Tvárou v tvár suteréne domu: pokyny krok za krokom

Postup dokončovania suterénu budovy je dosť dôležitý proces, ktorý si vyžaduje osobitnú starostlivosť. Pretože je to základňa, ktorá je pod silným vplyvom vlhkosti a iných dráždivých látok. Ako správne vybrať materiál na dokončenie suterénu a ako ho nainštalovať, zvážime ďalej.

Obsah:

Vlastnosti obkladu suterénu domu

Suterén sa nachádza v spodnej časti akejkoľvek budovy, na jeho dekoráciu sa najčastejšie používajú dlaždice alebo kamene. Sokel plní nielen dekoratívnu funkciu budovy, ale chráni ju aj pred prienikom vlhkosti, vlhkosťou, rozložením zaťaženia.

Suterén je základom pre stavbu nosných stien. Správna konštrukcia suterénu ovplyvňuje kvalitu budúcej budovy.

Najnepríjemnejším faktorom podstavca sú zrážky. Okrem toho je pod vplyvom podzemnej vody a rozdielu medzi teplotou v zemi a vo vzduchu..

Preto najdôležitejšou požiadavkou na dokončovací materiál použitý na obloženie suterénu je jeho stabilita a ochrana tohto prvku pred vlhkosťou. Správne dokončený podstavec navyše umožňuje spoľahlivú ochranu základu..

Proces výberu materiálov na konečnú úpravu podstavca by mal byť založený predovšetkým na použití vysoko pevných materiálov, ktoré sú odolné voči zmenám teploty a vlhkosti. Zároveň musia mať atraktívny vzhľad a byť v súlade s celkovým exteriérom budovy..

Existujú prípady monolitickej povrchovej úpravy sokla, ktorá je kombináciou základu so soklom. Na tieto účely sa používa betón, jednotlivé bloky, kameň alebo špeciálne tehly. Vzostup suterénu nad zemou nastáva na úrovni 500-700 cm.

Suterén je najčastejšie dokončený po postavení stien. Odporúča sa urobiť inak, základňu je potrebné chrániť bezprostredne po postavení základu. V tomto prípade sa všetky práce vykonávajú vo forme hydroizolácie, omietky, dokončovania.

Pred začatím obkladových prác je vytvorený drenážny vankúš pokrývajúci celý obvod konštrukcie. Má vzhľad priehlbiny, 150-200 mm, ktorej šírka je asi pol metra.

Po dokončení cieľa je vybranie vyplnené štrkom, ktorý funguje ako odtok. Po príprave suterénu je omietanie pomocou cementovo-vápennej omietky. Na zvýšenie pevnosti konštrukcie sú na spojenie suterénu so základom spevnené špeciálnou sieťovinou. Na zabezpečenie dodatočnej hydroizolácie suterénu by sa do roztoku mali pridať špeciálne prísady vo forme zmäkčovadiel, ako je riečny piesok..

Ak sa to neurobí, potom sa kvalita povrchovej úpravy suterénu výrazne zníži, zatiaľ čo základ bude trpieť a steny v dome budú vždy vlhké. Na vlhkých stenách tapeta zle drží a objavuje sa pleseň s hubou, ktorá je obzvlášť nebezpečná pre ľudské zdravie..

Okrem toho existujú dve možnosti usporiadania suterénu:

 • utopil sa;
 • vyvýšený.

Uprednostňuje sa prvá možnosť, pretože nevedie k hromadeniu snehu a ľadu na povrchu. Navyše nie je vystavený atmosférickým zrážkam a potrebuje menšiu ochranu pred vlhkosťou..

Druhá možnosť usporiadania suterénu má atraktívnejší vzhľad, ale vyžaduje si špeciálnu ochranu pomocou odlivu, dlaždíc so svahmi, hydroizolačných komponentov.

