Štrukturálna omietka: vlastnosti, výhody, výber a aplikácia

Štrukturálna omietka je modernou možnosťou dekoratívneho náteru stien alebo fasád, ktorú používa stále viac ľudí. V tomto článku zvážime vlastnosti a typy, výhody, vlastnosti výberu a techniku ​​aplikácie.

Obsah:

Charakteristické vlastnosti štrukturálnej omietky

Obľúbenosť použitia štrukturálnej omietky je poskytovaná rôznymi farebnými odtieňmi, ako aj schopnosťou vytvárať akékoľvek textúry. Takéto riešenie bude vždy vyhovovať akémukoľvek interiéru a štýlu bytu alebo vidieckeho domu..

Pokiaľ ide o svoju štruktúru, sadra je vyrobená z farbív heterogénnej hmoty a rôznych plnív. Pokiaľ ide o posledné uvedené, kompozícia môže obsahovať použitú sľudu, kremenný piesok, ako aj rôzne minerálne prísady. V niektorých prípadoch sa pridávajú aj vlákna z dreva alebo hodvábu.

Štrukturálna omietka dáva vzhľad a textúru vďaka heterogénnej zrnitej hmote. Dekoratívna zmes sa spravidla vyrába na rôznych základoch, napríklad na minerálnych (nazývaných tiež cementovo-vápenné), syntetickom latexe alebo kremičitane draselnom. Všetky plnivá sú vyrábané s rozpúšťadlami, ako sú vodné alebo organické. Na renováciu interiéru sa odporúča použiť omietku na báze vodných rozpúšťadiel, pretože sú bez zápachu a v miestnosti nevypúšťajú chemikálie. Na dekoráciu fasády je možné použiť zmesi na organickej báze..

Jednou z vlastností sadrovej hmoty môže byť plasticita a univerzálnosť vo vzťahu k použitiu rôznych druhov dokončovacích nástrojov. Vhodným faktorom je, že zmes nie je potrebné rozpúšťať alebo miešať s inými materiálmi, pretože všetky výrobky sa predávajú v homogénnej hmotnosti asi 15 alebo 25 kg..

Klasifikácia štrukturálnych omietok

Štrukturálna dekoratívna omietka je ako obvykle distribuovaná za základňou do nasledujúcich poddruhov:

 • omietka na minerálnej báze je kompozícia vyrobená z cementu, vyrábaná ako suchá zmes, ktorú je potrebné spracovať a pripraviť na opravu;
 • kremičitan je zmes na báze kremičitanu draselného. Takúto omietku je možné ihneď aplikovať, iba vopred premiešať a zafarbiť;
 • latex, vyrábaný ako materiál so syntetickými prísadami a je najbežnejším typom.

Pre remeselníkov je dôležité mať na pamäti, že omietky na báze minerálnych prísad sa rozpúšťajú vo vode a iných zmesiach pomocou rôznych druhov rozpúšťadiel. Je možné použiť všetky formulácie, a to ako pri vnútornej, tak aj pri vonkajšej práci, treba však pamätať na to, že hmota na báze vody je bez zápachu..

Voľba štrukturálnej omietky

Oblasť použitia rôznych typov štrukturálnej omietky sa rozlišuje podľa nasledujúcich parametrov:

1. Na natieranie fasády domu sa odporúča použiť stavebnú omietku na minerálnom základe, pretože jej hlavná kvalita spočíva v tepelnoizolačných vlastnostiach..

2. Zmesi na báze latexových prísad sú odolné voči nadmernej vlhkosti. Svojou štruktúrou tvoria vodotesný povrch, a preto sú najužitočnejšie v kúpeľniach, ktoré sú najefektívnejšie. Táto omietka sa nepoužíva na vonkajšie práce. Niektorí výrobcovia vyrábajú zmes iba na vnútorné použitie..

