Urobte si šikmú strechu

Pri stavbe súkromných domov je obvyklé používať šikmú strešnú konštrukciu. Tento prístup má mnoho pozitívnych aspektov. Je to možnosť usporiadania ďalších obytných priestorov pod strechou a vysokokvalitný odvod zrážok z jeho povrchu. Tieto výhody však možno úplne zrušiť, ak nie je vyrobená kvalitná šikmá strecha. Koniec koncov, je to strecha, ktorá je štítom, ktorý chráni strešnú konštrukciu pred rôznymi atmosférickými javmi a zabraňuje jej zničeniu. Vytvorenie spoľahlivej šikmej strechy vlastnými rukami je v rukách každého, kto vie, ako zaobchádzať s nástrojom, rozumie štruktúre strechy, jej uzlom a materiálom.

Štruktúra šikmej strechy

Vytvorenie akejkoľvek stavebnej štruktúry bude nemožné bez pochopenia, z akých prvkov pozostáva a ako je usporiadaná. A strecha súkromného domu nie je výnimkou. Navyše, pri znalosti konštrukcie šikmej strechy si môžete byť istí správnosťou vykonanej práce, ktorá zníži možné chyby na minimum alebo ich úplne odstráni. Znalosť návrhu šikmej strechy navyše pomôže vykonať všetky potrebné výpočty pre materiály na jej vytvorenie..

Štruktúra šikmej strechy

Hlavné uzly šikmej strechy sú nasledujúce:

  • krokvová konštrukcia pozostávajúca z mauerlatu, krokiev, latovania a kontralatu;
  • izolačná vrstva pozostávajúca z pary, hydro a tepelnej izolácie;
  • vetranie strechy;
  • strešný materiál.

Na vyššie uvedenej fotografii je celá strešná konštrukcia podrobnejšie zobrazená:

Štruktúra krokvy

Štruktúra krokvy

Hlavným nosným prvkom, na ktorom je upevnený celý viacvrstvový strešný koláč, sú krokvy. Celá konštrukcia priehradového nosníka je postavená v konečnej fáze výstavby domu. Základňou a zároveň spojením so stenami domu je Mauerlat. Krokvy sú na ňom podopreté a upevnené pod určitým uhlom. V tomto prípade môže byť krokvová konštrukcia pre štítovú strechu a potom sa uhol sklonu odoberie o 20 – 30 stupňov, pre štítové a valbové strechy bude uhol 25 – 45 stupňov. Ale pre podkrovnú strechu budú použité dva uhly sklonu: pre spodnú časť 45 – 60 stupňov a pre hornú časť 25 – 35. Ako materiál pre krokvovú konštrukciu sa zvyčajne používa drevo, menej často kov.

Zvlášť je potrebné zdôrazniť prepravku a kontralatu. Pretože sú to práve tieto dva prvky strešnej konštrukcie, ktoré sú zodpovedné za upevnenie všetkých vrstiev strešného koláča a tiež zabezpečujú vetranie pod strechou. V tomto prípade môže byť sústruh obyčajný a pevný. Ako latovanie môžu slúžiť drevené dosky s prierezom 50 x 40 mm alebo 25 x 100 mm alebo listy preglejky odolnej voči vlhkosti. Pre kontralatu je zvyčajné používať tyče 30 x 50 mm. Je to prítomnosť protiľahlej mriežky, ktorá vám umožňuje vytvoriť vetraciu medzeru medzi strešným materiálom a izolačnou vrstvou strechy..

Izolácia strechy

Pri usporiadaní šikmej strechy sa osobitná pozornosť venuje vytvoreniu izolačnej vrstvy. Je to spôsobené mnohými faktormi. Po prvé, pomocou izolačného koláča je strešná konštrukcia chránená pred vlhkosťou. Za druhé, vysokokvalitná strešná izolácia obsahuje tepelnoizolačný materiál, ktorý chráni strechu a interiér pred extrémnymi teplotami. Po tretie, správne vytvorený izolačný koláč šikmej strechy vám umožňuje odstrániť prebytočnú vlhkosť z interiéru, čo má pozitívny vplyv na klímu v dome a zaisťuje trvanlivosť celej konštrukcie..