Predtým, ako začnete s dokončovaním základne, mali by ste skontrolovať jej základňu. Malo by byť silné a rovnomerné. Malo by byť bez nečistôt a prachu. Na odstránenie všetkých druhov nerovností, na odstránenie vyčnievajúcich oblastí alebo vyplnenie vybrania sa používajú špeciálne kompozície v smere vyrovnávania.

Na impregnáciu povrchu sa používa špeciálny základný náter, ktorý zlepší priľnavosť medzi povrchom základne a dokončovacím materiálom.

Materiály vo forme umelého kameňa vyžadujú dodatočné ošetrenie prostriedkami odpudzujúcimi vlhkosť. Materiál tak získa dodatočnú odolnosť voči vlhkosti a nečistotám. Na tieto účely sú vhodné formulácie vo forme odpudzovačov vody. Na ich aplikáciu stačí použiť štetec alebo valček..

Dlaždice zo slinku

Materiály vo forme dosiek na dokončenie suterénu majú cementovo-kamenný, expandovaný polystyrén alebo azbestocementový základ. Na ich opravu sa používajú špeciálne kompozície na báze lepidla odolného voči vlhkosti..

Výsledkom použitia slinkových dlaždíc na obklad sokla je esteticky príjemný podklad, ktorý je v dokonalom súlade so slinkovými tehlami. Dlaždica je obzvlášť ľahká a nezaťažuje stavebnú konštrukciu. Jeho hrúbka sa pohybuje od 7 do 20 mm. Okrem toho sa na zlepšenie rohových spojov na zjednodušenie dokončovania používajú špeciálne materiály..

Inštalácia slínkových dlaždíc zahŕňa určenie úrovne inštalácie prvého radu. Za týmto účelom je výška základne vydelená výškou dlaždíc pridanou k šírke spojov..

Napríklad na obklad sokla s výškou 400 mm doskou, ktorá je vysoká 65 cm so spojmi 6 mm, je potrebných 6 dlaždíc. V spodnej časti základne zároveň zostane šesťmilimetrová medzera, ktorá bude vyžadovať vyplnenie akrylovou alebo polyuretánovou hmotou..

Na lepenie dlaždíc sa používa lepiaca kompozícia so zvýšenou mrazuvzdornosťou, ktorá sa vyznačuje elastickými vlastnosťami. Môže byť aplikovaný ako na dlaždicu, tak aj na povrch základne / sokla. Upozorňujeme, že riešenie môže byť na podklade, ktorý nie je pokrytý dlaždicami, dlhšie ako pol hodiny, potom stratí svoje vlastnosti..

Na vyplnenie škár medzi dlaždicami sa používa škárovacia slinková malta. Dlaždice Clinker sa vyznačujú nulovou absorpciou vlhkosti, preto nemusia byť ošetrené špeciálnymi zmesami.

Na dokončenie suterénu budete potrebovať:

 • priméry;
 • lepidlo na dlaždice;
 • dlaždice;
 • malta na škárovanie.

Tvárou v tvár suterénu domu vlastnými rukami: kameň, polymérny piesok a živicové dlaždice

Suterén, v ktorého výzdobe boli použité kamenné dlaždice, sa vyznačuje svojou okázalosťou a atraktivitou vzhľadu. Na vykonanie práce a nákup materiálu však bude zároveň potrebovať veľa peňazí. Prírodný kameň na obklad sokla je najčastejšie vápenec, žula alebo mramor. Tvar a konfigurácia dlaždíc môže byť veľmi odlišná. Niektoré prvky sú vyrobené vo forme tehál, iné vo forme dosiek. Takáto dlaždica má zvláštnu textúru, jej povrch je štyroch typov:

 • leštený;
 • suť;
 • zrnitý;
 • leštený.

