Urob si sám

Domáce tehly z slamy a slamy sú najstarším stavebným materiálom šetrným k životnému prostrediu, ktorý ľudstvo pozná. Používa sa na ekonomickú výstavbu domov v teplom podnebí a Adobe je všadeprítomný v prístavbách. V srdci najjednoduchšej domácej tehly je substrát na báze hliny a rastlinných materiálov, najčastejšie sa používa slama. Technológia adobe je veľmi jednoduchá a môžete to urobiť bez akýchkoľvek technických prostriedkov a vyrobiť si slamenú tehlu vlastnými rukami..

Obsah:

Materiálové zloženie a vlastnosti

1. Saman je známy už od starovekého Egypta, ale nebol vyrobený pre pyramídy, ale pre osady chudobných robotníkov alebo otrokov. Dnes je adobe populárny vo vidieckych oblastiach po celom svete, najmä tam, kde neexistuje žiadna alternatíva. Spôsoby jeho výroby a proporcie sú uvedené v starovekých rukopisoch a doteraz sa nič nezmenilo, s výnimkou odrôd slamy. Aj keď v našej dobe výrobné technológie zašli veľmi ďaleko, ale na mnohých miestach je známy ako najdostupnejší materiál – Adobe Photo.

2. Storočia sa v ukrajinských a kubánskych stepiach, kde je málo dreva, zhromažďovali ľudia po celej dedine a nohami miesili zmes adobe na stavbu pre novomanželov. Čo môže byť jednoduchšie – slama, voda a hlina sú všade, tehla adobe nevyžaduje vypaľovanie, ale miesila ju celá komunita nohami a pomocou koní. Na všetkých kontinentoch vedia, ako vyrábať Adobe, a tento spôsob získavania najjednoduchšieho ekologického stavebného materiálu je stále veľmi žiadaný. Vysokokvalitná tehla z tehál a dom z nej slúžiaci mnoho rokov.

3. Prírodné zložky tohto materiálu ležia prakticky pod nohami, čo ho robí takmer voľným, okrem pracovných a drevených foriem na plnenie zmesi hliny, vody a slamy. Domy z tehlového muriva dobre udržiavajú teplo, sú vďaka hline celkom ohňovzdorné a celkom spoľahlivé, ale vonku potrebujú dekoráciu. V moldavských a ukrajinských dedinách bola vonkajšia stena dodatočne omietnutá hlinou a vybielená vápenno-kriedovou maltou..

4. Dlho bolo poznamenané, že adobe štruktúry sú najvhodnejšie pre zdravie astmatikov, alergikov a ďalších ľudí s oslabeným imunitným systémom. Sťahovanie sa na vidiek kvôli starému domu z tehlového muriva sa často stáva nevyhnutnou potrebou. Verí sa, že „hlinený dom“ dýcha, reguluje vlhkosť a teplotu a absorbuje škodlivé plyny.

5. Existujú odrody tehál typu adobe-podľa typu slamy a proporčného zloženia, preto existujú ťažké adobe (75-80%ílu), jednoduché (40-60%) a ľahké (10-20%) a zvyšok plniva je organický. Na debnenie a vo forme tehál na vonkajšiu stenu a v blízkosti kachlí sa používa ťažká Adobe, ľahké slamené tehly – v domoch rámového typu alebo na sekundárne steny..

Materiály pre Adobe

Urobte si to sami, urobte z nich 4 jednoduché komponenty:

 • hlina;
 • trochu piesku;
 • Slamka;
 • voda.

Pomery je možné použiť pripravené, budú sa ďalej diskutovať, ale je lepšie nezávisle urobiť niekoľko vzoriek rôznych kompozícií, aby ste našli najlepšiu možnosť..

1. Ideálna stavebná hlina sa v prírode takmer nevyskytuje a určité percento piesku ju robí najvhodnejšou. Do mastnej hliny, ktorá je vopred preosiata, sa pridá riečny piesok. Hlinu je tiež potrebné vytriediť lopatou, odstrániť kamene a nečistoty a nechať ju dozrieť, aby sa zlepšila kvalita.

2. Ideálny piesok – hrubý asi 1 mm, príliš jemný, s veľkým množstvom soli a prachu, nie je vhodný. Preosiaty piesok je vysušený, je dôležité, aby v ňom nezostali žiadne zvyšky, korene, škrupiny – je dôležité ho odstrániť, aby sa pri miesení nezranil.

3. Postačí akákoľvek čerstvá slama – jačmeň, pšenica, raž. Je dôležité, aby nebol zhnitý, hnilý alebo plesnivý, pretože v dome sa môžu zakoreniť spóry..