Materiály na izoláciu striech

Na tepelnú izoláciu sa používajú tieto materiály: minerálna alebo sklenená vlna, polystyrén, extrudovaná polystyrénová pena, polyuretánová pena, penové sklo, eko vlna. Je dosť ťažké určiť, ktorý tepelnoizolačný materiál je z uvedených materiálov najlepší. Niekto preferuje polystyrén, niekto minerálnu vlnu. Mala by byť zvolená na základe požiadaviek na tepelnoizolačný materiál. Je však potrebné poznamenať nasledujúci bod. Pri výbere dbajte na priepustnosť pár tepelnej izolácie. Záleží na tom, či sa vlhkosť hromadí pod strechou, alebo môže voľne ísť von..

Na parnú a hydroizolačnú vrstvu, ktorá chráni tepelnú izoláciu, sa používa superdifúzna membrána. Jeho hlavnou výhodou je jednosmerný výkon na odstránenie vlhkosti bez toho, aby ju prepúšťal späť. Na ochranu pred možnými netesnosťami je priamo pod strešný materiál položený polyetylénový film, strešný materiál alebo rovnaká superdifúzna membrána. Čo presne sa bude skladať, závisí od osobných preferencií a prideleného rozpočtu..

Materiály so šikmou strechou

Materiály so šikmou strechou

Strešný materiál chráni izolačný koláč a krokvu pred rôznymi atmosférickými javmi. K dispozícii je mnoho rôznych strešných materiálov. Všetky sú rozdelené do niekoľkých typov: prírodné škridly, kovové škridly, kompozitné škridly, strešné krytiny s kovovým švom, strešná bridlica, vlnové bitúmenové plechy, mäkké a rohové strešné krytiny, azbestocementové plechy a rôzne prírodné strechy. Každý z týchto typov má svoje vlastné výhody a nevýhody, ktoré by sa mali brať do úvahy pri výbere strešného materiálu..

Požiadavky na materiály a výpočet šikmej strechy

Ako už bolo uvedené, na vytvorenie strechy sa používa niekoľko skupín rôznych materiálov. Pozrime sa podrobnejšie na všetky materiály potrebné na vytvorenie strešného koláče a tiež pomocou príkladu valbovej strechy vypočítame šikmú strechu a všetky potrebné materiály. Stojí za zmienku nasledujúce: všetko, čo sa týka striech, požiadaviek a materiálov pre ne, je upravené normatívnym dokumentom SNiP II-26-2010. Ďalej budeme brať do úvahy iba základné požiadavky na šikmú strechu a jej výpočet..

Požiadavky na materiály pre koláč so šikmou strechou

Vzhľadom na to, že strecha domu chráni pred rôznymi atmosférickými podmienkami, požiadavky na strešné materiály sú dosť prísne. Medzi všetkými požiadavkami je potrebné zdôrazniť nasledujúce:

  • materiály musia byť pevné a trvanlivé, schopné odolávať nárazom vetra a tlaku snehu;
  • strešná krytina musí byť vodotesná;
  • strešné materiály by sa nemali báť teplotných zmien;
  • strešná krytina musí byť odolná voči rôznym druhom chemických vplyvov;
  • nízka špecifická hmotnosť materiálov;
  • vysoká priepustnosť pre pary;
  • požiarna bezpečnosť a požiarna odolnosť materiálov;
  • dobrý výkon absorpcie zvuku a hluku;
  • strešné materiály by sa mali ľahko inštalovať a udržiavať;
  • ekologickosť materiálov.

Konečný výber strešnej krytiny závisí od uhla sklonu krokiev, pretože niektoré materiály majú svahové obmedzenia. Nasledujúca tabuľka zobrazuje hlavné strešné materiály a ich uhly sklonu..

stôl 1.

Výber strešných materiálov v závislosti od sklonu strechy

Bohužiaľ neexistujú žiadne materiály s dokonalým výkonom. Každý z nich má svoje vlastné nevýhody. Pri vytváraní koláča so šikmou strechou si však môžete vybrať materiály tak, aby sa navzájom dopĺňali..

