlákno obľúbenou pochúťkou pre mole..

Ľan

Linovatin je materiál na izoláciu vyrobený z odpadu z výroby ľanu dodávaný vo forme pásky určenej na kladenie do rámu. Zloženie ľanovej vlny obsahuje najmenší ľanový prach s krátkymi vláknami. Pokiaľ ide o hustotu, táto izolácia sa nelíši od juty, ale vlákna sú tuhšie a pružnejšie.

Tesnenie s ľanom

To sú všetky hlavné body, ktoré vám môžu pomôcť správne a efektívne izolovať obytnú budovu, kúpeľný dom alebo inú stavbu..

Ako sa môže zdať, tesnenie je jednoduchá úloha, ktorú zvládne každý netrénovaný človek. Tesnenie je však dosť namáhavý proces, ktorý si vyžaduje skúsenosti a špecializované schopnosti, takže nie každý muž na ulici zaberie izoláciu prasklín a medzier, čo si vyžaduje čas a úsilie. Častejšie vyhľadávajú pomoc tímy špecialistov.

Otepľovanie s tesnením

Preto je tesnenie považované za dosť nákladnú službu, napriek vysokým nákladom sa však málo majiteľov domov rozhodne pre izoláciu svojpomocne. Najčastejšie sa uchýlia k pomoci tímu špecialistov.

Myslíme si, že sledovanie videa, ktoré odhaľuje vlastnosti procesu tesnenia zrubov, bude veľmi užitočné a relevantné pre tých, ktorí len plánujú alebo už stavajú kúpeľný dom, obytnú budovu a ďalšie stavby z prírodného dreva..

About the author