4. Voda je rovnako dôležitou súčasťou zmesi adobe, pretože jej chemické zloženie môže byť deštruktívne. Ako viete, mikroflóra zmesi a trvanlivosť adobe budú závisieť od acidobázickej rovnováhy. Z tohto dôvodu neberú vodu z močiarov a stojatých rybníkov, ale iba čistú, pitnú alebo technickú vodu – zo studne, prameňa alebo studne..

Ako si vybrať kvalitné prísady pre Adobe

Hlina je všadeprítomná a v mnohých dedinách ju vybrali zo zosuvov pôdy v blízkosti rieky. V ktorejkoľvek oblasti sa môžete opýtať, kde miestni stavitelia, kachliari alebo hrnčiari zbierajú hlinu. Vzorky ílu je možné odoberať v rôznych oblastiach pri kopaní hlbokých dier, základových jám alebo studní, aby sa našiel najvhodnejší technológ Adobe..

Íl sa môže líšiť v obsahu piesku, solí, organických látok a minerálnych plnív. Na rôznych miestach má iný odtieň, konzistenciu, viskozitu alebo obsah tuku. Táto vlastnosť sa určuje prstami-vezmeme trochu navlhčenej hliny a hnetieme ju v rukách, kým sa nám na ruky prestane lepiť 4-5 cm guľa, ako hotové cesto. Hrudka by mala schnúť na hladkom suchom povrchu 2-3 dni.

Olejová hlina – keď sa na lopte vytvoria veľké praskliny a malé drážky do 1 až 2 mm ukazujú, že je to dobrá konštrukcia, najmä ak sa spadnutá guľa nerozpadla. Do mastnej hliny sa pridá jemný piesok a proporcie sa overia pomocou opakovaných vzoriek s loptou.

Druhý spôsob je urobiť väčšiu guľu, ktorá sa zmestí do dlane, sušiť na slnku 1-2 hodiny. Hotová loptička sa spustí z výšky svojho rastu na hladký povrch a ak je lopta mierne sploštená, popraskaná a nerozpadla sa, dávka bola úspešná. Vyrovnaná guľa bez prasklín vyžaduje viac piesku, ale rozpadajúca sa guľa vyžaduje príliš veľa piesku..

Optimálny výber piesku sa ťaží. Je mnohostranný a veľký, na rozdiel od rieky, ktorá je zaoblená a leštená, má preto horší index adhézie. Neodporúča sa brať morský piesok – kvôli vysokému obsahu soli, ale ak nie je iná možnosť, použite piesok, ktorý je k dispozícii.

Sláma sa od jarnej pšenice líši nižším obsahom stonkového vosku, preto je v tehlách z nepálenej tehly menej trvanlivá ako v prípade zimnej pšenice. Pri výbere plniva zo slamy alebo iných rastlinných vlákien sa dáva prednosť pšenici, ale ostatné rastlinné vlákna sa pridávajú po trochách. V rôznych oblastiach sa do slamených tehál primieša praslička, mach, ryžová slama, bavlna, drevené hobliny, plevy semien, rozdrvené listy kukurice, tvrdé seno, konský hnoj atď..

Pomery kompozície pre Adobe

Na výrobu adobe vlastnými rukami sa tehly z adobe najlepšie hodia na mrazenú hlinu, ktorá bola zložená na hromady pod filmom a prezimovaná.

Malo by sa pamätať na to, že bude potrebovať veľa hliny-na 1 000 tehál adobe pôjde asi 6,5-7 m³ hliny, do ktorej sa umiestnia 2-3 kopy slamy. Na 1 kubický meter adobe pripravujú:

 • pre veľmi olejovitú hlinku sa zmieša 1 časť piesku a 15-18 kg kameniva v 1-2 častiach;
 • pre olejovú hlinku sa 1 časť piesku a 12-15 kg kameniva primieša do 2-3 dielov oleja;
 • s nízkym obsahom tuku v íle sa 3-4 diely zmiešajú s 1 dielom piesku a až 10 kg slamy alebo iných rastlinných vlákien.

Toto sú len všeobecné odporúčania, nie presné proporcie, ktoré sú uvedené na ich miestnych vzorkách – slama, hlina, piesok, voda. Percento piesku ovplyvňuje aj kvalita piesku, veľkosť zŕn a ich drsnosť..

Slama trvá 2 až 4 diely na 1 ml zmesi a pomer ílu a piesku môže byť:

 • 3: 1,
 • 2: 1,
 • 1: 1,
 • 1: 2,
 • 1: 3.