Výpočet šikmej strechy

Výpočty pre šikmú strechu sú dosť jednoduché. Stačí si pripomenúť kurz školskej geometrie a poznať niektoré vlastnosti pri výpočte pre rôzne typy strešných krytín. Uvažujme o príklade valbovej (štvorstupňovej) strechy, celého algoritmu výpočtu.

Najprv musíte vypočítať celkovú plochu strechy. Tu nie sú žiadne zvláštne ťažkosti. Valbová strecha pozostáva z dvoch rovnoramenných lichobežníkov a dvoch rovnoramenných trojuholníkov. Teraz pomocou Heronovho vzorca plochy pre lichobežník a trojuholník zo školského kurzu geometrie vypočítame celkovú plochu.

Výpočet šikmej strechy - lichobežníkový vzorecVýpočet šikmej strechy - vzorec trojuholníka

Napríklad pre trojuholníkové svahy so stranami 3 m a základňou 4 m bude plocha 4,47 m2. Pre svahy vo forme lichobežníka so stranami 3 m, základňou 6 m a vrcholom 4 m bude plocha 14,14 m2. Teraz sčítaním získaných výsledkov a ich vynásobením 2 získame celkovú plochu valbovej strechy 37,22 m2. Plochy pre ostatné typy šikmých striech sa vypočítavajú podobným spôsobom. Jediná vec, ktorá stojí za zmienku, je potreba 15 – 20% prirážky k výsledku. Je to nevyhnutné z dvoch dôvodov. Po prvé, v procese vytvárania strechy môže dôjsť k nepredvídaným chybám a bude potrebná výmena materiálu. Za druhé, veľa materiálov sa bude prekrývať, čo skryje časť ich celkovej plochy..

Výpočet šikmej strechy z kovových škridiel

Ale ako už bolo uvedené, rôzne typy striech majú svoje vlastné malé triky, ktoré je potrebné vziať do úvahy pri výpočtoch. Takže pre strechu vyrobenú z kovových alebo keramických škridiel je potrebné okrem plochy strechy vziať do úvahy aj celkovú dĺžku hrebeňa, celkovú dĺžku hrebeňov a ich počet, celkovú dĺžku previsov a ich počet, celkovú dĺžku dolín a ich počet, celkovú dĺžku opier. To všetko je nevyhnutné pre nákup strešných krytín a súvisiaceho materiálu..

Výpočet šikmej strechy z mäkkej strechy

Pri výpočte mäkkej strechy by sa mal vziať do úvahy vzhľad prvkov mäkkej strechy, spôsob kladenia plechov, užitočná a plná šírka, previsy a hrebeňové podlahy, veľkosť prekrytia a vzor. zarovnanie, ak existuje..

Na výpočty plechovej strechy z bridlice, vlnitej lepenky, medených plechov a pozinkovaných plechov, rozmerov plechov, konfigurácie strechy, presahov a prepojení, prekrytia hrebeňa, previsov, ako aj všetkých súvisiacich materiálov pre berú sa do úvahy spojovacie prvky.

Pokiaľ ide o izolačné materiály, potom je všetko o niečo jednoduchšie. Na hydroizoláciu a reguláciu pary sa používa celková plocha strechy s príplatkom 20% za prekrytie. Ale pre tepelnú izoláciu budete musieť vykonať niekoľko meraní otvorov medzi krokvami, pretože sem sa izolácia zmestí. Ale v prípade, keď sa plánuje vytvorenie dvojitej vrstvy izolácie pokrývajúcej krokvy, je potrebné zmerať plochu vnútornej časti strechy.

Výpočet šikmej strechy - krok latovania

Samostatne je potrebné vyzdvihnúť materiály na latovanie. Ako už bolo uvedené, samotné latovanie môže byť buď pevné alebo obyčajné. Na pevné povrchy sa používajú buď široké dosky, alebo preglejka odolná voči vlhkosti. Výpočet ich počtu sa vykonáva na základe celkovej plochy strechy. Ale pre bežné sústruženie a protiľahlé latovanie je všetko inak. Výpočet je založený na počte riadkov vynásobených dĺžkou strechy. Krok je vybraný na základe sklonu strechy a materiálu použitého na strechu. Nasledujúca tabuľka ukazuje vzťah rozstupu latovania vzhľadom na sklon strechy.