3. Omietka na silikátovom základe je praktické použiť pri zdobení fasády. Má špecifické vlastnosti, ako je odolnosť voči priamemu slnečnému žiareniu, ako aj rôzne druhy prírodných vplyvov..

Treba poznamenať, že všetky druhy omietok sú dosť plastové a je efektívne s nimi pracovať, pretože majú veľa výhod..

Výhody štrukturálnej povrchovej úpravy

Štruktúrnu omietku na vymaľovanie miestnosti nie je veľa kúpiť, pretože je rozložená po stene v tenkej vrstve, takže spotreba materiálu je nízka. Približný štvorec na obale by sa však mal zvýšiť o 15 – 25 percent, pretože nie všetci výrobcovia konajú čestne. Je potrebné poznamenať, že sadra má mnoho výhod:

1. Na dekoráciu stien sa používajú rôzne materiály. Mnoho ľudí používa tapety, ale v sadre je dostatok výhod, že voľba bola urobená v jej prospech počas renovácie. Široká škála výrobných technológií a dekoratívnych farieb rôznych farieb a odtieňov vám umožňuje urobiť vzhľad miestností individuálnym a nízka cena je ďalšou výhodou tejto metódy spracovania..

2. Omietky sa delia na fasádne a interiérové. Existujú však aj univerzálne možnosti, ktoré je možné použiť v oboch prípadoch. Podľa typu spojivového materiálu sú rozdelené na organické a minerálne. Cena omietky môže byť v širokom rozmedzí, ale treba mať na pamäti, že sú odolnejšie ako tapety, čo vám v budúcnosti umožní znížiť náklady na opravy..

3. Kvalita ponúkanej omietky je dnes oveľa vyššia ako predtým..

4. Existuje mnoho rôznych typov sadry, napríklad benátska. Obsahuje mramorový prach a vodnú emulziu, v niektorých prípadoch hasené vápno. Možno použiť aj žulový prach. Táto priehľadná omietka vám umožňuje vytvárať realistické simulácie textúr. Má efektný vzhľad, ktorý imituje mramor. Vzhľad omietky sa zároveň vôbec nelíši od skutočného mramoru. Časom testovaný, dokázal svoju odolnosť proti vlhkosti a trvanlivosť.

5. Plastickosť je charakteristickým znakom týchto omietok, dajú sa aplikovať akýmkoľvek nástrojom. Aj vďaka špeciálnym aditívam je možné ich prať a čistiť.

6. Výhodou omietok je, že sa dajú nanášať na akýkoľvek povrch. Dokonale tiež maskujú nedokonalosti povrchu: praskliny a preliačiny..

7. Ďalšou peknou vlastnosťou omietky je, že je kompatibilná so všetkými druhmi zatepľovacích systémov..

Veľký počet výhod je silným argumentom v prospech jeho výberu ako dokončovacieho materiálu pre steny a zníženie cien módnych typov omietok ich robí ešte dostupnejšími. Vďaka omietke môžete nielen zmeniť farbu steny, ale aj zmeniť jej textúru, reliéf a dokonca napodobniť ušľachtilé skaly.

Technológia konštrukčných omietok

Zoznam prác na distribúcii štrukturálnej omietky vlastnými rukami obsahuje určitú postupnosť:

 • príprava akéhokoľvek povrchu;
 • aplikačný proces;
 • tvorba textúr alebo vzorov.

Vzhľadom na faktor, že štrukturálna omietka bude schopná skryť hlavné chyby a nepravidelnosti, je však potrebné stenu pred opravou pripraviť na prácu. To platí najmä pre steny z betónu alebo tehál. Podrobne zvážime všetky fázy aplikácie.