Inštalácia tohto druhu dlaždíc je podobná inštalácii slínkového materiálu. Na upevnenie dlaždíc na povrch sa používa špeciálne lepidlo určené na prácu s kameňmi. Použitie iného druhu lepidla je neprijateľné, pretože na dlaždiciach sa môžu objaviť praskliny a chyby. Ak je potrebný úplný vzhľad dlaždice, odporúča sa nechať medzi malými časťami medzery 4-5 mm a medzi veľkými časťami 2-3 mm. Na vyplnenie škár sa používa špeciálne riešenie. Na spracovanie vápenca a pieskovca budete potrebovať špeciálnu impregnáciu odpudzujúcu vlhkosť.

Ak je vyčnievajúca základňa, na ochranu povrchovej úpravy sa používa rímsa. Na obloženie suterénu domu kameňom budete potrebovať:

 • priméry;
 • lepidlo;
 • riešenie, ktorým sú švy naplnené;
 • bridlicové, žulové, mramorové alebo vápencové dlaždice.

Tvárou v tvár suterénu so žulou sa vyznačuje dlhou životnosťou takéhoto povlaku a dobrými technickými vlastnosťami..

Modernejším dokončovacím materiálom sú polymérne pieskové dlaždice. Jeho použitie je spojené ako s výzdobou fasády budovy, tak s obkladom suterénu. Tento typ dlaždíc je kompozitný materiál, na ktorom je reliéfna tehlová textúra. Materiál je ľahký, preto je vhodný na konečnú úpravu akéhokoľvek typu podstavca / podstavca. Dlaždica sa vyznačuje vysokou plasticitou, odolnosťou proti praskaniu, odolnosťou proti vlhkosti a odolnosťou voči teplotným zmenám.

Na upevnenie dlaždíc by ste mali vybaviť špeciálnu prepravku, na ktorú je materiál pripevnený pomocou samorezných skrutiek. V priestore prepravky sa najčastejšie inštaluje izolácia. Materiál sa ľahko čistí, nezhromažďuje nečistoty a je ľahko ovládateľný.

Posledná dlaždica je založená na použití živice na jej výrobu. Tento materiál je napodobeninou klinkerových dlaždíc alebo prírodného kameňa. Majú hrúbku tri milimetre. Pomocou materiálu sú dokončené rôzne druhy povrchov, dokonca aj s malými nerovnosťami. Na orezávanie dlaždíc stačia nožnice. Montuje sa buď na betónový alebo sadrový podklad. Pre túto dlaždicu je k dispozícii deväť farebných možností. Okrem toho sa líši textúrou, ktorá je reliéfna a hladká..

Tvárou v tvár fotografii sokla:

Inštalácia takejto dlaždice zahŕňa určenie hornej časti na jej upevnenie. Na nanášanie lepidla sa používa zubová stierka. Pokladanie by malo začať od rohových častí; na vyplnenie švíkov nie sú potrebné ďalšie materiály, pretože sú vyplnené lepidlom. Na zvýšenie estetickej príťažlivosti dlaždice distribuujte lepidlo pozdĺž švov pomocou kefy predtým navlhčenej vo vode. Stena musí byť chránená pred vlhkosťou tri dni od okamihu inštalácie dlaždíc.

Tento materiál veľmi prirodzene napodobňuje prírodný kameň, pričom inštalačné práce sú jednoduchšie a lacnejšie..

Vlastnosti obkladania suterénu umelým kameňom

Tento typ povrchovej úpravy je vzhľadovo podobný použitiu dlaždíc na báze prírodného kameňa. Aj keď sa na výrobu umelého kameňa používa obyčajný betón. Pomocou chemických, organických prísad a plnív má povrch vysokú mrazuvzdornosť a farbivá pomáhajú imitovať kameň. Umelý kameň nadobúda vzhľad skaly alebo roztrhaného kameňa.

V súlade s odporúčaniami výrobcov sa na upevnenie takéhoto kameňa na povrch používajú konvenčné alebo elastické lepidlá. Na vyplnenie švíkov sa používajú špeciálne prísady. Po dokončení suterénu je materiál pokrytý prostriedkami odolnými voči vlhkosti, ktoré výrazne zlepšujú jeho životnosť..