Pokiaľ ide o výber kroku prepravky, všetko je celkom jednoduché. V prípade materiálov, ako je vlnitá lepenka, keramické dlaždice alebo bridlica, je krok prepravky urobený tak, že listy s okrajmi ležia na prepravke.

Montáž šikmej strechy

Usporiadanie šikmej strechy sa vykonáva v niekoľkých fázach: vytvorenie latovania, parná izolácia a hydroizolácia strechy, inštalácia tepelnoizolačného materiálu, vytvorenie protiľahlej mriežky a inštalácia strešnej krytiny. Práca väčšinou nevyžaduje žiadne špeciálne schopnosti alebo schopnosti. Iba inštalácia strešnej krytiny môže vyžadovať špecializované znalosti a zručnosti. Celý proces vytvárania strechy, v závislosti od použitých materiálov, bude vyžadovať koordinovanú prácu dvoch alebo troch ľudí. Ak strešnú prácu vykonáte prvýkrát, potom prítomnosť a pomoc špecialistu nebude nadbytočná..

Hydroizolácia šikmej strechy

Ochrana proti vlhkosti pre viacvrstvový strešný koláč je nanajvýš dôležitá. To platí najmä pre izolačnú vrstvu. Prvá vec, ktorú začneme s usporiadaním strechy, je preto hydroizolácia. Všetky práce sa vykonávajú po inštalácii krokiev. Samotný izolačný materiál, konkrétne superdifúznu membránu, je možné nanášať dvoma spôsobmi. Prvý – materiál je položený na vrch krokiev, druhý – je upevnený na vnútornej strane krokiev. Je lepšie zvoliť prvý, pretože krokvy budú tiež chránené pred vlhkosťou.

Hydroizolácia šikmej strechy

Pri pokladaní superdifúznej membrány dbajte na to, aby mierne klesla medzi krokvy. Ochráni ho pred poškodením počas silných mrazov, vďaka ktorým materiál krehne a môže sa trhať pri silnom napätí..

Super difúzna hydroizolačná membrána

Samotná membrána má šírku 1,5 m, preto sa v priebehu jej pokládky okraje pláten prekrývajú a pre spoľahlivé spojenie sú lepené páskou. V tomto prípade sa podlaha vykonáva pozdĺž strechy, začínajúc zospodu. Každé ďalšie plátno sa teda bude prekrývať s predchádzajúcim a vlhkosť sa bude jednoducho valiť bez toho, aby sa dostala dovnútra. Je nevyhnutné položiť jedno plátno pozdĺž hrebeňa, aby ste vytvorili jednodielnu ochranu pred vlhkosťou. Upevnenie membrány sa vykonáva pomocou obyčajnej plnenej prepravky.

Dôležité! Ako už bolo uvedené, pri vytváraní šikmého strešného koláča je položených niekoľko vrstiev hydroizolácie. Vyššie uvedené je hlavné, všetky ostatné ho len dopĺňajú..

Izolácia šikmej strechy

Po inštalácii a upevnení superdifúznej membrány pristúpime k inštalácii tepelnej izolácie pre šikmú strechu. V samotných prácach nie sú žiadne osobitné ťažkosti. V závislosti od zvolenej izolácie sa zmestí medzi krokvy zvnútra strechy.

Izolácia šikmej strechy s mäkkou vatelínovou izoláciou

Tu je potrebné poznamenať niekoľko dôležitých bodov. Po prvé, materiál musí tesne zapadnúť do priestoru medzi krokvami. Preto sú také ohrievače ako minerálna alebo sklenená vlna orezané tak, aby rohože boli o 5-10 mm väčšie. Potom materiál vstúpi tesne, nebude sa hrbiť a nebudú žiadne medzery. Za druhé, ak bola zvolená pena alebo extrudovaná polystyrénová pena, penové sklo, platne sú rezané od konca k sebe. Opäť tak, aby tesne priliehali a nenechávali žiadne medzery. Na vatu je položená vrstva parotesnej membrány. Fixácia tepelného izolátora a membrány sa vykonáva pomocou latiek opláštenia, ktoré sú cez ne plnené.