Príprava povrchu pred omietaním

Pred nanesením omietky na stenu alebo iný povrch sa odporúča pripraviť základňu. Vzhľadom na faktor, že zmes môže odstrániť všetky chyby, je však potrebné venovať pozornosť spotrebe štrukturálneho omietkového materiálu. Cena takejto zmesi je stále vyššia ako cena bežnej, preto je dôležité, aby bol povrch už dokonale rovný. Príprava je teda nasledovná:

 • odporúča sa odstrániť zvyšky farby, dlaždíc alebo tapiet;
 • na pracovnú plochu naneste štandardnú omietkovú zmes;
 • preskúmajte povrch, či neobsahuje huby alebo plesne, a v pozitívnom výsledku ho určite ošetrite antifungálnymi látkami. S obrovskou oblasťou lézií ošetrujte steny znova, aby ste sa úplne zbavili baktérií;
 • potom skontrolujte steny, či na nich nie sú hrbole a hrbole. S veľkým množstvom znova naneste vrstvu omietky a pokúste sa vyrovnať stenu;
 • všetka práca sa vykonáva štandardným spôsobom s použitím rôznych zmesí. Ak už stena vyzerá dobre, je potrebné znova naniesť omietku, ale určitého typu ako základ pre konštrukciu.

Po dokončení všetkých krokov je možné na stenu alebo iný povrch naniesť konštrukčnú omietku. Je dôležité vziať do úvahy, že silikátová látka je založená na špeciálnych červených farbivách na báze kremenného piesku..

Štrukturálne omietky

Pred začatím práce je dôležité pokryť všetky otvorené povrchy, podlahu a strop iným materiálom:

 • sadra má vlastnosť zvýšenej priľnavosti, čo sťažuje jej odstránenie z iných povrchov;
 • zmes sa môže nanášať v niekoľkých vrstvách, v závislosti od konzistencie hmoty;
 • konečné úpravy sa vytvoria pomocou valčeka alebo špeciálneho nástroja na textúru, ktorý dodá vašej miestnosti určitý vzor;
 • čím viac vrstiev je rozložených pozdĺž steny alebo stropu, tým je textúra výraznejšia, ale v tomto prípade by všetky ostatné vrstvy mali byť tenšie ako predchádzajúce. V praxi sa nanášajú asi dve alebo tri vrstvy..

Omietka sa zvyčajne nanáša valčekom v polohe zhora nadol. V opačnom prípade bude zmes nastriekaná na už nanesenú vrstvu, čo vytvorí chybné oblasti, ktoré je ťažké opraviť..

Voľba vzorovaných textúr

Pri výbere textúry pre izbu môžete vidieť štrukturálnu omietku fotografie, ktorá je uvedená v článku.

Je napríklad celkom možné vyrobiť starožitnú stenu alebo vystaviť starožitný mramorový obklad a podobne. Možnými inštaláciami môžu byť aj steny napodobňované drevom, kožou alebo vo forme abstrakcií..

V obchodoch môžete ponúkať služby umeleckého omietania. Profesionáli a špecialisti zobrazia všetky vaše túžby a stelesňujú zaujímavé vzorce v realitu. Náklady na takéto služby samozrejme nie sú malé, takže väčšina ľudí dáva prednosť tomu, aby urobili všetko vlastnými rukami..

Tipy na používanie sadry

Rovnako ako všetky ostatné materiály má štrukturálna omietka pri práci s ňou určité zvláštnosti. Tu je pár užitočných tipov, ktoré vám pomôžu uľahčiť a profesionalizovať vašu prácu. Pred začatím práce je dôležité uzavrieť všetky voľné miesta handričkou alebo papierom, aby omietka nepadala na podlahu alebo strop, a potom ju neodtrhnite z povrchov.

Tiež sa odporúča vykonať skúšobnú aplikáciu zmesi na iný materiál. Potom počkajte, kým nie je všetko suché, aby ste videli skutočný odtieň farby. Keď ste si vybrali ten, ktorý vám najviac vyhovuje, môžete začať nanášať omietku na celý povrch. To všetko je potrebné, aby sa na konci renovácie splnili vaše očakávania. Aby ste lepšie porozumeli pracovnému procesu, môžete si pozrieť video inštrukcie známych majstrov o štrukturálnej omietke.

About the author