Vzhľad povrchu je reprezentatívny, aj keď náklady na nákup materiálu sú nižšie ako ceny prírodného kameňa.

Technológia opláštenia sokla s PVC panelmi

Aby sa nevykonávala mokrá práca pri lepení dlaždíc, používa sa jednoduchšia možnosť – panely z PVC. Tento materiál sa vyznačuje jednoduchosťou a jednoduchosťou inštalácie. Panely sú navyše odolné voči teplotným zmenám. Existujú dve hlavné možnosti pre PVC panely:

 • s imitáciou muriva;
 • mozaiková verzia sadry.

Materiál je namontovaný na drevenej alebo oceľovej prepravke. Najprv sa nastaví úroveň a zafixuje sa štartovací profil. Je na ňom držaný prvý z panelov. Prvky sú navzájom ukotvené pomocou drážok, nadzemné prvky slúžia na uzavretie suterénu.

Na prekrývanie rohov existujú špeciálne prekrytia. Tento typ základne nie je potrebné ošetrovať prostriedkami odpudzujúcimi vlhkosť..

Podkladová / soklová mozaiková omietka – technológia

Táto verzia omietky sa vyznačuje prítomnosťou malých zŕn, ktoré sú vo forme viacfarebnej mozaiky. Vzhľadom na prítomnosť živice v kompozícii je omietka priepustná pre vlhkosť a pary. Okrem toho je vysoko odolný voči mechanickému namáhaniu a nízkym teplotám..

Tento typ omietky dobre sedí na sadrovom základe zo sadry, cementu, vápna a piesku. Na materiály kusového pôvodu a na tepelne úspornú verziu omietky je aplikácia tohto materiálu zakázaná.

Tento typ omietky sa nanáša ručne. Na vykonanie práce budete potrebovať strúhadlo. Na zvýšenie priľnavosti medzi omietkou a náterom sa odporúča pred nanesením mozaikovej omietky posypať na stenu obyčajnú omietku..

Po nanesení omietky nasleduje proces jej vyrovnania na povrch. Injektáž roztoku sa vykonáva plavákom. Po jeho aplikácii sa používajú špeciálne odpudzovače vody, ktoré zvyšujú odolnosť materiálu voči ultrafialovému svetlu, vetru a zrážkam..

Možnosti obloženia tehlového sokla

Tehlové murivo zvyšuje vzhľad budovy, čím sa stáva slušnejšou. Okrem toho je tehla v dokonalej harmónii s inými dokončovacími materiálmi používanými na obklady stien..

Existuje niekoľko možností obloženia suterénu, aby povrch nadobudol vzhľad muriva:

1. Použitie prírodných tehál – táto metóda sa vyznačuje možnosťou usporiadania vetranej medzery, v ktorej je namontovaná izolácia. Murivo má navyše dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Pri procese práce sa používa tehla:

 • hyper -lisovaný typ – charakterizovaný vysokou hmotnosťou, nízkou absorpciou vlhkosti a dobrými pevnostnými charakteristikami;
 • silikátový typ – používa sa menej často, má horšie výkonové charakteristiky, ale je lacnejší;
 • keramický typ – vo vnútri dutý, takže dobre udržuje teplo.

2. Na to, aby mal povrch suterénu vzhľad muriva, stačí použiť slínkové dlaždice. Majú najlepšie výkonnostné charakteristiky, ľahko sa inštalujú a vzhľadom sa nelíšia od muriva. Okrem toho môže vzhľad povrchu vylepšiť prítomnosť účinkov, ako je umelé starnutie, nerovnomerné pálenie, rôzne farby a textúry..

3. Suterénne panely – jednoduchšia verzia imitácie muriva, ktorej náklady sú oveľa nižšie ako v predchádzajúcich možnostiach a jednoduchosť inštalácie je vyššia. Panely sa navyše ľahko čistia a nie sú náchylné na znečistenie..

Video orezania sokla:

About the author