Izolácia šikmej strechy hustými materiálmi - pena

Ale ak je vata celkom mäkká a dá sa ľahko deformovať, potom s tvrdými materiálmi môžu vzniknúť určité ťažkosti. Pri použití takýchto tepelnoizolačných materiálov často zostanú medzi krokvami a samotnou izoláciou malé medzery, čo sú studené mosty. Na odstránenie tejto nevýhody je na už položenú vrstvu tepelnej izolácie položená ďalšia vrstva tepelnej izolácie. Ale táto metóda je dosť drahá. Preto pri použití izolácie, ako je pena alebo EPS, sa na krokvy položí vrstva tepelnej izolácie..

Pokládka strešnej krytiny

Poslednou fázou vytvárania šikmej strechy je položenie strešného materiálu. V závislosti od materiálu sa inštalácia vykonáva rôznymi spôsobmi. Samotná práca začína naplnením protiľahlej mriežky. V takom prípade je potrebné poznamenať nasledujúce. Pri mäkkých strešných materiáloch sú protiľahlé laty základom, a preto budú nepretržité. Pri masívnych strešných materiáloch, akými sú bridlica, strešné tašky alebo plech, sú kontralatě vyrobené z dosiek. Na príklade kladenia bitúmenových škridiel a bridlice zvážte, ako je položený strešný materiál na šikmú strechu.

Pokládka bitúmenových šindľov na šikmé strechy

Inštalácia bitúmenových šindľov, podobne ako inštalácia väčšiny mäkkých strešných materiálov, sa vykonáva nasledovne. Počnúc od spodnej časti strechy je na pevnú prepravku položená vrstva hydroizolácie strešnej lepenky. Rolky sú valcované pozdĺž strechy a zaistené špeciálnymi strešnými klincami. Potom sa na strešný materiál položia samotné dlaždice. Všetky práce sa vykonávajú zdola nahor. Dosky škridiel sa navzájom prekrývajú a fixujú rovnakými klincami na strechu. V tomto prípade je potrebné monitorovať súlad s obrázkom, aby nedošlo k žiadnym skresleniam a prázdnym priestorom. Hrebene, hrebene a strešné údolia sa zatvárajú ako posledné, čím vzniká pevná strešná krytina.

Pokladanie bridlice na šikmú strechu

Vytvorenie šikmej strechy z bridlice sa zásadne líši od strechy ich mäkkých materiálov. V prvom rade sa to týka protiľahlej mriežky. Na to sa používajú tyče, ktoré sú plnené cez prepravku, čím sa vytvára medzera na vetranie. Okrem toho je v spodnej časti previsu plnená barla, na ktorej bude bridlica spočívať. Samotná bridlica je položená s jedným alebo dvoma asistentmi, pretože listy sú dosť ťažké. Všetky inštalačné práce sú nasledujúce. Po zdvihnutí jedného alebo niekoľkých listov sú rozložené pozdĺž spodného okraja strechy. Každý list navyše prekrýva predchádzajúci. Potom sú pribité na prepravku špeciálnymi klincami so širokou hlavou. Nasledujúce rady bridlice sú položené na predchádzajúcu s prekrytím a okamžite pribité k prepravke. Práca je dosť nebezpečná, pretože vyžaduje určitú zručnosť a fyzickú prípravu. Hrebeňový beh, hrebene a doliny sú uzavreté ako posledné. Pre nich použite kovový rohový odliv alebo rohovú bridlicu.

Práca na vytvorení šikmej strechy ju môže len na prvý pohľad ukázať ako jednoduchú úlohu. Ale pre tých, ktorí to nikdy neurobili, bude jeho usporiadanie vážnou skúškou. Navyše žiadny začiatočník nie je imúnny voči chybám, ktoré nie sú pre dacha prijateľné. Najlepším východiskom v takejto situácii by bola pomoc profesionálnych pokrývačov, ktorí môžu pomôcť radou a skutkom..

About the author