Formulár pre tehly a sušičku

Bez ohľadu na technológa adobe, podiel zmesi alebo plnivo z rastlinných vlákien, výroba akýchkoľvek tvarovacích stavebných materiálov nie je úplná bez špeciálnych foriem. Jediným rozdielom pri tejto metóde je, že viacčlánkové alebo jednobunkové drevené formy nemajú dno. Sú viac ako malý rebrík s tenkými priečkami a rovnakými podlhovastými otvormi ako obvyklé kovové alebo plastové formy vo forme škatule. Domáce tehly zo slamy sa zvyčajne vyrábajú pomocou domácich drevených foriem – ako videá Adobe.

Vlastné drevené formy sú vyrobené z hobľovaných dosiek nie hrubších ako 35 mm, šírka dosky určuje výšku koncovej časti Adobe. Keď sme sa rozhodli pre ostatné rozmery, napríklad 20 x 20 x 40 cm, je dôležité vytvoriť kresbu formulára, aby ste vystrihli dosky, ktoré sú na križovatke spojené samoreznými skrutkami. Tvar by mal byť ľahký, aby sa pohodlne prenášal, počet buniek sa zvyčajne pohybuje od 1 do 5 a jeho okraje sú vybavené úchytkami, ako na fotografii Adobe.

Aby adobe pri vyberaní výrobkov z formy ľahko vypadlo na hladkom povrchu na sušenie, mali by byť steny formy čo najhladšie, rohy s presným uložením 90 °. Plocha na odstraňovanie tehál je posypaná malou vrstvou slamy alebo sena – íl sa tak nelepí na povrch a do jej zloženia sú zahrnuté rastlinné vlákna. Na otvorenom priestranstve, kde je možný dážď, je hotový Adobe pokrytý filmom alebo markízou. Až do úplného vysušenia sa skladuje až 2 týždne..

Tip: Pamätajte si, že keď adobe zaschne, veľkosť brikiet sa zníži asi o 8-10%, takže pre presnú veľkosť môžete tvar trochu zväčšiť. Aby sa vytvorená zmes dala lepšie odstrániť, dosky vo vnútri buniek sú navlhčené a posypané jemným rastlinným substrátom alebo pieskom, ale to nie je potrebné, keď proces výkopu prebieha bez problémov. Po podbíjaní zmesi sa prebytok odstráni hladkou doskou.

Miesto na miesenie hliny a slamy a metódy miešania

Hlavné metódy miešania zmesi adobe:

 • kopanie,
 • s pomocou koní,
 • miešačka,
 • pojazdný traktor alebo traktor.

Aby ste si vybrali najvhodnejší spôsob získania vysokokvalitnej zmesi, je dôležité vedieť, ako sa to robilo staromódnym spôsobom, bez technických prostriedkov. V dedinách boli všetci pozvaní miesiť bosými nohami do špeciálnej, nie hlbokej jamy, a po dokončení mal mať každý od majiteľov staveniska pochúťku. Druhý spôsob bol viesť koňa s sprievodcom miesiacou jamou. Človek zároveň chodil po vnútornom priemere, držal koňa za opraty a kôň – po vonkajšom priemere. Opraty zároveň museli byť stiahnuté bližšie k sebe a ísť do stredu, aby kôň zmenil trajektóriu, pretože na zjednodušenie kurzu po viskóznej zmesi sa snaží dostať do pripravenej stopy. Asistenti nasledovali hnetače s novými porciami slamy. Pri veľkých objemoch sa odobrali 2-3 kone, ktoré sa postupne menili.

Dnes používajú špeciálne zariadenia, napríklad miešačku betónu, používajú pojazdný traktor alebo traktor, ale je to problematické, pretože zmes sa prilepí na koleso a pôda sa do zmesi dostane. Sláma sa dostane do rezačiek rotačného kultivátora alebo pojazdného traktora a musíte ju neustále čistiť. V chladnom počasí nie je možné miesiť hlinu v topánkach, pretože topánky sa zaťažia, prilepia a odpadnú.

Na miesenie nohami je pripravená plytká jama – až 40 – 50 cm, šírka je ľubovoľná, ale tak, aby bolo dno pokryté plachtou alebo filmom. Obvykle robia kruh do 2,5 metra a pre koňa – dvakrát toľko. Zo zmesi by ste nemali vytvárať vysokú vrstvu, inak nedosiahnete kvalitné miešanie. Na hustých, ťažkých pôdach, kde je voda slabo absorbovaná, sa zaobídu bez filmu alebo plachty, ale dno jamy by malo byť dokonale hladké.

Podľa jedného starodávneho receptu sa voda najskôr naliala do jamy, potom sa naliala hlina a nechala sa cez noc, aby sa dobre vsiakla, potom sa piesok a všetka slama pridali na miesenie. Existujú aj ďalšie technológie, napríklad keď sa zmes piesku a hliny pred miesením naleje do vody a postupne sa pridáva slama.

Zmes hliny, vody a piesku a 3-4 zaoblených kameňov do hmotnosti 10 kg sa vloží do miešačky betónu, ktorá pomáha miešať hlinu. Slama sa tam nepridáva a miešanie s plnivom sa vykonáva na pripravenom mieste, aby sa v procese pokračovalo – miesenie nohami.

Tip: Na prípravu malých porcií adobe sa zmes hliny a piesku miesi v žľabe vo vode, pomocou lopaty môžete skontrolovať viskozitu – hotová hmota vyzerá ako hustá kyslá smotana, ktorá tečie z lopaty. Ďalej sa zeleninové plnivo zmieša s viskóznou hlinkou a lopatou sa hodí do foriem a stláča sa rukami, najmä v rohoch, a vrch sa vyrovná.

Fázy výroby tehál z hliny a slamy

1. Pripravte zeleninové plnivo, hlinu, piesok, vodu a miesto na miesenie zmesi a sušenie Adobe..

2. Pripravte si jamu na miesenie adobe do hĺbky 35-50 cm s plochým dnom a čírymi stenami.

3. Spodok jám je podšitý pevnou plachtou, markízou, fóliou alebo inou nepremokavou tkaninou, ktorá fixuje okraje mimo vybrania..

4. Do pripraveného výklenku nalejte až 1/3 hĺbky vody, pričom v overenom pomere pridajte hlinu a piesok.

5. Proces miesenia sa vykonáva nohami alebo pomocou koní. Je vhodné držať sa za ruky, aby ste nekĺzali po plachte. V malej jamke môžete zdvihnúť okraje plachty preklopením okrajov zmesi.

6. Skontrolujte kvalitu piesčito -ílového roztoku – bez hrudiek sa prstami vyformuje homogénna zmes.

7. Slama sa postupne plní, potom, čo sa ďalšia časť úplne ponorí do vlhkej hliny. Do vody nemôžete pridávať slamu – horšie pláva a prekáža.

8. Pridávanie slamy pokračuje, kým zmes nepripomenie plastické husté cesto, kde nie sú kaluže a suchá slama.

9. Dbajte tiež na to, aby zmes nevyschla a nestvrdla – je preto ťažšie vyložiť ju do foriem a vytiahnuť vysušiť..

10. Hotová zmes sa naloží lopatou alebo vidlou na nosidlá alebo fúrik a odošle sa na formovanie..

11. Hotové formy sú zvnútra navlhčené, posypané pieskom alebo substrátom, umiestnené na miesto tehlového výkopu. Bunky sa naplnia až na vrchol vlhkou vareškou, pričom sa skontroluje vyplnenie rohov a vrchy sa vyrovnajú doskou alebo širokou stavebnou stierkou..

12. Odstráňte formu tak, že uchopíte držadlá na oboch stranách a poklepete na steny, vyberte ju zvisle, aby ste nepoškodili formu. Ak tvarovaný adobe nevypadne, môžete ho jemne vytlačiť rukou..

13. Pred naplnením novej dávky sa forma vyčistí, navlhčí a opäť posype, potom sa umiestni súbežne s hotovými briketami, ale nie príliš tesne, aby lepšie schla..

14. Do konca adobe zmesi sa celý proces formovania opakuje, uistite sa, že zriedený roztok nevyschne a stratí svoje vlastnosti. Hotové riešenie a počet asistentov by mali stačiť na dokončenie celého procesu za deň. Zvyšok zmesi je možné použiť na opravy v prístavbách.

Rada: Tehla adobe schne zhruba za týždeň alebo dva, treba ju prevrátiť a položiť na okraj. Potom sa odstráni do kôlne alebo pod prístreškom, stohuje sa v stohoch, kým to nie je potrebné. Ak nie je kam odstrániť, sú poukladané na dosku z dosiek a pokryté bridlicou alebo plachtou pred dažďom.

Kontrola hotového Adobe

Na testy pripravenosti vezmite pár hotových tehál a rozlomte ich – farba vonku aj vo vnútri je rovnaká, keď je úplne suchá. Vysokokvalitný adobe nemá praskliny a chyby, nerozpadá sa jeden deň vo vedre s vodou a suchý adobe je dobre narezaný sekerou. Keď sa pokúšate zatĺcť klinec, musí pevne zapadnúť do adobe a pevne držať. Vyhoďte adobe zo strechy jednoposchodovej budovy alebo kôlne – mala by byť celá alebo rozdelená na dve časti, ale nesmie sa rozpadnúť. Niekedy sa dobrý adobe dá urobiť aj na druhý pokus, pričom sa menia pomery a čas miešania..

About the author